Nemáte chuť na sex? Nejste první ani poslední, ale naopak se v dnešní době přidáváte k zástupu lidí, které trápí některá z příčin, kvůli které nemají pomyšlení na sexuální hrátky a intimitu s partnerem. 

Přečtěte si, co všechno může být příčinou a objevte tipy, jak s nechutí na sex zatočit a opět zvýšit libido. Nechuť k sexu bývá často tabu, které se neřeší, nebo jde o zlehčovaný problém. Vyřešením některých z příčin, které stojí za nízkým libidem však můžete zlepšit nejen svůj sexuální život, ale i celkové zdraví. K sexu se totiž navíc pojí i celá řada zdravotních benefitů –  posílení imunity, zlepšení spánku, snížení stresu i posílení pánevního dna. A o nic z toho určitě nechcete přijít, tak pojďte zjistit více o tom, jaké jsou příčiny, že se vám do sexu nechce a jak zapracovat na navrácení touhy.

Vztahové problémy

Problémy ve vztahu a časté neshody s partnerem často vedou k poklesu touhy po intimitě. Partnerské soužití totiž musí být v souladu i na emocionální rovině. Pokud se tak neděje, propast se nadále zvětšuje, což může vést až k rozchodu. Nechuť k sexu zapříčiněná jiným z níže uvedených důvodů u jednoho z partnerů přitom může vést k dalším hádkám a roztáčet bludný kruh výčitek a nepozorumění. 

#1 TIP: Komunikujte a pracujte na vztahu

Bez komunikace se žádné problémy nevyřeší. Mluvte spolu otevřeně a otevírejte i složitější témata. Pokud jste hodně zaneprázdnění, vyhraďte si ideálně každý den společný čas, kdy si budete soustředěně povídat – vhodnou dobou je například klidný večer. Snažte se společně hledat řešení a pracujte na vztahu, který se neustále vyvíjí a je potřeba se o něj aktivně starat. 

Přečtěte si: Ve vztahu závisí na fyzické přitažlivosti i emociálním poutu, která zároveň souvisí s hormony. Více se dočtete v článku na téma: Jak působení hormonů lásky ovlivňuje zamilovanost, věrnost i zdraví.

Hormonální nerovnováha

Nedostatečná produkce či nerovnováha mezi pohlavními hormony u žen i mužů přináší celou řadu vedlejších účinků, včetně ztráty libida. Na vině v mnoha případech bývá příliš nízká hladina testosteronu, který je zodpovědný za sexuální touhu u mužů i žen. V rámci ženských hormonů se navíc může přidat i příliš nízká hladina estrogenu či celková nerovnováha hormonů v rámci cyklu. 

#2 TIP: Podpořte hormonální rovnováhu

Optimální tvorbu testosteronu i celkovou hormonální rovnováhu podpoříte: 

 • Celkovým zdravým životním stylem (vyvážená strava, dostatek spánku, zmírnění stresu). 
 • Kotvičníkem zemním (Tribulus terrestris), který je vhodný k celkové podpoře hormonálního zdraví a především optimální tvorby testosteronu u mužů i žen. [1]
 • Ashwagandhou s příznivým vlivem na hormonální rovnováhu a s až afrodiziákálním působením na muže i ženy. [2]
 • Ženšenem, který má příznivý vliv na sexuální zdraví a erekci. [3]

Nedostatek živin

Nedostatek určitých živin negativně ovlivňuje chod metabolismu a související tvorbu hormonů. Pokud tělu chybí základní stavební látky, šetří kde se dá a to včetně snížení chuti na sex. 

#3 TIP: Dbejte na příjem makro i mikronutrientů

Dostatečné doplnění živin zajistíte vyváženým jídelníčkem, který můžete podpořit vhodnými doplňky stravy. Zaměřte se například na: 

 • Zinek, který ovlivňuje a stimuluje zdravou rovnováhu testosteronu v krvi. Kromě toho navíc souvisí s optimálním dozráváním spermií a představuje jeden z klíčových minerálů pro plodnost. [4,5]
 • Tryptofan se účastní tvorby serotoninu a roli hraje i s metabolismu hormonu stresu kortizolu či růstového hormonu. Jeho dostatečný příjem proto ovlivňuje psychickou pohodu i hormonální rovnováhu. Mezi bohaté zdroje tryptofanu patří maso, ryby a mořské plody, luštěniny, vajíčka či kvalitní hořká čokoláda. 
 • Vitamíny B – hrají roli v tvorbě hormonů a podílí se na správné činnosti nervové soustavy i metabolismu. Vitamín B6 je navíc důležitý pro přeměnu tryptofanu na serotonin. 
 • Resveratrol, bohatě obsažený v kvalitním červeném víně či ve formě liposomálního doplňku stravy, funguje jako silný antioxidant a zároveň může mít příznivý vliv na krevní oběh a erektilní funkci. [6]

Přečtěte si: Využít můžete i přírodní afrodiziaka. A jak fungují? To se dočtete v článku Ústřice jako afrodiziakum. Pravda, nebo mýtus?


Celistvým zdrojem zinku a dalších důležitých živin, jako například selenu, mědi či vitamínu B12 v biologicky vysoce využitelné formě jsou ústřice. Pokud je pravidelně nezařazujete do jídelníčku, můžete je přijímat v podobě mrazem sušeného prášku v kapslích

Vyčerpávající stres

Dlouhodobý stres tělo vyčerpává a neustálá pohotovost organismu nenechává prostor na intimnosti. Působení stresu více ohrožuje především sexuální život u žen, naopak u mužů se mohou objevovat snahy používat sex pro zmírnění stresu, což může vést ke konfliktům mezi partnery. [7]

#4 TIP: Eliminujte stres

Odstraňte stres se sice snadno radí, ale praxe bývá mnohdy složitější. Jděte na to postupně a zbavujte se ve svém životě všeho, co vás nadměrně stresuje. Zároveň si během tohoto procesu zkuste co nejvíce ulevit. 

 • Meditujte ideálně každý den alespoň na 5 až 10 minut. 
 • Cvičte jógu a praktikujte relaxační techniky. 
 • Využijte adaptogeny – látky přírodního původu, které dokážou snížit tvorbu stresových hormonů a zmírnit a dopady stresu na organismus. Mezi nejznámější adaptogeny patří například maca, ashwagandha, čaga sibiřská nebo ženšen

Přečtěte si: Článek o zaručených tipech, jak skutečně zmírnit stres

Vedlejší účinek léků a nemocí

Pokud je tělo nemocné, snaží se soustředit veškeré síly na rekonvalescenci. Snažte se proto co nejvíce dostat opět do rovnováhy. Nechuť k sexu vzniká i jako vedlejší účinek některých léků, konkrétně například antidepresiv či léků na vysoký krevní tlak. Příčinou bývá také užívání hormonální antikoncepce. 

#5 TIP: Poraďte se s lékařem

Příčiny nechuti na sex, které souvisí s nemocemi či s užíváním předepsaných léků vždy řešte ve spolupráci s lékařem. Ten buď upraví dávkování, nebo doporučí jiný přípravek, který nemusí mít podobné vedlejší účinky. 

S nechutí k sexu se rozhodně nemusíte smiřovat, ale jedná se o stav, který je potřeba řešit a napravit. Harmonie v intimním životě představuje jeden ze základních pilířů spokojeného partnerského soužití. O fyzické pouto proto pečujte se stejnou pečlivostí jako o to emocionální. Dále sledujte Goodie blog, kde se dozvíte další informace související s hormonální rovnováhou a celkovou problematikou zdravého životního stylu, který s chutí na sex úzce souvisí. 

Tisk