Miliardy bakterií obývají naši kůži a pomáhají s ochranou před nežádoucími patogeny a rozvojem kožních onemocnění. I přesto, že kožní mikrobiom nevidíme, zaslouží si velkou pozornost.
Přečtěte si komplexní desatero správné péče o kožní mikrobiom a dosáhněte přirozeně zdravé, krásné a odolné pokožky.
Tajemný kožní mikrobiom
Až přes tisíc druhů miliard jednotlivých bakterií – takové je osídlení lidské kůže, které nevidíme, ale přesto velmi ovlivňuje zdraví a kondici kůže. Mikroorganismy žijící na kůži dokážou produkovat molekuly, které potlačují pomnožení nežádoucích mikroorganismů, čímž fungují jako cenná součást přirozené obranné funkce pokožky. Zároveň poškození a vychýlení kožního mikrobiomu z rovnováhy ústí ve většině případů v nejrůznější kožní onemocnění jako například akné, ekzémy a podobně. [1,2]
A jak o kožní mikrobiom pečovat? Pojďte se podívat na důležité desatero komplexní péče o neviditelné obyvatele naší kůže.
#1 Péče už od narození
Kožní mikrobiom se vyvíjí již od narození, proto je nutné nechat kožní mázek, který tvoří ochranný lipidový film na pokožce dítěte a udržuje kyselé pH pro rozvoj optimální skladby prospěšných bakterií, dostatečně vstřebat. První koupel v životě miminka by měla proběhnout až několik dní po porodu. [3]
#2 Zaměřte se na stravu
Jedině rovnováha v celém organismu znamená i zdraví a rovnováhu pro kožní mikrobiom, proto omezte ultra zpracované potraviny a zaměřte se na kvalitní stravu s dostatečným vitamínů, minerálů (především zinku, mědi, vápníku či selenu) a antioxidantů.
#3 Pečujte o střevní mikrobiom
Se stravou úzce souvisí střevní mikrobiom, jehož kondice je spjatá i s mikrobiomem kožním. Změny a nerovnováha střevního mikrobiomu proto mohou být příčinou kožních problémů. Snažte se zařazovat do jídelníčku stravu s probiotiky (jogurty, kefíry, fermentovaná zelenina) i prebiotiky (česnek, cibule, oves, čekanková vláknina) a antibiotika užívejte jen v opravdu nutných případech. Případně při zvýšené zátěži, nerovnováze ve střevním mikrobiomu či právě po užívání antibiotik podpořte rovnováhu mikrobiomu kvalitními probiotiky. [4]
#4 Hydratace zevnitř i zvenku
Vysušená kůže nenabízí ideální podmínky pro prospěšné bakterie. Zaměřte se proto na dostatečný pitný režim o množství zhruba 0,5 l tekutin na 15 kg. Pleť hydratujte i zvnějšku používáním hydratačních krémů a pleťových sér například s kyselinou hyaluronovou.
#5 Ochrana proti slunci
Vystavení slunečnímu záření ovlivňuje složení kožního mikrobiomu. Zároveň se však mikroorganismy žijící na kůži snaží před UV zářením chránit, takže vylučují látky s fotoprotektivními vlastnostmi, čímž chrání nejenom sebe, ale částečně právě i pokožku. I přesto, že si kožní bakterie umí poradit, je ochrana v podobě SPF krémů či nevystavování se přímému slunci po dlouhou dobu stále velmi důležitá pro zdraví kůže. [5]
#6 Šetrné čištění
Pleť čištění potřebuje, ale musíte na to jít šetrně a s ohledem na kožní mikrobiom. To znamená vyvarovat se přípravků s alkoholem, neomývat pokožku horkou vodou a vynechat silné mechanické drhnutí. Čištění by mělo být důkladné, aby odstranilo nežádoucí nečistoty a toxiny, ale zároveň šetrné, aby nedošlo k narušení kožního mikrobiomu.
Tyto náročné požadavky na čištění splňuje vitamínová čisticí pěna s extrakty z manga, kiwi, papáji a kokosu navržená přímo s ohledem na kombinaci všech třech faktorů – hloubkového vyčištění, jemné výživy a podpory kožního mikrobiomu.
#7 Udržování vyrovnaného pH pokožky
Optimální přirozené pH pokožky se pohybuje mezi 4,7 až 5,75. Tyto parametry rozhodně běžná kohoutková voda nesplňuje, protože je podstatně zásaditější, a proto je vhodné pH pokožky podpořit květovou vodou, tonikem a používáním šetrné kosmetiky.
Fyziologické pH pokožky podpoří tonikum s celulární okurkovou vodou a extraktem z borůvky, jehož úkolem je harmonizace pleti po čištění a zlepšuje podmínky pro vstřebání navazující péče v podobě krémů a sér.
#8 Probiotická a prebiotická péče
S rozvojem poznatků o kožním mikrobiomu dokážeme najít efektivní způsoby, jak ho podpořit právě vhodnou kosmetikou. Prebiotické krémy fungují především pro podporu a udržení rovnováhy kožního mikrobiomu. Navíc existují i probiotické přípravky určené pro aplikaci na kůži, jejichž úkol spočívá v terapeutickém použití při řešení nejrůznějších kožních problémů. [6]
Unikátní funkční složení prebiotického krému s aloe vera obnovuje mikrobiální kožní bariéru a posiluje tak přirozenou imunitu a obranyschopnost pokožky. Současně maximálně hydratuje, vyživuje a udržuje vyvážené pH.
#9 Omezení nezdravých návyků
Kouření a konzumace alkoholu rozhodně nejsou prospěšné pro zdraví a kožnímu mikrobiomu znatelně škodí. Negativní vliv mají podobné zlozvyky rovněž na střevní mikrobiom, který, jak už víme, s tím kožním úzce souvisí.
#10 Kontakt s přírodou
Nepodceňujte pravidelný pobyt v přírodě, ať už se jedná o les nebo obyčejný městský park, protože má pozitivní dopady na zlepšení a obohacení kožního mikrobiomu. Jak přesně k přenosu prospěšných bakterií z prostředí na kůži dochází zatím přesně nevíme, o pozitivním dopadu pobytu v přírodě na mikrobiom však již existují jasné důkazy. [7]
Už samotné vědomí, že na kůži existuje kožní mikrobiom představuje velký průlom v přístupu ke kosmetické rutině i celkovému životnímu stylu. Stejně totiž v jiných oblastech života, i taky platí, že všechno se vším souvisí a chyby ve stravování či nezdravé návyky se mohou projevit právě dysbalancemi v kožním mikrobiomu, což pozorujeme jako akné či ekzémy. Díky tomuto desateru ale již moc dobře víte, jak o neviditelné obyvatele kůže správně pečovat, za což se vám jistě odmění krásnou, zdravou a odolnou pokožkou.
Zdroje
- Human Skin Microbiome: Impact of Intrinsic and Extrinsic Factors on Skin Microbiota, 2021 Mar.
- The human skin microbiome, 2018 Jan.
- An update on the current understanding of the infant skin microbiome and research challenges, 2023 Oct.
- Gut–Skin Axis: Current Knowledge of the Interrelationship between Microbial Dysbiosis and Skin Conditions, 2021 Feb.
- Behaviour and sun exposure in holidaymakers alters skin microbiota composition and diversity, 2023 Aug.
- Topical Probiotics: More Than a Skin Deep, 2022 Mar.
- Transfer of environmental microbes to the skin and respiratory tract of humans after urban green space exposure, 2020 Dec.