Otázku „proč mám nafouklé břicho jako těhotná“ si pokládá mnoho žen různých věkových kategorií, které trápí nafouklé břicho. Věděli jste, že tento problém trápí přibližně 20 % lidí? Nadýmání a plynatost patří mezi nejčastější střevní potíže populace.[1]

Nafouklé břicho

V tomto článku se dozvíte:

  • Co stojí za nafouklým břichem.
  • Jaké jsou příčiny tohoto problému a jak ho řešit.
  • Jak nafouklému břichu předcházet

Možné příčiny nafouklého břicha

Nafouklé břicho může mít několik příčin. Nejčastěji za těmito problémy stojí tyto aspekty:

1. Konzumace jídla ve stresu

Pokud jíte za pochodu, ve stresu, nebo rychle během krátké pauzy, nejspíš se stane, že se přejíte nebo budete mít pocit nafouklosti. Je tomu tak z toho důvodu, že tělo nemá dostatek času vyslat signál, že už je syté. Navíc pokud jídlo hltáte, spolykáte i vzduch, který ve střevech vyprodukuje nadměrné množství plynu a nepříjemný pocit nadmutí je na světě.

2. Nedostatek nebo naopak nadbytek vlákniny ve stravě

Vláknina je klíčová pro zdraví střev a správně fungující trávení a zažívání. V optimálním přijatém množství dokáže zrychlit pohyb střev a zároveň prodloužit pocit sytosti. Pokud ovšem přijímáme vlákniny malé množství nebo naopak příliš velké množství, může nás potrápit zácpa a nadýmání.

3. Intolerance na některé potraviny

Také alergie a zvýšená citlivost na některé druhy potravin může být příčinou nafouklého bříška. Nejčastějším důvodem je alergie na lepek nebo intolerance lepku, laktózy či konkrétních druhů potravin.

4. Enormní stres

Nadměrný a dlouhodobý stres je poměrně častou příčinou nafouklého břicha. Vliv stresu na trávení je poměrně velký. Jednoduše, když se necítíme dobře psychicky, projeví se to mimo jiné i na našem trávení. Vyzkoušet proto můžete osvědčené tipy, jak snížit stres

5. Nedostatek nebo naopak příliš mnoho pohybu

Pohyb v rozumné míře je pro lidské zdraví prospěšný a podporuje správnou peristaltiku střev. Pokud to s ním ovšem přeženeme nebo si dopřejeme nadměrný silový trénink s nedostatkem odpočinku, může taková aktivita způsobit nejen nadměrnou únavu, ale také právě problémy s trávením i nadýmáním. Stejný podíl má ale i nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání.

6. Užívání některých léků

Nadužívání různých léků (např. antibiotik apod.) je velkou zátěží pro naše střeva. Dochází tak k bakteriální nerovnováze, a právě ta je jednou z nejčastějších příčin nadýmání a nafouklého břicha.

7. Závažné onemocnění trávicího systému

Kromě výše uvedených příčin může být na vině i některé závažné onemocnění trávicího systému. Pokud vás tedy potíže trápí dlouhodobě, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Mohlo by totiž jít například o následující choroby:

  • syndrom dráždivého tračníku
  • Crohnova choroba
  • ulcerózní kolitida

Řešení nafouklého břicha

V případě, že vás trápí časté nadýmání a připadáte si jako těhotná, zaměřte se na následující možná řešení nafouklého břicha:

  1. Vyvarujte se konzumace polotovarů, cukrovinek, nadměrného užívání kofeinových nápojů a dalších nezdravých potravin. Problémy může způsobovat i nadýmavá zelenina (brokolice, cibule atd.).
  2. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na draslík (banány, špenát, hrozny, ořechy apod.).
  3. Zařaďte každý den pravidelný pohyb – i obyčejná procházka se počítá.
  4. Snažte se eliminovat stres.
  5. Nejezte ve spěchu a nepřejídejte se.
  6. Při antibiotické léčbě užívejte probiotika.
  7. Vyzkoušejte produkt Digestive harmony pro optimální trávení bez nadýmání.
  8. Pro zlepšení trávení a zažívání vám může pomoci i mix zelených superpotravin, Psyllium nebo probiotika.

Probiotika Goodie

TIP: Správně fungující trávení začíná u zdravého střevního mikrobiomu. Jeho rovnováhu podpoříte probiotiky s 20 miliardami prospěšných probiotických bakterií z 20 různých kmenů v jedné jediné kapsli. 

Pocit nafouklého břicha občas trápí velkou část žen. Na vině může být nejen špatné stravování, ale také nadměrný stres, potravinové alergie nebo nadužívání některých léků. Zažívání vám pomohou harmonizovat nejrůznější doplňky stravy. Nafouklého břicha se zbavíte snadněji také úpravou stravovacích návyků a životního stylu.