Pocení často bereme jako nepříjemnou součást života. Přirozený zápach potu překrýváme a mnohdy se snažíme i pocení uměle potlačovat a zastavovat, čímž ale tělu upíráme hned několik důležitých benefitů, které vylučování potu přináší.

Přečtěte si, z jakých 6 důvodů je pro lidské tělo pocení tak důležité a proč se vyplatí tenhle přirozený mechanismus nepotlačovat.

V tomto článku se dozvíte:

  • Jaké dva druhy potních žláz existují a z čeho se pot skládá.
  • 6 důvodů, proč tělo pocení potřebuje

Pocení sice není příjemné, ale má své důvody

Na těle dospělého člověka najdeme celkem až 3 miliony potních žláz ekrinního typu rozmístěných víceméně po celém těle doplněných o apokrinní žlázy v podpaží či v okolí pohlavních orgánů.  

Pot se až z 98 % skládá z vody a zbytek tvoří minerální látky (sodík, hořčík, draslík či chlór), aminokyseliny či močovina. Za nepříjemný zápach nemůže pot jako takový, ale obsažené bílkoviny a tuky, které tvoří potravu pro bakterie, což vytváří onen nepříjemný odér. Vylučování těchto látek probíhá pomocí apokrinních žláz, které se aktivují v období puberty, což vysvětluje i to, že dětský vodnatý pot, vylučovaný ekrinními žlázami, téměř nesmrdí v porovnání s potem dospělého člověka.

Propocené triko, ulepený pocit či nelibý zápach často dělají z pocení negativní projev lidského těla, který se snažíme zmírnit, potlačit až zastavit. Po přečtení následujících 6 důvodů lépe pochopíte, proč je pocení tolik důležité a že rozhodně nejde jen o zbytečný rozmar přírody.

#1 Termoregulace a životně důležitá obrana proti přehřátí

Primární důvod, proč tělo potřebuje pocení, spočívá především v nutnosti termoregulace. Jak se z potních žláz vylučuje pot, který se následně odpařuje, dochází k ochlazení krve v podkoží a její další distribuci do hlubších tkání. Termoregulační pocení představuje důležitý obranný mechanismus těla, jak se uchránit před přehřátím při zvýšené fyzické námaze, kdy teplo vzniká jako odpadní produkt přímo v těle, či jako obrana před vysokými teplotami vnějšího prostředí.

#2 Vylučování škodlivin

I přesto, že vylučování škodlivin pomocí kůže funguje pouze jako doplněk přirozené detoxikace a vyloučení toxinů z těla, o které se primárně starají játra a ledviny, hraje pocení také značnou úlohu. Potem může docházet například k vylučování menšího množství těžkých kovů[1], či vylučování některých chemických látek, jako jsou BPA nebo PCB.[2][3] Zároveň výzkumy naznačují i možnost, že pomocí navázání ke glykoproteinům obsaženým v potu mohou z těla odcházet i některé bakterie, tento zajímavý princip vylučování je však stále předmětem dalšího zkoumání. [4]

#3 Produkce neodolatelných feromonů

V apokrinních žlázách, která se probouzí v pubertě a představují důvod, proč pot vlastně zapáchá, dochází k produkci speciálního mléčného sekretu obsahujícího feromony. Tyto pohlavní atraktanty podvědomě fungují jako takový kompas při výběru vhodného partnera a ovlivňují sexuální přitažlivost a následnou produkci hormonů lásky. Správný výběr partnera tak poznáte i podle toho, že vám přitažlivě voní právě ve chvílích, kdy není jeho přirozená vůně překrytá žádnými voňavkami. [5]

#4 Očista a zdraví kůže

Během pocení dochází ke zvýšenému průtoku krve v kůži, což usnadňuje cirkulaci živin, a naopak odplavování nežádoucích látek. Při pocení se také rozšiřují póry, takže se z nich snadněji uvolní nahromaděné nečistoty, což může při následném důkladném omytí fungovat i jako prevence akné nebo černých teček. [6]

TIP: Přečtěte si článek o tom, jak vnitřně podpořit očistu pokožky pro zdravý a přirozeně krásný vzhled.

 

Když se pořádně zapotíte, nezapomeňte vyloučený pot z těla smýt. Počkejte zhruba 15 minut, než se produkce potu po fyzické aktivitě zastaví a následně se opláchněte. Pro maximální očistu a odstranění nečistot z pórů nyní prokrvené pokožky použijte tělový peeling a celou péči zakončete doplněním výživných a pečujících látek v podobě tělového másla.

#5 Regenerace svalů

To, jak hodně se zapotíte sice přímo neurčuje, jak hodně svaly porostou, ale rozproudění krve při vylučování potu pomáhá efektivněji odplavovat kyselinu mléčnou, která vzniká při svalové práci z glukózy, a když se nahromadí, způsobuje nepříjemné bolesti až křeče. [7]

Protože při pocení dochází k vylučování minerálů včetně hořčíku, vyplatí v rámci podpory regenerace svalů hořčík cíleně doplňovat. A to buď vnitřní formou v podobě liposomálního magnesia nebo vnější aplikací magnesiového oleje, který velmi dobře prostupuje kožní bariérou. 

#6 Podpora imunity

Kůže funguje jako velká bariéra, která chrání tělo před vniknutím patogenů. Dokonce se dokáže pomocí potu chránit před některými druhy bakterií, které způsobují například tuberkulózu nebo MRSA. V lidském potu se totiž přirozeně vyskytuje protein dermcidin, který působí antibakteriálně a antimykoticky a vytváří na kůži takové prostředí, ve kterém se bakterie či houbové patogeny nemohou množit a mnohdy ani přežít. [8]

 

O důležitosti pocení již rozhodně není pochyb, a i přesto, že se nejedná o zrovna nejpříjemnější a nejvoňavější projev lidského těla, rozhodně patří k jeho zdravému fungování. Nebojte se pravidelně se zapotit a snažte se vyvarovat umělým prostředkům, jako jsou například antiperspiranty, které pocení přímo brání.

Věděli jste o všech důvodech, proč je pocení důležité, nebo vás některý překvapil? Dejte nám vědět.

 


  1. Monitoring of heavy metal levels in the major rivers and in residents' blood in Zhenjiang City, China, and assessment of heavy metal elimination via urine and sweat in humans, 2016 Jun.
  2. Human Excretion of Bisphenol A: Blood, Urine, and Sweat (BUS) Study, 2012 Dec.
  3. Biomonitoring and Elimination of Perfluorinated Compounds and Polychlorinated Biphenyls through Perspiration: Blood, Urine, and Sweat Study, 2013 May.
  4. Sweating the small stuff: Glycoproteins in human sweat and their unexplored potential for microbial adhesion, 2016 Mar.
  5. Pheromones and their effect on women’s mood and sexuality, 2013.
  6. Reduced Expression of Dermcidin, a Peptide Active Against Propionibacterium acnes, in Sweat of Patients with Acne Vulgaris, 2015 Mar.
  7. Physiology of sweat gland function: The roles of sweating and sweat composition in human health, 2019 Jun.
  8. The Human Antimicrobial Peptides Dermcidin and LL-37 Show Novel Distinct Pathways in Membrane Interactions. 2017, Nov.

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk