Jak je možné, že jedna bylina může mít tolik rozporuplné působení? Při užívání macy se především ženy mohou setkávat s celou řadou projevů a hlásí nejrůznější účinky. Maca například pomohla k otěhotnění, rozhodila cyklus, pomohla proti menstruační bolesti, způsobila krvácení mimo menstruaci, zdvihla energii, zhoršila únavu a náladovost, zlepšila kvalitu pleti, zhoršila cystické akné. 

A protože chceme na základě informací poskytnutých od zákaznic a vědeckých studií nabídnout ucelenější přehled a shrnutí, pro koho je maca vhodná a kdy se jí naopak vyhnout, připravili jsme následující článek. Přečtěte si, kdo může z účinků macy benefitovat nejvíce, jak správně načasovat užívání v menstruačním cyklu a kdy se raději poradit s odborníkem. 



Vhodnost či naopak nevhodnost v mnoha případech souvisí s fytoestrogenním působením macy. Nejdříve by vás proto mohly zajímat informace zaměřené na vliv macy na hormony. Přečtěte si o něm v článku Maca a hormony: Je maca fytoestrogenní? A jak opravdu působí na hormonální systém?

Pro koho je maca vhodná? 

Mezi nejčastěji hlášené pozitivní účinky macy patří: zvýšení libida, zvýšení energie, zlepšení klimakterických projevů, zlepšení spermiogramu, zlepšení erekce, otěhotnění a zlepšení kvality pleti. [1]

A na základě informací zmíněných i v předchozím článku umíme vyprofilovat několik vhodných adeptů ke konzumaci macy:

  • Muži s klinicky potvrzenou neplodností (špatnými hodnotami spermiogramu) a zvětšením prostaty.
  • Ženy v perimenopauze a v menopauze s doprovodnými znaky jako je tloustnutí, úzkost, nervozita, únava, návaly.
  • Ženy i muži pociťující pokles libida.
  • Sportovci ve snaze zlepšit svůj výkon a regeneraci po sportu.
    senioři s neurodegenerativními onemocněními, poruchami paměti a oslabenými kognitivními funkcemi
  • Studenti a celkově lidé s prací náročnou na přemýšlení, koncentraci a paměť. 

Správné užívání u žen v plodném věku

Přestože jsou to primárně ženy ve fertilním věku, kterým je maca nejvíce doporučovaná, experimentální studie potvrzují mnohem lepší účinky macy na mužskou než ženskou neplodnost. Každopádně za úspěšností otěhotnění po mace u žen může stát její neurotonické a relaxační působení, čili její vliv na posílení i zklidnění nervového systému, snížení úzkosti a stresu. Pokud chtějí ženy pocítit příznivé účinky macy jako adaptogenu, neurotonika a vitalizéru, doporučuje se sladit její užívání s folikulární fází menstruačního cyklu (od 1. dne MS do ovulace), kdy jsou hladiny estrogenu přirozeně nejvyšší a tudíž nám nebude estrogenní působení macy vadit. S ovulací je vhodné macu vysadit, aby mohlo dojít k vzestupu progesteronu a fyziologickému poklesu hladin estrogenu a nedocházelo k eventuální estrogenové dominanci s celou řadou nepříznivých účinků.

Máme na výběr mnoho bylinek pro podporu ženské plodnosti, proto je pro správné a efektivní využití macy klíčová znalost hormonálních hladin a ovulačního cyklu, přičemž častými problémy bývají nízké hladiny E2, FSH, LH a tedy v dozrávání folikulů a následné ovulaci nebo je problémem naopak estrogenová dominance v důsledku nízkých hladin PROG. Stejně důležité je správné načasování užívání a vyloučení jiných fytohormonálně působících doplňků v období když užíváte macu.

Z hlediska kvality a obsahu látek jedinečných přímo pro macu se doporučuje užívat extrakt z kořene se standardizovaným množstvím cenných látek macamidů a macaneů. Díky procesu extrakce může být tato varianta i šetrnější k trávení u citlivějších jedinců. 

V jakých případech macu neužívat? 

Z experimentálních studií byly vyloučeny ženy s anamnézou hormonálně podmíněné rakoviny (rakovina prsu, karcinom endometria-dělohy, karcinom vaječníků, rakovina děložního čípku), stejně tak ženy s abnormálním vaginálním krvácením, anamnézou kardiovaskulárních onemocnění, onemocněním jater a jiné. [2] Jeden případ naznačil pravděpodobní hepatotoxicitu v důsledku užívání macy. [3]

Pokud máte hormonálně dependentní onemocnění, jako jsou rakovina prsou, rakovina dělohy, zvýšený výskyt (leio)myómů v děloze, fibroadenómů (bulek) v prsou, adenomyózu, endometriózu nebo prožíváte intermenstruační krvácení mimo cyklus, tuhnutí a bolest prsou před MS nebo hormonální akné měli byste konzumaci macy opravdu zvážit či raději vynechat. [4,5,6,7,8] 

Maca totiž obsahuje sloučeniny, které mohou napodobovat účinky estrogenu a mohou tedy potenciálně tyto stavy zhoršovat. Jak víme, výsledkem estrogenní dominance v důsledku nejčastěji abnormality kortizolu a následné imunitní destabilizace je nesprávný poměr mezi hladinami estrogenu, konkrétně estradiolu (E2) a PROG. V případě laboratorně (z krve a ze slin) potvrzené estrogenní dominance jsou pro tyto ženy vhodnejší doplňky, které obsahují fytoprogesterony (například drmek) nebo ty, které napomáhají snižovat a metabolizovat E2 v játrech (DIM), nebo ty se schopností modulovat stres snížením produkce kortizolu (rozchodnice růžová). 

Mezi často hlášené nežádoucí účinky macy patří: náladovost, intermenstruační krvácení (krvácení mimo cyklus), těžké a prodloužené krvácení a spotting (špinění/ slabé krvácení), žaludeční a střevní potíže, nevolnost, křeče, nadýmání, plynatost, bolestivost prsou, ospalost a únava, pokles krevního cukru, pokles a taky vzestup krevního tlaku. Některé ženy hlásí ovlivnění, resp. rozhození menstruačního cyklu, většinou dlouhé cykly (prodloužení folikulární fáze), opožděnou MS, zhoršení akné, podrážděnost a zhoršení projevů PMS, snížení účinnosti (interakci s) HAK. Občas se objevují i alergické projevy jako jsou kopřivka, zarudnutí pleti, bolesti břicha, bolesti hlavy, zvracení a průjem. [8,9,10,11,12]

Kdy se o užívání macy poradit s odborníkem?

Pokud trpíte onemocněním štítné žlázy je vhodné konzultovat užívání macy se zkušeným endokrinologem. Maca obsahuje údajně vysoké množství jódu (bohužel jeho přesné množství v sušině je ve studiích nedohledatelné, proto je tento názor ničím nepodložen), ale zároveň podle jedné studie snižuje, resp. potlačuje produkci trijodtyroninu T3. [2]

Maca patří do čeledi Brassicaceae (brukvovité), která je riziková při zvýšené konzumaci kvůli obsahu goitrogenů (také strumigenů) které jako antinutriční látky mohou narušovat funkci štítné žlázy a podporovat růst tkáně štítné žlázy (za zvýšené produkce TSH), což vede k rozvoji tzv. strumy. Do skupiny goitrogenů patří právě glukosinoláty z macy. Goitrogeny mohou inhibovat vychytávání jódu buňkami štítné žlázy nebo narušovat aktivitu klíčových enzymů (např. tyreoperoxidázy hTPO) při syntéze hormonů štítné žlázy, čímž v konečném důsledku inhibují syntézu hormonů štítné žlázy. [13,14,15]

Riziko představuje zejména dlouhodobá a jednostranná konzumace macy.

Vzhledem k nedostatku spolehlivých informací o bezpečnosti užívání macy během těhotenství a kojení se doporučuje macu v tomto období přestat užívat. [4] Pokud jste tedy těhotná nebo kojíte, je rovněž důležité konzumaci jakéhokoliv bylinného doplňku, včetně macy, konzultovat s lékařem. 

Pozor na potenciální interakce s léky 

Maca může interagovat s léky proti depresi SSRI, jako je escitalopram, citalopram, fluoxetin nebo paroxetin. [16] 

Kvůli vysoké koncentraci vitamínu K je možné, že konzumace macy by mohla nepříznivě ovlivnit parametry krvácení u pacientů užívajících antikoagulační léky jako jsou aspirin, ibuprofen, heparin, warfarin, pelentan a skupina nových orálních antikoagulantov (NOAC- novel oral anticoagulants). [12]

V malé klinické studii, podávání 0,6 g maca denně způsobilo mírné zvýšení diastolického tlaku a proto autoři navrhli opatrnosti při užívání macy ve vyšších dávkách u hypertoniků. [17] 

Vzhledem k estrogennímu působení v macy je možná její interakce s hormonální antikoncepcí (gestageny).

Doporučení na závěr 

Pokud si nejste naprosto jisti zda je maca ten pravý bylinný přípravek pro vás zkuste začít s nižším dávkováním – max. 3 g denně po dobu 4 měsíců [4] a sledujte jak na vás bude maca působit, zda se neobjeví alergické nebo nežádoucí účinky. 



Maca peruánská je se svými účinky a unikátním obsahem látek rozhodně velmi zajímavým doplňkem stravy. V mnoha případech dokáže velmi pomoci, ale někdy může být její užívání nevhodné, protože nedokáže podpořit takové procesy v těle, které to zrovna potřebují. Komplexní pochopení působení macy na lidské tělo je stále otázkou výzkumů a poznávání. Každé lidské tělo je zároveň originál s jiným výchozím stavem a kombinací mnoha dalších faktorů.

Budeme proto velmi rádi, pokud nám nadále budete zasílat zpětnou vazbu při užívání doplňků stravy i otázky z tématu, které by vás zajímaly. 

  1. https://reviews.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientreview-555-maca?conditionid=&sortval=4&next_page=true
  2. Hormone-Balancing Effect of Pre-Gelatinized Organic Maca (Lepidium peruvianum Chacon): (III) Clinical responses of early-postmenopausal women to Maca in double blind, randomized, Placebo-controlled, crossover configuration, outpatient study, 2006 Dec. 
  3. Drug-induced Liver Injury Due to Lepidium meyenii (Maca) Medicinal Liquor, 2017 Dec.
  4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-555/maca
  5. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/555.html
  6. https://www.verywellhealth.com/ways-maca-may-benefit-your-health-89573
  7. https://www.newsweek.com/woman-conceives-using-maca-root-1802333
  8. https://healthnews.com/nutrition/vitamins-and-supplements/maca-root-benefits-for-women/
  9. Sexual enhancement products for sale online: raising awareness of the psychoactive effects of yohimbine, maca, horny goat weed, and Ginkgo biloba, 2014 Jun. 
  10. First case report of testosterone assay-interference in a female taking maca (Lepidium meyenii), 2011 Mar.
  11. https://reviews.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientreview-555-maca?conditionid=&sortval=4&next_page=true
  12. https://www.usp.org/sites/default/files/usp/document/products-services/dsc-sample-safety-review-2012.pdf
  13. The role of micronutrients in thyroid dysfunction, 2020 Jan.
  14. Concentrations of thiocyanate and goitrin in human plasma, their precursor concentrations in brassica vegetables, and associated potential risk for hypothyroidism, 2016 Apr.
  15. Various Possible Toxicants Involved in Thyroid Dysfunction: A Review, 2016 Jan.
  16. A double-blind placebo-controlled trial of maca root as treatment for antidepressant-induced sexual dysfunction in women, 2015 Apr.
  17. Maca (Lepidium meyenii) and yacon (Smallanthus sonchifolius) in combination with silymarin as food supplements: in vivo safety assessment, 2008 Mar.