Zdravé a udržitelné hubnutí představuje běh na dlouhou trať. Přírodní spalovače tuků však mohou úsilí trochu usnadnit a mírně pomoci k dosažení výsledků. 

Jak vlastně fungují a proč dokážou v těle podpořit spalování tuků? Využijte přírodní látky ve svůj prospěch a na základě jednoduchých doporučení podpořte metabolismus tuků. 

Jak fungují účinné přírodní spalovače tuků?

Přírodní látky, které dokážou podpořit činnost metabolismu a stimulovat spalování tuků představují cennou pomoc při redukci hmotnosti. Zároveň však sami o sobě rozhodně nestačí a jedná se jen o pomocný doplněk k vyváženému jídelníčku s mírným kalorickým deficitem, dostatečnému pohybu a optimálnímu spánku a regeneraci. 

A na jakých principech spalovače tuku fungují? 

  • Zvyšují termogenezi – podporují v těle produkci tepla, což je energeticky náročný proces a na výrobu tepla je spotřebována energie, která zčásti pochází právě z tuků. 
  • Zvyšují lipolýzu – usnadňují odbourávání tuků v tukové tkáni. Mastné kyseliny se totiž více uvolňují do krevního obědu, kde jsou využity jako zdroj energie. 

TIP: Pokud s optimalizací hmotnosti teprve začínáte a chcete zdravě shodit přebytečná kila, přečtěte si nejdříve článek 10 + 1 tip na zdravé a udržitelné hubnutí a až budete mít zvládnuté základy, přidejte spalovače tuku. 

Kofein

Kofein, alkaloid přirozeně se nacházející v kávě, čaji, guaraně a v menším množství i v kakau a čokoládě, představuje efektivní stimulant centrální nervové soustavy. Stimuluje termogenezi, kdy tělo produkuje více tepla a dokáže tak zvýšit činnost metabolismu a tím pádem i spotřebu energie až o 16 % na zhruba 1 až 2 hodiny po požití. Zároveň podporuje mobilizaci tuků a jejich využití jako zdroje energie. [1,2]

Doporučení:

Kofein se doporučuje především v dopoledních hodinách a rozhodně to s ním nepřehánějte. Optimální dávka by měla být do 200 mg za den a ideálně si po každých dvou dnech dejte jeden den zcela bez kofeinu, aby si tělo nevytvářelo toleranci. 

Více o tom, kdy kofein neprospívá najdete v článku 7 vědecky podložených důvodů, proč si dát kofeinový detox

Jablečný ocet

Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která může podporovat hubnutí hned několika způsoby. Podporuje činnost metabolismu, může mírně snižovat ukládání tuků hlavně v břišní oblasti a naopak podpořit jejich spotřebovávání. Hlavně v redukčním režimu navíc oceníte i snížení chuti k jídlu díky zmírnění výkyvů hladiny cukru v krvi. [3]

Doporučení: 

Začněte s užíváním 1 čajové lžičky jablečného octa rozmíchaného ve vodě a postupně každý den přidávejte, až se dostanete na dávku 1 až 2 polévkové lžíce denně. Užívejte ideálně v ranních a dopoledních hodinách či před větším jídlem pro podporu trávení. 

Nefiltrovaný jablečný ocet v RAW kvalitě obsahuje nejvyšší zastoupení účinných látek – obsahuje vitaminy skupiny B (B1, B2, B6), kyselinu pantothenovou, octovou, biotin, a v neposlední řadě vitamin C, draslík, železo, fosfor a vápník.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje látky známé jako katechiny, mezi které patří epigalokatechin galát (EGCG) spojovaný s řadou pozitivních účinků na zdraví – působí jako silný antioxidant a podporuje spalování tuků. Kromě toho jsou kvalitní zelené čaje celkově nutričně bohaté a obsahují celé spektrum látek – kofein, theanin, vitamíny C, B2, E, beta karoten, kyselinu listovou, saponiny, gamma-aminomáselné kyseliny GABA, minerály, jako draslík, vápník, fosfor, mangan a chlorofyl. Právě jejich kombinace umožňuje pozvolnější účinek nabuzení včetně podpory využití tuků jako zdroje energie. A to hlavně během cvičení, kdy může konzumace zeleného čaje podpořit spalování tuků až o 17 %. [4]

Doporučení: 

Zelený čaj si opět dopřávejte především v dopoledních hodinách. Nejefektivnější působení nabídnou zpravidla čaje kvalitní s vyšším podílem účinných látek, například sencha či matcha

MCT olej

MCT olej představuje speciální formu mastných kyselin se středně dlouhými řetězci, které se dokážou velmi rychle a efektivně metabolizovat. I když to možná zní jako paradox konzumovat tuk pro lepší spalování tuků, skutečně je tomu tak. MCT olej podporuje termogenezi a snižuje ukládání tuků. Studie také naznačují, že MCT olej může být účinný při zvyšování pocitu sytosti a zvýšení rychlosti metabolismu, což může přispět k hubnutí. [7]

Doporučení:

Nahraďte běžné tuky v některém studeném jídle během dne 1 až 2 polévkovými lžícemi MCT oleje. Pokud na MCT olej nejste zvyklí, začínejte s dávkou 1 čajové lžičky a postupně zvyšujte.

MCT oleje si důkladně pohlídejte kvalitu. Nejvyšší obsah cenných látek nabídne BIO původ surovin a především vysoké zastoupení nejcenější kyseliny kaprylové C8

Grapefruitový extrakt

Obsahuje flavonoidy naringin a naringenin, které pozitivně ovlivňují metabolismus tuků včetně jejich efektivního využívání i degradace. Funguje i jako silný antioxidant a snižuje výskyt zánětů, což bývá při možném oslabení během redukčního režimu žádoucí účinek navíc. Historie grapefruitového extraktu však zatím není příliš dlouhá, a proto jsou stále potřeba další výzkumy, které plně prověří jeho vliv na metabolismus a spalování tuků. [5,6]

Doporučení:

Do stravy můžete zařadit přímo grapefruity, ale koncentrovanou sílu cenných látek získáte především z extraktu získaného z grapefruitových jader. Díky své opravdu koncentrované síle se grepová tinktura doporučuje užívat zhruba tři dny v množství 15 až 30 kapek dvakrát denně a následně na dva dny přerušit. Vzhledem k silnému antibakteriálnímu působení některé zdroje doporučují při dlouhodobém užívání za účelem posílení imunity či podpory hubnutí kombinaci s doplněním probiotik.

TIP: Přečtěte si více o grapefruitovém extraktu jako přírodnímu zázraku proti nadváze i chorobám. Spalovače tuků fungují, ale sami na hubnutí opravdu nestačí. To by měla být jedna z hlavních informací, kterou si odnesete z toho článku. Bohužel v uvědomělé péči o zdraví zkratky nefungují, což platí i pro redukci přebytečného tuku. Základem je vždy zdravý vyvážený styl s optimálním jídelníčkem, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. A všechno ostatní navíc je už jen takové zlepšení a hacknutí procesů v lidském těle, které díky některým přírodním látkám dokážou fungovat s ještě větší efektivitou. 

Sledujte dále Goodie blog, ať vám neuniknou další tipy a rady, jak o sebe pečovat s pomocí přírody láskyplněji a efektivněji. 

Tisk