Adaptogenní rostliny najdete prakticky po celém světě, nejčastěji jsou to nejrůznější druhy ženšenů, nebo bylin, které získaly pojmenování ženšen jako přezdívku. Alespoň jedna je zastoupena v každé tradiční medicíně a v rámci dané kultury často stojí na pomyslném piedestalu, je užívána jako univerzální léčivo, bylina podporující celkovou vitalitu, dlouhověkost, je elixírem mládí a plodnosti.

V Jižní Americe, v oblasti And je to řeřicha peruánská, u nás známější pod názvem Maca – peruánský ženšen.

Síla vysokých hor

Pro adaptogeny obecně platí, že svou sílu, účinnost, léčivé schopnosti, a především vliv na naši imunitu a odolnost získávají díky nehostinným podmínkám, ve kterých se přirozeně vyskytují. Může to být mráz, na živiny chudé půdy, parazité, vítr a vysoká intenzita slunečního svitu, kyselost apod. Rostliny nemají nohy, neutečou, proto se musí bránit jinak – tvorbou látek (hodně zjednodušeně by se dalo říct, že se jedná o antioxidanty), které zvyšují jejich odolnost. Tyto látky jsou následně přenositelné i do našich životů ve formě potravin a doplňků stravy.

Maca se přirozeně vyskytuje ve velmi vysokých nadmořských výškách, které přesahují 4000 m n. m., kde musí vzdorovat ostrému větru, slunci a mrazu.

Prastará příbuzná brokolice

Maca patří možná trochu překvapivě mezi brukvovité rostliny, jejichž řady už tak oplývají cennými léčivými a nutričně bohatými rostlinami. Vypadá trochu jako řepa, buď bílá, žlutá, červená, černá, nebo fialová, předmětem zájmu je právě podzemní bulva, která se tradičně konzumuje jako samostatná potravina, v našich podmínkách se ale častěji setkáte s práškem, nebo extraktem.

Maca patří ke skutečným pokladům lidského léčitelství, nalezena byla ve velmi starých archeologických nálezech, které prokazují její výskyt na zemi již od doby 1,5 tisíce let před naším letopočtem. Z toho důvodu byla vždy pevně zakotvena v incké kultuře, která je obecně proslulá svou moudrostí, léčitelstvím a silným napojením na matku zemi. Tradičně byla využívána jako celkové tělesné tonikum, životabudič a zejména jako afrodiziakum. Všechny tyto efekty je možné vysvětlit moderní vědou a s narůstající popularitou macy je na vlastní kůži zkouší mnoho lidí po celém světě.

Účinné látky:

Maca je jako celistvá potravina celkově bohatá na živiny – mikronutrienty a makronutrienty, zejména vlákninu, velké množství esenciálních aminokyselin, mastné kyseliny, vitamín C, měď, železo a vápník. Co do obsahu těchto živin je podobná třeba celozrnné rýži. Léčivé účinky hlízy macy jsou ale dány zejména obsahem fytonutrientů, jsou to zejména tyto:

  • Alkaloidy – makaridin – jedna z nejvýznamnějších účinných látek macy, doposud nebyla nalezena v žádném jiném zdroji a pravděpodobně je původcem hermetického účinku macy – jejího vlivu na naši fyzickou i psychickou odolnost.
  • Alkamidy – makamidy – unikátní mastné kyseliny, k nalezení pouze v mace
  • GABA – neurotransmiter s převážně uklidňujícím účinkem
  • Cholin – prekurzor důležitého neurotransmiteru acetylcholinu
  • Glukosinoláty, glukotropaeolin – ty jsou obsaženy ve všech druzích brukvovité zeleniny a stojí za jejich štiplavou chutí a vůní, v čerstvé mace jich ale najdete největší množství.

Účinky macy na zdraví

Řeřicha dokáže nabídnout mnoho různých efektů na lidské zdraví, asi jako u většiny adaptogeny jsou tyto efekty velmi komplexní a promítají se jak do fyzického, tak do psychického zdraví. Pokud se rozhodujete, jestli sáhnout právě po ní, můžete se řídit těmito účinky:

  • Podpora energie, vitality a well beingu – jedná se o základní důvod užívání macy, zjednodušeně řečeno způsobí to, že se budete cítit lépe – odolnější, silnější, jistější, vitálnější. Stojí za tím její hermetické působení.
  • Modulace psychiky – zlepšení nálady, zmírnění příznaků deprese a úzkosti, o to výrazněji, pokud jste vystaveni stresu pramenícímu z vnějších vlivů. Maca dokáže přímo ovlivnit mozkovou biochemii – hladiny některých neurotransmiterů, zejména dopaminu, který je potřebný pro motivaci a drive.
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění – Maca snižuje tělesnou zánětlivost a působí jako antioxidant, navíc dokáže snižovat krevní tlak, a to nejen skrze zmírňování stresu, ale také skrze vlivu na enzym zodpovědný za ovlivňování krevního tlaku.
  • Adaptace na vysokohorské podmínky – tento efekt se přímo nabízí, když se zamyslíte nad tím, kde se maca přirozeně vyskytuje. Její pravidelná konzumace vám proto může pomoci lépe zvládat pobyt ve vysokých nadmořských výškách, vysokohorskou nemoc a podpořit adaptaci na fyzickou zátěž.
  • Podpora zdraví kostí – to se děje pravděpodobně hlavně skrze snižování tělesné zánětlivosti, ale také vlivem na příznivé ovlivnění hormonální rovnováhy (ke které se dostaneme záhy), ta má totiž na zdraví kostí a pohybového aparátu obrovský vliv – zejména u žen!

Vliv na psychiku, imunitu i zánětlivost ale nabízí dlouhá řada adaptogenů, maca je výjimečná díky svému vlivu na hormonální systém – žen i mužů!

Maca jako hormonální optimalizér

Maca neovlivňuje produkci hormonů přímo, ale skrze komplexní působení a hormetický efekt. Hladina pohlavních hormonů totiž závisí na naší stresové zátěži, hladině kortizolu, hladině neurotransmiterů a dalších hormonů, To vše by mělo být v určité rovnováze, protože mnoho hormonů a neurotransmiterů vzniká ze společného substrátu, nebo za účasti stejných enzymů. Proto se stane, že pokud vaše tělo vyprodukuje mnoho stresových hormonů, nezbyde už tolik na pohlavní hormony apod. Tohle všechno je důležité hlavně z dlouhodobého pohledu, kdy se už nedostatek pohlavních hormonů, nebo jejich nerovnováha bude výrazněji projevovat na celkovém zdravotním stavu a psychické vyrovnanosti.

Maca a ženy

Maca patří v současnosti mezi stále vyhledávanější pomocníky v boji s ženskou hormonální nerovnováhou. Ta může být způsobena více příčinami, na mace je ale fajn to, že má harmonizační účinek – navrací vše do rovnováhy. Na tomto principu dokáže fungovat třeba i schizandra, nebo ashwagandha, ani jedna z nich ale nemá tak výrazný vliv přímo na ženské hormony, jako maca.

Maca dokáže podporovat i estrogenovou detoxikaci. Co že to je? Vždyť to zní jako nadbytek estrogenu a toho přece ženy mají mít hodně, čím víc tím líp, no ne? Ne.

Estrogenová dominance navíc většinou znamená nejen to, že jsou ženské hormony v nerovnováze, ale také to, že dojde k přetížení detoxikačních orgánů, které spolu s toxiny a škodlivými látkami odbourávají z organismu také produkty metabolismu a „vypotřebované“ hormony – mez nimi i estrogeny. Pokud budou játra přetížená, pochopitelně začnou estrogeny a další nadbytečné látky posílat jinam, budou je skladovat tam, kde budou zakonzervovány a nebudou příliš škodit. To nejčastěji znamená ukládání do tukové tkáně, kterou je následně velmi obtížné odbourat (tělo nechce, protože do ní spolu s hormony uložilo i toxiny, na které už játra nestačí a jejich uvolnění do organismu by znamenalo obrovskou zátěž).

Maca může pomoci na více frontách, narovnat hormonální rovnováhu a podpořit játra v jejich činnosti. Mějte ale na paměti, že pokud se vydáte na cestu estrogenní detoxikace, bude třeba podpořit i další orgánové soustavy – kromě jater zejména trávení tak, aby došlo k co nejrychlejšímu odvodu toxinů ven z těla.

Maca a muži

Na muže působí maca zejména jako životabudič, což se pochopitelně dotýká i jejich hormonální rovnováhy. Tradičně byla využívaná jako afrodiziakum, dnes už víme, že tento pojem v sobě může skrývat mnohé, maca se pozitivně projevila zejména v těchto oblastech mužského sexuálního zdraví:

  • Libido
  • Plodnost
  • Erekce

Zajímavé ale je, že tyto efekty nelze vztáhnout jen k ovlivnění hormonálního profilu, mnohem spíše se bude opět jednat o ovlivnění celkového zdravotního stavu a výsledek hermetického efektu, který se promítá i do psychiky.

Zlepšení sexuální touhy a plodnosti mohou při pravidelném užívání sledovat i ženy.

Kvalita nad kvantitou

U macy platí stejně jako u ostatních adaptogenů, že stěžejní pro jejich účinek bude jejich kvalita a původ. Jedině rostliny vystavené přirozeným nehostinným podmínkám budou moci nabídnout maximální potenciál a bude stačit užívat menší množství.

Maca má na druhou stranu tu výhodu, že je bezpečná i její poměrně hojná konzumace a pokud budete užívat její celistvou formu (vařená bulva, nebo prášek z té sušené), jen tak se nepředávkujete. Na příliš vysokou dávku (vysokou celkově, nebo třeba jen větší, než jste v danou chvíli schopni tolerovat a zrovna potřebujete) potom daleko dříve ukáže vaše střevo – bakterie budou redukovat velké množství plynu a můžete se pěkně nafouknout ????. Nejedná se ale o nic, co by nevyřešilo okamžité snížení dávky, trvalých nebo dlouhodobých následků se obávat nemusíte.

Pozor byste si ale měli dát ve chvíli, kdy trpíte poruchou štítné žlázy. Maca jakožto brukvovitá zelenina obsahuje velké množství glukosinolátů, které mohou její funkci zpomalovat. Takže stejně, jako není vhodné jíst brokolici na kila, není vhodné to ani příliš přehánět s macou.

Pro její efekt bude optimální dávka okolo 5 g prášku z mletého kořene (vrchovatá čajová lžička), nebo 400 mg extraktu v kapslích.

Jakou macu si vybrat?

Osobně jsem v případě macy zastáncem její celistvé formy, kterou lze snadno přidat do jogurtu, smoothie, shaku, nebo si jí jen tak rozmíchat ve vodě. Kombinaci různobarevných druhů kvalitní macy ve formě Maca 4x power najdete na našem e-shopu, používat je můžete dle vaší libosti a chuti. Prášek z macy mžete kombinovat s celou řadou dalších přísad, zejména s kakaem, které intuitivně ladí s povahou macy, už jen proto, že pochází z podobných končin. 

Skvělé je i její zakomponování do teplého nápoje – kakaa nebo kávy. Pokud vás oslovilo právě tohle, nebo je vám příjemnější užívat medicinální rostliny skryté v celistvých pokrmech a nápojích, rozhodně vyzkoušejte naše Macaccino. Šálek teplého nápoje může být sám, o sobě balzámem na nervy, o to více, pokud je doplněn o složku s adaptogenním účinkem.



Autor: Jana Raganová
Tisk