PCOS: 6 varovných příznaků syndromu polycystických vaječníků
Až 1 z 10 žen trpí na PCOS a počty stále stoupají. Syndrom polycystických vaječníků tak představuje jednu z hlavních příčin neplodnosti žen.
V článku připraveném ve spolupráci s holistickou koučkou na ženské hormonální zdraví Zdeňkou Svobodovou zjistíte, jaké varovné příznaky PCOS upozorní, že v těle není vše v pořádku a jaké nejčastější příčiny mohou stát za rozvojem syndromu polycystických vaječníků.
V tomto článku se dozvíte
- Koho PCOS nejčastěji postihuje.
- Jaké nejčastější příznaky PCOS můžete pozorovat.
- A jak probíhá přesná diagnostika k potvrzení, že skutečně trpíte PCOS.
Koho PCOS nejčastěji postihuje
PCOS postihuje přibližně 8 až 13 % žen v reprodukčním věku a statistiky bohužel stále rostou. Přesné příčiny však nejsou známé, pravděpodobně se jedná o kombinaci genetických a environmentálních faktorů.
Časté příznaky PCOS
Stejně jako u jiných hormonálních nerovnováh, má i PCOS celou řadu příznaků. Pokud některým z těchto příznaků trpíte, zajděte si ke svému lékaři pro přesnou diagnózu. Podobně se totiž mohou projevovat i další onemocnění, jako například hypotyreóza, hyperprolaktinémie, Cushingův syndrom, adrenální hyperplazie, ovariální nádory, syndrom dráždivého tračníku (IBS), metabolický syndrom či diabetes 2. typu.
#1 Nepravidelný menstruační cyklus
Jedním z častých příznaků bývají dysbalance menstruačního cyklu. Konkrétně se může jednat o sníženou frekvenci menstruačních cyklů, kterých je méně než osm ročně, nebo se objevuje úplná absence menstruace po dobu tří nebo více měsíců. Varovným příznakem PCOS může být i nepravidelné a silné krvácení během menstruace.[1]
#2 Nadměrný růst ochlupení (hirsutismus)
Nadměrný růst ochlupení neboli hirsutismus je dalším častým příznakem PCOS a je způsoben nadměrnou produkcí androgenů (mužských hormonům, hlavně testosteronu). Typicky se objevuje tmavé a hrubé ochlupení na obličeji, hrudníku, zádech, břiše a dalších částech těla. [2]
#3 Akné a mastná pleť
Zvýšené hladiny androgenů mohou způsobit nadměrnou produkci kožního mazu, což vede k těžkým projevům hormonálního akné na tváři, hrudníku nebo zádech. Objevuje se také mastná pleť. [3]
#4 Řídnutí vlasů na hlavě (androgenní alopecie)
PCOS může způsobit řídnutí vlasů na hlavě podobně jako u mužské plešatosti. Vlasy vypadávají a řídnou především na temeni hlavy. Ztráta vlasů přitom nemusí být úplná, ale mohou postupně slábnout a řídnout. [4]
#5 Tmavé skvrny na kůži
Ženy s PCOS mohou mít tmavé skvrny na kůži, zvláště v záhybech a tenčích místech kůže. Tyto skvrny se často vyskytují na krku, v podpaží, pod prsy nebo v podbřišku.
#6 Přibírání na váze a problémy s udržením zdravé hmotnosti
Celková hormonální rovnováha i často související problém v podobě inzulinové rezistence může vést k tomu, že se u žen s PCOS objevují potíže s nadměrným přibíráním na váze, obezitou a celkovými problémy s udržením zdravé váhy. Tuk se hromadí hlavně v oblasti břicha, což ještě více zvyšuje riziko dalších zdravotních problémů, jako jsou inzulínová rezistence a kardiovaskulární choroby. [5]
Co způsobuje PCOS? Příčin existuje několik
- Genetická predispozice – Pokud někdo v rodině má PCOS, je pravděpodobnost výskytu této poruchy vyšší.[6]
- Hormony – Nerovnováha hormonů, zejména zvýšená hladina androgenů, je klíčovým faktorem při vzniku PCOS.
- Životní styl a stres – Sedavý způsob života a špatné stravovací návyky mohou přispět k inzulínové rezistenci a obezitě. Stejně tak rizikovým faktorem je i vysoká úroveň stresu.
- Obezita – Nadváha nebo obezita mohou zhoršit inzulínovou rezistenci a zvýšit riziko PCOS.
- Toxiny v životním prostředí – Expozice určitým chemikáliím a toxinům, hlavně endokrinním disruptorům, může ovlivnit hormonální rovnováhu a přispět k rozvoji PCOS.
- Záněty – Chronický zánět nízké úrovně je běžný u žen s PCOS a může přispívat k inzulínové rezistenci.[7]
- Inzulinová rezistence – Zvýšená hladina inzulínu může vést k inzulínové rezistenci a stimulovat vaječníky k produkci více androgenů.[8]
TIP: K harmonizaci hormonální hladiny i ovlivnění inzulinu při inzulinové rezistenci se doporučuje cíleně doplňovat inositol. A to ideálně ve fyziologickém poměru nejlépe využitelném pro tělo 40:1 Myo & D-Chiro Inositol.
Jak zjistit, že opravdu máte PCOS? Důležitá je konkrétní diagnostika
Výše uvedené příznaky mohou mít i jiné příčiny. Pro potvrzení diagnózy PCOS je proto důležitá konkrétní diagnostika u lékaře. Využívá se především diagnostika pomocí ultrazvuku, který odhalí vaječníkové cysty a velikost a strukturu vaječníků. Provádí se také měření hladin hormonů, konkrétně androgenů (mužských hormonů, např. testosteron), které bývají v žen s PCOS v nerovnováze. Kromě toho mohou být provedeny testy na měření hladiny inzulínu a glukózy v krvi, protože mnoho žen s PCOS má inzulínovou rezistenci 4.
Pro přesnou diagnózu PCOS se často používají tzv. Rotterdamská kritéria, která zahrnují následující tři body, z nichž dva musí být splněny:
- Oligo- nebo anovulace: Nepravidelný nebo chybějící menstruační cyklus.
- Hyperandrogenismus: Klinické známky nebo laboratorní důkazy zvýšené hladiny androgenů.
- Polycystické vaječníky: Přítomnost 12 nebo více folikulů v každém vaječníku nebo zvýšený objem vaječníků (>10 cm³) [2]
„Jsem velice ráda, že jste v článku zmínili Rotterdamská kritéria, jelikož se někdy zapomíná na fakt, že ženy s PCOS nemusí mít ve 100 % cysty na vaječníku a naopak. Zároveň, když se podíváme na všechny zmíněné symptomy, které ženy s diagnózou PCOS zažívají, mají společného jmenovatele, a to nerovnováhu hormonů. Pokud si každá žena uvědomí, že její problém je řešitelný přirozenou cestou jako je strava, spánek a práce se stresem, je na dobré cestě k navrácení, i když třeba dlouhého, ale pravidelného cyklu. Ve své praxi jsem zažila i úplné vyléčení a otěhotnění s diagnózou PCOS. Nezapomínejte, je to jen diagnóza, ne verdikt, který nejde zvrátit,“ doplňuje specialistka na ženské hormonální zdraví Zdeňka Svobodová.
PCOS představuje nepříjemný a komplexní hormonální problém. I z toho důvodu je důležité ke správné diagnostice a následné léčbě přistupovat taktéž komplexně a zaměřit se na všechny aspekty životního stylu. Pokud vás téma zaujalo, sledujte Goodie blog, kde pro vás chystáme i článek zaměřený na přístup k léčbě PCOS.
- The degree of cycle irregularity correlates with the grade of endocrine and metabolic disorders in PCOS patients., 2010.
- Revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long-term health risks related to polycystic ovary syndrome (PCOS)., 2004.
- Evaluation of androgen-dependent skin findings of polycystic ovary syndrome (PCOS), 2022.
- Hyperandrogenism, Insulin Resistance, and Acanthosis Nigricans (HAIR-AN) Syndrome Reflects Adipose Tissue Dysfunction (“Adiposopathy” or “Sick Fat”) in Asian Indian Girls, 2021
- Impact of FTO genotypes on BMI and weight in polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis, 2012
- Genetic associations with polycystic ovary syndrome: the role of the mitochondrial genome; a systematic review and meta-analysis. 2021
- Chronic Low Grade Inflammation in Pathogenesis of PCOS, 2021
- Insulin Resistance and the Polycystic Ovary Syndrome Revisited: An Update on Mechanisms and Implications, 2011