Pravděpodobně jste v poslední době slyšeli o tom, že je dobré mít bohaté a rozmanité mikrobiální osídlení ve střevech, že střevní mikrobiom je naším druhým mozkem, nebo že nám zde bakterie a mikroorganismy pomáhají vytvářet některé důležité vitamíny. O spoustě funkcí střevního mikrobiomu jsme psali již v našem dřívějším článku. Velmi důležitý je ale i kožní mikrobiom. O co jde a jaký pro nás má význam? 

Všichni dobře víme, že se naše těla skládají z velkého množství buněk, už ale méně z nás tuší, že více než buněk tam máme spoustu mikroorganismů. Právě oni žijí téměř všude na našem těle. Kromě střev, kde se vyskytují v nejhojnějším množství, jsou také na sliznicích, v plicích, v ústech, u pohlavních orgánů a také na kůži. 

VÍTE, ŽE? Genetická informace našeho těla je jen z 10 % lidská. 90 % genetické informace v těle a na něm tvoří informace mikrobiální.

Už jen z tohoto faktu plyne, že mikroby pro nás jsou pravděpodobně velmi důležití a že podpora jejich rovnováhy je pro naše zdraví zásadní. Kůže je naším největším orgánem, proto i na ní musí být velké množství těchto mikroorganismů, které zde plní nejednu důležitou roli. Pojďme se na ně podívat blíže!

Význam kožního mikrobiomu

Lidská kůže je hostitelem opravdu širokého spektra těch nejmenších organismů, které jsou našemu oku neviditelné, a proto si jejich existenci přímo na svém těle téměř vůbec neuvědomujeme. Pokud bychom se však podívali velmi zblízka, zjistili bychom, že se na kůži vyskytují různé bakterie, kvasinky, viry i prvoci. Je jich ve skutečnosti tolik, že je těžké uvěřit, že je v takovém množství stále nemůžeme vidět!

ZAJÍMAVOST: Odhaduje se, že naší kůži osidluje kolem 1 miliardy mikrobů na 1 centimetr čtvereční.

Stejně jako další přírodní ekosystémy, kožní mikrobiom se u každého člověka liší, dokonce se odlišuje i na různých částech těla. Specifické organismy, které se zde vyskytují, ovlivňují faktory jako je vlhkost, teplota, věk, pohlaví a individuální faktory životního stylu. Nedá se tak mluvit o jednom specifickém kožním mikrobiomu, pro každého člověka je unikátní a specifický

Vývoj kožního mikrobiomu

To, jaký kožní mikrobiom si osvojíme, výrazně ovlivňuje už způsob, jakým se narodíme. Miminka narozená přirozenou cestou při průchodu porodními cestami získávají především benefiční bakterie rodu Lactobacillus z matčiny vaginální mikroflóry. Naopak miminka, která se narodí císařským řezem, poprvé přichází do kontaktu s mikroby na kůži, a jsou tak osídleni mikrobiálními druhy, které se na dané kůži nachází (nejedná se však o přirozený způsob získávání mikrobioty a mohou zde převládat patogenní druhy). 

Poté už vývoj našeho kožního mikrobiomu určují především naše hygienické návyky - například jak často nás v novorozeneckém věku maminka umývá a čím. Miminka je s ohledem na mikrobiom vhodné mýt pouze vodou a nikoliv každý den. Miminka se přece tolik nezapotí, tak proč jim zasahovat do jejich úžasného mikrobiálního osídlení, které je chrání? Samozřejmě ty části, které je třeba umývat po určitých “nehodách”, umýváme. Pokud je třeba využít mýdla na odstranění nečistot, vždy volme ta, která mají přírodní složení.

Proč je kožní mikrobiom důležitý

Hlavním velmi důležitým úkolem, který pro nás mikroorganismy na kůži vykonávají je OCHRANA. Stejně tak, jak je tomu s naší kůží, která zejména zajišťuje ochranu před vnějším prostředím, tak i kožní mikrobiom posiluje tuto funkci kůže a určitým dílem k ní přispívá. Kůže je kromě jiného vybavená imunitní funkcí, aby nás chránila před patogeny z okolí. Co by této funkci napomohlo více, než benefiční mikroby, kteří jsou dobře známí, jako ti, jenž udržují patogeny na uzdě? Vzpomeňte si jen, na jaké bázi fungují antibiotika – jedná se o jeden druh mikroorganismu, který je schopen ničit jiné. 

Aby však kožní mikrobiom mohl být pro naše tělo maximálně přínosný, musíme jej podporovat a především dbát na jeho rovnováhu. Mikroby na kůži vylučují enzymy, které napomáhají k odlupování kůže a její obnově. Dokáží také produkovat látky, jenž pomáhají regulovat pH kůže. Nejvýznamnější je však schopnost těchto mikrobů produkovat antibakteriální látky, které odpuzují působení různých druhů plísní a kvasinek a zabraňují jejich přemnožení. 

Jak rovnováhu kožního mikrobiomu podpořit? 

Nyní už tušíme, že kožní mikrobiom není nic, čeho se máme obávat. Je to naprosto přirozená věc a naopak se musíme co nejvíce snažit o jeho podporu. Kožní mikrobiom totiž všechny tyto úžasné funkce dokáže vykonávat pouze tehdy, když je v rovnováze. A ta je bohužel v dnešní době velmi často narušovaná. 

Narušený kožní mikrobiom je spojován s mnoha chronickými onemocněními, které jsou v dnešní době již poměrně běžné – akné, ekzém, psoriáza, růžovka, lupénka, kožní plísně apod. 

Co dělat pro jeho podporu?

  1. Používejte přírodní kosmetiku - Tím nejhorším, co náš kožní ekosystém poškozuje, je konvenční kosmetika, ve které se vyskytuje celé spektrum různých chemických látek a vůní, jež nejsou našemu tělu přirozené. Tato kosmetika ničí benefiční bakterie na naší kůže, které tak nemohou úspěšně bojovat s patogeny a kvůli tomu se mnohem snáze přemnoží. 

  2. Pouze přírodní hygiena, v rozumné míře - Používejte pouze mýdla a šampony z přírodních složek, které nepoškozují kožní mikrobiom. V dnešní době jsme si také navykli mýt se velmi často. I to může narušovat kožní mikrobiom a napomáhat k přemnožení patogenů. 

  3. Nesnažte se o sterilní prostředí - V posledních letech je běžné, že se všude snažíme o sterilní prostředí. Pravdou však je, že se tak zbavujeme i benefičních druhů bakterií, které nás chrání. Pokud svou kůži často ošetřujeme dezinfekčními prostředky, může to nakonec naopak vést k oslabení imunity a ochranné bariéry.

  4. Celkově podporujte své zdraví - Kůže a její mikrobiom neexistují ve vakuu, jsou úzce propojené s naším tělem a jeho celkovým zdravím, proto je důležité podporovat zdraví celého těla.

 

Pokud jste doteď netušili, proč je vhodné klasickou kosmetiku plnou chemických látek vyměnit za tu přírodní, teď už snad dobře rozumíte. Naštěstí je na GOODIE dobrý výběr. Jestli se do obměny kosmetiky pustíte teď, nacházíte se na tom nejlepším místě.



Autor: Karolína Tomaides
Tisk