Kosmetické oleje – vyberte si ten správný pro vás
Pojďme si vysvětlit, v čem jsou pleťové oleje jiné než klasické pleťové krémy.
Hned ze začátku je třeba zmínit obrovskou výhodu kosmetických pleťových olejů - mají úžasné regenerační schopnosti. Oleje dokážou prostoupit do hlubších vrstev pokožky a dodat ji tak potřebné živiny.
Je třeba dodržovat postup při aplikaci pleťových olejů!
Olej má hydratační účinky, ale žádný z nich sám o sobě hydratační není! Proto se musí vždy aplikovat výhradně na vlhkou pokožku. Zvlhčujeme vodou nebo květovými hydroláty. Při dodržování tohoto postupu, olej vodu v pokožce krásně “uzamkne” a tím pravě napomáhá její hydrataci.
Ideální doba pro aplikaci pleťových olejů
Pokožka má ideální prostor pro regeneraci zejména v noci při spánku. Je vhodné oleje aplikovat zejména na noc. Některé oleje jsou tak lehké (např. opunciový), že nezanechávají mastný film a hodí se i pro péči o pokožku přes den.
Kosmetické oleje jako doplněk
Pár kapek oleje můžete přidat přímo před aplikací k oblíbenému krému, bude o to výživnější. Tento trik přijde vhod v zimě, kdy je potřeba poskytnout pokožce ještě více výživy a ochrany. Připravujete si pleťové masky? Jejich účinek se posune o level výš přidáním pleťového oleje.
Kvalita na prvním místě
Při výběru olejů vždy hledejte oleje v BIO kvalitě a za studena lisované.
Jedině to je záruka maximálního množství vitamínů, minerálů, antioxidantů i esenciálních mastných kyselin pro pokožku.
Možná už jste slyšeli o pojmu komedogenní oleje. Co to vlastně znamená?
Komedogenní oleje jsou ty, které mohou způsobovat komedony neboli pupínky. Mezi takové patří například kokosový olej, který není vhodné aplikovat na pokožku samostatně.
K péči o pokožku je ideální vybírat z kosmetických olejů, které mají nízké stupně komedogenity (0-1). Mezi ně patří například: arganový, konopný, ricinový, rakytníkový, hroznový, jojobový a šípkový olej nebo bambucké máslo.
Opunciový olej
Je významný pro obsah supersložek, zejména vitamínu E. Pomáhá bojovat proti stárnutí pleti a proto ho nejvíce ocení zralá pokožka. Pečuje o jizvičky, vrásky a kruhy pod očima. Více o opunciovém oleji v tomto článku.
Ideální pro pleť: smíšenou a mastnou.
Arganový olej
Arganový olej má výborné vyživující a pečující vlastnosti. Viditelně pokožku zjemňuje. Udržuje svěží vzhled. Redukuje vrásky a zarudnutí pokožky. Je hypoalergenní, takže ideální i pro péči o miminko. Také bojuje proti stárnutí buněčných struktur (anti-aging efekt) a účinně regeneruje pokožku díky vysokému obsahu antioxidantů zejména vitamínu E. Obsahuje také vitamin A a C. Ty jsou skvělé při hojení jizev.
Pomáhá také s tvorbou kolagenu. Zmírňuje pigmentaci pokožky.
Ideální pro pleť: vysušenou se sklonem k popraskání.
Olej z hořkých meruňkových jader
Tento olej má významný podíl antioxidantů a dobře ho snáší i velmi citlivá pokožka. Má regenerační účinek na pokožku.
Ideální pro pleť: až velmi citlivou.
Švestkový olej
Pomáhá proti pigmentovým skvrnám a má protizánětlivé vlastnosti.
Obsahuje kyselinu olejovou, linolovou, vitamin E, provitamin B5, vitamin B17
Ideální pro pleť: suchou, citlivou a zralou.
Šípkový olej
Posiluje pružnost pokožky a zmírňuje tak její stárnutí. Zklidňuje ji a zvyšuje její obranyschopnost. Olej je vhodný i při péči o jizvy.
Díky zvyšování elasticity kůže si najde uplatnění i u těhotných žen při péči o rostoucí bříško.
Ideální pro pleť: normální až suchou.
A jak že vlastně poznáme typ pleti? Udělejte si jednoduchý test podle návodu zde.
Líbí se vám článek? Byl pro vás užitečný? Budeme rádi za jakýkoliv feedback. Nebo nám napište, jaký kosmetický olej nejraději používáte právě vy.