Sacharidy, jíst či nejíst?
Kolik mám jíst sacharidů? Mám je vlastně konzumovat? Budu po nich přibírat tuk? Potřebuji je pro nárůst svalové hmoty? Jsou viníkem civilizačních onemocnění, obezity a diabetu? Je vhodná jejich dominance na úkor tuků?
Tyto a mnohé další otázky si klade mnoho lidí, kteří se snaží najít tu správnou cestu k nastavení dlouhodobě udržitelného jídelníčku, kteří usilují o přeměnu postavy anebo se prostě už jen ztrácejí v přemíře nutričních doporučení a výživových směrů.
Jenže to, co možná tušíte, je pravdou.
Jednoduchá a univerzální odpověď neexistuje!
Každému z nás funguje metabolismus trochu jinak, každý máme jiný cíl a možnosti. Nutriční nároky se navíc mění během života, jsou variabilní podle toho, jak vypadá náš životní styl a běžný den, kolik máme fyzické a psychické aktivity, kolik je nám let a v jaké oblasti žijeme.
Jasné je ale jedno.
1. Ani sacharidy, ani tuky nelze glorifikovat či démonizovat.
Samy o sobě nejsou viníky civilizačních ani žádných jiných chronických onemocnění. Vždy půjde o celkový kontext a kvalitu stravování a o vaši individualitu.
2. Pokud tápete a nejste si jisti, jakým směrem byste se měli dlouhodobě ubírat, vsaďte na vyváženost a kvalitu stravy.
Mnohem více než na slepé zkoušení výživových doporučení, nebo extrémních směrů. Značně tím ulevíte své psychice i vašemu organismu.
Během toho můžete pozorovat reakce svého těla, na pocity a množství energie, které máte po zkonzumování sacharidových jídel, nebo jídel s přílohou. Hledejte nuance mezi jednotlivými druhy sacharidových potravin (pozn. Zde může hrát velkou roli také obsah antinutrientů a potenciální intolerance, ale o tom až jindy). Brzy si tak budete moct udělat obrázek o tom, jak váš metabolismus vlastně funguje. Tedy při nejmenším v daném období.
Pojďte nahlédnout do této problematiky
Abychom plně pochopili své stravovací potřeby, je třeba porozumět procesu tvorby energie, produkci hormonů, nervové soustavě a vše to zkombinovat s genetikou a aktuálním stavem organismu, tedy zdravotním stavem a životním stylem. Pokusím se vám to tedy jednoduše přiblížit.
Co vše může odkazovat na vhodnost konzumovaných potravin a stravovacího směru?
- Množství energie během dne, její stabilita nebo rozkolísanost.
- Úbytek nebo přírůstek tukové tkáně bez ohledu na kalorický příjem a dlouhodobá schopnost si zdravou postavu udržet.
- Zadržování vody v těle.
- Apetit, efektivita trávení, zdraví trávicího traktu.
Mějte ale na paměti, že je třeba setrvat, alespoň 1-2 měsíce, abyste mohli posoudit dlouhodobý dopad stravování, a ne pouze akutní odezvu organismu a psychiky, které byly doposud zvyklí na zcela jiný přístup.
Co hraje roli v nárocích na konzumaci sacharidů?
Především je to naše genetické nastavení, zjednodušeně by šlo říct, že se jedná o to, odkud pocházejí vaši předkové. A tím nemyslím prarodiče, to, co rozhoduje, sahá mnohem hlouběji do historie. Podle toho, jestli jste spíš jižané nebo seveřané se může odvíjet i celková skladba stravy. Čím více ze severu, tím více tuků, čím více z jihu, tím více sacharidů.
Metabolismus se po dlouhou dobu uzpůsoboval vnějším podmínkám, množství slunečního záření a přirozeně dostupným potravinám. Je tedy pochopitelné, že na severu bylo dostupných sacharidů podstatně méně než na slunném jihu.
Rychlé vs. pomalé spalování
Zkusíme se trochu ponořit do hloubky, přesněji do využívání glukózy a mastných kyselin pro tvorbu energie. Rychlým a pomalým spalováním tady není myšlena rychlost metabolismu v tom smyslu, v jakém se běžně používá, tedy to, jestli si můžete dovolit sníst na co přijdete a nijak to neovlivní vaši postavu, nebo to, že stačí projít kolem ledničky a už nedopnete zip u kalhot.
Velmi zjednodušeně řečeno: jedná se o preferenci vašich buněk, resp. mitochondrií, substrátu pro tvorbu energie. Tu získáváme jak z cukrů, tak z tuků, rychlé spalování (buněčná oxidace) tak odkazuje na efektivní využívání rychlých zdrojů – cukrů, pomalé zase na využívání tuků.
Pokud tedy budete organismus více uzpůsobený na pálení cukrů zásobovat hlavně tukem (a naopak), tvorba energie nebude efektivní a vy budete spíše přibírat tuk (ty nevyužité zdroje je třeba někam uložit), zároveň nebudete mít po jídle očekávanou energii, proto budete pravděpodobně jíst více. Tím se proces více zašmodrchává.
Nervová soustava
Druhým faktorem, který může hrát roli, je (ne)rovnováha v našem nervovém systému.
Pokud jste spíše neurotický typ, máte vyšší hladinu kortizolu a dalších stresových hormonů a převládá u vás katabolismus? Pravděpodobně setrváváte většinu času ve stavu zvaném sympatikus. Zjednodušeně řečeno se jedná o stav vyšší aktivace, kdy převládá stres, připravenost k boji apod. V takové chvíli je vhodné organismus trochu přibrzdit a utlumit a sacharidy v rozumném množství zařazovat.
Pokud je to naopak a vy jste spíše pomalí, převládá u vás anabolismus (svalový i tukový), vaše konstituce je robustnější a prospívají vám akutní stresory (jako je chlad, horko, hlad, nebo některé stimulanty), vsaďte spíše na stravu s nižším podílem sacharidů.
Do této teorie spadá ještě více aspektů, jednoduše by jí bylo možné shrnout jako teorii metabolických typů (jejím tvůrcem je William Donald Kelly, který zjistil, že vysoce sacharidové stravování, které ho zachránilo během léčby rakoviny, vůbec nepomohlo jeho ženě, která naopak vyžadovala nízkosacharidovou stravu).
Jak to uchopit v praxi?
V návaznosti na výše zmíněné aspekty vás asi napadá otázka: A co to tedy znamená pro mě? Jak přijdu na to, jaký typ jsem já?
Doporučuji vám volit následující kroky.
1. Vydejte se cestou kvality potravin
Konzumujte pouze suroviny a základní výrobky, vyřaďte průmyslově zpracované potraviny nacpané rafinovanými cukry, tuky a potravinářskými aditivy. Začněte se dívat na původ potravin. Už jen tímto krokem změníte kontext stravování a celkově zvednete jeho kvalitu, co vás doposud trápilo, může rázem odeznít.
2. Jezte podle sezóny a lokality.
Osobně se mi osvědčilo, že volba přirozeně dostupných potravin je tou správnou cestou. Organismus totiž dostane vždy převážně to, na co je v daném období nastaven. V průběhu roku, na základě změny vnějších podmínek se totiž mění i nároky našeho těla na zdroje energie. V létě tak může být strava bohatší na sacharidy, v zimě naopak na tuky a bílkoviny.
3. Zkuste se pozorovat.
Stravujete se dlouhodobě tak, že ve vašem jídelníčku tvoří sacharidy značný podíl (více než 30 %) a nedaří se vám zhubnout tuk? Zkuste jejich podíl snížit. Pokud se dostaví i změna ve spalování, případně dojde k odeznění nebo zlepšení příznaků dlouhodobých obtíží, bude to to pravé. Stejně tak to samozřejmě platí i naopak.
4. Mějte na paměti, že není cílem být ve všem perfektní.
Pokud se budete sacharidů úzkostlivě bát, jejich konzumace vám to mnohonásobně vrátí. Obecné doporučení zní, že je fajn se držet poměru 80:20. 80 % času dělat vše v souladu se svým zdravím a nastavením, ale dopřát si i těch 20 % uvolnění. Pokud budete v tomto módu dlouhodobě, nijak vás nerozhodí ani nárazová odchylka v podobě Vánoc, oslav narozenin, grilovaček, návštěv rodičů a dalších podobných příležitostí. Naopak se pro vás stanou nástrojem rovnováhy, více si užijete celkovou událost, socializaci a uvědomíte si, že život není jen o sebekontrole a trýznění, ale o vědomém přístupu ke stravě a sobě samému, radosti a přijetí.
Dlouhodobé nastavení stravovacího směru není jednoduché, bez vhledu někoho, kdo to na základě vašich tělesných projevů a dalších symptomů dokáže rychle odhadnout, to může trvat velmi dlouho. Je to ale skvělá vstupenka k poznání vlastí individuality, a to co se naučíte, bude cenné pro jakékoli další kroky v rámci nastavování životního stylu. Zkuste se proto nad tímto textem zamyslet a změnit své myšlení. Přijdete na to, že neexistuje univerzální pravda, každý jsme jiný a co vyhovuje jednomu, může ubližovat druhému.
Pokud v této oblasti tápete, můžete využít možnosti osobní konzultace. Dlouhodobě správně nastavené stravování totiž nemá vliv jen na přeměnu postavy, ale také na riziko rozvoje chronických onemocnění, nebo jejich léčbu (o tom by vám právě býval mohl povídat výše zmíněný Kelly).

Psychická zátěž a výkon: 10 tipů, jak snížit stres a podpořit produktivitu
V dnešní uspěchané době orientované na výkon snadno podléháme stresu a nevhodným ...
Co pomáhá na pigmentové skvrny? Pleťová rutina pro sjednocenou pleť krok za krokem
Tvorba pigmentu v kůži představuje běžný jev, který se však může vymknout kontro ...
Co dělat, když klouby bolí? Doporučení a tipy na 7 doplňků stravy pro klouby
O zdravých kloubech pomalu ani nevíme, že je vlastně máme. Jakmile však začnou b ...
Vaginální mikrobiom: Co to je a jak o něj pečovat nejen k prevenci před infekcemi
Všichni jsme již pravděpodobně slyšeli o pojmu střevní mikrobiom, který se kolem ...
Zinek pro krásnou pokožku? 6 důvodů, proč je v nutrikosmetice nepostradatelný
Kůže zinek nezbytně potřebuje pro celou řadu procesů. Není se tak čemu divit, že ...
6 nejrozšířenějších mýtů o celulitidě a jaká je pravda
O celulitidě koluje mnoho zavádějících informací, mýtů a polopravd, kvůli kterým ...
Svíčky a zdraví: Nedýchejte škodlivé látky a naučte se, jak vybrat kvalitní svíčku
Zbožňujete vonné svíčky a chcete si vybrat takové, které nejen příjemně voní, al ...
Koupání během menstruace? S menstruačním kalíškem! Krev nepropustí, vodu nenasákne
Nedokážete si představit plavání a koupání během menstruace? Důvodem bývají nevy ...
5 důvodů, proč užívat kyselinu hyaluronovou (nejen) v létě pro pleť, klouby a oči
Kyselinu hyaluronovou zná snad každý, kdo se zajímá o pleť, ale už méně lidí ví, ...
Co pomáhá na bolest při menstruaci? 7 tipů, jak si ulevit a netrpět
Bolestivá menstruace zpravidla není normální, ale pokud již podobným problémem t ...
Pravda nebo mýtus: Mohou vitamíny B odpuzovat komáry a klíšťata?
Co je pravdy na tom, že při dostatečném příjmu vitamínů skupiny B vás nepoštípou ...
Opravdu potřebujete denní i noční krém? Proč?
Určitě jste už někdy přemýšleli o tom, jestli je opravdu nutné používat dvě různ ...
Komáři, ovádi, včely, vosy a další hmyz: První pomoc při jejich kousnutí, bodnutí, píchnutí a štípnutí
Vyhnout se hmyzu je prostě nemožné, proto jsme si na štípance už tak nějak zvykl ...
Proč se hubnutí nedaří? Méně známým, ale častým důvodem bývá estrogenová dominance
Děláte všechno správně, ale hubnutí se stále nedaří? Na vině mohou být hormony, ...
7 příčin otékání nohou a jejich řešení, aby otoky byly minulostí
Máte nateklé „nohy jako konve“ a nevíte, proč se vám to děje? Na vině může být h ...
Prevence vypadávání vlasů: 5 tipů, jak zachránit vlasy
Za normální vypadávání se označuje stav, kdy nám denně kvůli přirozenému růstové ...
Pocení je nepříjemné, ale nezbytné: 6 důvodů, proč ho tělo potřebuje
Pocení často bereme jako nepříjemnou součást života. Přirozený zápach potu překr ...
Problematické složky v kosmetice jako příčina podrážděné a citlivé pokožky. Víte o nich?
Chceme-li žít skutečně zdravým životním stylem a pečovat o své tělo maximálně še ...
Opary na rtech: 5 metod, jak se jich rychle a účinně zbavit
Jsou nevzhledné, bolestivé a často více než otravné. Opary. Když se vám nějaký o ...
Co by tělu hrozilo bez antioxidantů? 7 příkladů, před čím chrání lidské tělo
Bez antioxidantů by většina buněk, a tím pádem i celé lidské tělo, nemohlo správ ...
6 největších mýtů o těhotenství
Kde jsou ty časy, kdy se babské povídačky točily převážně kolem mystických bytos ...
Konec štípancům! Přírodní repelent jako štít neviditelnosti před krvežíznivým hmyzem. Jak účinkuje v porovnání s toxickou syntetikou?
Chcete se schovat před dotěrným bodavým a krevsajícím hmyzem? Zakryjte se před h ...
Velký průvodce výživovými směry #8 Keto dieta
Keto dieta podle mnohých pouček nabízí snadné hubnutí jen díky snížení příjmu sa ...
6 ověřených způsobů, jak bojovat s celulitidou v pohodlí domova
Kvůli tlaku reklamních kampaní a všeobecně celé společnosti, ve které jsou nedok ...
Jak proměnit ložnici v místo pro dokonalý spánek
To, že má kvalitní spánek zásadní význam pro naše zdraví, je všeobecně známou sk ...
Maximální výkon mozku, spolehlivá paměť i soustředění? Poznejte 5 výhod omega 3 mastných kyselin pro mozek
Špatná paměť či problémy s koncentrací mohou souviset s nedostatečným příjmem om ...
Proč jsou včely světovým bohatstvím? 6 tipů, jak jim pomoci nevyhynout + 3 včelí produkty pro zdraví
Malé, poměrně nenápadné, běžně naprosto přehlížené, a přesto jsou cenným poklade ...
Krása vychází zevnitř: 6 tipů, jak podpořit detox pokožky pro zdravý a svěží vzhled
Povadlá, zašedlá a nezdravě vypadající pokožka? Na vině bývá často nános odpadní ...
5 základních kroků, jak začít s biohackingem jako cestě ke kráse, dlouhověkosti a výkonnosti
Věděli jste o tom, že každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl je tak trochu b ...
Osobní zkušenost a reálný výsledek: Pryč s růstem vlasů jen do určité délky. Konečně mám dlouhé vlasy
Stejně jako mnoho žen, i já jsem se většinu svého života trápila tím, že kvůli j ...
Ženský cyklus: Odhalte jeho tajemství a rozluštěte cykličnost svého těla
Každá žena během měsíce projde hned čtyřmi různými fázemi, což se odráží na fyzi ...
Tohle se stane s vaším tělem po vynechání kofeinu! 7 vědecky podložených důvodů, proč si dát kofeinový detox
Kofein už neodmyslitelně patří k moderní společnosti a až 80 % světové populace ...
Skrytá nebezpečí estrogenové dominance u žen ohrožují plodnost, paměť i spánek
Hormonální nerovnováha není vidět a nastupuje zpravidla plíživě a postupně. O to ...
Velký přehled 2. díl: Skutečně efektivní léčba akné? Zevnitř, podle toho, kde na obličeji se nachází
Akné, jakkoliv se může zdát banální, představuje problém, se kterým se potýká př ...
Erythritol: Přírodní sladidlo (nejen) pro diabetiky k udržování zdravé váhy i ochraně zubů
Erythritol patří mezi jedno z nejčastěji využívaných alternativních přírodních s ...
Velký přehled 1. díl: Skutečně efektivní léčba akné? Zevnitř, podle toho, kde na obličeji se nachází
Akné je pro mnohé z nás synonymem začarovaného kruhu plného nekonečné léčby, zdo ...
Ústřice jako afrodiziakum. Pravda, nebo mýtus?
Dokážou ústřice skutečně podpořit chuť na sex, nebo se jedná o mýtus bez reálnéh ...
Příručka značek na produktech: Co znamená certifikace ECOCERT?
Víte, co obnáší jedna z nejvýznamnějších certifikací pro ekologické a organické ...
Cholesterol - strašák, nebo nezbytná součást lidského těla?
Cholesterol je slovem, při jehož vyslovení mnohým naskočí husí kůže a zděsí se. ...
Grapefruitový extrakt – přírodní zázrak v boji proti nadváze i chorobám
Extrakt z grapefruitových semínek nemá příliš dlouhou historii, za to však ohrom ...
TOP 4 detoxikační byliny pro očistu těla
Detoxikace v lidském těle funguje nonstop, avšak ne vždy s maximální efekt ...
Co je to mozková mlha? Poznejte příznaky i příčiny včetně 6 způsobů, jak se ji zbavit
Pociťujete malátnost, otupělost a nedokážete se soustředit? Váš centrální nervov ...
5 způsobů, jak podpořit ženskou energii a probudit svou vnitřní bohyni
Pusťte se do prohloubení své ženské energie, probuďte v sobě kreativitu, smysln ...
Velký průvodce výživovými směry #7 Low carb dieta
Nízkosacharidová dieta vznikla zhruba před sto lety a za dobu své existence si z ...
Jak na správné čištění pleti v 5 krocích pro krásný a zdravý vzhled
Každá správná a efektivní péče o pleť začíná důkladným vyčištěním. Rozhodně se j ...
Zinková mast – pomoc na akné, opruzeniny a dalších 5 kožních problémů
Zinková mast bez nadsázky funguje jako multifunkční pomocník v péči o dětskou i ...
Jak působení hormonů lásky ovlivňuje zamilovanost, věrnost i zdraví
Hormony lásky představují vědecké vysvětlení toho, co se s námi děje, když se za ...
Celulární voda – buněčná síla v moderní péči o pleť
Jak se účinné látky z kosmetiky dostanou dovnitř buněk pokožky? A proč nejnově ...
10 + 1 tip na zdravé a udržitelné hubnutí
Zdravé a udržitelné hubnutí není žádná věda, ale přesto může být neuvěřitelně t ...
Tea tree olej a 11 způsobů využití jeho blahodárných účinků
Olej získávaný z australského čajovníku by měl patřit mezi základní výbavu každé ...
3 pravidla pro maximálně účinnou a efektivní suplementaci
O doplňcích stravy je v oblasti zdravého životního stylu v poslední době slyšet ...
Příručka značek na produktech: Co znamená označení BIO?
Označení BIO patří mezi jeden z nejvýraznějších a často diskutovaných štítků na ...
Zima obdobím tmy: Čím podpořit tělo, když postrádá sluneční svit?
Zima je temným obdobím, kdy je denní světlo jen zhruba kolem osmi hodin a navíc ...
Játra, zapomenutá superpotravina
Játra, potravina, nad kterou se kroutí pusa nejednomu nespokojenému st ...
TOP 5 přírodních léků na stres
Moderní doba jde ruku v ruce s hektickým tempem, spěchem a chaosem, proto vů ...
Diagnóza diabetes - základní informace nejen pro cukrovkáře
Cukrovka neboli diabetes je jedno z dalších chronických onemocnění, u kterého ...
Vánoční inspirace: Tipy na dárky, které potěší každého
Každý rok se těšíme na tu kouzelnou atmosféru Vánoc, ke kterým neodmyslitelně ...
Vánoční cukroví zdravěji a bez výčitek
Cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří, stejně jako kapr, bramborový salát, oz ...
Velký průvodce výživovými směry #6 Veganství
Veganství se nedá považovat pouze za výživový směr, protože prakticky nikdo se ...
Těhotenství a výživa. Které doplňky stravy užívat?
Doplňky stravy jsou horkým tématem dnešní doby. Nejeden z nás často řeší, co z ...
Pleťová péče efektivně: 6 tipů, jak zvýšit vstřebatelnost kosmetických produktů
Není nic horšího, než když si pořídíte všechny správné produkty péče o pleť, a ...
Co způsobuje mužskou neplodnost? Tabu, o kterém se nemluví
Neplodnost je onemocnění reprodukčního systému, které bývá definováno jako nes ...
Káva v podobách, které stojí za to vyzkoušet
Káva je nejvíce obchodovaným tropickým produktem a hned po ropě druhou nejc ...
Vitaminy skupiny B: Co jsou zač a jaký mají vliv na zdraví?
Každý, kdo má snahu řešit své zdraví komplexně, už někdy dostal doporučení sup ...
Sedmero pro zdravé srdce aneb co dělat, aby bilo jako zvon?
29. září si znovu připomeneme svátek věnovaný jednomu z nejdůležitějších orgán ...
Čím zlepšit koncentraci a paměť? 6 osvědčených tipů!
Podzim je náročným obdobím nejen pro školáky, ale i pro pracující, obzvláště, ...
Velký průvodce výživovými směry #5 Strava podle krevních skupin
S moderními výživovými směry se doslova roztrhl pytel a proto snad nemůže být ...
Co stojí za častou únavou a jak se s ní vypořádat?
Únava je poměrně rozšířený fenomén dnešní doby. Ruku na srdce, kdo z nás nebyl ...
5 důvodů, proč je jablečný ocet prospěšný pro zdraví
Svět zná jablečný ocet již přes 10 000 let. Hippokrates ho předepisoval na kaš ...
Bakuchiol, více než jen přírodní alternativa retinolu!
Každý, kdo se někdy zajímal o účinné složky v kosmetice, již slyšel o retinolu ...
Vše, co jste kdy chtěli vědět o akné
Ne vždy jsou pupínky pouze „banálním“ problémem teenagera, ba naopak – akné dn ...
Velký průvodce výživovými směry #4 Jídlo podle ajurvédy
O ajurvédě, přírodní indické medicíně, se v současnosti mluví skoro na každém ...
TOP 5 bylin pro lepší spánek
Každý, kdo zažil bezesné noci, moc dobře ví, jak rychle začne únava spojená s ...
Ranní rutina – 7 malých kroků pro velké výsledky
Léto je příjemnou dobou, kdy život tak nějak plyne snáz. Máme více energie, a ...
Vše, co potřebujete vědět o pleťových sérech
K čemu slouží? Jak pleťová séra zařadit do své denní rutiny a jsou vůbec potře ...
Přírodní cesta ke zmírnění PMS: Co skutečně funguje?
Divně po těle i po duši – velmi zjednodušené, ale pravdivé. Premenstruačním synd ...
Kolagen – zázrak, který drží naše těla pohromadě
Kolagen si v posledních letech získal nebývalou oblibu jako skvělý doplněk str ...
Krása začíná uvnitř aneb 7 praktických tipů pro dokonalý vzhled
Počítali jste někdy počet kosmetických produktů, které denně používáte? Schvál ...
Proč potřebují děti vitamín D už od narození?
Vitamín D se v poslední době těší velké popularitě, důležitost jeho doplňování ...
Maca – je lepší extrakt, nebo RAW prášek?
Obyvatelé Peru macu používají jako léčivý prostředek k prevenci a léčbě zdravo ...
Mangové máslo – exotický poklad a účinný pomocník při péči o pleť
Určitě už všichni znáte bambucké máslo a jeho výhody, ale už jste slyšeli o zá ...
Vyzkoušeno v praxi: 8 tipů pro krásné vlasy v harmonii s přírodou
Našemu týmu brunetek z GOODIE se daří mít vlasy pěkné a těšit se ze spousty li ...
Skvalan – složka kosmetiky, kterou bude vaše pleť milovat
Svět o něm poprvé slyšel v 19. století. Skvalan tehdy získali ze žraločích jat ...
Proč je hydratace pleti (nejen v létě) důležitá
Věděli jste, že lidské tělo obsahuje asi 60 % vody? Naše kůže je v tomto ohled ...
Velký průvodce výživovými směry #3 Co je paleo strava?
Tak trochu prehistorická „dieta“, to je paleo. Má napodobovat, co jedli naši p ...
Co jsou endokrinní disruptory a proč se jim vyhnout v kosmetice?
Stříkáme si je na obličej, třeme do podpaží, častokrát si jimi dokonce čistíme ...
Aloe vera, přírodní zázrak (nejen) pro krásnou pleť
Příroda je mocná léčitelka a nás neustále baví objevovat její potenciál. Rostl ...
Kyselina hyaluronová – co to je a na co se používá?
Hydratovat, hydratovat, hydratovat! Co se týká péče o pleť, nejspíš to slyšíte ...
Kokos jako univerzální super plod – k jídlu, pro krásu i jako dekorace
Teplota už atakuje letní hodnoty, což sebou nese příliv energie i změnu našich ...
Vitamín C, vzpruha pro naši pleť!
Že je vitamín C důležité doplňovat vnitřně už asi všichni víme. Je pro naše tě ...
Velký průvodce výživovými směry #2 Co jedí flexitariáni?
O flexitariánství v poslední době občas slyšíte, domníváte se, že jsou ve stra ...
Co to jsou bylinné tinktury a proč jsou zdraví prospěšné
Věříte v sílu přírody a je vám proti srsti si dávat syntetické vitaminy? Tinkt ...
Mikrobiom naší kůže - co to je a je pro nás dobrý?
Pravděpodobně jste v poslední době slyšeli o tom, že je dobré mít bohaté a roz ...
Strava v souladu s ženským cyklem
Jídlo si většina z nás vybírá podle chuti a příležitosti. Víte ale o tom, že n ...
Konjac houbička - co to je a jak se o ni starat?
Další přírodní zázrak a nenahraditelný parťák při péči o pleť – konjac houbičk ...
5 + 1 tip, jak na jaře zhubnout
Jaro je prý nejlepším obdobím na hubnutí. Jsme motivovaní, slunce nás nabíjí e ...
Játra, hlavní úklidová četa našeho těla
Když se řekne „játra“, pravděpodobně se nám vybaví slova jako je detox, úklid ...
Kosmetické jíly – proč a jak je používat?
Kde se vlastně kosmetické jíly berou? Proč je používat a jaké výhody mají? Poj ...
Jak se začátkem jara podpořit přirozený detox těla
Jaro se neodmyslitelně pojí s různými typy očist a detoxů. V přírodě se vše ko ...
Velký průvodce výživovými směry #1 Co jedí pescetariáni?
Snažíte se z všemožných důvodů nejíst maso, ale občas vám to nedá a dáte si ry ...
4 tipy, jak podpořit zdraví svého střevního mikrobiomu
Zdravý střevní mikrobiom je základním stavebním pilířem dlouhodobého zdraví a ...
7 důvodů, proč používat přírodní kosmetiku
Všichni tušíme, že chemie našemu zdraví nedělá dobrotu. I přesto nad některými ...
Péče o rty a nebezpečné látky, na které si dát při lip care pozor
Většina z nás se snaží zdravě stravovat a vyhýbat se škodlivým látkám v potrav ...
Jak pečovat o suchý typ pleti?
Šupinatá, tenká, bledá, někdy i napjatá, jindy svědící a odlupující se. Suchá ...
Nemáte chuť na sex? Příroda pomůže!
Blíží se Valentýn, takže je toto téma na místě, nicméně naše tělo a hlavu toli ...
Střevní mikrobiom: Co to znamená a je pro nás důležitý?
Dlouhé roky jsme byli přesvědčení o tom, že jsou bakterie pouze špatné a potře ...
Kosmetické oleje – vyberte si ten správný pro vás
Pojďme si vysvětlit, v čem jsou pleťové oleje jiné než klasické pleťové krémy. ...
Zdravé stravování jako životní styl
Často za to může dlouhodobá nespokojenost, jindy kila navíc, ale někdy i nemoc ...
Opunciový olej - přírodní botox
Kaktusový olej, nopálový olej, ale i přírodní botox. Jedná se o nejdražší olej ...
Černé tečky – Proč vznikají a jak proti nim bojovat?
Proč a jak černé tečky vůbec vznikají? Většina žen si myslí, že černá tečka j ...
10 tipů na zdravá novoroční předsevzetí
Se začátkem nového roku jsme všichni plní euforie a motivovaní k vysokým cílům ...
Vitamin D3 a jeho role v našem zdraví - Proč ho suplementovat?
Vitamin D je tzv. „slunečním vitaminem“ - dokážeme ho přirozeně získat při pob ...
Hormonální akné. Problém, který má řešení
Hormonální akné za svůj život řeší téměř každá žena. Může překvapit nejen v pu ...
Strie v těhotenství - Jak jim předcházet?
Strie - záležitost, kterou řeší snad každá budoucí maminka. Jak a proč vlastně ...
Stres: Zaručené tipy, jak ho zmírnit
Stres tady byl, je a bude. Ať děláme, co děláme, současná doba nám nedovolí se ...
Tipy na vánoční dárky s dobrou karmou
Dá se pozorovat, že mnoho z nás má v poslední době potřebu vracet se k sobě a ...
Jak poznat svůj typ pleti?
Rozhodli jste se začít věnovat pozornost péči o vaši pleť? Máme pro vás základ ...
Poklad hledej uvnitř - švestkový a meruňkový olej
Ovocné oleje se poslední dobou dostávají do pozornosti nejen kulinářům a výrob ...
5 důvodů, proč užívat vitamin C
Vitamin C je mnohem víc než jen schopný nakopávač imunity. Tato živina, která ...
Vše, co se hodí vědět o hořčíku
Hořčík, latinsky magnesium, chemickou značkou Mg, je minerál, který mnoha způs ...
Těstoviny, jak je neznáte - Projezte se ke zdraví a štíhlé linii
Pryč jsou časy, kdy těstoviny znamenaly kalorickou bombu s nepříliš zajímavým ...
Bystrá mysl, lepší paměť! Zpátky k povinnostem v nejlepší kondici.
Léto se přehouplo do poslední třetiny a čas školy i konce letních dovolených j ...
MSM pro dokonalou pokožku, vlasy a nehty
MSM je zkratkou pro methylsulfonylmethan. Zapamatovatelnější je, že to je org ...
Přehled o vitamínech. Kdy je začít dodávat?
Ráno vstávám svěží, poobědová únava se mě téměř nikdy netýká a po práci mám je ...
Tuhé šampony GOODIE - Výživný elixír pro dokonalé vlasy
Věděli jste, že lidé si myjí vlasy šamponem až od konce 20. století? Do té dob ...
Granola pod drobnohledem: Definice, historie a nutriční fakta
Všude se to opakuje – základem zdraví bývá vyvážená a na živiny bohatá strava. ...
Kokosový olej - Cesta k přírodní kosmetice
Umět o svou pleť pečovat v souladu s přírodou je v dnešní době neocenitelná do ...
Starodávná ashwagandha - historie, účinky a užívání
Její název je možná trochu nemotorný a těžko vyslovitelný. [Ašvaganda] je ústř ...
Základní průvodce květinovými vodami: Výhody a použití
Všichni víme, že rostliny mají velkou moc. Květové vody jsou na trhu pouze pár ...
Ořechové krémy - Populární delikatesa a zdroj energie
Pryč je doba, kdy arašídové máslo jedli pouze ve filmech. Pulty obchodů jsou n ...
Užíváte doplňky stravy? Zvolte jejich liposomální formu, je až 20x účinnější
Lidské poznání a námi používané technologie jsou každý den o krok dál. Nejsou ...
Chlorofyl: Životodárná krev rostlin
Tohle rostlinné barvivo zná asi každý. Pokud ho rostliny, přesněji řečeno jeji ...
Co dodávalo Inkům sílu? Maca, která podporuje i libido!
Maca je rostlina z Peru, kterou tam pěstují ve velmi vysokých nadmořských výšk ...
7 tipů proti jarní únavě
Dlouho očekávané jaro je konečně tady. Všechno se pomalu zelená, paprsky slunc ...
7 snadných tipů, jak se dobře vyspat
Nemusím vás zdlouhavě přesvědčovat, proč je dostatečně dlouhý a kvalitní spáne ...
5 tipů, jak vyjádřit lásku nejen na Valentýna
Pojďme společně oslavit lásku! To nejdůležitější, co každý z nás k životu potř ...
Překyselení organismu: Mýtus, nebo skutečný viník zdravotních problémů?
Proč jsme stále nemocní a předčasně umíráme? Odpověď vás možná překvapí – přek ...
Maca - placebo, nebo skutečný zázrak?
Adaptogenní rostliny najdete prakticky po celém světě, nejčastěji jsou to nejr ...
Kokosová mouka 7x jinak!
Kokosová nebo jakákoliv jiná ořechová mouka bývá neprávem zaměňovaná za mleté ...
10 obvyklých důvodů, proč se vám nedaří zhubnout
Start nového roku je často obdobím, kdy přemýšlíme, co udělat jinak, abychom se ...
Lepek: Opravdová hrozba, nebo nafouknutá bublina?
Titulky dámských magazínů se předhánějí v hledání viníka, co vlastně může za n ...
Klidné a pohodové Vánoce
Vánoce, stejně jako jiné oslavy a svátky nás svádí z naší cesty a přímo vybíze ...
Tipy na zdravější (vánoční) pečení
Taky vám přijde, že ten čas letí čím dál rychleji? Vánoce už jsou zase za dveř ...
Milujete sladké? Víme, jak a čím sladit!
Už odedávna podvědomě náš mozek vyhledává tři chutě: tučnou, slanou a taky… Sl ...
Sacharidy, jíst či nejíst?
Kolik mám jíst sacharidů? Mám je vlastně konzumovat? Budu po nich přibírat tuk ...
Otužování? Víme jak na to!
Očekávání, vzrušení a strach brzy střídá hluboká koncentrace, klid a mír. Ná ...
Theobromin – štěstí skryté v čokoládě
„Jíst čokoládu je podobné, jako být zamilovaný." Ten pocit určitě znáte, čoko ...
Kanabinoidy CBD
Události několika posledních měsíců výrazně ovlivňují naše životy. Někdo je vn ...
Nezapomeňte na pitný režim!
Voda v lidském těle tvoří až 50 – 60 %. Je nezbytnou součástí každé buňky, zab ...
Uleví vám! Kanabinoidy CBD a CBG, jejich rozdíly a vlastnosti
Možná jste si těch malých lahviček všimli, lákají vás, ale nevíte, zda vám k n ...
Snídat, ano či ne?
Možná to zní jako otřepané klišé. Je důležité naladit se sami na sebe. Pokud n ...
Přírodní oleje a másla pro péči o pokožku. Jaká jsou nejlepší a proč?
Větší soulad s přírodou vybízí k umírněnosti a minimalismu. Vydáme-li se příro ...
Radost jménem kakao. Historie, výroba, druhy a zajímavá fakta
Kdekdo z nás si občas rád smlsne na čokoládě. Voní, rozplývá se na jazyku a pr ...
Alternativní výživové směry - velký přehled
Lidé mají potřebu svoje stravování neustále škatulkovat a nějakým způsobem ho ...
Jak začít s jógou a jaký styl jógy vybrat?
Jóga není pouze cvičení neboli asánová praxe. S jógou se pojí i životní styl, ...
Mýdlo - tuhé nebo tekuté?
Doba se mění a přibývá informací o tom, co je správné a co naopak škodí. Mýdlo ...
Červenec bez plastů - 4 tipy pro radikální snížení spotřeby plastů
Tašky, lahve, kelímky a brčka. Právě tyto předměty (či spíše jejich obrovská s ...
Kalorie, počítat či nepočítat?
Slovíčko kalorie patří před letní plavkovou sezonou k těm nejvíce skloňovaným. ...
Jak zhubnout navždy, nejen do plavek
Jaro se brzy přehoupnedo léta a my už teď odkládáme vrstvy oblečení. Někdo se ...
Zbavte se zbytečné chemie - úklid s přírodními pomocníky
Jar na nádobí, Savo na podlahu a Domestos na WC. Tyhle přípravky a jim podo ...
Co jsou adaptogeny? Přírodní léky pro duši i tělo!
Už jste slyšeli o smart drugs? Jedná se o adaptogeny, přírodní látky pomáha ...
Černý zázrak aneb káva a její příběh, druhy a vlastnosti
Denně se prý na světě vypije 2,25 miliard kávových šálků. Taky patříte mezi ty ...
Účinky jarního detoxu? Ano i ne!
Jaro už vystrkuje růžky, sluníčko začíná mít opět větší sílu a dny se pomalu p ...
Jeďte na zelenou aneb doporučujeme nejlepší zelené superpotraviny
Posilují imunitu, detoxikují tělo a už jenom pohled na ně osvěží. Mluvíme o su ...
Koronavirus: Přinášíme 7 tipů, jak zůstat v klidu
Valí se to na nás ze všech stran a jak by taky ne. Čelíme zcela novému typu kr ...
Pravda o kolagenu. Proč je důležitý?
Čas nezastavíme. Mládí je plné vitality, s přibývajícími léty se ale organismu ...
Superpotraviny. Jaké jsou účinné a které nejvíce doporučujeme?
Je to trochu buzzword, to slovo superpotravina. Super foods jsou módní, všude ...
Zpátky do formy nejen po Vánocích
Svátky klidu, míru a pohody jsou za námi a po období plného jídla a posedávání ...
4 důvody, proč se vyhnout cukru nejen o Vánocích
Cukr se stal v poslední době velmi diskutovaným a kontroverzním tématem a poče ...
CBD olej, klíč ke zdraví v 1 kapce
Život může být krásnější a jednodušší s CBD! Trápí vás deprese, úzkosti, nespa ...
Přirozeně krásná bez chemie
Lidí, kteří se zajímají nejen o kvalitu jídla, ale zároveň kladou důraz na slo ...
Vánoce jinak!
Vánoce se každý rok nesou spíše než v klidném duchu ve znamení těžkého konzume ...
Podzimní imunita bez chemie: 5 tipů, jak si udržet zdraví
23. září v 3:03 nastane podzimní rovnodennost a s ní přicházejí i velké změny ne ...
Coffree, káva zdravě
Coffree je 100% přírodní směs v prášku z lehce praženého čekankového a pampeli ...
Kokosový olej - zázrak z přírody!
Olej získaný z dužiny (kopry) vyzrálého kokosového ořechu by měl být nezbytnou ...
Mikronutrienty. Mikro... co?
Představme si lidské tělo jako dokonalý, ale velmi složitý stroj. Makro ...
Zelené superpotraviny, které odlehčí tělu i mysli na začátku roku
Začátek roku se neodmyslitelně pojí s určováním nejrůznějších druhů předsevzet ...
8 praktických způsobů, jak se zbavit chutě na sladké
„Začalo to nenápadně. Prostě jsem si pár dní za sebou dala trochu čokolády. Ob ...
Aktivně proti toxinům s aktivním uhlím
Každý jistě známe první pomoc při střevní chřipce – živočišné uhlí. Už méně z ...