Blíží se Valentýn, takže je toto téma na místě, nicméně naše tělo a hlavu tolik nezajímá, co se právě slaví. Sex patří mezi základní fyziologické potřeby obsazující první patro domnělé Maslowovy pyramidy. I když počkat, nezařadil to tam proto, že byl muž?!

Pokud nemáme chuť na sex, pravděpodobně u nás něco není zcela v pořádku. Pojďte se s námi podívat, jak to změnit! 

 Libido – co to vlastně je a co na něj má vliv

Jde o latinský název označující sexuální touhu nebo žádostivost. Má na něj vliv celá řada vnějších i vnitřních faktorů – třeba hladina hormonů, léky, úzkost nebo spánkové návyky. Žádostivost každého z nás je jiná, nicméně není u všech pravda, že s věkem klesá. 

Jak si přírodní cestou zvýšit chuť na sex 

Jak ženy, tak muži mohou zvýšit své libido pomocí následujících „metod“, potravin a doplňků stravy: 

  • Jezte výživnou stravu

Je to pořád dokola, my víme. Jídlo je ale alfa omega toho, jak se cítíme po těle i na duši. Zdravá strava, potažmo odstranění určitých druhů potravin, které jsou pro náš organismus těžké (např. smažené pokrmy, polotovary, velmi slaná jídla), mohou být pro zlepšení naší sexuální touhy zásadní. Jíst stravu bohatou na zeleninu, dbát na nízký obsah cukru a naopak na vysoký obsah bílkovin může pomoci na spoustu věcí, nejen na aktuálně probírané téma.  

  • Zařaďte určité potraviny 

U jídla ještě zůstaneme, avšak tady pozor – nic se nemá přehánět a rozhodně bychom se neměli ,,přežírat” jakoukoliv, byť sebezdravější či účinnější, potravinou. Nicméně na naši sexuální touhu mají pozitivní vliv např.:

  • Mandle – Jsou bohaté na některé stopové prvky důležité pro sexuální zdraví i plodnost. Je to zinek, selen a vitamin E. Zinek pomáhá zvýšit libido a sexuální touhu.
  • Datle – obsahují spoustu aminokyselin, které pomohou k dosažení větší sexuální výdrže. Jsou také populárním afrodiziakem v severoafrických zemích jako je Nigérie.
  • Kustovnice – Mimo jiné má i antioxidační účinky. V asijských zemích je symbolem mužské síly a vytrvalosti. Při pravidelné konzumaci podporuje zvýšení sexuální energie a touhy.
  • Kajenský pepř – Pomáhá i okořenit sexuální život. Pálivé papriky obsahují kapsaicin, který vytváří teplo, zlepšuje krevní oběh a prokrvení pro zvýšení erekce. Papriky mají okamžitý účinek, a tak se je snažte jíst těsně před tím, než "jdete na věc". 
  • Vyzkoušejte bylinné přípravky

S výzkumem vlivu bylin je to stále všelijaké, jednou se dočtete to a pak ono. My ale síle přírody věříme a doporučujeme každému, aby ji vyzkoušel sám na sobě.  Doporučujeme proto vše vyzkoušet na sobě a pak sami posoudit. Pozor v případě užívání léků, které mohou s bylinkami interagovat, tudíž se radši poraďte s lékařem. Velkou službu nicméně může udělat:

  • Maca – Zvyšuje chuť na sex, podporuje libido a přispívá ke kvalitě sexuálního života. Dávní Inkové ji užívali od rané dospělosti, aby si v budoucnu zajistili dostatečnou plodnost.
  • Ashwagandha – Že zlepšuje sexuální život žen i mužů se ví už od dob Kámasútry, která ji zmiňuje v jedné ze svých kapitol. Jejím hlavním benefitem je vliv na hladinu stresu a komplexní adaptogenní vliv

Tip: Ashwagandha je fascinující bylina s mnoha nepřebernými účinky a zajímavou historiíl. Přečtěte si o ní náš starší článek: Starodávná ashwagandha - historie, účinky, užívání.

MACA 4X POWER BIO 140 G

Klasika mezi sexuálními stimulanty a energy boostery. 

GOJI - KUSTOVNICE ČÍNSKÁ 100 G

Velice chutná a nutričně bohatá plodina, která slouží jako kvalitní zdroj energie.

Ashwagandha BIO, RAW 150 G

Legendární podpora psychiky i reprodukčního systému.

MANDLE LOUPANÉ 500 G

Posilují reprodukční orgány a dodávají sílu. 
Na závěr chceme říci, že existuje celá řada přístupů, které mohou ovlivnit to, co chceme a jak vše prožíváme. Každý pár je jiný, my všichni jsme jiní. Jádrem sexu by měla být láska a touha. Mějme (se) proto rádi!Autor: Lída Dubinská
Tisk