Chceme-li žít skutečně zdravým životním stylem a pečovat o své tělo maximálně šetrně a bezpečně, měli bychom pečlivě zvažovat nejen to, co vkládáme do úst, ale také to, co si dáváme na kůži. Povolení od úřadů uvést kosmetický nebo hygienický produkt na trh, totiž vůbec neznamená, že je každá jeho složka k pokožce automaticky 100% šetrná, v mnoha případech je tomu právě naopak. 

Přečtěte si následující článek, schválně, kolik problematických složek, jež mohou dráždit pokožku, nakonec najdete v produktech, které běžně doma používáte.

Když schválení pro uvedení na trh automaticky neznamená, že produkt nemůže způsobit potíže… 

Ačkoliv je kůže největším orgánem lidského těla, navíc se skutečně vysokou absorpcí a odpovědné úřady kosmetické produkty a složky obsažené v nich regulují, v běžně používaných produktech, jako jsou šampony, mýdla, aviváže, pečující oleje, tělová mléka, krémy, emulze a séra, se nachází i tak na několik desítek látek, chemikálií a alergenů, které mohou pokožku dráždit, aniž bychom o tom věděli. Citlivá, podrážděná, suchá, hrubá, začervenalá pokožka a jiné kožní problémy tak v mnoha případech nevyplývají z dermatologického onemocnění, ani nevznikají v důsledku špatné hygienické nebo kosmetické rutiny jako takové, ale jsou reakcí pokožky na samotné jednotlivé produkty, potažmo na konkrétní složky v jejich obsahu.

Ať už trpíte podrážděnou nebo citlivou pokožkou, a chcete vyslyšet její volání o pomoc, nebo ne – věnujte pět minut svého času přečtení následujících řádků, a poznejte ty nejběžnější potenciálně problematické složky, abyste mohli opravdu relevantně zhodnotit, zda vám jejich aplikace na kůži skutečně stojí za to. 

Složky, které podle Goodie hodnot nemají v kosmetice co dělat

Vědět, jestli produkty, které doma běžně používáte, obsahují problematické složky, není žádnou malicherností, ale poměrně důležitým prvkem každodenního života, protože některé z nich svou neplechou na kůži bohužel nekončí a velmi často a snadno se vstřebávají přes kůži dále, až do krevního oběhu, kde mohou ohrožovat zdraví jako takové. Porozumění tomu, proč je dobré složky v kosmetice více vnímat a současné osvojení si návyku v podobě čtení složení každého produktu předtím, než ho zakoupíte, tak za Goodie představuje cestu nejen ke spokojené pokožce, ale i k dlouhodobému celkovému zdraví.

VYSVĚTLENÍ: K posouzení míry bezpečnosti kosmetických látek se často používá skóre EWG, které vyhodnocuje jejich bezpečnost vůči lidskému tělu na stupnici 1-10 porovnáním informací z teméř 60 toxických a regulačních databází, přičemž čím nižší je číslo, tím bezpečnější složka je.

PEG (polyethylenglykoly) 

Polyethylen glykolu (PEG) a několik desítek jeho derivátů tvoří velkou skupinu sloučenin odvozených z ropy, a jelikož jsou všechny nízkonákladové a dohromady mají široké spektrum vlastností upotřebitelných v kosmetickém průmyslu, vykrývá se jimi hned několik rozhodujících schopností a funkcí konečných kosmetických, hygienických i dalších výrobků. Slouží jako emulgátory v emulzích, pěnící činidla v pěnách, mycí látky k odstraňování nečistot i stabilizátory vlhkosti k udržení konzistence produktů a prodloužení jejich trvanlivosti.

Pod kterými názvy je hledat na etiketách?
PEG 400, PEG-8 Glyceryl Laurate, PEG-100 Stearate, PEG-4 Polyglyceryl-2 Stearate, PEG-10 Hydrogenated Castor Oil, PEG-20 Glyceryl Oleate, PEG-4 Laurate, PEG-40 Stearate, PEG-2 Dimeadowfoamamidoethylmonium Methosulfate, PEG-2 Disterate, PEG-2 hydrogenated Tallow Amine, PEG-2 Oleamine, PEG-2 Soyamine, Magnesium PEG-3 Cocamide Sulfate, PEG-4 Diheptanoate, PEG-5 Cocamine, PEG-5 Cocomonium Methosulfate a další označení obsahující výraz PEG. 

ZAJÍMAVOST: Číslo v názvu označuje průměrnou molekulovou hmotnost látky a zároveň z něho lze vyčíst, jak snadno se látka vstřebává do pokožky – čím nižší číslo, tím snadněji proniká vrstvami kůže.

Jaké produkty je nejčastěji obsahují? 
Šampony, sprchové gely, tekutá mýdla, deodoranty, rtěnky, oleje, krémy, pleťové vody a séra, čistící pěny, vlhčené ubrousky, zubní pasty, kondicionéry, pleťové masky, pěny na holení, dekorativní kosmetika, prací prostředky, aviváže. 

Proč je v Goodie produktech nechceme? 
Přestože samotné PEG mají skóre nebezpečnosti EWG 3, jejich výchozím výrobním materiálem je ethylenoxid s EWG hodnocením 10 a v závislosti na výrobním procesu mohou také přicházet do kontaktu s 1,4-dioxanem s EWG 8. 1,4-dioxan vyvolává podráždění očí, kůže i dýchacích cest a jako možný karcinogen, spojovaný zejména s rakovinou jater, plic, prsu, kůže a žlučníku, byl klasifikován už v roce 1999. Ethylenoxid je zase vysoce jedovatým plynem, dokonce natolik toxickým, že byl za 1. světové války používán jako základní složka pro výrobu chemické zbraně Yperitu, a z toho důvodu může sám o sobě i v malé koncentraci snadno způsobit silné podráždění kůže i jiné závažné kožní reakce. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) jej současně považuje za prokázaný lidský karcinogen, který kromě toho poškozuje i centrální nervový systém a narušuje normální vývoj člověka.[1][2][3][4]

Bohužel neexistuje žádný způsob, jak bychom mohli jako spotřebitelé podle etikety zjistit, zda PEG ve složení produktu byly zpracovány za dobře definovaných procesů s extrémně nízkou úrovní obsahu výše zmíněných látek, které eliminují všechny genotoxické nečistoty. Při každém použití těchto produktů se tak vystavujeme potencionálnímu riziku (i když velmi malému), navíc ještě když samotné PEG svými vlastnostmi zvyšují propustnost pokožky a tím i samotné vstřebávání všech látek do ní. 

Existují jejich alternativy?
Ačkoliv se někteří výrobci snaží jejich používání ve svých produktech obhájit tvrzením, že jsou naprosto nenahraditelnou složkou pro spojování vody a oleje, tím pádem by bez nich například vůbec nebylo možné smýt vodou olejový odličovač, není tomu tak. „Když se chce, všechno jde.“ a alternativ samozřejmě existuje spousta, důkazem může být odličovací olej Goodie, navrch v BIO kvalitě, který neobsahuje žádné PEG sloučeniny, a přesto funguje přesně tak, jak má, odlíčí i voděodolný a profesionální make-up a vodou ho smyjete úplně bez problémů, „na první dobrou“. 

Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone 

Methylisothiazolinone (MI, MIT) a Methylchloroisothiazolinone (CMI, CMIT) jsou široce používané konzervační látky, které byly při svém uvedení na trh v roce 1970 považované za revoluční, protože vůbec jako první konzervanty přinášely požadované výsledky ve velmi nízkých koncentracích. I když každá z chemikálií inhibuje růst bakterií, kvasinek a plísní sama o sobě, často se do složení zařazují společně, jako antiseptická směs.

Pod kterými názvy je hledat na etiketách?
Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone, 5-chloro-2-methyl-4-isothiazolin-3-one, 2-methyl-4-isothiazolin-3-one, Kathon CG, Cl+Me-isothiazolinone, MCI/MI.

Jaké produkty je nejčastěji obsahují? 
Prací prostředky, aviváže, odličovače, šampony, sprchové gely a oleje, tekutá mýdla, kondicionéry, peelingy, koupelové soli a směsi, pěny do koupele, holící pěny, gely a krémy, barvy na vlasy. 

Proč je v Goodie produktech nechceme?
Methylisothiazolinone i Methylchloroisothiazolinone jsou verifikovanými senzibilizátory kůže, to jinými slovy znamená, že mohou vyvolat alergickou reakci po styku s kůží, tzv. kontaktní dermatitidu. Patří dokonce mezi jedny z nejsilnějších kontaktních alergenů, když v letech 2005–2014 umožnily změny legislativy Evropské unie jejich použití v koncentracích 25x vyšších, než bylo do té doby povoleno, vyvolaly doslova epidemii alergické kontaktní dermatitidy, evropské země ji zaznamenaly až u 72,7 % spotřebitelů, s nejčastější lokalizací v podobě ekzému, vyrážky nebo kopřivky v dlaních (43,4 %), v obličeji (32,7 %), na pažích (14,6 %) a kolem očních víček (11,7 %).[5][6][7]

Tato alarmující skutečnost sice vedla v roce 2016 k zákazu jejich používání v bezoplachových produktech a v oplachovacích produktech zase k regulaci jejich koncentrace na koncentraci podle Evropské unie pro spotřebitele bezpečnou, avšak několik členských států vyjádřilo znepokojení nad jakýmkoliv, i minimálním využíváním methylisothiazolinonu a methylchloroisothiazolinonu jako konzervačních látek u kompletně všech produktů, které ze své podstaty přicházejí do přímého kontaktu s kůží. Ani nižší koncentrace totiž nemění nic na faktu, že jako silné alergeny s EWG hodnocením 6 a 7 mohou i přes všechna omezení a opatření stále způsobovat kontaktní dermatitidu, a to zejména u osob s lupénkou, seboreou, ekzémem, rosaceou, psoriázou a vitiligem, stejně jako u citlivé pokožky kojenců a malých dětí.

Existují jejich alternativy?
Samozřejmě že ano, opět je to jenom otázkou vůle a snahy výrobců. Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone jsou ve velkém zahrnovány do složení sprchových gelů, šamponů a balzámů z důvodu nízké nákladovosti, a ne kvůli tomu, že by byly v produktech nezbytnou nutností. Přesvědčit se můžete sami s Goodie přírodními mýdly, tuhými šampony i kondicionérem, všechny jsou bez obsahu methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone a ani jeden z nich neztrácí na funkčnosti ani schopnostech

Phenoxyethanol

Fenoxyethanol se jako takový přirozeně vyskytuje například v zelených čajích a čekance, takže může mylně vyvolávat dojem, že je nesyntetickou složkou čistě přírodního původu, i když se pro potřeby průmyslového zpracování vyrábí výhradně chemickým způsobem. Považuje se za jedno z nejbezpečnějších konzervačních činidel a ve složení kosmetických a hygienických produktů často nahrazuje problematické parabeny (známé endokrinní disruptory).

Pod kterými názvy ho hledat na etiketách?
Phenoxyethanol, 2-Fenoxyethanol, Euxyl K 400, PhE, EGphE, 2-fenoxyethanol, 2-Fenoxyethylalkohol, beta-hydroxy Ethylfenylether, Ethylenglykolmono Fenylether, fenoxyethanol, Fenyl cellosolve, Fenyl Mono Glykolether. 

Jaké produkty ho nejčastěji obsahují?
Hydratační krémy a séra, oční stíny, řasenky, oční linky, šampony, kondicionéry, balzámy na rty, tekutá mýdla, sprchové gely, deodoranty, zubní pasty, dětská kosmetika a hygiena – oleje, mléka, mastičky, vlhčené ubrousky, pěny do vody a jednorázové plenky.

Proč ho v Goodie produktech nechceme? 
Ač patří mezi nejlépe snášené konzervační látky, i jeho mezinárodní bezpečnostní karta uvádí informace, že už při krátkodobé expozici má toxické účinky – dráždí oči, kůži, dýchací cesty a muže ovlivňovat centrální nervový systém i periferní nervový systém. [8]

Podle Evropské unie, resp. Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele (SCCS), je fenoxyethanol s EWG 4 bezpečný při použití v produktech osobní péče v maximální koncentraci 1 % pro naprosto všechny spotřebitele, včetně dětí všech věkových kategorií. Mezi vědeckou komunitou ale spíše panuje shoda na tom, že by se mu kvůli předpokladu poškození centrálního nervového systému měly vyhýbat těhotné a kojící ženy a zároveň by jeho obsah měl být z toho samého důvodu, a ještě s ohledem na propustnost pokožky i její citlivou povahu, zakázán v produktech péče o kojence a děti. Už v roce 2019, v návaznosti právě na mnohá vědecká doporučení, přijala francouzská Národní agentura pro bezpečnost léčiv a zdravotnických výrobků rozhodnutí o zvláštních podmínkách používání fenoxyethanolu v kosmetických přípravcích v očekávání, že ustanovení tohoto opatření proběhne i na celoevropské úrovni, ale dosud se tomu tak nestalo. Zmíněné ustanovení nyní umožňuje prodávat bezoplachové produkty s fenoxyethanolem na francouzském trhu jen v tom případě, když je na jejich etiketách jasně a viditelně uvedená informace o obsahu Phenoxyethanolu současně se zákazem používání produktu na plenkovou oblast dětí mladších 3 let.[9][10][11]

Existují jeho alternativy? 
Phenoxyethanolu není vůbec látkou, která by musela být z nějakého důvodu za každých okolností ve složení běžných kosmetických a hygienických produktů, takže mezi sortimentem odpovědných výrobců přírodní kosmetiky najdete celou řadu bezpečných a čistých produktů bez jeho obsahu, včetně produktů nanejvýš laskavých k dětské pokožce, jako je třeba pečující zinková mast, meruňkový olej v BIO a RAW kvalitě nebo naprosto čisté BIO bambucké máslo přímo z Ugandy.



Nespoléhejte se při nákupech na označení „hypoalergenní“, „bez parfemace“ nebo „pro citlivou pokožku“, která často klamou. Důvěřuje raději svým očím, dostupným informacím a svému zdravému úsudku. Nebojte se před regálem v drogerii chvílí postát a vyhledat si na internetu názvy látek ve složení produktů nebo si ty nejběžnější problematické složky, například z tohoto článku, vypište na kartičku, kterou můžete nosit při sobě v peněžence a mít ji tak neustále k dispozici. Za krátký čas se zorientujete natolik, že už nebudete potřebovat žádný tahák k tomu, abyste poznali, po čem sáhnout a co domů naopak nekupovat. A vůbec nejlépe uděláte, když budete hrát rovnou na jistotu a domácnost vybavíte 100% čistými a přírodními produkty Goodie! :)




  1. Re-evaluation of Some Organic Chemicals, Hydrazine and Hydrogen Peroxide (Part 1, Part 2, Part 3), IARC, publications.iarc.fr, 1999
  2. Ethylene oxide / C₂H₄O, BE ATEX, be-atex.com
  3. Chemical Agents and Related Occupations, IARC, IARC, publications.iarc.fr, 2012
  4. Ethylene oxide neurotoxicity: a cluster of 12 nurses with peripheral and central nervous system toxicity, A. Brashear and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 1996 Apr
  5. Trends in the Prevalence of Methylchloroisothiazolinone/Methylisothiazolinone Contact Allergy in North America and Europe, JAMA Dermatology, researchgate.net, January 2023
  6. OPINION ON Methylisothiazolinone (P94) Submission II (Sensitisation only), Scientific Committee on Consumer Safety SCCS, ec.europa.eu, Revision of 27 March 2014
  7. CONTACT ALLERGY TO METHYLISOTHIAZOLINONE – OBSERVATIONAL AND EXPERIMENTAL STUDIES, UNIVERSITY OF COPENHAGEN FACULTY OF HEALTH AND MEDICAL SCIENCES, videncenterforallergi.dk, 2017
  8. COMPOUND SUMMARY 2-Phenoxyethanol, The National Center for Biotechnology Information, pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
  9. FDA says nipple cream could harm infants, Reporting by Will Dunham; editing by Mohammad Zargham, reuters.com, MAY 26, 2008
  10. Les produits cosmétiques non rincés contenant du phénoxyéthanol ne doivent pas être utilisés sur les fesses des enfants de 3 ans ou moins, L’ANSM, ansm.sante.fr, PUBLIÉ LE 20/03/2019 - MIS À JOUR LE 14/03/2021
  11. Are phenoxyethanol products safe for babies? – A review of current evidences, Amit Agrawal and collective, mansapublishers.com, May 2022



Autor: Nicola Trompischová
Tisk