Co je pravdy na tom, že při dostatečném příjmu vitamínů skupiny B vás nepoštípou komáři a klíšťata se nebudou chtít přisát?

Přečtěte si, jaké důkazy podporují teorii, že vitamíny B mohou pomáhat s odrazením krvežíznivého hmyzu a ušetřit vám nežádoucí štípance a kousance od komárů a klíšťat.

 

Vitamíny B proti komárům a klíšťatům: Záhada, která stále čeká na další výzkum

Účinek dostatečné hladiny vitamínů skupiny B na odpuzování komárů a klíšťat nemůžeme jednoznačně označit jako pravdu ani jako mýtus. Výzkumy pro jednoznačné potvrzení až repelentního účinku užívání vitamínů B totiž stále nejsou dostatečné. Aktuálně to však vypadá, že opravdu efektivní repelentní působení vitamínů skupiny B je spíše zažitý mýtus. Na druhou i tady existuje několik otazníků, po kterých nemusíme schopnost odradit komáry a klíšťata jednoznačně odsuzovat.

Dlouhá historie doporučování vitamínu B1

Již od roku 1943 je vitamín B1 (thiamin) předmětem výzkumu právě v souvislosti s možným repelentním působením. Tehdy ho předepisoval pediatr z Minnesoty, který tvrdil že vnitřně užívané dávky vitamínu B1 ochrání člověka před hmyzem po celé léto. Jenže navazující pokusy nebyly úspěšné a to ani při opakování. Z moderních placebem kontrolovaných pokusů zároveň také žádný neprokázal statisticky významný důkaz pro potvrzení, že užívání vitamínů B opravdu odpuzuje komáry nebo klíšťata.[1]

Snížení atraktivity pro hmyz kvůli vylučovanému pachu

Hlavní princip, podle kterého mají vitamíny B odpuzovat komáry a klíšťata, spočívá ve vylučování pomocí potu a následného pachu, který není pro hmyz atraktivní. Na tomto tvrzení by skutečně mohlo být něco pravdy, avšak hlavní problém spočívá v jednoznačném ověření. Pach vylučovaného potu, a s tím související atraktivita pro hmyz totiž souvisí s celou řadou faktorů, jako jsou dědičnost či množství jiných přijatých živin a látek.[3] Dostatečná hladina vitamínů B tak může, ale zároveň nemusí mít vliv na to, jak hodně přijdete hmyzu neodolatelní a „k nakousnutí“.

Zmírnění reakce na kousnutí

Na co však některé experimenty zaměřené na sledování atraktivity pro hmyz často nevědomky ukázaly, byla rozdílná intenzita reakce na štípnutí. Lidé s vyšší hladinou vitamínů B měli menší projevy zarudnutí či svědění.[1][2] To souvisí s tím, že vitamíny B přispívají k udržení normálního stavu pokožky a hrají roli v metabolismu bílkovin.

TIP: Pokud přeci jenom dojde k tomu, že vás komár, ovád či jiný hmyz bodne nebo štípne, přečtete si o první pomoci po útoku krvežíznivého hmyzu.

Doplňování vitamínů B rozhodně nenahradí účinný repelent

Případné, i když zatím stále neprokázané systémové repelentní působení vitamínů B, zpravidla není tak účinné jako použití klasického vnějšího repelentu s prokazatatelně účinnou látkou jako například rostlinné PMD. Dostatečná ochrana před krevsajícím hmyzem funguje nejen jako prevence proti štípnutí, ale i proti nejrůznějším nebezpečným přenášeným nemocem.

Kombinace inovativních technologií výroby a síly přírodních látek dává vzniknout i vysoce účinnému repelentu. Rostlinná molekula PMD ve složení přírodního repelentu je při odpuzování hmyzu totiž stejně (ne-li více) účinná jako syntetika. Nejnovější technologie výroby navíc zaručuje vysokou koncentraci repelentního extraktu bez nežádoucích dráždivých účinků. 

TIP: Přečtěte si více o účinnosti přírodního repelentu s patentovou látkou PMD.

 

Dostatečný příjem vitamínů skupiny B ze stravy případně doplněný o užívání kvalitního B komplexu můžeme vnímat jako možný doplňkový faktor při ochraně před klíšťaty a komáry. Zároveň by se však nemělo jednat o jedinou ochranu před krvežíznivým právě kvůli skutečně nepotvrzenému efektivnímu působení pro odpuzení klíšťat a komárů. V rámci prevence proto při cestách do přírody vždy raději sáhněte po opravdu účinném repelentu a raději se nepouštějte do vlastního testování, zda užívání vitamínu B stačí jako obrana před klíšťaty a komáry. Podle aktuálních dostupných vědeckých dat to totiž vypadá, že se jedná spíše o mýtus.

¨


  1. Thiamine (vitamin B1) as an insect repellent: a scoping review, 2022 Feb.
  2. Vitamin B1 is Not a Mosquito Repellent. So Why Do Doctors Prescribe It?, 2022 Nov.
  3. Differential mosquito attraction to humans is associated with skin-derived carboxylic acid levels, 2022 Oct.
Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk