Větší soulad s přírodou vybízí k umírněnosti a minimalismu. Vydáme-li se přírodní cestou, zjistíme, že toho ke štěstí potřebujeme mnohem méně. V koupelně rozhodně. Sortiment obchodů s přírodními produkty je ovšem dost široký, aby se v nich člověk na první dobrou a sám od sebe vyznal. Tento článek proto přináší stručný přehled nejdůležitějších vlastností našich  jednotlivých přírodních pomocníků. 

Přírodní péče o pokožku od hlavy až k patě

Pečují, léčí, těší naše smysly, dovolují nám relaxovat i být stále krásnější. Shrneme-li to hned na úvod, většina přírodních másel a olejů:

  • hydratuje poškozenou, dehydratovanou pokožku,
  • uklidňuje zánět, včetně akné a ekzémů
  • zvyšuje hebkost vlasů
  • regeneruje
  • podporuje produkci kolagenu a elastinu
  • vyrovnává produkci kožního mazu
  • chrání kyselý plášť pokožky
  • báječně voní

Takže které zvolit? Třebaaa… 

Tento druh másla je ze všech přírodních másel pro péči o pleť nejpoužívanější. Používá se k léčbě popálenin, boláků, jizev, dermatitidy, lupů a strií. Skvěle nahradí krém na opalování i po opalování, obsahuje totiž kyselinu skořicovou, látku, která pleť chrání před škodlivými UV paprsky. Pokožku také ukrývá před poškozením volnými radikály, obsahuje totiž vitamin A a E, a prokazuje antimikrobiální i protizánětlivé vlastnosti.  Na obličej je docela těžké, ne však pro zralou pokožku – tu pomáhá zvlhčovat a podporuje obnovu jejích buněk. Neostýchejte si s ním ale natřít celé tělo, kůže je po něm hedvábní a zářící. 

Kokosák se hodí takřka na všechno. Dokáže zjemnit kůži a obohatit ji o minerály a vitamíny. Je antibakteriální a protizánětlivý, což oceníte zejména při léčbě exémů nebo suché kůže jako takové. Pomáhá také hojit rány a jizvy. Ovšem pozor, je důležité ho emulgovat s vodou. Bez ní pleť naopak vysuší. Hodí se na odličování, k čištění zubů i jako přídavek do pleťových či vlasových masek. 

„Marocké zlato” se mu nepřezdívá jen tak. Marocké ženy se s ním už v dávné historii chránily před poškozením sluncem. Antioxidanty v něm obsažené totiž pokožku chrání před volnými radikály a zabraňují popáleninám a hyperpigmentaci. Díky velkému množství vitaminu E výborně zvlhčuje pokožku (právě proto ho nacházíme v mýdlech, krémech i šamponech). Léčí také řadu kožních onemocnění, má totiž antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, a tak klidní třeba psoriázu nebo akné. Zlepšuje také hojení ran i kožní infekce jako takové, a zmírňuje atopickou dermatitidu. Zvyšuje elasticitu, snižuje mastnost, zkrátka hotový poklad.

A teď trochu stručněji…

Je změkčující a zvlhčující (ocení zejména suchá pokožka), účinkuje protizánětlivě a zmírňuje projevy stárnutí. Po ošetření je pleť jemná a hydratovaná. A co víc, krásně voní! 

Pomáhá zvlhčovat pokožku a proti ztrátě hydratace poskytuje i ochrannou bariéru. Proniká hlouběji než ostatní oleje, takže z pórů vytahuje nečistoty a přebytečný maz. 

Díky bohatému obsahu vitaminu A, B, D a E je považován za extrémně výživný. Skládá se také z omega 3 a 6 mastných kyselin, které pomáhají bojovat proti ztrátě vlhkosti. Dýně má vysoký obsah zinku a antioxidantů, což jsou další body pro zachovávání mladistvého vzhledu.  

Skvělá volba pro pleť suchou, ekzematickou a zánětlivou. Je plný vitaminu E a minerálů jako je vápník, železo a hořčík, a také nenasycených mastných kyselin. Pokožku chrání, vyživuje a také regeneruje a zjemňuje. 

Detailní popisek naleznete také u každého z uvedených produktů na našem e-shopu. Příroda dává odpovědi na všechny otázky a problémy. Máte jakékoliv dotazy? Zajímá vás něco, co v tomto článku nepadlo, nebo máte nějaké zajímavé postřehy? Napište nám na našich sociálních sítích!Autor: Lída Dubinská
Tisk