čas přípravy: 50 min.

Tenhle recept vyniká svou chutí, šťavnatostí a jednoduchostí přípravy. Crumble je vhodný jako snídaně, ale i odpolední dezert. Tradičně se servíruje s tučným řeckým jogurtem nebo zakysanou smetanou. Lze do něj použít klidně jen jablka nebo třeba hrušky, pokud nebudete mít rebarboru zrovna po ruce!

Věděli jste, že původně rebarbora rostla na v Himalájích, kde ji postupně Tibeťané začali cíleně pěstovat díky přesvědčení o její léčivosti, i proto se dříve jednalo o vzácnou a drahou rostlinu. Dnes rebarbora roste na mnoha zahrádkách a fakt, že skutečně obsahuje mnoho cenných látek, je již potvrzen. Obsahuje mnoho vitamínů skupiny B včetně kyseliny listové, dále je bohatá na vápník, draslík, mangan či železo. 

Aby byla zdraví prospěšná, a ne naopak ohrožující kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové, sbírají se listy s dužnatými řapíky téměř výhradně od poloviny května do poloviny června a musí být správně tepelně zpracované. Zároveň by si však lidé s poruchami metabolismu vápníku (revnatismus, dna, ledvinové kameny, záněty ledvin apod.) měli dopřát jen opravdu malinký kousek koláče. 

Autor: Lenka Nývltová
Tisk

Ingredience

 • 2 šlahouny rebarbory
 • 1 jablko
 • 1 lžíce kokosového cukru
 • šťáva z půlky citronu
 • 1 lžíce rýžové mouky (nemusí být)
 • lžička vanilkového extraktu
 • půl lžičky skořice
Na posypku:

Postup

 1. Rebarboru si nakrájejte asi na 1 cm velké kostky.
 2. Jablko oloupejte a nakrájejte na měsíčky a ty pak na plátky.
 3. Rebarboru a jablko smíchejte s kokosovým cukrem, šťávou z půlky citronu, lžicí rýžové mouky (nemusí být, ale dá crumble skvělou texturu), lžičkou vanilkového extraktu a půl lžičkou skořice.
 4. Takto připravenou směs dejte do zapékací misky.
 5. V jiné míse si pořádně smíchejte všechny ingredience na posypku. Tu dejte na připravenou směs jablek a rebarbory a zarovnejte.
 6. Pečte na 180 °C stupňů cca 35 až 40 minut do zezlátnutí.
 7. Po vychladnutí servírujte samotné či s jogurtem. 

Přejeme dobrou chuť a dejte vědět, jestli patříte mezi milovníky rebarbory. Své výtvory podle Goodie receptů nezapomeňte označovat na sociálních sítích @Goodierecepty