Vyhnout se hmyzu je prostě nemožné, proto jsme si na štípance už tak nějak zvykli, obzvláště pak v létě, kdy běháme bosí po trávě a kvůli horku nenosíme skoro nic jiného než plavky. Ale nejsou štípance jako štípance. Některé nás mohou pěkně potrápit a takové bodnutí od včely není nic příjemného ani pro ty největší „tvrďáky“.

Buďte dopředu připraveni, ať vás nepřekvapí žádné kousnutí ani bodnutí – nastudujte si v následujícím článku první pomoc, která vám pomůže urychlit hojení i předejít otokům! 

První kroky ošetření určují celkovou dobu hojení

Štípance od hmyzu jsou nedílnou součástí teplejšího počasí, a přestože jsou považovány spíše za neškodné, mohou mít podobu jak nepatrného a nijak neobtěžujícího flíčku, tak i bolestivého, začervenalého, na omak horkého a značně nepříjemného otoku. Konečný vzhled štípance přitom určuje nejen druh hmyzu, který ho způsobil, ale i genetické predispozice, citlivost pokožky a věk poštípaného člověka. 

Byť mají děti mnohem větší reakce na hmyzí kousnutí a bodnutí, a i jejich vymizení u nich trvá déle než „jen“ 3–4 dny, jak je běžné u dospělých, být připravený a mít dobře vybavenou přírodní domácí lékárničku rozhodně neuškodí nikomu z nás. Správné první kroky praktikované ihned po štípnutí totiž mohou značně snížit bolest, zmenšit otok a zkrátit dobu léčení nehledě na věk. Vyzkoušejte následující postupy, ulevte si a minimalizujte nepříjemné projevy poštípání dříve, než propuknou naplno!

Bodnutí od včely

V případě bodnutí včelou je nejdůležitějším krokem správné vytáhnutí žihadla. Nikdy ho z kůže netahejte prsty nebo pinzetou, tímto zmáčknutím z něj můžete vytlačit do zasažené oblasti ještě více včelího jedu, a právě ten způsobuje onu známou ostrou bolest a opuchnutí.

  • Odstraňte žihadlo seškrábnutím, třeba nehtem, občanským průkazem nebo jinou podobně tvrdou kartou. 
  • Následně umyjte místo vpichu vodou, pokud to bolest dovolí, tak velmi šetrně i mýdlem
  • Kvůli otoku, který s včelím píchnutím přichází v určité míře skoro vždy, nezapomeňte z okolí štípance sundat veškeré těsné šperky a hodinky. 
  • Co nejrychleji místo zchlaďte, a to naprosto čímkoliv, ať už studeným tvarohem, zmrzlým ledem nebo mraženou zeleninou. Oblast ledujte 10 minut, pak na 10 minut přestaňte a potom v ledování opět 10 minut pokračujte. Takto opakujte po dobu alespoň 1 hodiny, abyste předešli nadměrnému otoku. Pokud vás včela bodla do nohy nebo ruky, udržujte ji během chlazení ve vyšší poloze, zvednutou. 
  • V posledním kroku ošetření zakápněte místo vpichu jablečným octem (jeho malé množství vmasírujte i do celé oblasti kolem štípance), zvyšte příjem tekutin a alespoň půl dne se snažte vyhýbat slunci a náročné aktivitě – odpočívejte ve stínu. 

Jakmile se jedná o mnohočetné bodnutí při jednom incidentu (dospělí více než 10krát, děti více než 5krát) ani chvíli neváhejte a zavolejte na linku 155, kde vám odpovědná osoba buď poradí, čím se akutně ošetřit, nebo pro vás rovnou pošle záchranku. To samé platí i za situace, kdy vás včela bodne do jazyka, úst, rtů nebo krku. A ptáte-li se, jak k tomu vůbec může dojít, tak velmi snadno – včely přitahuje cukr, a zvláště ten v tekuté formě, proto naprosto běžně sedají na šťavnaté nakrájené ovoce, a ještě mnohem raději přistávají ve skleničkách nebo v plechovkách s nápoji. Pak už stačí jen trochu nepozornosti a jedno kousnutí nebo jeden lok a je „vymalováno“.

Vosí píchnutí 

Vosy milují sladké a výrazné, až čpavé vůně. Lákají je ovocné stromy, zralé i hnijící ovoce a v neposlední řadě různé odpadky a rozkládající se zbytky jídel, takže se s nimi venku setkáváme opravdu na každém kroku. Bohužel pro nás také patří mezi ty agresivnější zástupce hmyzí říše, a to právě zejména jedná-li se o jejich potravu. Samotná prudká bolest po píchnutí vosou sice po pár sekundách odeznívá, ale o to déle a více potom celý štípanec pálí a svědí, a obzvlášť, když není hned od počátku adekvátně zaléčený. 

  • Bodnutí nejdříve pořádně prohlédněte, ve výjimečných případech v něm může zůstat vosí žihadlo, které však žádný váček s jedem neobsahuje a můžete jej proto jednoduše vytáhnout pinzetou. 
  • Umyjte zasažené místo studenou vodou a mýdlem
  • Na závěr místo bodnutí opět opláchněte studenou vodou a abyste si ulevili od svědění a pálení, namažte jej zinkovou mastí.

Kůži podrážděnou vosím píchnutím neškrábejte, ať svědí sebevíc – nejenže si tím neustále prodlužujete dobu trvání těchto projevů, ale můžete do kůže také nechtěně zanést infekci, která už představuje mnohem závažnější komplikací. Pokud je svrbění skutečně nesnesitelné, doporučuje se namáčet postižené místo ve vodě s epsomskou solí a opakovaně jej mazat, nejlépe výše zmíněnou zinkovou mastí. 

Bodnutí sršněm

Sršní žihadla jsou delší než ta včelí nebo vosí, takže se dostanou mnohem hlouběji pod kůži, kde navíc zanechávají mnohem větší množství jedu, jehož složení ještě přímo podněcuje receptory bolesti. Právě proto je mezi všemi možnými druhy poštípání od létajícího hmyzu se žihadlem bodnutí sršněm pocitově vůbec to nejintenzivnější a nejbolestivější.[1] 

  • Ihned z okolí štípance sundejte veškeré šperky a hodinky. 
  • Jedná-li se o bodnutí na noze nebo ruce, mějte ji po celou dobu ošetření zvednutou nahoru. 
  • Pokud nejste alergičtí nebo jinak citliví na tea tree olej, zakápněte jím místo vpichu – jako přírodní antihistaminikum může v zasažených tkáních pomoci předejít nepřiměřené reakci na histamin obsažený v sršním jedu.[2]
  • Na štípanec začněte co nejdříve přikládat ledové obklady, abyste zabránili rozsáhlému otoku, takže s předešlými kroky postupujte opravdu velmi rychle. Ledujte alespoň 30 minut a po dobu dalších 2 hodin ještě mírně chlaďte, například studeným tvarohem rozprostřeným a zabaleným v utěrce nebo jen namočeným kapesníkem. 
  • V závěru prvního ošetření vmasírujte do všech míst, kde pociťujete bolest, pár kapek dračí krve (po aplikaci nechte na kůži důkladně zaschnout). Jako analgetikum tlumící bolest ji můžete používat opakovaně, až do úplného vymizení štípance.

V případě, že se u člověka během prvních 2 hodin po bodnutí objeví problémy s dýcháním, závratě, zvracení, tíživé polykání nebo otoky v oblasti hrudi, krku a obličeje, je vždy nutné okamžitě zavolat záchrannou službu. Dojde-li k píchnutí sršněm do jazyka, jícnu nebo krku, tak volejte linku 155 rovnou, bez čekání. 

Štípnutí od čmeláka

Čmeláci jsou obecně velmi mírumilovný hmyz a bodnou pouze tehdy, když se sami cítí ohroženi nebo v situacích, kdy výrazně narušíte bezprostřední okolí jejich úlu. Žihadla mají pouze samičky a samotné píchnutí není bolestivější než to od vosy. Za některých okolností může čmelák i kousnout čelistmi, ale nejedná se o jeho běžný způsob obrany.

  • Protože i čmeláčí žihadlo vstřikuje do jeho kůže jed, místo bodnutí nejdříve důkladně umyjte a vydezinfikujte, nejlépe přírodním antiseptikem jako je tea tree olej. Pokud se budete nadále během dne zdržovat v okolí, kde k píchnutí došlo, nikdy štípanec neošetřujte produktem s alkoholem, jeho vůně totiž čmeláky velmi dráždí a některý z nich by vás mohl píchnout znovu. V případě, že máte k dispozici nějakou vhodnou alternativu, tak se raději vyhněte i jablečnému octu. 
  • Zdržujte se po zbytek dne ve stínu nebo alespoň nevystavujte zasaženou oblast přímému slunci.

Kousnutí od ováda

Ovádům se zejména během letních měsíců skoro nelze vyhnout. Častokrát jsme jimi dokonce až pomstychtivě terorizováni, a to skutečně, není to jenom náš pocit. Samičky ovádů, které se narozdíl od samců živí krví, jsou totiž velmi vytrvalé a pokud je první kousnutí nezasytí tak, jak zamýšlely, nadále svou oběť pronásledují, a to až po několik desítek minut. Protože svou čelistí ve tvaru nůžek kůži spíše proříznou, než aby ji propíchli, je jejich kousnutí poměrně bolestivé, běžně doprovázené svědivou vyrážkou v okolní oblasti a při nesprávném prvním ošetření se hojí velmi dlouho.[3]

  • Místo kousnutí i celou oblast kolem omyjte studenou vodou a mýdlem
  • Namažte celé zasažené místo antiseptikem, třeba tea tree olejem naředěným s nosným olejem (jím může být jakýkoliv váš oblíbený kosmetický) v poměru kapek 6:20.
  • Abyste co nejvíce zmírnili doprovázející a někdy až úporné svědění, kousanec pravidelně mažte CBD balzámem nebo zinkovou mastí. Úlevu přinese také jeho potírání odvarem z levandule lékařské, popřípadě přestříkávání levandulovou vodou.

U štípnutí ovádem je nejdůležitějším krokem ošetření a rychlé léčby hlavně vydržet a místo kousnutí si neškrábat. Každé podrbání totiž rozšiřuje a zhoršuje poškození kůže, a tím samozřejmě prodlužuje i dobu hojení.

Štípnutí muchničkou

Muchničky jsou sice malé, ovšem poměrně agresivní a krvežíznivé, a notoricky známé tím, že ačkoliv se v rojích hemží především kolem zvířat, zejména pak dobytka, tak nepohrdnou ani kousnutím člověka. Do kůže, předně v horní polovině lidského těla (paže, krk, obličej), přitom vykousávají desítky malých ran, které mohou mít za následek cokoliv, od malého pupínku až po obrovský otok.


  • Přikládejte na kousanec studené obklady v 10minutových intervalech po dobu 1 hodiny.
  • Závěrem na kousnutí i celou zduřelou oblast kolem aplikujte přípravky tlumící svědění, zmírňující otok a urychlující hojení – s aloe vera, heřmánkem, zinkem, konopím nebo medem.[4][5][6][7]

Po dobu hojení nepoužívejte na osušení té části těla, kde se kousanec vyskytuje, hrubý ručník, abyste pokožku zbytečně nedráždili. Pokud se otok po prvním ošetření nadále zvětšuje, pokračujte v chlazení zasažené oblasti několikrát denně i během následujících dnů.

Poštípání od komára

Podobně jako u ovádů je i u komárů píchání do kůže a sání krve výhradně záležitostí samiček. Oproti ostatnímu hmyzu nebodají ani nekoušou, ale kůži propichují svým ostrým sosákem. Ten funguje jako dvě trubky – jednou z nich proudí do lidského těla komáří sliny tlumící bolest, aby samička komára mohla bez povšimnutí sosat a druhou zase proudí lidská krev do jejího žaludku. Pověstné zarudnutí i pupínek způsobuje následná reakce imunitního systému na histamin, který se do zasažených oblastí dostává právě ze slin komárů.  

  • Všechny štípance nejdříve důkladně omyjte studenou vodou a mýdlem
  • Pokud doma máte ovesné vločky, připravte si z nich antihistaminovou a protizánětlivou koupel. Do vany s přiměřeně teplou vodou nasypte 3 šálky ovesných vloček, promíchejte a ve vzniklé lázni se namáčejte (obzvláště pak postižené místo) nejméně 20 minut.[8]
  • Nakonec štípance i jejich blízké okolí ještě ošetřete volně prodejným antihistaminikem, jako je olej ze semen perily křovité, šťáva z listů kopřivy dvoudomé nebo tea tree olej.[9]

Přestože tzv. pupence od štípnutí komárů obvykle velmi svědí, neškrábejte je. Raději je několikrát denně namažte přípravkem proti svědění (zinková mast), než abyste si do nich ustavičným drbáním zanesli bakterie, zvlášť snadno ty rodu Staphylococcus nebo Streptococcus



Správná a všestranná základní výbava domácí lékárničky a povědomí o první pomoci při konkrétním poštípání jsou jednoznačná výhra, protože ať se snažíme s přírodou vycházet sebevíc, ne s každým hmyzem se dá domluvit na bezproblémovém vzájemném soužití.

Budeme rádi, když nám dáte vědět vaše zkušenosti a postupy, které se vám v rámci první pomoci při bodnutí nebo kousnutí hmyzem osvědčily.




  1. CHAPTER 43 - Neurotoxic Animal Poisons and Venoms, sciencedirect.com, Terri L. Postma, 2009
  2. Tea tree oil reduces histamine-induced skin inflammation, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. K. J. Koh and collective, 2002 Dec
  3. Horse Flies, pestworld.org, National Pest Management Association
  4. A Comparative Study of the Impacts of Aloe vera Gel and Silver Sulfadiazine Cream 1% on Healing, Itching and Pain of Burn Wounds: A Randomized Clinical Trial, ncbi.nlm.nih.gov, Maryam Mahboub and collective, 2022 Aug
  5. Using Chamomile Solution or a 1% Topical Hydrocortisone Ointment in the Management of Peristomal Skin Lesions in Colostomy Patients: Results of a Controlled Clinical Study, hmpgloballearningnetwork.com, May 2011
  6. Topical cannabis-based medicines – A novel adjuvant treatment for venous leg ulcers: An open-label trial, onlinelibrary.wiley.com, Vincent Maida and collective, 19 May 2021
  7. Honey in wound healing: An updated review, ncbi.nlm.nih.gov, Hanaa Tashkandi, Published online 2021 Oct 6.
  8. Food as Medicine: Oat (Avena sativa, Poaceae), herbalgram.org, American Botanical Council by Hannah Bauman
  9. Effect of Perilla frutescens Fixed Oil on Experimental Esophagitis in Albino Wistar Rats, ncbi.nlm.nih.gov, Ekta Arya and collective, Published online 2013 Aug 20. 
Autor: Nicola Trompischová
Tisk