Děláte všechno správně, ale hubnutí se stále nedaří? Na vině mohou být hormony, konkrétně estrogenová dominance, která dokáže zamávat s optimálním metabolismem tuku u žen i mužů.

Přečtěte si, proč právě estrogenová dominance bývá častým důvodem, proč se hubnutí nedaří. V článku najdete i akční kroky, jak problém odhalit, vyřešit a konečně začít zdravě hubnout.


V tomto článku se dozvíte:

 

Proč se zajímat o hormony při hubnutí? Často jsou viníky neúspěchu

Pro hubnutí či udržování optimální váhy záleží především na tom, kolik energie vydáme a kolik ji přijmeme ve stravě. Pokud je přijaté energie o něco méně než vydané, bude si tělo brát z tukových zásob, čímž dochází k hubnutí. Základní rovnice příjem ˂ výdej však není to jediné, co hubnutí ovlivňuje, protože klíčovou roli hraje optimální fungování metabolismu.

Za neúspěchem hubnutí v mnoha případech stojí hormony, které ovlivňují metabolické procesy v těle, což zahrnuje i ukládání či spalování tuku. Konkrétně se jedná například o inzulin, leptin, kortizol, ghrelin, glukagon, ale i testosteron či právě estrogen, který při dominanci nad ostatními hormony (progesteron či testosteron) zasahuje do procesů zodpovědných za optimální ukládání a využívání tukových zásob. A právě na estrogenovou dominanci, která bývá častou příčinou, proč se hubnutí nedaří, se zaměříme blíže.

Estrogen jako původce typických plných tvarů

Estrogen, označovaný především jako ženský hormon, zodpovídá během reprodukčního věku ženy za typické plné tvary, protože soustředí ukládání tuků do oblastí hrudníku, boků, hýždí a stehen. [1]  Právě tento uložený tuk má totiž sloužit jako případná zásobárna energie během vývoje plodu při těhotenství a následném kojení.

Při správném fungování je estrogen v rovnováze s dalšími hormony, kdy společně udržují harmonii pro optimální fungování metabolismu. Jakmile však dojde k vychýlení rovnováhy a estrogenu je v poměru k jiným hormonům nadbytek, dochází k estrogenové dominanci, která potká za život až 72 % žen a čísla se v posledních letech stále zvyšují. Problém s nadbytkem estrogenu se nevyhýbá ani mužům, u kterých může rovněž narušovat optimální funkci metabolismu a vést k přibírání a komplikaci při snaze o zdravé hubnutí přebytečného tuku.

TIP: Nevíte, co je to estrogenová dominance, jaké příznaky na ni mohou upozorňovat a jak ji spolehlivě diagnostikovat? Přečtěte si více o tom, jak skrytá nebezpečí estrogenové dominance u žen ohrožují plodnost, paměť i spánek.

Estrogenová dominance ovlivňuje metabolismus a komplikuje hubnutí

Estrogen hraje důležitou roli v metabolismu glukózy, cholesterolu či inzulinové senzitivitě.[2] Navíc může nadbytek estrogenu blokovat správnou funkci štítné žlázy, protože zvyšuje vazbu hormonu tyroxinu, zodpovědného za látkovou přeměnu a zdravě rychlé fungování metabolismu, jehož pro tělo dostupný nedostatek ještě více komplikuje případné hubnutí.[3]

A pokud tyto procesy nefungují správně, začne tělo ukládat nadbytek tuků, nebo je velmi složité nějaké nadbytečné kilo zdravě zhubnout, protože tomu nastavení metabolismu vychýleného z rovnováhy vyloženě brání.

Estrogenové receptory rozhodují o tom, jestli estrogen signalizuje ukládání tuku či naopak

Primární produkce estrogenu probíhá vždy ve vaječnících či nadledvinkách, ale tuková tkáň dokáže přeměňovat steroidní hormony, takže pomocí enzymů aromatázy a aldo-ketoreduktázy může docházet k přeměně testosteronu či jiných prekurzorů právě na estrogen. [4] To je i častý důvod, proč estrogenová dominance mnohdy souvisí s nadváhou.

Tato zvýšená produkce estrogenu z tukové tkáně zase vede k nadbytku a mnohdy právě spouštění signalizace pro estrogenové ukládání dalšího tuku. Funkce samotného estrogenu však zdaleka nerozhoduje jen o ukládání tuku, ale záleží, na jaký receptor se naváže. [5][6]

 • Estrogen na receptoru alfa = zvýšení metabolického výdeje a vliv na snížení tendence příjmu potravy.
 • Estrogen na receptoru beta = vyšší ukládání tuku a zpomalení rychlosti metabolismu (vlivem zpomalení produkce mitochondriální energie).

Z toho vyplývá, že tělo estrogen zkrátka potřebuje. Záleží však na jeho optimální vyvážené hladině, díky které se může úspěšně navazovat na potřebné receptory a nevychylovat rovnováhu nežádoucím směrem.

Věděli jste, že? Aktivita konkrétních estrogenových receptorů hraje roli také u typu postavy. Například ženy s postavou ve tvaru jablka, které přirozeně ukládají více tuků v břišní oblasti, mají sníženou aktivitu alfa receptorů. [7]

Podle dostupných výzkumů polyfenoly ze zeleného čaje či sulforafan z brokolice pozitivně stimulují aktivaci estrogenových receptorů alfa.[8]  Bohatý, až 137krát vyšší obsah polyfenolů včetně EGCG v porovnání s běžným zeleným čajem, obsahuje především kvalitní čaj matcha.

A jak se dostat na optimální váhu i s estrogenovou dominancí?

Řešení v první řadě spočívá v odstranění příčiny, kvůli které se hubnutí nedaří, což v tomto případě znamená optimalizovat hormonální rovnováhu. Aby se to povedlo, je důležité eliminovat příčiny stojící za rozvojem dysbalance hormonů, konkrétně příčin estrogenové dominance existuje hned několik a mohou se vzájemně kumulovat. Pro nápravu proveďte postupně následující kroky:

 1. Diagnostikujte problém a ověřte si, že skutečně trpíte estrogenovou dominancí.
 2. Pojmenujte příčiny estrogenové dominance, které se vás týkají a zodpovídají za rozvoj hormonální dysbalance.
 3. Eliminujte tyto příčiny ze svého života, ať tělu nebráníte v ustálení hormonální rovnováhy.
 4. Dodržujte zdravý životní styl s harmonickým zastoupením všech důležitých živin (pro optimalizaci estrogenu konkrétně například hořčík, vitamín D, omega 3 mastné kyseliny či vitamín B6) a případně tělu šetrně dopomozte doplňky stravy k nastolení hormonální rovnováhy (zařazujte je pozvolna a sledujte, jak na ně tělo reaguje).
 5. Nezapomínejte na základní pravidlo hubnutí, že příjem energie by měl být o něco menší než výdej (konkrétně o maximálně zhruba 500 kcal denně). [9]

Hormonální rovnováha totiž primárně spočívá v eliminaci příčin, které ji narušují, ať už se jedná o nadbytek stresu, nedostatek spánku, nezdravý životní styl či nadměrné působení endokrinních disruptorů. Jakmile tělo dostane prostor k vyladění vnitřních procesů, do kterých nezasahují tyto negativní faktory, většinou si dokáže samo poradit. Myslete však na to, že taková náprava si žádá čas a trpělivost, aby byl výsledek skutečně trvalý a řešil podstatu problému místo pouhého skrývání důsledků.

 

Estrogenová dominance se vlivem životního stylu a prostředí, ve kterém žijeme, objevuje bohužel u stále většího počtu lidí. Často jde o řešení nejrůznějších potíží, včetně komplikovaného až nemožného hubnutí, které trápí ženy i muže, ale jen velmi málo lidí včas přijde na to, že za to může právě relativní nadbytek estrogenu. Zkuste se příště při jakýchkoliv problémech s činností metabolismu zaměřit i na to, zda netrpíte hormonální nerovnováhou.

Konkrétní návody, jak pomocí stravy a změn v životním stylu dostat estrogenovou dominanci pod kontrolu, připravujeme v následujících článcích, a proto sledujte Goodie blog i sociální sítě, kde se budeme tématu hormonální rovnováhy nadále věnovat.

 


 1. Determinants of body fat distribution in humans may provide insight about obesity-related health risks, 2018 Aug.
 2. The Role of Estrogens in Control of Energy Balance and Glucose Homeostasis, 2013 Jun.
 3. Role of Estrogen in Thyroid Function and Growth Regulation, 2011 May.
 4. The Role of Androgen in the Adipose Tissue of Males, 2013 Aug.
 5. Demonstration of estrogen receptor subtypes alpha and beta in human adipose tissue: influences of adipose cell differentiation and fat depot localization, 2001 Aug.
 6. Estrogen Receptors Alpha (ERα) and Beta (ERβ): Subtype-Selective Ligands and Clinical Potential, 2014 Jun.
 7. Central Effects of Estradiol in the Regulation of Adiposity, 2009 Dec.
 8. Bioactive dietary supplements reactivate ER expression in ER-negative breast cancer cells by active chromatin modifications, 2012 May.
 9. Optimal Diet Strategies for Weight Loss and Weight Loss Maintenance, 2021 Mar.

 

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk