Zbožňujete vonné svíčky a chcete si vybrat takové, které nejen příjemně voní, ale zároveň jsou i zdravotně nezávadné? Přečtěte si o složení kvalitních svíček a o tom, jak naopak nekvalitní svíčky ohrožují zdraví.

 

Jak mohou nekvalitní svíčky ohrožovat zdraví?

Pokud podceníte výběr svíčky a začnete spalovat tu nekvalitní vyrobenou z ropy, přidáte do vzduchu zbytečné množství nevhodných škodlivých látek. Hořící svíčka z parafínu totiž uvolňuje více sazí, a navíc benzen, styren, toluen nebo aceton. Vzhledem k malé velikosti částic uvolňovaných při hoření dochází k tomu, že se usazují hluboko v plicích, takže mohou negativně ovlivňovat celkové zdraví. I proto může při spalování nekvalitních svíček z ropného parafínu docházet k bolestem hlavy, pocitu škrábání v krku a nose nebo zhoršení astmatu. [1]

Parafínové svíčky by proto rozhodně neměly patřit do žádné domácnosti. Ale podle čeho poznat kvalitní a zdravotně nezávadnou svíčku?

O kvalitě svíček rozhoduje především složení

Není žádným překvapením, že o skutečné kvalitě svíčky a související zdravotní nezávadnosti rozhodují použité materiály a jednotlivé složky. Pečlivá kontrola jednotlivých složek znamená odpovědný přístup nejenom k životnímu prostředí, ale i k vlastnímu zdraví.

Před příjemným večerem stráveným s jemnou kulisou plápolající svíčky proto musíte udělat kritický výběr takové varianty, která bude mít nejvhodnější složení. Pro lepší představu, co konkrétně sledovat, si pojďme představit tři klíčové součásti každé svíčky. 

#1 Druh vosku

Hlavní objemovou část každé svíčky tvoří vosk, který představuje klíčovou složku pro hoření. V případě vonných svíček spočívá úkol vosku také v udržení a rovnoměrném uvolňování přidané esence.

Svíčkám z parafínu se raději vyhněte

Hojně využívanou, ale nepříliš vhodnou variantou bývá už zmíněný parafín. Tento vosk vyráběný při procesu čištění ropy pochází z neobnovitelných zdrojů a z hlediska zdravotní závadnosti není dobrou volbou, protože se při hoření uvolňují toxické spaliny srovnatelné s emisemi produkovanými silniční dopravou.[4] Mezi výrobci se však bohužel stále těší velké oblibě kvůli své nízké ceně.

Historicky významné svíčky ze včelího vosku

Z hlediska zdravotní nezávadnosti i kvůli šetrnosti k životnímu prostředí se vyplatí upřednostnit vosky přírodního původu. Nejvýznamnější historii coby surovina pro výrobu svíček má bezesporu pravý včelí vosk, který byl až do 19. století používán například na svíčky používané na měření času. I dnes existují svíčky vyrobené čistě z včelího vosku, ale kvůli omezené dostupnosti této suroviny a komplikovanějšímu obohacení vůní jich však není takové množství.

Věděli jste, že?
Velká poptávka po přírodních svíčkách v kombinaci s vysokou cenou za včelí vosk zapříčinila, že v roce 1991 svíčkař Michael Richards poprvé úspěšně vyrobil čistě rostlinný vosk ze sóji. 

Sójový vosk jako nejdříve využívaná rostlinná varianta

Sójový vosk se vyrábí rozdrcením sóji na jemné vločky a následnou extrakcí oleje, přičemž zbývající pevná část se využívá jako krmivo pro zvířata. Kromě toho, že se jedná o vosk pocházející z obnovitelných přírodních zdrojů, nabízí i praktické kvalitativní vlastnosti, protože v porovnání s parafínem hoří až o 50 % déle a představuje výborný nosič vůně, kdy není nutné používání žádných chemických zesilovačů. Díky rozpustnosti ve vodě navíc vosk ze sójových svíček hravě vyčistíte pomocí obyčejné vody bez vzniku nevzhledných mastných fleků.

Výčet kvalitativních vlastností sójového vosku je sice obdivuhodný a v zásadě představují vhodnou variantu svíček do domácnosti, ale z pohledu vysokých nároků na nekompromisně etické složení u Goodie svíček problém spočívá ve výrobě vosku z GMO (geneticky modifikované) sóji, která tvoří na trhu většinový podíl, a spolehlivé ověření skutečně ne GMO původu představuje velmi složitý úkol. 

Svíčky z kokosového vosku vynikají nejčistším hořením

Kokosový vosk vzniká kalením oleje z kokosu a má zářivě bílou barvu, která se po roztavení mění v dokonale průzračnou. Svíčky z kokosového vosku také hoří až o polovinu déle v porovnání s těmi parafínovými  kromě toho se mohou pochlubit takzvaným čistým hořením, kdy neprodukují téměř žádné saze. Významný bonus představuje také udržitelné pěstování a ekologická šetrnost, kdy kokosový vosk v podstatě vzniká jako vedlejší produkt při výrobě kokosového oleje. Navíc výborně nese vůně pro dlouhotrvající a příjemné uvolňování vonné esence po celou dobu hoření svíčky.

 

Ze všech uvedených vlastností kokosového vosku se není čemu divit, že právě on se stal základní surovinou svíček Goodie. Jejich vývoji předcházelo dlouhé testování a náročné hledání nejideálnější kombinace rostlinného vosku, knotů a vyladění přírodních esenciálních olejů zodpovědných za vůni. Naštěstí se to povedlo a nyní si můžete užívat útulnou atmosféru s přírodními svíčkami s praskajícím dřevěným knotem, zapálit si kokosovou svíčku s bavlněným knotem či zvolit elegantní svíčku v kokosové misce.

Další méně známé rostlinné vosky

Při hledání alternativ ropného parafínu se objevilo více rostlinných vosků, jejichž použití do svíček připadá v úvahu díky praktickým vlastnostem i ke zdraví šetrnějšímu hoření. Jedná se například o jojobový vosk vznikající hydrogenací jojobového oleje, který se kromě využití v mnoha kosmetických produktech přidává právě do svíček za účelem pevnější struktury a dosažení lesklého vzhledu.

Mezi další rostlinné vosky používané pro výrobu svíček patří řepkový, palmový, konopný, olivový nebo mandlový vosk. Vzájemně se dají různě kombinovat pro dotváření požadované struktury a vlastností svíčky.

Pro maximální jistotu při výběru kvalitní svíčky z ryze přírodního vosku si vždy pečlivě zkontrolujte složení, ať máte jistotu, že tvoří skutečně 100% podíl a ne například jen mizivé jedno procento.

#2 Zdroj vůně

Lákavá vůně bývá jedním z hlavních důvodů, proč se rozhodneme pro koupi vonné svíčky. Jenže i v tomhle případě záleží na použitých složkách, protože bohužel mnoho chemikálií používaných k výrobě vůní pochází z látek odvozených z ropy, takže mohou být potenciálními karcinogeny nebo působit toxicky na reprodukční systém.

I některé syntetické látky vytvořené za účelem nahrazení těch přírodních však mohou být bezpečné. Není to sice ideální, ale zároveň mohou být i takové svíčky kvalitní, jen si pohlídejte certifikaci netoxicity použitých syntetických vůní.[3] Z hlediska jistoty, že se ve svíčce nenachází ftaláty, si však raději vybírejte varianty obsahující pouze přírodní esenciální oleje.

Jako přírodní zdroje vůní se používají esenciální oleje, které jsou bohatým zdrojem vonných silic přirozeně obsažených v rostlinách. Díky vysoké koncentraci stačí zpravidla malé množství a vůně se dají různě kombinovat pro vytvoření jedinečného čichového zážitku.

#3 Typ knotu

Při pálení svíčky nehoří samotný knot, ale vosk, který při roztavení vzlíná jako kapalina a nahoře je postupně odebírán právě hořením. Vyloženě nebezpečné svíčky s olověnými knoty dávno podléhají zákazu, ale i tak se můžete setkat s knoty vyztuženými kovem, kterým se raději vyhněte.

Nejčastěji se využívají 100% bavlněné knoty. Do přírodních svíček se přidávají také konopné či dřevěné knoty, díky kterým se vůně uvolňuje intenzivněji a k hoření přidávají typickou zvukovou kulisu připomínající praskající krb. Zvuky vydávané dřevěném knotem přitom mají na svědomí miniaturní bublinky vzduchu ukryté ve struktuře dřeva.

Výběr ideálního knotu znamená při výrobě svíček složitý úkol, protože svým materiálem, tvarem a tloušťkou musí korespondovat s použitým voskem, aby bylo možné dosáhnout optimálního postupného hoření celé svíčky.

 

 

Svíčky pomáhají dotvořit útulnou domácí atmosféru a při vhodné zvolené vůni mohou působit aromaterapueticky. I tady však platí, že na kvalitě velmi záleží a je vždy lepší zvolit opravdu přírodní svíčku, která při hoření neuvolňuje toxické splodiny

Máte rádi svíčky? A sledujete při jejich výběru složení?

 

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk