Stejně jako mnoho žen, i já jsem se většinu svého života trápila tím, že kvůli jakési osudové nespravedlnosti je moje maximální délka vlasů už navždy pouze takové delší mikádko, kousek pod ramena, a ať udělám, co udělám, vlasy mi prostě nikdy víc nevyrostou. 


Svého snu o dlouhých vlasech ala Locika jsem se však opravdu tvrdošíjně odmítala vzdát, a v 28 letech tak započala změnu, která mi kupodivu všech, včetně mé kadeřnice, po necelém 1,5 roce „práce“ přinesla tolik vytoužený výsledek zdravé, a hlavně 2x delší vlasy! A protože vlasy po ramena představují pomyslný nepřekonatelný milník v délce vlasů u většiny žen, rozhodla jsem se vlasovou péči, která mi pomohla mou (tenkrát domnělou) maximální délku vlasů konečně pokořit, sdílet právě v tomto článku, aby mohla být užitečná všem.


V článku se dozvíte:

  • Délku vlasů mohou ovlivnit i ti, jimž genetika nepřála
  • Jak začala moje cesta za dlouhými vlasy?
  • Seznam důvodů, proč vlasy nerostou optimálně 
  • Vlasová péče, která mi 2násobila délku vlasů, krok za krokem
    - řešení nedostatku živin v rámci péče zevnitř
    - změna kompletně celé vlasové rutiny bez výrazného dopadu na rozpočet
    - důraz na vnější výživu vlasů i vlasové pokožky a zařazení pravidelné čistící péče
  • Závěrečný souhrn, včetně přehledného měsíčního plánu mé vlasové rutiny

Může delších vlasů docílit každý? 

Předně je o vlasech nutné vědět jednu zásadní skutečnost – rostou jenom tehdy, když jsou v aktivní růstové fázi (anagenní), která sice může trvat 2–8 let, ale její délka je u každého člověka úplně jiná a bohužel ji nelze ničím ovlivnit, protože je dána geneticky. Z toho teoreticky vyplívá, že dlouhých vlasů mohou dosáhnout pouze lidé, jejichž DNA obsahuje anagen dlouhý, avšak prakticky můžeme naprosto všichni podnikat kroky k tomu, aby naše vlasy rostly optimálně, nepřecházely do degeneračních a výpadových fází dříve, než mají a předčasně nevypadávaly. Realita je dokonce taková, že byť má každý člověk skutečně určenou maximální konečnou délku svých vlasů, která závisí právě na délce jeho anagenu, většina lidí vinou nepatřičné a nekomplexní vlasové péče své maximální délky nedosahuje ani z poloviny, což znamená, že i pokud jste nositelem krátkého anagenu, mohou vám vlasy při zdokonalení péče o ně povyrůst až o 2násobek délky. 

Základ úspěchu je odmítnout se smířit 

Tak jako asi každá žena, i já už od malička snila o dlouhých vlasech hodných princezen a jiných pohádkových krásek. Má touha s přibývajícím věkem nijak neslábla, naopak vlivem sociálních sítí, kde mi byla servírována jedna dlouhovlasá modelka za druhou, neustále sílila. Ani po několika neúspěšných snahách přimět vlasy povyrůst pomocí předchozích, různě poskládaných rutin péče o vlasy, o kterých je zde zbytečné více psát, protože ani trochu nezafungovaly, jsem se s osudem navždy mikádových vlasů prostě nesmířila, a poté, co mi na Instagramu už asi sto pěta čtyřicátá influencerka odprezentovala „strašně super” syntetické příčesky dlouhé pomalu až na zem, jsem se znovu jala iniciativy najít funkční řešení, abychom kvůli neukojitelné touze po dlouhých vlasech neskončili s umělotinou na hlavě nakonec všichni, a hlavně já. 

Abych odhalila ty nejzásadnější příčiny toho, proč se stále nemohu dostat přes jednu a tu samou délku vlasů, pustila jsem do několikatýdenního samostudia. Jak asi tušíte, poznatků, informací a načerpaných vědomostí bylo tolik, že kdybych je všechny měla praktikovat, potřebovala bych na to alespoň další dva velmi dlouhé životy. Vše jsem tedy musela nejdříve sesumírovat a zformovat do takové podoby, na jejímž základě bych mohla skutečně sestavit svou novou rutinní péči o vlasy, proto jsem si vytvořila seznam zjištění a z nich vyvozených důsledků, který níže přikládám, aby byl nápomocný každému, kdo je na cestu za dlouhými vlasy připraven, ale v záplavě různých informací možná neví, kde a čím vlastně začít.

Seznam závažných chyb a důležitých potřeb 

Jednotlivá zjištění v seznamu jsem utvářela z těch informací a poznatků, které se po dosud nabytých životních zkušenostech jevily mé logice jako nejrelevantnější a nejdůležitější. Dále už je stačilo jenom racionálně zhodnotit – s čistou myslí, bez předsudků i bez nepatřičných záměrů (např. bez úmyslu hlavně co nejvíce ušetřit), atd… – prostě tak, jaká jsem cítila, že je ryzí skutečnost. 

Zkuste si seznam, který je autentickou kopií z února roku 2022, kdy má cesta k nalezení funkční změny započala, vyhodnotit se mnou. Třeba zjistíte, že vám k dlouhým vlasům už moc nezbývá! :) 

Zjištění #1

Růst vlasů mohou zpomalovat hormonální výkyvy během menstruačního cyklu, nebo v jednotlivých fázích života (puberta, těhotenství, porod, šestinedělí, menopauza atd.).

Zhodnocení mé situace
Nejsem těhotná, ani po porodu a už nějaký ten rok užívám macu peruánskou, takže jsem přesvědčená, že vyváženost hormonů podporuji, jak nejlépe umím.
Nemusím řešit.

Zjištění #2

Zdraví vlasů a vlasové pokožky je podmíněno dostatečným množstvím některých živin, minerálů a vitamínů v těle. Jedná se zejména o železo, zinek, vitamín B7 (biotin), vitamín B12 a aminokyseliny (cystein, arginin, serin, methionin, lysin, threonin aj.) formující keratinový protein, který tvoří více než 95 % struktury vlasů.

Zhodnocení mé situace
Sice můj jídelníček neobsahuje nejvýznamnější zdroje železa korýše a vnitřnosti, zato jiné potraviny bohaté na železo, mnohé z nich i na zinek, konzumuji s pravidelností. Aminokyseliny a vitamíny B7 a B12 se vyskytují převážně v potravinách živočišného původu, takže bych jako někdo, kdo má svůj jídelníček postaven převážně na živočišných bílkovinách, neměla trpět ani jejich deficitem. Nicméně mi nechutnají hovězí játra a ryby, jakožto potraviny s tím nejvyšším obsahem zrovna těch aminokyselin, kterých je potřeba pro tvorbu keratinu, takže se nabízí i možnost, že jich kvůli tomu nepřijímám dostatek.
⋙ Musím zvýšit příjem „keratinových“ aminokyselin.

Zjištění #3

Správné u(po)chopení samotných základů péče o vlasovou pokožku a vlasy je zásadním faktorem ovlivňujícím to, zda vlasy porostou, nebo ne. V běžné vlasové rutině jsou problematické obzvláště níže vypsané kroky péče, protože narušují vlasové vazby, mění chemické složení vlasů nebo oslabují jejich přirozeně pevnou strukturu.

  1. používání stylingových produktů i kosmetických a hygienických přípravků se syntetickými složkami a tzv. endokrinními disruptory (parabeny, přidaná barviva a aromata, silikony a sulfáty…)
  2. vystavování vlasové pokožky a vlasů častému teplu, například při sušení fénem, nebo v rámci stylingu (kulma, žehlička…)
  3. aplikace permanentních i semi nebo demi-permanentních barev (přelivy), odbarvovačů, ale i alternativ tradičních barev na vlasy, jako je třeba Henna [1][2]
  4. nepravidelné zastřihování konečků

Zhodnocení mé situace
Všechny problematické kroky bohužel praktikuji.
Musím změnit svou vlasovou rutinu ve všech 4 bodech. 

Zjištění #4

Aby se vlasy nelámaly, neřídly a rostly optimálně, nestačí je vyživovat pouze zevnitř, potřebují odpovídající výživu a péči také zvenku. U vlasové pokožky tomu není jinak, té by se dokonce měla věnovat péče podobná péči o pleť obličeje. Základem vnější vlasové rutiny by mělo být důkladné čištění pokožky hlavy, její intenzivní výživa a také neméně důležité nanášení živin přímo do vlasů.

Zhodnocení mé situace
Kromě šamponu, kondicionéru a tonika na rozčesávání, které ale všechny do jednoho obsahují problémové látky zmíněné ve zjištění #3, nic jiného jako vnější péči nebo výživu nepoužívám.
Musím se zaměřit na dostatečnou péči zvenčí, včetně důkladné výživy vlasů i vlasové pokožky, samozřejmě výhradně pomocí neproblematických produktů. 

Zjištění #5

Trvá 1,5–2 roky, než člověku s průměrně dlouhým anagenem vyrostou vlasy, o které je ve všech směrech řádně postaráno, z délky mikáda (po ramena) do dlouhých vlasů (pod ňadra a dále).[4]

Mé zhodnocení
Za to, že mě několik nadcházejících desítek let budou zdobit krásné, dlouhé, zdravé vlasy, mi ty (oproti tomu „pouhé“) 2 roky trpělivosti rozhodně stojí!

Vlasová péče, díky které mám vlasy dlouhé po zadek, krok za krokem 

Mezi mé první akční kroky, které mě měly dovést, a nakonec i dovedly, k vytouženému cíli, patřil samozřejmě nákup, a poté i vhodné zařazení, nových, jiných nebo chybějících suplementů, přípravků, produktů i dalších potřeb do mé rutinní péče o vlasy.

Protože se jedná víceméně o produkty, které mají všestranné využití, zbytečně se nelekejte jejich počtu. Jak se dozvíte i dále v článku, naprostá většina z nich se stala také součástí mé skincare rutiny, takže pro mě nepředstavují žádnou investici navíc, ale naopak jimi takříkajíc zabíjím dvě mouchy jednou ranou, a tím výrazně šetřím.

Nenechte se zmást ani následujícím množstvím informací, v závěrečném souhrnu sami uvidíte, jak moc je změna i náležitá komplexní péče o vlasy ve skutečnosti jednoduchá.

Řešení nedostatku přijímaných aminokyselin potřebných pro tvorbu keratinu 

I když jsem k pravidelnému doplňování aminokyselin mohla využít populárnější kolagen (a rozhodně bych s ním nešlápla vedle), moji pozornost více zaujalo, pro mě dopodsud neznámé, MSM. Za necelých sto korun totiž nabízí až skoro neuvěřitelné množství benefitů, a to předně proto, že jako organická forma síry se zcela přirozeně nachází v těle, kde tvoří vazbu mezi bílkovinami ve vlasech, kůži, kloubech, šlachách a chrupavkách. Jeho dodatečná suplementace poskytuje tělu další zdroj síry, ze kterého může čerpat navíc, což mu umožňuje zpevňovat a regenerovat struktury všech pojivových tkání a mimo jiné i vytvářet více sirných aminokyselin, jako je homocystein, taurin i „keratinový“ methionin a cystein. Dalším nepřekonatelným bonusem MSM je to, že ho doma můžeme využívat úplně všichni: já, přítel, i pes! 


Jak na to? MSM užívám každé ráno, 3 g rozmíchané ve sklenici ovocné šťávy (kvůli nahořklé chuti prášku).

 

DOPORUČENÍ: Pokud stejně jako já, i vy z důvodu nechuti k určitým jídlům postrádáte živiny z nich, můžete je doplňovat, i když ve formě doplňků stravy, stále výhradně z přirozených zdrojů, například právě MSM, ale také práškem z hovězích sušených jater (bez výrazné chuti) a kapslemi s mrazem sušeným extraktem z ústřic

Změna vlasové rutiny už od základů

Fakt, že každý krok mé základní vlasové péče mým vlasům spíše ubližuje, než aby jim prospíval, mě vcelku vyděsil. Zprvu jsem si vůbec nedokázala představit, jak by podle nových zásad měla moje péče o vlasy vlastně vypadat, a k tomu jsem samozřejmě neměla ani tušení, kolik mě takto rapidní změna, a hlavně i její konstantní dodržování, bude ve výsledku stát. K mému velkému překvapení však ono „upgradování“ mé vlasové rutiny nebylo ani trochu složité, a ani zdaleka ne drahé

1. Jednoduše jsem přijala fakt, že buď budu mít vlasy perfektně upravené, anebo budou zdravé, a když štěstí dá, tak i dlouhé. Všechny laky, gely, vosky, tužidla a další stylingové přípravky proto skončily v koši. Hned za nimi následovaly i ostatní produkty obsahující jednu problematickou složku za druhou: šampon, kondicionér, rozčesávací tonikum… Bylo jich dohromady na desítky, přesto k jejich nahrazení stačilo pouze základní málo, zato skutečně funkční a vlasům neubližující.

  • 100% čistý přírodní tuhý šampon, který vystačí až na 2 měsíce používání. Vzhledem k tomu, že patřím mezi alergiky a reaktivce na vše, co kolem mě jenom prolétne, pro jistotu jsem jako první vyzkoušela hypoalergenní variantu, Dead Sea. Byla jsem s ním spokojená, ale svou vůní mě více nadchnul hned druhý odzkoušený tuhý šampon Pink clay, u kterého jsem již zůstala. 


Jak na to? Možná, že kvůli všeobecnému povědomí o často obtížném používání tuhých mýdlových šamponů, máte (stejně jako jsem měla i já) z tuhých šamponů strach. Ale není čeho se bát, tuhé šampony neboli šampuky jsou složením odlišné, obzvláště tím, že obsahují mycí tenzidy, díky kterým fungují opravdu stejně až nerozeznatelně od komerčních tekutých šamponů, na to přísahám. S tuhými šampony bez problémů dodržuji doporučovaný interval mytí vlasů 2× týdně.


Další otázky ohledně tuhých šamponů, včetně toho, jak je jednoduše napěnit nebo vhodně skladovat, vám určitě zodpoví článek Tuhé šampony GOODIE - Výživný elixír pro dokonalé vlasy

 

UPOZORNĚNÍ: Vlasy myté šampony se syntetickými složkami se po celý život točí v začarovaném bludném kruhu. Aplikovaná chemie odstraňuje z vlasové pokožky značné množství přirozeně se vyskytujících ochranných olejů, proto je pokožka naučená jich produkovat více, aby ztrátu kompenzovala. Během přechodu na mytí přírodními šampony zažívají vlasy detoxikační období, během kterého mohou být nadměrně mastné, nebo naopak suché, protože se zbavují zbytků silikonů, a pokožka se znovu učí optimálnímu promašťování. Klidně ze začátku zkraťte interval mytí na jednou za dva dny, hlavně nepolevujte a vydržte. Postupem času se stav vlasů zlepší a navrátí do přirozeného normálu. I já měla trpělivost, mastnota nemastnota, nevzdala jsem to, a po měsíci už byly vlasy takové, jaké mají od přírody být.  

 

  • Tuhý kondicionér opět se 100% přírodním složením bez zatěžující syntetiky a s výdrží delší než 3 měsíce. Účinkuje skvěle, vlasy změkčuje a zaceluje, usnadňuje rozčesávání a od doby, co ho používám, nemám problém se zacucháváním, ani s elektrizováním vlasů. 

Jak na to? Tuhý kondicionér vtírám do délek vlasů po každém mytí. 

 

  • Květový hydrolát usnadňující rozčesávání. Používám konkrétně levandulový, protože je běžnou součástí mé skincare rutiny. O jeho antistresové vůni ani nemluvě, kdo by ji po každodenním shonu nechtěl cítit prostě odevšad, i z vlasů. 

Jak na to? Levandulovou vodu stříkám do vlasů před každým rozčesáváním, jak na suché, tak na mokré vlasy. 

 

2. Svůj postoj k dilematu: buď vlasy dokonale upravené, anebo zdravé, a časem i dlouhé, jsem dala jasně najevo už likvidací stylingových přípravků, takže pro mě bylo naprostou samozřejmostí přestat vlasy i jakkoliv tepelně upravovat, což mimo jiné znamená, že je doposud nechávám schnout pouze přirozeně, nefénuji.

3. S barvením vlasů jsem se z počátku loučila velmi těžce, než přišlo uvědomění, že dokud nebudu mít vlasy opravdu šedivé, není přece vůbec třeba jejich barvu měnit, takže namísto praktikování způsobů, jak šediny překrývat, jsem se raději zaměřila na hledání způsobů, jak šedinám předcházet. Mou první volbou byla jednoznačně maska na vlasy Hair Food, která dokonale splňuje požadavky prevence šedivění, a díky unikátní kombinaci funkčních složek dokonce působí jako přírodní silikon.

Jak na to? Hair food aplikuji 1× za 14 dní na suché i mokré vlasy, podle toho, jak mi to zrovna vyjde. Masku důkladně v masíruji nejen do délek, ale hlavně do pokožky hlavy, jelikož právě tam se omlazují nervová zakončení vlasových folikul. Vlasy následně zabalím do ručníku a masku nechávám působit přes noc, smyji až ráno.

4. I přes počáteční nelibost, zejména v období, kdy moje vlasy úplně poprvé v životě přerostly za obvyklou hranici délky, se součástí mé péče o vlasy stalo pravidelné zastřihávání konečků každé 3 měsíce.

Začlenění pravidelné vnější výživy i čistící péče 

Už při samotném hodnocení, zda poskytuji vlasům dostatečnou péči a výživu zvenčí, mi jednotlivé informace začaly do mých problémů se suchou pokožkou a tvrdými matnými vlasy zapadat jako puzzlíky. Totiž, aby byly vlasy krásné, lesklé, jemné a dlouhé, musí být v pořádku především místo, které tvoří jejich základy. A právě proto tu zanechám i jedno velmi zásadní vlasové moudro: „Když nebude zdravá pokožka hlavy, nebudou zdravé ani vlasy.“

Přestože samotný tuhý šampon čistí pokožku od potu, prachu, odumřelých kožních buněk, toxinů ze znečištěného ovzduší i dalších nečistot dostatečně, rozhodla jsem se ji ještě navíc čistit přírodními jíly, protože pokožka hlavy je přeci jen pokožka, a i tu na obličeji čistíme pomocí 2 kroků, abychom z ní opravdu důkladně odstranili i ty nejmenší částečky nečistot. Zkušenost mám hned s několika druhy jílů, a ačkoliv jsem si dlouho myslela, že není nic lepšího než jíl zelený, nakonec vyhrála, podobně jako u šamponu, jeho varianta růžová


Jak na to? 1× za týden, když si z růžového jílu dělám čistící masku na obličej (2 lžíce jílu, 4 lžíce vody a 2–3 kapky oblíbeného kosmetického oleje), ji vtírám také do vlasové pokožky a důkladně masíruji. Stejně jako v případě obličeje, ani na pokožce hlavy nesmí jílová maska zaschnout, proto ji pravidelně přestříkávám a zvlhčuji květovou vodou. Pokožku hlavy čistím jílem tak dlouho, jak nechávám působit masku na obličeji (cca 10–15 min.), poté obojí smyji a mokré vlasy zacelím kondicionérem.

 

Pravidelné doplňování živin do pokožky hlavy a vlasů pro mě, jako milovníka přírodních kosmetických olejů, nepředstavovalo žádný problém, takže o to víc mě mrzelo, že jsem tomu tak nečinila už dávno. Mezi mé nejoblíbenější oleje patří 100% čistý kávový olej ze zelených zrn, který mimo vlasovou rutinu používám i jako poslední krok ve své večerní skincare rutině a ošetřuji jím problematické partie.


Jak na to? 3 kapky oleje prohřáté v dlaních vtírám po každém mytí do konečků, a až poté vlasy rozčesávám. 1× za 14 dní ošetřuji olejem i pokožku hlavy a celé délky vlasů: opakovaně olej po pár kapkách nejdříve zahřívám v dlaních a pak nanáším jak do vlasů po celé jejich délce, tak do vlasové pokožky, kterou současně s tím i jemně masíruji, aby se olejem opravdu dostatečně nasytila a zároveň zlehka prokrvila. Aplikovaný olej nechávám na vlasech a pokožce hlavy působit alespoň hodinu, než je umyji, jak jsem zvyklá.

Závěrečný souhrn, rychle a přehledně

Abyste se v mé výše popsané vlasové péči lépe vyznali, sestavila jsem ukázkový měsíční plán, který všechny kroky péče shrnuje v jednu ucelenou a přehlednou konstantní rutinu. V případě, že ji budete chtít zkusit aplikovat i vy, můžete si pro snadnější začátek pomocný plán rovnou vytisknout. 


POZNÁMKA: Výrazem základní péče je v plánu pojmenován následující proces: mytí pokožky hlavy tuhým šamponem, zacelení vlasů tuhým kondicionérem, nastříkání květové vody do vlasů, nanesení a vetření oleje do konečků, konečné rozčesání vlasů a jejich přirozené uschnutí.




Pomohl vám článek posoudit, co je potřeba ve vaši péči o vlasy změnit, aby mohly optimálněji růst a konečně zdolat doposud nepřekonatelnou hranici délky? Dejte mi vědět do komentářů na sociálních sítích Goodie, zda vás článek inspiroval ke změně, a pokud ano, tak jak se vám nová vlasová rutina zamlouvá. Nezapomeňte ani na fotky výsledků, kterých jste dosáhli!

 


  1. Damage limitation: comparing the impact of polymers on bleached hair when applied during or as a post-bleach treatment, Sin Ting Woo and collective, ualresearchonline.arts.ac.uk 
  2. Ultrasound-enhanced hair dye application for natural dyeing formulations, V. Gonzalez and collective, sciencedirect.com, 2019
  3. 5 KEY HACKS FOR GROWING YOUR HAIR LONG, richologist Candy Lewis Williams, ND., net-a-porter.com 
  4. NUTRITION AND HAIR HEALTH, hairscientists.org, The Trichological Society
Autor: Nicola Trompischová
Tisk