Spánek v těhotenství: Zásady pro klidný noční odpočinek
Máte problémy se spánkem v těhotenství? Nespavost v těhotenství je naprosto normální a postihuje až 88 % těhotných žen, a to zejména ve 3. trimestru. Pozitivní je, že vaše nespavost nemá vůbec žádný vliv na plod. Ten se totiž řídí svým vlastním rytmem spánku a bdění. Postupem času s narůstajícím bříškem je třeba přizpůsobit i polohu na spaní.
V následujícím článku vám nabídneme konkrétní postupy a strategie, které vám pomohou dosáhnout klidného nočního odpočinku a lepšího spánku.
Změny ovlivňující spánek v těhotenství
Během gravidity ženské tělo prochází velkými změnami, a to nejen hormonálními. Také fyzické změny v těle mohou mít vliv na kvalitu spánku ženy. Mezi nejčastější změny, které mohou ovlivnit spánek v době těhotenství, patří především:
- celkové nepohodlí
- velké bříško
- hormonální změny
- časté močení
- úzkosti a strach
- změna životního rytmu
- pálení žáhy
- noční křeče nohou
Tipy pro podporu lepšího spánku
K podpoře lepšího spánku můžete vyzkoušet některý z následujících tipů:
1. Použití kojícího polštáře pro zaujmutí lepší polohy
Jedním z kroků, jak se alespoň trochu v době před blížícím se porodem vyspat, je použití kojícího polštáře. Ten vám totiž kromě pohodlnějšího kojení po narození miminka poslouží i jako šikovná pomůcka pro pohodlnější spánek. Skvěle totiž poslouží jako opora rostoucímu bříšku. Nejčastěji s nataženým kojícím polštářem ženy usínají mezi koleny, pod bříškem a pod hlavou.
2. Relaxační cvičení před spaním
Dalším krokem na cestě ke kvalitnějšímu spánku jsou nejrůznější relaxační cvičení před spaním. Pusťte si uklidňující hudbu, nenechte se rušit okolím a vyzkoušejte třeba metodu relaxačního dýchání, těhotenskou jógu nebo odpočinek v leže a v pokročilém stádiu těhotenství vleže s podloženou hlavou a rameny, v polosedě či v jiné pro vás příjemné pozici.
3. Vyhýbání se stimulujícím látkám před spaním
Velmi důležité je i to, abyste se alespoň 4-6 hodin před uložením ke spánku vyhnuly stimulujícím látkám s obsahem kofeinu. Jde totiž o stimulant, který může spánek výrazně narušovat.
4. Vytvoření příjemného prostředí pro spánek
Pro spánek si vytvořte příjemné prostředí. Ideální volbou je absolutní tma, kterou docílíte žaluziemi, rolety nebo speciálními zatemňovacími závěsy. V místnosti by měla být ideální teplota pohybující se v rozmezí 16 °C-18 °C, maximálně 20 °C. Samozřejmostí by měla být kvalitní matrace a absence jakýchkoliv rušivých vlivů.
TIP: Přečtěte si, jak proměnit ložnici v místo pro dokonalý spánek.
5. Bylinné čaje
K lepšímu spánku v těhotenství vám mohou pomoci také nejrůznější bylinné čaje. Myslete ovšem na to, aby obsahovaly takové bylinky, které jsou vhodné právě během gravidity. Skvělou volbou je například meduňka.
Metody pro zmírnění běžných problémů spojených se spánkem
Pro zmírnění běžných problémů spojených s kvalitou spánku během těhotenství využijete i nejrůznější doplňky stravy. V těhotenství vás může postihnout například:
- Pálení žáhy – vyzkoušet můžete babské rady (např. mléko, jedlá soda apod.).
- Noční křeče nohou / tvrdnutí břicha – ideální volbou je hořčík, který pomáhá na noční křeče v lýtkách, tvrdnutí břicha nebo syndrom neklidných nohou.
- Nespavost – s nespavostí vám může pomoci i aromaterapie. Vyzkoušejte éterické oleje do aromalampy (levandule, meduňka apod.).
Problémy se spánkem v těhotenství trápí obzvláště ve 3. trimestru většinu žen. Pomoci vám mohou nejrůznější relaxační cvičení, doplňky stravy, bylinné čaje nebo vytvoření prostředí vhodného pro spánek. Důležité je také se několik hodin před uložením ke spánku vyhýbat kofeinu.