Strie - záležitost, kterou řeší snad každá budoucí maminka. Jak a proč vlastně strie vznikají a co můžeme udělat abychom je neměli, nebo je alespoň minimalizovali? 

Jak dochází ke vzniku strií?

Strie jsou jemné trhlinky na kůži, které vznikají rychlým napínání pokožky. Elastická vlákna pod povrchem kůže popraskají a vzniknou strie. Naše pokožka je sice do určité míry elastická sama o sobě, ale  v těhotenství se dostává do velkých rozměrů za vcelku krátkou dobu. Především tedy v posledních měsících těhotenství. Ještě aby toho nebylo málo, v těhotenství navíc tělo produkuje hormon gestagen, který snižuje pružnost tkání, a mohou se tak narušit elastická vlákna v kůži.

Do určité míry se dá striím předcházet nebo je alespoň minimalizovat a to tím, že pokožce pomůžeme s podporou elasticity. Hlavní a nejdůležitější je prevence. V praxi to znamená, že od doby co vám vyjde pozitivní těhotenský test se začněte mazat. Někdo si může myslet, že je to zbytečně brzy, ale věřte že pro kůži je lepší začít co nejdříve.

Strie se nám netvoří pouze na bříšku, ale v těhotenství nám rostou samozřejmě i prsa. Nezapomínejme tedy promazávat prsa, stehna i zadeček. 

Genetika je základ

Důležité je ale zmínit, že někdy se můžete mazat od začátku těhotenství, koupat se v olejích, ale stejně vaše genetika určí, že strie mít jednoduše budete. Nenaděláte s tím nic i kdybyste se stavěla na hlavu. Bohužel musím i zmínit, že strie, když už ji máte v podstatě nikdy nezmizí. Je to přeci jen jizva. Ale nebojte, strie nezůstávají tak viditelné jako když se začínají dělat. To znamená, že nezůstanou červené/fialové, ale postupně jak se kůže bude zase stahovat zpět do své velikosti, strie bude bělat. 

Čím se nejlépe mazat a čemu se naopak vyhnout? 

Na trhu je spousty produktů, které vám slibují že strie mít nebudete. To jsme si ale už vysvětlili, že zaručit nejde. Někomu se holt udělají a někomu ne. 

Za mě jsou nejlepší přírodní oleje či másla. Vždy koukejte na složení, zda neobsahují zbytečné látky jako například retinal palmitat, což je derivát vitamínu A, který na těhotenské bříško a tělo nepatří. 

Naopak hledejte ve složení přírodní oleje, které obsahují vitamíny i minerály vhodné na pokožku. Doporučuji se mazat olejem hned jak vyjdete ze sprchy. Póry jsou krásně otevřené a olej se tak rychle vstřebá a pomůže uzamknout vlhkost v pokožce a tím ji i hydratovat.

Vhodné produkty na péči o těhotenskou pokožku, které bych doporučila 

OLEJ Z HOŘKÝCH MERUŇKOVÝCH JADER BIO, RAW 100 ML

Živá enzymatická složka v oleji aktivuje buňky a dodá jim šťávu a pružnost.

ŠÍPKOVÝ OLEJ BIO, RAW 100 ML

Olej pokožku zjemní, zahojí a posílí její strukturu. Díky vysokému obsahu antioxidantů a vitaminů.

A nebo i obyčejné BAMBUCKÉ MÁSLO BIO 220 ML 

Výhodou přírodních olejů je, že všechny tyto produkty pak můžete využívat i po porodu jak na sebe tak i na své miminko. Autor: Kateřina Routová
Tisk