Povadlá, zašedlá a nezdravě vypadající pokožka? Na vině bývá často nános odpadních látek a toxinů. Naštěstí má kůže silnou detoxikační funkci a dokáže si velmi dobře poradit, avšak když těmto procesům půjdete naproti, ještě více podpoříte zdravý, svěží a mladistvý vzhled pokožky.

Přečtěte si 6 tipů, co udělat, když chcete maximálně podpořit přirozenou očistu pokožky.

V tomto článku se dozvíte:

  • Proč má smysl dávat si záležet na vnitřní očistě pokožky.
  • 6 tipů, jak podpořit přirozený vnitřní detox pokožky.

Proč se zaměřit na očistu pokožky zevnitř?

Kůže představuje největší orgán lidského těla s celou řadou důležitých funkcí – ochrannou, senzorickou, termoregulační či vylučovací. A stejně jako u jiných orgánů, tak i v tomto případě platí, že o zdraví rozhoduje celková kondice a procesy, které probíhají především uvnitř.

A protože jedna z funkcí pokožky spočívá ve vylučování škodlivin a toxinů, lze tyto znalosti využít k aktivnímu podpoření přirozených očistných procesů. Platí, že na pohled vypnutá, svěží a zářivá pokožka funguje jako zrcadlo vnitřního stavu organismu a podpořením pravidelné detoxikace sundáváte pomyslný nános toxinů, škodlivin a odpadních produktů.

6 tipů, jak podpořit detox pokožky

A co tedy udělat, když chcete vzít péči o krásu a zdraví své pokožky od podlahy a začít zevnitř? Pravidelně dodržujte následujících 6 tipů.

#1 Dostatečný pitný režim pro vnitřní hydrataci

Pokožka obsahuje kolem 64 % vody klíčové pro optimální hydrataci a zdravý vzhled. Při dostatečném příjmu tekutin podporujete zdravou cirkulaci krve a doplňujete tuhle životadárnou tekutinu doslova do každé buňky, kde mohou následně probíhat důležité procesy, jako například produkce kolagenu zodpovědného za pevnost pokožky.

TIP: S hloubkovou hydratací pokožky pomůže kromě pitného režimu také jedinečná celulární voda. Více se o ní dočtete v článku: Celulární voda – buněčná síla v péči o pleť.

Jak na to?

Každý den vypijte 35-40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti, což například pro muže o váze 80 kg znamená 2,8 až 3,2 litrů vody a pro ženu vážicí 60 kg 2,1 až 2,4 litrů vody. Zvýšený příjem tekutin je nutný v teplém počasí či při fyzické zátěži, kdy dochází k pocení.

Pozor si dejte na kofein, který odvodňuje, a proto si k šálku kávy či matcha čaje dopřejte i větší sklenici vody.

#2 Zdravá strava jako naprostý základ

Každá kožní buňka potřebuje stavební materiál a výživu, kterou si bere z toho, co přijmete ve stravě. Pestrý, vyvážený a nutričně hodnotný jídelníček tím pádem opravdu ovlivňuje to, jak vypadá pokožka. Samozřejmě i ve chvíli, kdy jíte dostatečně a vybíráte si málo zpracované kvalitní potraviny, může docházet k nedostatku některých živin, což mohou řešit kvalitní doplňky stravy.

Jak na to?

  • Konzumujte dostatečné množství omega 3 mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou tučné ryby, olej z tresčích jater, vlašské ořechy, vejce, chia semínka, ústřice a další.
  • Ve stravě si pohlídejte dostatek vitamínu E, který funguje jako silný antioxidant. Mezi bohaté zdroje patří například avokádo, sója, listová zelenina a podobně.
  • A doplňujte minerály, například zinek, který zajišťuje například mobilizaci a přesun vitamínu A z jater do krevní plasmy, odkud se podílí na správné tvorbě pigmentu, udržení hydratace, přirozené obranyschopnosti pokožky a zmírňuje zánětlivé procesy.

#3 Zaměřte se na zdraví střev

Stav střevního mikrobiomu dokáže značně ovlivnit to, v jaké kondici je pokožka. Konkrétně zdravá střeva pomáhají snižovat ekzémy, akné a další problémy spojené s nedostatečnou obranyschopností kůže. 

Jak na to?

O zdraví střev a optimální kondici a rovnováze zhruba 40 biliónů bakterií ve střevech rozhoduje to, co jíme. Zaměřte se proto na stravu a konzumujte fermentované potraviny (jogurty, kysané zelí, kefír), dbejte na dostatečný příjem vlákniny včetně prebiotik, které najdeme například v banánech, chřestu, ovesných vločkách či v jablkách. Případně zařaďte přímo probiotika či trávicí enzymy

#4 Spánek pro očistu i obnovu pokožky

Během spánku pleť přirozeně snižuje zánět a vylučuje odpadní látky ve formě výpotku, což je i hlavní důvod, proč se rozhodně vyplatí čistit si pleť po ránu. Při usínání a během spánku navíc tělo produkuje melatonin, jakožto jeden z nejsilnějších antioxidantů. Dochází také k tvorbě růstového hormonu, který stimuluje opravné procesy a podporuje regeneraci pokožky.

Jak na to?

Neopomínejte kvalitní a dostatečný spánek trvající alespoň 7,5 až 8,5 hodiny. Ne nadarmo se totiž říká “vyspat se do krásy“. S rychlejším usínáním a prohloubením kvality spánku mohou pomoci i bylinky, například čaj pro lepší spánek s kozlíkem lékařským, třezalkou tečkovanou, meduňkou lékařskou i chmelem.

#5 Cvičení k pořádnému vypocení toxinů

Při pocení se přes pokožku uvolňují nahromaděné toxiny a dochází k lepšímu prokrvení, které umožňuje lepší okysličení a dopravení výživy do kožních buněk, aby pleti nic nechybělo. Zvýšený průtok kyslíku zlepšuje celkovou elasticitu a efektivně bojuje proti nedokonalostem pleti. Obecná lepší cirkulace krve a lymfy zase podpoří snížení zánětlivých procesů a může zmírňovat nežádoucí pigmentové skvrny.

Jak na to?

Dopřejte si ideálně alespoň 3x týdně intenzivnější cvičení, během kterého se skutečně zapotíte. 

TIP: Po dokončení fyzické aktivity počkejte zhruba 15 minut, než tělo dokončí produkci a vylučování potu, a až po uplynutí této doby opláchněte pot se všemi nečistotami a vyloučenými toxiny. Následně si dopřejte důkladnou sprchu, kde můžete detox pokožky podpořit například tělovým scrubem

#6 Správné dýchání ke zklidnění a harmonizaci

Procvičováním techniky správného hlubokého dýchání zklidníte tělo a nervový systém, což zmírňuje nahromaděný stres, který pleti škodí. Kromě toho také podpoříte výše zmíněné okysličení důležité pro celé tělo včetně pokožky.

Jak na to?

  • Pravidelně zařazujte dechová cvičení, která zvládnete naprosto kdekoliv – během pár minut při pracovní přestávce, při čekání na autobus, v průběhu procházky a podobně.
  • Metoda 4-7-8 pro uvolnění: Zavřete ústa a tiše se nadechujte nosem a během toho počítejte do 4. Pak zadržte dech a počítejte do 7. Nakonec velice pomalu vydechujte, aby vám dech vystačil, než napočítáte do 8. Zopakujte alespoň 4krát. 

 

Schválně si dejte výzvu, kdy se pokusíte zařadit všechny z uvedených tipů alespoň na dva týdny do své rutiny a sledujte, jaké změny vidíte na své pokožce. Jakmile si začnete užívat svěží, zdravou a přirozeně zářivou pleť, už to nebudete chtít měnit.

A schválně dejte vědět, jestli máte další tip, po kterém se cítíte, že pokožka doslova září.

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk