Proč vlasy šediví? Odhalte 7 příčin předčasného šedivění vlasů
Proč někomu vlasy šediví ještě v mládí a jiný se pyšní přirozeně barevnými vlasy ještě před nástupem do důchodu? Roli hrají vnitřní i vnější faktory, kdy řadu z nich lze zpomalit nebo zvrátit a vlasy před předčasným šedivěním alespoň trochu ochránit.
Přečtěte si, co všechno může za šedivění vlasů a zkuste některé z příčin co nejdříve eliminovat.
Proč vlasy postupně ztrácí pigment a šediví?
Vlasové folikuly mají s každým růstem nového vlasu k dispozici stále méně melanocytů (buněk, které v sobě ukládají barevný pigment melanin). Produkce barviva se totiž vlivem vnitřních i vnějších faktorů postupně snižuje. U šedivých vlasů se v celé délce vlasu stále nachází velmi malé množství pigmentu rozptýleného po celé délce. A jakmile pigment úplně dojde, jsou nově rostoucí vlasy zcela bezbarvé a na pohled až bílé. První šedivé vlasy nejčastěji pozorujeme po 30. až 35. roce, ale zároveň výjimkou nejsou ani dřívější šediny.
Za šedivěním vlasů přitom stojí hned několik různých příčin. Některé z nich lze ovlivnit správnou životosprávou a péčí, jiné bohužel jen obtížně změníte.
#1 Genetické predispozice
Genetika výrazně ovlivňuje, v jakém věku se šedivé vlasy začnou objevovat. Bohužel, když máte geneticky dané dřívější šedivění vlasů, jen obtížně ho dokážete zpomalit. Zkrátka pokud měli vaši předci šedivé vlasy již v mladším věku, je velmi pravděpodobné, že na tom budete podobně. Roli hraje hned několik proměnných, které se dají zobecnit do několika kategorií.
- Rasa – Evropané začínají průměrně šedivět ve věku 35 let, Asiaté ve věku 40 let a Afričané až kolem 45 let.
- Pohlaví – muži mají větší sklony k šedivění vlasů v porovnání se ženami. Při srovnání žen a mužů ve stejné věkové kategorii se ukázalo, že právě muži mají větší podíl šedivých vlasů oproti ženám.
#2 Stres
To, že lidé pod vlivem chronického stresu dříve šediví, není náhoda. Stres se všemi souvisejícími problémy totiž vyčerpává organismus včetně vlasových folikul a způsobuje předčasně šedivění vlasů. Konkrétně navíc dochází k uvolňování chemické látky norepinefrinu do vlasového folikulu, což způsobuje poškození a rychlejší ztrátu pigmentu, takže nově rostoucí vlasy jsou již šedivé.
TIP: Přečtěte si o TOP 5 přírodních lécích pro zmírnění stresu.
#3 Zdravotní problémy
Hlavně některá autoimunitní onemocnění či jiné poruchy mohou být zodpovědné za předčasnou ztrátu pigmentu a šedivění vlasů, konkrétně například:
- Vitiligo – autoimunitní onemocnění, při kterém imunita přehnaně reaguje na buňky produkující pigment a poškožuje je.
- Hashimotova choroba – autoimunitní onemocnění spojené se sníženou funkcí štítné žlázy.
- Gravesova-Basedowova choroba – autoimunitní onemocnění spojené naopak se zvýšenou funkcí štítné žlázy.
- Snížení funkce adrenálních žláz – účastní se na tvorbě "stresových" hormonů a jejich nedostatečná činnost ovlivňuje i produkci pigmentu.
- Perniciózní anémie – chudokrevnost z nedostatku vitamínu B12.
- Celiakie – autoimunitní onemocnění, kdy se po konzumaci lepku, objeví zánět tenkého střeva, což může zhoršovat příjem vitamínů a látek důležitých pro tvorbu pigmentu.
#4 Kouření
Kouření škodí zdraví i kráse vlasů, protože pravidelní kuřáci mají až 2,5× vyšší riziko předčasného šedivění vlasů. Nikotin totiž snižuje produkci barviva melaninu, takže ho vlasy začnou mít dříve nedostatek.
#5 Nedostatek živin, vitamínů a minerálů
O šedivění vlasů rozhoduje i dostatek či naopak nedostatek důležitých živin, vitamínů a minerálů. Nezdravé stravování i často neumyslný nedostatek některých klíčových látek tak může být příčinou, proč pozorujete stále více šedivých vlasů. Dobrou zprávou je, že tuto příčinu nejlépe odstraníte tím, že se zaměříte na zdroje jednotlivých živin v potravinách a případně přidáte i kvalitní doplňky stravy. Pro dostatečný vlasový pigment jsou zásadní především:
- Vitamin B12 – nedostatek vitamínu B12 negativně ovlivňuje tvorbu zdravých krvinek a může tak způsobovat podvýživu vlasových folikulů, což se projeví vypadáváním či předčasným šedivěním vlasů. Vitamín B12 najdete především v rybách, drůbežím mase, vejcích, mléčných výrobcích či hovězích játrech.
- Měď – podílí se na tvorbě melaninu, a proto její chronický nedostatek může způsobovat předčasné šedivění vlasů. Zdroje mědi jsou ústřice, semena a ořechy, hovězí játra, luštěniny, mandle, tmavá čokoláda a chřest, banány, švestky.
- Železo – nedostatek železa může být příčinou anémie, která komplikuje zásobení vlasových folikulů živinami, takže může být příčinou předčasných šedin. Mezi zdroje železa patří mořské plody, ořechy, fazole, čočka, hořká čokoláda.
- Zinek – zinek, jakožto druhý nejdůležitější minerál pro lidské tělo, hraje důležitou roli v tvorbě nových buněk i správné produkci barviva. Zinek obsahují například ústřice, červené maso, drůbež, fazole, dýňová a slunečnicová semena, mák.
#6 Poškození UV zářením
Konkrétně UV-A záření, které proniká hlouběji do vlasové kúry a pokožky, má za následek degradaci barevného pigmentu a předčasné šedivění. Sluneční záření zvyšuje oxidační stres a poškozuje melanocyty. Proto je dobré vlasy před sluncem zakrývat a působení oxidačního stresu vyvážit dostatečným příjmem antioxidantů.
#7 Barvení a drastická vlasová kosmetika
K šedivění vlasů přispívá především odbarvování a používání barev na vlasy s peroxidem vodíku, který se hromadí ve vlasových koříncích a negativně ovlivňuje přirozenou tvorbu pigmentů. Zvýšený oxidační stres a narušení správné činnosti melanocytů může souviset i s dlouhodobým používáním nevhodné vlasové kosmetiky s obsahem sulfátů, silikonů či parabenů.
TIP: Naopak správnou péčí o vlasy dokážete přirozenou tvorbu pigmentu podpořit. Takové účinky nabízí například rozmarýnový exrakt, který působí přímo na vlasové folikuly, omlazuje nervová zakončení v pokožce a působí jako prevence předčasného šedivění. Spolu s brokolicovým, jojobovým či arganovým olejem a dalšími cennými složkami tak přírodní maska na vlasy citlivě pečuje o krásu a zdraví vlasů.
S přibývajícím věkem se šedivé vlasy prostě objevují a právě stárnutí je jedním z faktorů, který nelze ovlivnit. Když však budete znát všechny příčiny zodpovědné za předčasnou ztrátu pigmentu, snáze se jim vyhnete a možná si dokážete udržet přirozeně barevné vlasy do co nejvyššího věku to jen s ohledem na genetické predispozice dokážete. A až se přeci jenom šediny objeví, přijměte je jako svou součást, protože k životu prostě patří a i vlasy protkané šedivými pramínky jsou stále krásné.