MSM je zkratkou pro methylsulfonylmethan. Zapamatovatelnější je, že to je organická síra. A ta je pro naše tělo sakra důležitá! Věděli jste, že je třetím nejhojnějším prvkem v našem těle? Obsahují ji třeba nehty, kůže a vlasy. Organismus ji používá k produkci bílkovin, např. kolagenu. Pojďme se podívat, jaké benefity přináší její suplementace. 

Co to je methylsulfonylmethan – definice MSM

Ještě jednou – MSM je organická síra. Vyznačuje se silným protizánětlivým účinkem, který se nejčastěji doporučuje k léčbě artrózy nebo revmatoidní artritidy. Tím spektrum účinků ale rozhodně nekončí.  Jedná se o bílou, ve vodě rozpustnou chemickou látku, která se přirozeně vyskytuje v tělech živočichů a v rostlinách. Najdeme ji v čerstvé zelenině, v masu a mléčných výrobcích. Je jí tam ale jen velmi malé množství, tím spíše, že se ničí tepelným zpracováním. Nejjednodušším způsobem, jak zvýšit příjem MSM, je sáhnout po doplňcích stravy. 

Na co má síra, tedy MSM, pozitivní vliv? 

 • Oddaluje proces stárnutí

 Síra se nachází v každém z nás a k životu ji nutně potřebujeme. Jak  stárneme, síra se z našeho těla ztrácí. Co je důležité vědět – stimuluje produkci kolagenu, který dodává naší pokožce pružnost. Kolagen máme přirozeně např. ve chrupavkách, kostech a v zubech. S přibývajícím věkem se ale produkce kolagenu snižuje. Nechceme-li brzy vypadat jako sušenky, hodí se síru proto přijímat z vnější. S přísunem kolagenu je pleť pružnější. Google v angličtině odhaluje spoustu zajímavých příběhů, kdy si lidé MSM nemohou vynachválit. My se řídíme vlastním rozumem a potvrzujeme – na naší (týmu GOODIE) kůži pociťujeme, že nám dělá dobře. 

Zajímavost: MSM zlepšuje vzhled jakkoliv zjizvené kůže. 

 • Vyzrává na akné 

Není to jen tak, že se síře přezdívá minerál krásy. Sirné krémy a koupele k léčbě kůže dermatologové používají už pořádně dlouhou dobu. Síra je přirozeně antibakteriální a protizánětlivá, tudíž je jak dělaná na pokožku trpící akné. Už jste slyšeli o antioxidantu glutathionu? Pro zdraví pokožky hraje velkou roli. Bylo prokázáno, že lidé s akné mají jeho hladinu nižší. Pro jeho produkci je přitom síra nezbytná. Její užívání v podobě MSM je tedy opravdu skvělý způsob, jak dát svému tělu antioxidační podporu. 

Tip: Směs z vody a MSM nanesená na postiženou pokožku přináší rychlou úlevu.  

 • Posiluje vlasy

 Kromě kolagenu síra stimuluje i produkci keratinu. A právě z tohoto proteinu se skládají naše vlasy. Keratinový základ je uložený ve vlasových koříncích a tvoří více než ¾ struktury vlasů. Ovlivňuje, jak jsou kvalitní, pevné i lesklé. Je proto fajn, když máme keratinu dostatek. Jenom tak jsou naše vlasy lesklé, silné, objemné a nevypadávají. Pokud se svými vlasy aktuálně nejste spokojeni, MSM může být doplňkem, který svým účinkem překvapí. 

 • Zpevňuje nehty

 Už jsme zmiňovali, že MSM úzce ovlivňuje kolagen, keratin a jejich vznik. Co myslíte, že ovlivňuje kvalitu nehtů? Ano, jsou to opět právě oni. Pokud vás trápí jejich štěpení, lámání a celková kvalita, MSM jednoznačně potěší. 

Tip: MSM užívejte ideálně ráno, rozmíchané ve vodě s citronem. Vitamin C totiž zaručuje optimální vstřebávání kolagenu. 

Zdravotní potíže, které může MSM pozitivně ovlivnit

V případě závažnějších zdravotních potíží doporučujeme konzumaci všech suplementů probrat s nějakým specialistou, nejlépe lékařem. Zde shrnujeme výčet nejčastěji zmiňovaných stavů, kterým užívání síry může ulevit: 

 • alergie
 • astma
 • alzheimerova choroba
 • cukrovka
 • divertikulóza
 • hemoroidy
 • migrény
 • osteoporóza
 • PMS
 • revmatoidní artritida
 • vysoký krevní tlak
 • vysoký cholesterol
 • zácpa

To už je pořádný výčet, který stojí za pozornost. Snad není třeba dodávat, že nejlepší je dodávat si MSM v co nejčistší formě. 

Důležitá vlastnost MSM: Regeneruje tělo po cvičení 

Pevné zdraví se opírá o vyváženou stravu a pravidelné cvičení. Dá se však namítat, že sport naše tělo dovede pěkně potrápit – energeticky náročné cvičení může způsobit oxidační stres svalů a tkání, což ústí v bolest a nepohodu při dalším cvičení. MSM dokáže ulevit. Výzkumy týkající se této látky sice nepracovaly s velkým počtem zkoumaných osob, poukazují však např. na skutečnost, že účastníci půlmaratonu, kteří před a po závodu užívali MSM, měli následně mnohem menší bolesti svalů a kloubů než ti, kteří si ho nedávali. 

Zajímavost: MSM se historicky používalo na podporu zotavení závodních koní. 

Možné nežádoucí účinky 

MSM byste se měli vyhnout, pokud berete léky na ředění krve. Pro pocit naprostého bezpečí je dobré užívání jakýchkoliv doplňků konzultovat se svým lékařem. Chápeme ale, že mnoho lidí konzultaci s doktorem vynechá. Buďme ale zodpovědní. Předávkování sírou je poměrně vzácné, přesto se to však může stát. Doporučujeme vždy respektovat množství indikované výrobcem. Je lepší postupovat opatrně a začínat spíše s menší dávkou, kterou lze postupně zvětšovat. MSM je přírodní sloučenina, takže si většina lidí nemusí dělat starosti s vedlejšími účinky. V ojedinělých případech dochází k žaludeční nevolnosti, bolesti hlavy, nespavosti a průjmům. 

MSM prvotřídní kvality

Doplňky stravy jsou různé a mají přirozeně různé kvality. Každý máme na výběr. My v GOODIE vsázíme na pečlivý výběr surovin nejvyšší kvality. Naše MSM je bez jakýchkoliv příměsí a pochází z Bulharska. 

MSM 150 g 

Už jste slyšeli o liposomálních vitaminech? Vstřebávají se 20krát lépe než běžné doplňky. Tohle téma je nesmírně zajímavé a rozvádíme ho zde v článku. Naši zákazníci si pochvalují Liposomální Joint Power, který kombinuje MSM, oxid křemičitý, glukosamin a kadidlovník. Je to skutečně zázračné kombo pro namáhané klouby. 

Liposomální Joint Power 60 ks Vaše pleť může být zářivější, vlasy hustší a nehty pevnější. Účinky síry jsou ceněné napříč historií. Těšíme se na vaše reakce, protože na nás MSM skutečně funguje! Autor: Lída Dubinská
Tisk