Nepříjemné pálení, praskání a olupování rtů. Jsou popraskané rty i vaším častým problémem? Nejste sami, tento kosmetický problém občas potrápí většinu populace. A není se čemu divit. Kůže na rtech je totiž citlivá a tenká a působením nejrůznějších vlivů dostává pořádně zabrat.

Vyzkoušejte tipy na hebké a vláčné rty, které opravdu fungují. Zjistěte, jak předcházet popraskaným rtům a jak je udržovat hydratované a zdravé. V následujícím článku se dozvíte, jaké konkrétní postupy a produkty použít, abyste minimalizovali riziko vzniku nepříjemného popraskání rtů.

Popraskané rty jako nepříjemný a bolestivý problém

Popraskané rty jsou nejen kosmetickým problémem, ale především může jít také o nepříjemnou a bolestivou záležitost, která může vést dokonce až k zánětu. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim efektivně předcházet. Díky pravidelné péči a preventivním opatřením můžete tento problém nejen vyřešit, ale také se mu naučit předejít do budoucna.

Příčiny popraskaných rtů

Mezi nejčastější příčiny tohoto kosmetického problému patří:

 • nedostatečná hydratace – v případě nedostatečné hydratace rtů má kůže tendenci k vysušování
 • nadměrné vystavování slunci – vlivem slunečního záření dochází k vysušování pokožky, rty navíc neobsahují tolik melaninu jako pleť, takže jsou náchylnější ke spálení
 • alergie – především na pyly nebo určité typy potravin
 • nedostatečný pitný režim – nedostatečná hydratace těla zevnitř může způsobovat vysušování pokožky rtů
 • chlad, mráz a vítr způsobují snížení elasticity v pokožce i její nedostatečnou ochranu vůči působení okolních vlivů
 • slaná voda a chlor – během koupání v bazénu nebo v moři dochází k extrémnímu vysušování kůže
 • nedostatečná péče o rty – časté používání rtěnek bez předchozí hydratace nebo nedostatečné odlíčení mohou mít za následek vysušování rtů
 • časté olizování rtů – po navlhčení slinami jde jen o dočasnou hydrataci, a naopak pak rty mají ještě větší sklony k vysušování
 • nedostatek kolagenu – věkem způsoben úbytek kolagenu má dopad i na vláčnost rtů
 • konzumace alkoholu – v těle dochází ke spotřebovávání vitamínu B a důsledkem jeho nedostatku může být zvýšená suchost

Jak udržovat rty hydratované a chráněné

 1. Pravidelné používání balzámu na rty.
 2. Pití dostatečného množství obyčejné vody.
 3. Vyhýbání se dráždivým látkám.
 4. Používání ochranných prostředků proti slunci.
 5. Vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, která působí blahodárně na pleť (např. zinek, vitamín E, vitamín C, B komplex apod.)

Pečující tyčinky na rty obsahují vysoce kvalitní a především non toxic ingredience. Účinně vyživují a hydratují rty díky obsahu olejů lisovaných za studena, panthenolu či vitamínu E.

Domácí léčebné prostředky pro zklidnění popraskaných rtů

Pro zklidnění popraskaných rtů můžete vyzkoušet i některý z domácích a léčebných prostředků. Vsaďte na ověřené rady, které podporují hojení. Vaše rty budou hýčkat následující přírodní ingredience:

 Pravidelná péče o rty hraje důležitou roli pro jejich zdravý vzhled. Příčinou jejich popraskání může být nedostatečná hydratace, chlad, vítr a mráz nebo také nedostatečná péče o rty. Pro předcházení tomuto problému je důležitá hydratace nejen zvenčí, ale i zevnitř, vyhýbání se dráždivým látkám, používání ochranného faktoru proti slunci a vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Vyzkoušet můžete i některé přírodní látky, jako med, kokosový olej a další.

Tisk