Je to trochu buzzword, to slovo superpotravina. Super foods jsou módní, všude jich je plno, ale ne vždy jsou skutečně tak super, jak se nazývají. My v GOODIE o nich máme jasný názor. O co vlastně jde, jaké jsou jejich účinky a proč jsou důležité v naší stravě? Na tyto i další otázky vám teď dáme odpověď!  

Definice superpotravin? Není tak zřejmá

Internetové i odborné zdroje se v jasné formulaci často rozcházejí. Podle některých je to čistě marketingový pojem. Co však mají jednotlivé názory společné je fakt, že jsou to jídla nabitá vitamíny a minerály. Za nás jde o potraviny, které neobsahují žádné příměsi a oproti jiným  jsou o již zmíněné vitamíny minerály, ale také aminokyselinyenzymyvlákninu a další složky, výrazně bohatší. 

Potraviny lokální, ale hlavně cizokrajné

V historii to se stravou nebylo tak snadné. Něco rostlo, něco se vypěstovalo, ale zimní čas nebýval příjemný. Příroda jde ovšem vždycky na pomoc. V některých oblastech bylo sice potravy méně, obsahovala ale o to více zdraví prospěšných látek. V našem podnebí to byly například borůvkyčesnekčervená řepa nebo houby. Kde je slunce, tam jsou živiny v plodech koncentrovanější a i dnes nejvíce známé a vyhledávané superpotraviny rostou hlavně na jihu. Patří mezi ně acai berryavokádogojiguaranachia semínka, nepražené kakaové boby a mnohé mnohé další. 

Účinky superfoods převyšují jiné 

Efekt pojídání superpotravin je široký a vždy pozitivní. Každá z nich je svým složením unikátní. Chceme-li jejich účinky generalizovat, představují nebývale efektivní výživu pro kosti, svaly, kůži a také pro mozek a všechny další vnitřní orgány. Dodávají nám zkrátka energii, posilují naši sílu a celkovou vitalitu, podporují imunitudetoxikují nás a zlepšují i sexuální aktivitu. Kromě mikroživin, které jsou důležité především kvůli vlivu na svalový růst, obsahují superpotraviny i adaptogeny, nesmírně zajímavá činidla. Čím jsou tak neobvyklá? Jak už jejich název napovídá, pomáhají nám adaptovat se na dnešní extrémně náročné vnější podmínky  pro přežití, a vyrovnat se s fyzikálními, chemickými, biologickými i psychologickými stresory. Lidskou řečí to znamená, že harmonizují to, co našemu organismu přináší moderní nezdravé prostředí,  nevhodné cvičení, nemoci, ale i tlak na psychiku způsobený internetem apod. Ve finále mají vliv na zdraví našeho těla i psychiku. 

Nejlepší superpotraviny hledejte v naší nabídce

Naší misí je předávat dál to nejlepší z přírody. Stačí málo a pozitivní dopad se projeví. Obohatit svou stravu o pár super prospěšných produktů napomáhá k pevnějšímu zdraví a dodává spoustu energie. My doporučujeme následující: 

BERRY MIX

Acerola je třešeň ze Střední a Jižní Ameriky, plod s obrovským množstvím vitaminu C, dokonce 20-30 x vyšším než je v pomerančích. Aronie je černý jeřáb a obsahuje mnoho vitamínů a tříslovin. Camu je potom plod stromu Myrcania dubia roustoucí v amazonském pralese. Vypadá trochu jako jablko, trochu jako třešeň, každopádně obsahuje dokonce 60 x více C než pomeranč. Šípek asi znáte, je to souplodí nažek růže nesoucí v sobě bohatý mix vitamínu C a A, ale i vitamínů K a některých ze skupiny B. 

Společně tvoří lahodnou a voňavou kombinaci, která osvěží a doslova naboostuje  imunitu. 

MACA TRIPPLE POWER

Řeřicha peruánská neboli Maca je bájná rostlina, kterou už před 6 000 let pěstovali Inkové. Dodávala jim téměř božskou sílu. Člověk účinkům snad neuvěří, dokud ji sám nevyzkouší. Pomáhá růstu a regeneraci svalů, ovlivňuje mentální zdravíprodlužuje život, extrémně podporuje libido (doporučujeme vyzkoušet!) a doporučuje se i po chemoterapiích

My smíchali 3 její odrůdy, které společně tvoří velmi efektivní mix prospěšný tělu i duši. 

GREEN POWER SUPERMIX

Chlorella je sladkovodní řasa s vůbec nejvyšším obsahem chlorofylu. Sladkovodní sinice, která obsahuje obrovské množství bílkovin, to je spirulinaMladý ječmen představuje zelené listy z ječmene setého a je stejně jako chlorella bohatým zdrojem chlorofylu, vitaminu C a vitamínů skupiny B. Mladá pšenice znamená další zelený zázrak, jehož listy obsahují všechny látky pro správné fungování lidského organismu. 

Společně tvoří perfektní celek s vysokým množstvím chlorofylu, vitamínů a antioxidantů, jenž povzbuzují i detoxikují. 

Vrozené dispozice je jedna věc, životní styl zase ta druhá. Na stránkách GOODIE vždy najdete zajímavé tipy pro snazší cestu ke zdraví. Konzumujete superpotraviny? A vnímáte jejich účinky? Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích! Autor: Lída Dubinská
Tisk