Léto je příjemnou dobou, kdy život tak nějak plyne snáz. Máme více energie, a přitom si častěji dopřejeme i odpočinek. Právě teď je proto skvělý čas, kdy si můžeme snadno upevnit pozitivní návyky – třeba zdravou ranní rutinu. 

Víme, jak v lehkosti na to, a máme pro vás řadu praktických doporučení. 

V tomto článku se dočtete:

  • Proč může být ranní rutina nesmírně podnětnou částí vašeho života 
  • Co do své rutiny zakomponovat
  • Jaké produkty vám zpříjemní start dne

 

Výhody ranní rutiny

Hal Elrod, autor knihy ,,The Miracle Morning”, říká, že ,,Soustředěná, produktivní, úspěšná rána generují soustředěné, produktivní a úspěšné dny – které nevyhnutelně vytvářejí úspěšný život”. Něco na tom je. Ostatně svou ranní rutinu má velká spousta úspěšných lidí. Když je dobře koncipovaná, zvyšuje pocit štěstí a produktivitu, snižuje hladinu stresu a upevňuje tělesné i mentální zdraví

Ranní rutina umožňuje začít ráno s nějakým úmyslem. My díky ní ovládáme den, nikoliv den nás. 

7 kroků pro příjemné ráno, které dělá den

Už jste se někdy s velkým úsilím pustili do realizace velkých plánů – diety, cvičení, meditace, abyste o pár dní později totálně selhali a zabředli zase do starých kolejí? Pravděpodobně jste přepálili start a hlavně – asi to nebyla ta pravá věc, která vás, jakože opravdu VÁS, skutečně činí šťastnými. Stačí přitom  klidně ani ne 30 min a čas investovaný do nás samotných se ohromně vrací. 

Každopádně – nějakou ranní rutinu máme chtě nechtě všichni. Ať nám tedy dělá radost a vnímáme ji pozitivně, ,,tady a teď”.

Chcete svá rána optimalizovat? Zkuste: 

1. krok – Nachystejte se už den předem

Nemusí to být žádné velké přípravy. S trochou zvyku jste na druhý den nachystané během svižnějších 15 minut. Vyberte si oblečení, nachystejte si všechny potřeby a cokoliv, co potřebujete mít druhý den při sobě, zvažte přípravu nějaké rychlé snídaně (případně oběda) a srovnejte si myšlenky, co vše vás příští den čeká a co musíte dělat (ideálně i na papíře).  

časová náročnost: 15 min 

Ovesná kaše přes noc - GOODIE

Snídaně je pro mnohé z nás základ dne. Zkuste si už den předem nachystat pohodlnou ovesnou kaši přes noc podle našeho receptu. 


VĚDĚLI JSTE, ŽE?
Zdravá rutina začíná lepším spánkem. Udržujte svou ložnici v noci chladnou, před uleháním se alespoň hodinu vyhýbejte modrému světlu obrazovek a 3 hodiny nejezte. Hlídejte si také čas strávený spánkem, který by měl oscilovat okolo 8 hodin každý den. 

SLEEP - čaj pro dobrý spánek

SLEEP - ČAJ PRO LEPŠÍ SPÁNEK

Špatně spíte, nemůžete usnout, budíte se? Kombinace v Tatrách sbíraných bylin (kozlíku lékařského, třezalky tečkované, meduňky lékařské, chmelu, černého bezu a jablka) se postará o váš hluboký, kvalitní odpočinek. Popíjet ho přitom můžete kdykoliv během dne a oceníte i jeho osvěžující chuť. 

2. krok – Hydratujte se

V podobných článcích se většinou dozvíte, že máte snídat – něco celistvého, výživného, barevného. My volbu, zda ráno jíte či nikoliv, necháme na vás. Pořádně se napít ale rozhodně doporučujeme. Někdo své ráno začíná vlažnou vodou s citronem, někdo jiný nedá dopustit na ,,zelenáče”, jiný nelení si udělat fresh či smoothie z čerstvého ovoce. Nějaký nápoj však ranní rutinu příjemně oživuje a slouží životabudivě! 

časová náročnost: do 5 min 

 

greenpowersupermix

GREEN POWER SUPERMIX BIO 

Chlorella, spirulina, mladý ječmen, mladá pšenice = vysoké množství chlorofilu, vitamínů a antioxidantů

3. krok – Čistěte si zuby pozorně!

Také se častokrát ráno přistihnete s kartáčkem v puse a hlavou plnou stresu nad nadcházejícím dnem? Nejste sami! Náš mozek jede stále na plné obrátky a v dnešní době plné shonu není divu, že se dopředu děsíme. Udělejme si proto z čištění zubů hlubší rituál –  uvolněme se. Osvědčilo se nám věnovat pozornost každému kroku od vymáčknutí pasty až po výplach úst a opakování si nějakých milých, vlastních, krátkých afirmací – např. “Dneska bude krásný den a všechno se mi povede”, ,,Jsem ve své síle a nic mě nerozhází” apod. – může to být opravdu zábavné, protože fantazii se meze nekladou. 

časová náročnost: 3 min (váš běžný čas čištění zubů)

4. krok – Zkoušejte pracovat s chladem

Nic neprobere lépe než ledová sprcha. Dejte jí šanci. O otužování jsme napsali návodný článek, který si můžete přečíst tady. Dodá vám každopádně pocit malého vítězství, odežene všechny vtíravé myšlenky a zajistí, že do nového dne skutečně vejdete svěží.

časová náročnost: stačí moment, cca 2 min 

5. krok – Rozmazlujte se kosmetikou – doopravdy! 

Nic si nikdo z nás každé ráno nezaslouží více, než se v koupelně krásně opečovat a svou pleť rozmazlit. Každý začátek dne může být zároveň malým, sofistikovaným, kosmetickým rituálem, kde má všechno svou návaznost a těší naši duši i tělo. Přírodní a dobře zvolená kosmetika je tedy must have na pomyslném žebříčku produktů pro dokonalé ráno. 

Pleťová séra GOODIE

Přečtete si náš článek ,,Vše, co potřebujete vědět o pleťových sérech”, kde Katka Routová popisuje také správnou posloupnost kosmetické ranní i večerní rutiny. 

6. krok – Probuďte se dechem

Stačí několik minut a vliv na celý den je dalekosáhlý. Existuje mnoho způsobů dechových cvičení, ale netřeba nad tím více přemýšlet. Nařiďte si časovač na 5-10 min, najděte si pohodlné místo k sezení, 3x se zhluboka nadechněte a vydechněte a poté zkuste jen tak být, odhánět myšlenky a vědomě dýchat –  soustředit se na svůj dech, když vstupuje a vystupuje z nosu nebo z břicha. Když se mysl zatoulá (což je zcela normální), vraťte se k dechu. 

časová náročnost: cca 10 min 

TIP: Začínejte nebo končete meditaci jemnou a rychlou masáží např. rukou či dekoltu. Skvělý je k tomu např. švestkový olej v bio kvalitě, který je jemný, lehký a krásně voní po marcipánu. 

Švestkový olej - GOODIE

ŠVESTKOVÝ OLEJ BIO, RAW

Po aplikaci je pokožka sametově hebká, hydratovaná a bez mastného filmu. 

7. krok – Rozhýbejte se

Pro většinu z nás je nemožné ráno déle cvičit. Určeme si tedy reálný časový blok a ten zasvěťte pohybové činnosti, která vás těší. Když se hýbeme, hormonální reakce našeho těla vytváří dobrou náladu a kreativní a produktivní pocit. Pokud čas tlačí, i 7 minutová rutina kombinující např. jógové pozice a cvičení s vlastní hmotností těla dodá energii a zvedne náladu. Počítá se i rychlá vědomá chůze na MHD nebo procházka se psem.

časová náročnost: cca 7 min 

 

Pozdrav slunci na jednu stranu zabere zhruba 2 minuty. Zopakujte si každou stranu 2x a skvěle se protáhnete. 

 

Výše jmenované vaše tělo i duše ráno ocení. SEČTENO A PODTRŽENO – cca 30 min ráno a 15 min večer předem pomůže prožít den vědomě a úspěšněji. A pocit ranního vycházení z domu se stane skutečně nezaplatitelným. :) 

 

Co vy a ranní rutina, máte nějakou? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem! 

Autor: Lída Dubinská
Tisk