Většina z nás se snaží zdravě stravovat a vyhýbat se škodlivým látkám v potravinách. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, jaké složky obsahují takové rtěnky nebo lesky na rty, které celý den olizujeme, a tak se nám dostávají přímo do těla? V tomto článku si o takových látkách něco řekneme. 

Olovo = nenápadný strašák složení (nejen) rtěnek

Do rtěnek se olovo záměrně nepřidává jako složka samotná, ale jako nežádoucí příměs ostatních surovin. Nemusí se proto objevit ve složení produktu. Testy ale ukázaly, že skoro nikdy obsah olova nepřesáhne povolený limit. Olovo se ale často vyskytuje i v potravinách a jiných produktech, které běžně používáme, a i když žádná jednotlivá věc obsah nepřesáhne, dohromady už to může být problém

Obezřetnost to vyžaduje hlavně v těhotenství a při kojení. Olovo se totiž u dospělých vstřebává z trávicího traktu do těla jenom z 10 %. U těhotných i kojících žen a u dětí je to ovšem až 40 %. Olovo je schopno procházet z krve matky placentou k miminku, a negativně ovlivnit vývoj. 

Škodlivé látky ve složení péče o rty 

Jako další látky, které se na rozdíl od olova přidávají do rtěnek záměrně, a studie je zařazují na seznam škodlivých látek, které by měly být nahrazeny, jsou například některé UV filtry (BP-1, BP-2, BP-3, EHMC nebo 4-MBC). Jedná se o chemické UV filtry, které mohou napodobovat ženský hormon estrogen

Za další škodlivé látky se považují některé konzervační látky jako je propylparaben a butylparaben

V Evropské unii jsou stanoveny limity pro složení kosmetiky, které hlídá hygienická služba. Bohužel rtěnky a lesky na rty se nejčastěji stahují z trhu právě kvůli překročení povolených limitů. 

Jak o rty pečovat a jaké složky naopak vyhledávat? 

Nejdůležitější je, stejně jako u všeho, hydratace. Na rtech se nejrychleji projeví dehydratace a nedodržování pitného režimu. Proto jestli trpíte na šupinky na rtech, zkuste přes den více pít. 

Za další je možné doporučit jednou týdně jemný mechanický peeling rtů (to znamená peeling obsahující částečky). Pozor, držet se jen oblasti rtů.  Po peelingu je důležité rty namazat. Vyhledávejte složky jako je panthenol, který působí hojivě a regeneračně. K hydrataci může pomoci i obsažené kakaové máslo

Tyčinky na rty od Goodie jsou obohaceny o další užitečné složky

Například o avokádový nebo mandlový olej, jenž zajišťují zjemnění rtů a dodání vitamínů. 

 

BALZÁM NA RTY - NATURAL
Poskytuje maximální péči a neobsahuje umělá barviva, vůně ani rafinované oleje. 

 

GOODIE přírodní lesk na rty NUI

NUI COSMETICS - PŘÍRODNÍ VEGANSKÝ LESK NA RTY ARIANA
Díky 100% přírodnímu složení jako je ricinový olej, kakaové a bambucké máslo  má schopnost regenerovat, vyživovat, chránit pokožku a vyhlazovat jemné vrásky. 

 

GOODIE přírodní rtěnka NUI

NUI COSMETICS - PŘÍRODNÍ VEGANSKÁ BIO RTĚNKA AROHA
Kombinace kokosového, jojobového a avokádového oleje společně s mangovým máslem a brazilským máslem cupuaçu vyživuje, hydratuje a chrání vaše rty před vysoušením. 

Praktická doporučení k péči o rty na závěr

  1. Zkuste si číst alespoň u produktů na rty složení. 
  2. Hledejte co nejpřírodnější rtěnky. V tomto případě čím víc přírodní složení, tím si můžete být jistější, že nebudou obsahovat různé škodlivé látky – a tak nevadí když je v průběhu dne olizujete a dostávají se přímo do těla.Autor: Kateřina Routová
Tisk