Označení BIO patří mezi jeden z nejvýraznějších a často diskutovaných štítků na produktech, protože informuje o samotném způsobu pěstování, výroby i uchovávání potravin a surovin. Má svůj smysl a pomáhá pro lepší orientaci na trhu, když hledáte opravdu kvalitní výrobky, jejichž produkce neměla negativní dopady na životní prostředí.

Přečtěte si následující článek a zjistěte, co všechno se skrývá za značkou BIO na vašem oblíbeném produktu. 

prirucka-znacek-na-produktech--co-znamena-oznaceni-bio


V článku se dozvíte:

  • Jaké produkty mohou získat označení BIO
  • Co je a jak funguje ekologické zemědělství
  • Výhody BIO produktů v porovnání s klasickými

Značka BIO a její specifika

Hlavní myšlenka používání značky BIO spočívá v dodržování pravidel pro minimální zatížení životního prostředí při získávání konkrétní složky nebo produktu, a následně v odlišení s tím související vyšší kvality. Certifikace a označení produktů BIO podléhá splnění zákonem stanovených podmínek ekologického hospodaření, kdy minimálně jednou ročně probíhá kontrola dohlížející na jejich dodržování, a to v každém jednom kroku výroby - od zasazení semínka či sklizení plodu přes proces skladování až po finální produkt.

Značku BIO najdeme na potravinách, doplňcích stravy i kosmetice. Samotná certifikace se může týkat celého výrobku, nebo pouze některých surovin ve složení, takže pokud si dáváte opravdu záležet na udržitelném původu a minimální ekologické stopě, nezapomeňte porovnávat, kolik BIO složek produkty obsahují.

Bioprodukt nebo biovýrobek, jehož celé složení má certifikaci BIO, nese na obale evropské logo BIO kvality (list z hvězdiček) a v případě, že se jedná o produkt českého původu nebo českého zpracování, doplňuje jej ještě česká celostátní ochranná známka, takzvaná „biozebra“.

MyJsmeBio.cz - Nakupujte BIO s chutí...


Pravidla ekologického zemědělství

Moderní doba volá po maximalizaci zisku a urychlení celého procesu výroby, čímž bohužel trpí životní prostředí i samotná kvalita produktů. V porovnání s konvenčním pěstitelem čelí ekologický zemědělec celé řadě přísných podmínek, se kterými musí počítat a zohlednit vůči nim svoji produkci. Vyjmenujme si ty nejdůležitější z nich.

Co je zakázané

  • používání umělých hnojiv, pesticidů a herbicidů
  • využívání GMO (geneticky modifikované organismy)
  • používání ionizačního záření (například pro šlechtění, nebo prodloužení doby skladování)
  • odlesňování a další negativní dopady na okolní krajinu a ekosystém
  • podávat zvířatům růstové stimulátory a jiné potencionálně škodlivé veterinární přípravky, včetně antibiotik
  • klecové chovy
  • trvalé ustájení hospodářských zvířat v uzavřených prostorách 

Všechny uvedené zakázané metody a technologie jsou zkratkami a ulehčením pro konvenční pěstování, z čehož logicky vyplývá, že ekologické hospodaření je značně náročnější - jak z časového, tak ekonomického hlediska. [2]

Co je povinností

  • střídání plodin
  • zelené hnojení pro doplnění minerálů do půdy
  • podporování zdravého ekosystému a biodiverzity pro přirozenou kontrolu škůdců a chorob
  • šetrné zpracování a skladování
  • zajistit hospodářským zvířatům co nejpřirozenější životní podmínky odpovídající jejich fyziologickým potřebám
  • v případě nemocí zvířat přednostně podávat přírodní a homeopatické přípravky

ZAJÍMAVOST: Zelené hnojení nahrazuje používání syntetických hnojiv, kdy pěstováním primárně bobovitých rostlin a jejich následným zaoráním dochází k doplnění dusíku, ale i draslíku, hořčíku a dalších důležitých živin do půdy. Jako náhrada pesticidů zase slouží přirození nepřátelé škůdců, jejichž výskyt je potřeba podpořit pestrým výběrem plodin, zmenšením ploch k pěstování nebo vytvořením ideálních podmínek pro jejich život. Snadno pozorovatelným příkladem jsou berličky pro dravce, ze kterých loví a přirozeně redukují hraboše a podobné škůdce.

Ekologická produkce může do jisté míry představovat návrat do minulosti, kdy neexistovaly uměle vyrobené chemické látky. Na druhou stranu dnes máme značné výhody díky vědeckým poznatkům, cílenému šlechtění odolnějších odrůd a už prověřeným zkušenostem, proto si ekologický způsob hospodaření vybírá stále větší počet zemědělců, jak z důvodů vyšší kvality výsledných produktů, tak z přesvědčení nepoškozovat půdu a přispět k zachování přírodních zdrojů pro budoucí generace. [1

Příklad pěstování a zpracování BIO bambuckého másla

Pro lepší pochopení ekologicky šetrného hospodaření si pojďme ukázat, jak může vypadat proces výroby BIO bambuckého másla.

Ořechy potřebné pro výrobu se ručně sbírají přímo pod vzrostlými africkými stromy, které nejsou cíleně pěstovány, ale rostou divoce v přírodě. O sběr se tradičně starají především ženy z venkovských komunit a aby získaly ceněné máslo, provádějí i samotné zpracování. Dužinu důkladně uvaří, usuší na silném africkém slunci a následně v hmoždíři rozdrtí na kaši, která se závěrem opět musí povařit, aby došlo ke konečnému uvolnění tuku/másla. 

Kvůli zdlouhavé ruční práci bez použití strojů má bambucké máslo sice vyšší pořizovací cenu, ale šetrným zpracováním bez rafinace a syntetických chemikálií si zachovává maximální množství živin a jako bonus i svoji přirozenou, ničím neovlivněnou oříškovou vůni.

1554_bambucke-maslo

BAMBUCKÉ MÁSLO BIO 220 ML

Vyzkoušejte na vlastní kůži tradičně, šetrně zpracovávané BIO bambucké máslo dovážené přímo z Ugandy.

Výhody BIO produktů

  1. U BIO produktů kvalita jednoznačně vítězí nad kvantitou, čemuž odpovídají i hlavní vlastnosti, jako jsou čerstvost, přirozenost, obsah vitamínů a minerálních látek. Například množství vitamínů C, E a fenolických antioxidantů v ekologicky pěstovaných rostlinách je o 10 až 50 % větší než v rostlinách z konvenčního zemědělství. [3] Také je můžeme označit jako bezpečnější, protože neobsahují potenciálně škodlivé zbytky pesticidů nebo růstových hormonů, jejichž vliv na lidský organismus zatím není dostatečně probádán. [4] 

  2. Samotná ekologická výroba BIO produktů má samozřejmě nespočet výhod. Představuje jeden z hlavních pilířů přispívajících ke zmírnění skleníkového efektu a s ním souvisejícího globálního oteplování. Vzhledem k nevyužívání syntetických a chemických látek podporuje také obnovu a zachování důležitých přírodních zdrojů, jako jsou například neznečištěné vodní ekosystémy, zejména pak podzemní vody.

  3. V neposlední řadě je jednoznačným přínosem ekologického zemědělství zlepšování životních podmínek hospodářských zvířat a vytváření tzv. welfare chovů, které mají za cíl chránit jejich celkovou pohodu (jak fyzickou, tak psychickou).

BIO výrobky představují investici, kterou je třeba chápat komplexně, neplatíte totiž pouze za samotný kvalitní produkt, ale za celý udržitelný systém s ohledem na přírodu ve všech krocích výroby. 

 

V GOODIE máme mnoho BIO produktů

3128_snimek-obrazovky-2020-12-14-v--21-31-03 (1)

MACA 4X POWER BIO, RAW - KAPSLE 150 KS

Maca jako superpotravina v BIO kvalitě je skutečně funkčním doplňkem s blahodárnými účinky na fyzické i duševní zdraví.

5829_tea-tree-produktovka-cj

TEA TREE OLEJ BIO 15 ML

Čistý BIO tea tree olej z Austrálie nabízí nejvyšší přirozenou koncentraci účinných látek a představuje nejsilnější přírodní antiseptikum se širokým spektrem využití.


… a další, včetně široké nabídky BIO ořechů a semen nebo sušeného ovoce.

 

 

Vybíráte si BIO produkty a sledujete jejich složení? Zkuste se na to příště zaměřit, protože tím volíte nejen vyšší kvalitu pro své tělo, ale také cestu k ekologické odpovědnosti za životní prostředí kolem nás. 

 

 


Zdroje:
1. Encyclopedia of Soils in the Environment, 2005
2. Green Product Innovation: Where we are and Where we are Going, 2015 
3. Porovnání produktů ekologického a konvenčního zemědělství, 2006 
4. Pesticide residues in fruits and vegetables from Pakistan: a review of the occurrence and associated human health risks, 2014

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk