Mastná pleť trápí spoustu žen i mužů. Kromě toho, že jde o kosmetický problém, může mít za následek také ucpávání pórů a vznik akné.

Naučte se, jak správně pečovat o mastnou pleť a jak minimalizovat její nepříjemné dopady, jako lesklý vzhled, nadměrná tvorba kožního mazu nebo sklon k akné. Díky konkrétním postupům a použití vhodných produktů budete moci dosáhnout zdravější a přirozeně krásnější pleti.

Mastná pleť jako běžný problém

Mastná pleť je poměrně běžným problémem. Jde o důsledek nadměrné tvorby kožního mazu. Taková pokožka působí nezdravým dojmem a trápí nejen dospívající, ale i starší ženy a muže. Díky vhodně zvolené kvalitní kosmetice a pravidelné péči může ovšem i mastná pleť vypadat zdravě a krásně.

Příčiny mastné pleti

Mezi nejčastější příčiny mastné pleti patří:

 • nadměrná tvorba kožního mazu
 • nevhodně zvolená kosmetika
 • genetika
 • hormonální nerovnováha
 • nevhodná strava a životní styl (alkohol, kouření, tučná strava)
 • nadměrný stres
 • chybějící vitamíny (především vitamíny B2 a B5)

Příznaky mastné pleti

Mezi nejběžnější příznaky mastné pleti patří:

 • lesklá pleť v oblasti čela a nosu
 • rozšířené póry v oblasti T-zóny
 • černé tečky a pupínky na nose a v okolí nosu
 • na dotek hrubší pleť

Tipy, které vám pomohou udržet mastnou pleť pod kontrolou

Následující tipy vám pomohou udržovat mastnou pleť pod kontrolou a minimalizovat její nepříjemné projevy:

1. Čištění je základ

Základem je správná péče o pleť. Obzvláště v případě, že trpíte akné, je velmi důležité čištění pleti a odličování, a to pravidelně ráno a večer. Díky tomu z pleti jednoduše odstraníte nejen make-up, ale také další nečistoty a přebytečný kožní maz. Pravidelným čištěním podpoříte důležitou regeneraci kůže. Používejte přírodní pleťové vody, tonika nebo čistící gely. Vyhýbejte se agresivním kosmetickým přípravkům. Dokonale vyčištěná pleť lépe využije další kosmetické přípravky.  

TIP: Přečtěte si kompletní návod, jak na správné čištění pleti v 5 krocích pro krásný a zdravý vzhled.

2. Pravidelný peeling

Důležitou roli v péči o mastnou pleť hraje také pravidelný peeling, který pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a projasnit pleť. Působí také preventivně proti nejrůznějším kožním obtížím. Dle potřeby provádějte peeling 2x-3x týdně ideálně večer před spaním. Vsaďte na peelingy s obsahem kyselin, které pomáhají regulovat tvorbu kožního mazu.

3. Důležitá hydratace

I mastná pleť potřebuje hydratovat. Volte hydratační obličejové krémy s lehkou a jemnou texturou. Vybírejte pleťová séra nebo krémy s obsahem látek stahujících póry, které mohou zabraňovat nadbytečné tvorbě kožního mazu, například sérum s vitamínem C

4. Správná životospráva

Základem ke zdravě vypadající pokožce je také správná životospráva. Jezte zdravě, vyváženě a pravidelně. Vyhýbejte se kořeněným, pikantním, tučným a příliš slaným jídlům. Naopak zařaďte do jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo a mléčné výrobky.

Domácí maska na mastnou pleť

Vytvořte si svojí vlastní domácí pleťovou masku. Pro mastnou pokožku je jako stvořená maska z ovesných vloček a medu. Absorbuje přebytečný maz a zklidní pleť. Jednoduše smíchejte půl hrnku ovesných vloček s horkou kojeneckou vodou a vytvořte konzistenci pasty. Přidejte jednu lžíci medu a směs vmasírujte do pokožky. Nechte působit přibližně 20 minut a poté důkladně opláchněte.

K harmonizaci mastné pleti pro důkladné vyčištění i vyživení pleti je jako dělaná pleťová maska s kurkumou a medem. Použitý kosmetický jíl upravuje tvorbu mazu. Masku používejte nejlépe jednou za týden. 

Složky kosmetiky, které pomáhají absorbovat přebytečný kožní maz

V případě, že máte mastnou pleť, poohlížejte se po takových kosmetických produktech, které obsahují ingredience s funkcí absorbovat přebytečný kožní maz a udržovat pokožku vyváženou. Tuto funkci mají následující složky:

Mastná pleť je poměrně častým problémem žen i mužů. Nejčastější příčinou je nadměrná tvorba kožního mazu, nevhodně zvolená kosmetika, špatné stravovací návyky, ale také genetika nebo hormonální změny. Pravidelnou péčí o pleť pomocí vhodné kosmetiky a zdravějším životním stylem můžete tento problém alespoň částečně eliminovat.

Tisk