Nedokážete si představit plavání a koupání během menstruace? Důvodem bývají nevyhovující menstruační pomůcky, kvůli kterým si zbytečně odpíráte veškeré výhody pohybu ve vodě. Naštěstí existuje řešení!

Přečtěte si, proč se plavání nevzdávat ani během svých dnů a jak s tím dokáže pomoci právě menstruační kalíšek.

Plaváním zmírníte bolesti a zlepšíte si náladu

Každá aktivita ke zmírnění nepříjemných bolestí, nadýmání a pokleslé nálady v souvislosti právě s menstruací se rozhodně počítá. Konkrétně přirozený pohyb, kam bez debat patří právě i plavání, pomáhá zmírňovat nežádoucí fyzické i psychické příznaky pomocí stimulace některých procesů v těle. Při plavání dochází k vylučování endorfinů, které pozitivně ovlivňují náladu, i k uvolňování beta-endorfinů sloužících jako tělu vlastní látky k tlumení bolesti. Aerobní pohybovou aktivitou se také snižuje působení prostaglandinů uvolňovaných nejvíce právě během menstruace a zodpovědných za bolestivé stahy dělohy, takže cvičení a plavání skutečně pomáhá zmírňovat menstruační křeče.[1][2][3]

TIP: Přečtěte si o 7 způsobech, jak zmírnit menstruační bolesti a ulevit si.  

Nenechte se od koupání a plavání odradit ani menstruací

Výše uvedené důvody, jak plavání pomáhá se zvládáním menstruačních bolestí, ale zpravidla nestačí, protože pro řadu žen znamená menstruace nekompromisní stopku pobytu ve vodě až na celý jeden týden, což je škoda a především nepříjemná komplikace hlavně ve chvílích, kdy se tohle období trefí zrovna do termínu dovolené.

S pomocí běžných a nejčastěji využívaných menstruačních pomůcek, jako jsou například jednorázové vložky, se není čemu divit, protože s nimi je pobyt ve vodě jen obtížně slučitelný s čistotou a pohodlím. Používání klasického tamponu si sice stojí o něco lépe a představuje relativně vhodnou variantu, ale při koupání absorbuje kromě krve také vodu, což může především při delším intervalu od vyjmutí vést k pomnožení nežádoucích bakterií a tím k narušení citlivého vaginálního mikrobiomu, a to v konečném důsledku vede až k mykózám.[4]

Naštěstí existují menstruační kalíšky, malé nádobky ze zdravotně nezávadného silikonu určené k zachytávání uvolňované krve, s jejichž pomocí si nemusíte plavání a koupání odpírat, protože při správném použití přesvědčivý výčet výhod v souvislosti s pobytem ve vodě rozhodně láká minimálně k vyzkoušení.

6 důvodů, proč je menstruační kalíšek nejvhodnější na koupání a plavání

Menstruační kalíšek se může pochlubit hned několika jednoznačnými výhodami, díky kterým nejen v souvislosti s plaváním a koupáním vyčnívá nad ostatními menstruačními pomůckami.

  • Výrazně hygieničtější – v porovnání s tamponem neabsorbuje kalíšek žádnou vodu, takže téměř nedochází k pomnožování bakterií a negativnímu ovlivňování rovnováhy vaginálního mikrobiomu.
  • Pohodlný – pokud kalíšek běžně používáte, jistě víte, že při správném zavedení o něm téměř nevíte, což platí i při pohybových aktivitách, včetně plavání.
  • S větší kapacitou – kalíšek zpravidla dokáže pojmout až trojnásobně více krve v porovnání s běžnými tampony, takže můžete ve vodě zůstat déle.
  • Nevyžaduje okamžitou výměnu – kalíšek nemusíte nutně vyprázdnit ihned po koupání, takže se hodí pro použití všude tam, kde nemáte vhodné zázemí k hygienické výměně, která je nezbytná při použití tamponu.
  • Žádný vykukující provázek – protože se kalíšek celý schovává uvnitř, nemusíte se bát nepříjemného pocitu, že vám vykukuje provázek od tamponu zpod plavek.
  • Šetrný k životnímu prostředí i peněžence – opakovaným používáním kalíšku, který při správném zacházení vydrží až několik let, značně snižujete svou ekologickou stopu, a navíc šetříte peníze v porovnání s neustálým nakupováním jednorázových pomůcek.

Tipy, jak si užít plavání a koupání s kalíškem naplno a bez obav

Aby mohlo být používání menstruačního kalíšku opravdu přínosné a příjemné, musíte s ním umět zacházet a splnit několik základních předpokladů. Díky následujícím tipům získáte zcela nové možnosti, jak si bez problémů a s dostatečnou úrovní komfortu a hygieny užívat plavání a koupání bez ohledu na právě probíhající menstruaci.

  • Výběr správné velikosti – aby menstruační kalíšek správně seděl, musíte vybrat správný typ a velikost. Nejčastěji se liší tím, zda jsou určené pro ženy před porodem (menší velikosti a poddajnější materiál) či po porodu (o něco větší a pevnější).
  • Nacvičené zavádění – správné zavedení kalíšku chce trochu cviku, takže trénujte, dokud si nebudete jistá, že perfektně sedí na svém místě.
  • Zvykněte si na používání předem – kalíšek používejte alespoň několik dní předtím, než se s ním vydáte koupat či plavat, ať víte, jak se s ním cítíte.
  • Vyprázdnění kalíšku před pobytem ve vodě – především při silnějším krvácení je vhodné jít do vody s čerstvě vyprázdněným kalíškem.
  • Dodržování hygieny – k běžnému mytí kalíšku po vyjmutí během menstruace používejte šetrné intimní mýdlo bez parfemace. Při kontaminaci a před začátkem a skončením menstruace kalíšek pravidelně vyvařujte ideálně s pomocí biologicky rozložitelného prostředku určeného na čištění kalíšku.
  • Test ve vaně – pokud chcete mít opravdovou jistotu a maximální důvěru ve funkčnost kalíšku ve vodě, udělejte si jednoduchý test koupáním ve vaně.

 

Menstruační kalíšek představuje nejideálnější volbu pro všechny ženy, které se ani během svých dní nechtějí vzdávat koupání a plavání v moři, rybníku či bazénu. Dejte tomu šanci, naučte se kalíšek používat, proveďte opatrné testování ve vaně a hurá užívat si pohyb ve vodě naplno a navzdory problematické fázi cyklu. Budeme rádi, když se s námi podělíte o zkušenosti a případné další ozkoušené tipy, jak se neomezovat během menstruace.

 

 


  1. The effect of aquatic exercises on primary dysmenorrhoea in nonathlete girls, 2013 Sep.
  2. The role of exercise in the treatment of menstrual disorders: the evidence, 2009 Apr.
  3. Exercise for dysmenorrhoea, 2019 Sep.
  4. Candidiasis (vulvovaginal), 2015 Mar.

 

 

 

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk