Víte, co obnáší jedna z nejvýznamnějších certifikací pro ekologické a organické produkty? Pod značkou ECOCERT se ukrývá celá řada přísných pravidel a kontrolních mechanismů sloužících primárně k ujištění zákazníka o skutečném původu surovin i šetrném zpracování.

Přečtěte si, jaká pravidla musí splňovat produkty pro získání certifikace ECOCERT a jak si můžete zkontrolovat složení kosmetiky, jestli skutečně obsahuje přírodní složky.

 

V tomto článku se dozvíte:

 • V čem spočívá význam certifikace ECOCERT.
 • Jaká jsou pravidla pro získání certifikátu ECOCERT a COSMOS.
 • Co může obsahovat přírodní kosmetika a jaké jsou výjimky.

 

Význam certifikace ECOCERT

ECOCERT představuje mezinárodní certifikační organizaci, která se specializuje na certifikaci produktů splňujících ekologické a organické standardy. Od svého založení v roce 1991 ve Francii se pobočky organizace rozšířily do více než 130 zemí světa. I díky tomu se jedná o jednu z nejprestižnějších a nejdůvěryhodnějších certifikačních organizací zaměřených na ekologické produkty.

Ve prospěch certifikace jasně deklarující přírodní a ekologicky šetrný původ, hovoří preference spotřebitelů. Podle výzkumů se až 72 % lidí snaží měnit své návyky šetrnějším směrem k životnímu prostředí i k vlastnímu zdraví. Tento trend je patrný především u přírodní kosmetiky. [1]

Certifikace ECOCERT se vztahuje na celou řadu produktů, včetně potravin, kosmetiky, textilu a výrobků pro domácnost. Pro získání certifikátu ECOCERT musí být všechny složky produktu a celý výrobní proces v souladu s přísnými kritérii a požadavky na ochranu životního prostředí, udržitelné hospodaření a lidské zdroje.

TIP: Zajímají vás další značky na produktech? Přečtěte si článek shrnující principy BIO označení.

Klíčová pravidla pro získání označení ECOCERT

A co musí splňovat každý produkt, který se pyšní označením ECOCERT? Existují dva stupně, které se liší zastoupením složek v BIO kvalitě a rostlinného původu.

Obecné zásady certifikace ECOCERT:

 • minimálně 95 % přírodních surovin
 • minimálně 50 % rostlinných surovin
 • alespoň 5 % ingrediencí v BIO kvalitě z ekologického hospodářství
 • ekologicky šetrné výrobní procesy respektující i lidské zdraví
 • odpovědné využívání přírodních zdrojů
 • bez obsahu petrochemických přísad (parabeny, fenoxyethanol, parfémy a syntetická barviva) kromě několika výjimek za účelem konzervace
 • nepřítomnost GMO složek
 • balení v recyklovatelném obalu

Certifikace ECOCERT COSMOS Organic pro BIO přírodní kosmetiku navíc vyžaduje:

 • minimálně 95 % surovin rostlinného původu
 • minimálně 20 % složek v organické BIO kvalitě (10 % u produktů určených k oplachu)

Certifikované složky přírodní kosmetiky

Činnost ECOCERTu nespočívá pouze v udělování certifikátů konkrétním značkám a produktům, ale zároveň shrnuje, schvaluje a certifikuje také jednotlivé kosmetické suroviny.

Ve volně dostupné databázi ECOCERT si tak můžete snadno prověřit jednotlivé složky a to, zda skutečně splňují zásady této certifikační organizace. Pro vyhledávání zadávejte název podle INCI (Mezinárodní nomenklatura kosmetických ingrediencí), což znamená například latinsko-anglické označení bambuckého másla: Butyrospermum parkii butter. 

Obecně mezi schválené suroviny patří látky čistě přírodního původu, jako jsou oleje či extrakty. Mezi povolené složky se zařazují i nejrůznější doplňkové látky nutné pro úpravu struktury, emulgaci přípravku a podobně. Podmínkou však stále zůstává jejich přírodní původ. Platí to také pro výjimky schválených konzervantů k použití v přírodní kosmetice – kyseliny benzoovou, dehydrooctová, salicylovou, sorbovou a benzylalkohol.

V Goodie dbáme přírodní složení s vysokým zastoupením surovin v BIO kvalitě

Složení v souladu s přírodním a zpravidla i rostlinným původem složek s důrazem na vyšší zastoupení BIO surovin splňuje i Goodie kosmetika. Při vývoji každého výrobku je hlavním cílem získat funkční produkt s co nejčistším složením nezatěžujícím zdraví či životní prostředí.

Hair Food s bergamotem a brokolicovým extraktem

Například vysoce funkční vyživující přírodní maska na vlasy má 100% čisté přírodní složení se surovinami schválenými společnosti ECOCERT. Kombinuje brokolicový, arganový, kokosový či jojobový olej, jejichž účinky doplňuje rozmarýnový extrakt či esenciální oleje z mandarinky a bergamotu.

 

Body butter - Růžové tělové máslo

Nekompromisně transparentní přírodní složení pečujícího tělového másla kombinuje jednotlivé suroviny tak, aby měl výsledný produkt hydratující a vyživující účinky a příjemnou konzistenci pro pohodlné roztírání.

Čisté složení přírodního rostlinného původu zpravidla v BIO kvalitě nabídnou i 100% kosmetické oleje či květové vody.

 

Vybíráte si kosmetické produkty s ohledem na složení? Zkuste si schválně udělat malou revizi používaných přípravků a u každého si zkontrolujte, zda obsahuje přírodní suroviny.

 


Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk