Tea tree olej a 11 způsobů využití jeho blahodárných účinků
Olej získávaný z australského čajovníku by měl patřit mezi základní výbavu každé domácnosti. Představuje totiž nejsilnější přírodní antiseptikum, které si dokáže poradit s rezistentními bakteriemi, nebezpečnými viry i plísněmi, a to jak při použití na pokožce, tak i při dezinfekci vzduchu nebo povrchů.
Kdy využít jeho 100% koncentraci a v jakých případech ho naopak naředit? Tipy, rady a jednoduché návody - to vše objevíte v následujícím článku!
V tomto článku se dozvíte:
- Jak vznikl název čajovníku australského
- Čtyři klíčové účinky oleje, které stojí za jeho univerzálním využitím
- Použití koncentrovaného versus ředěného tea tree oleje
Původ a historie tea tree oleje
Tea tree olej se vyrábí ze stromu s latinským názvem Melaleuca alternifolia. Jeho český vědecký název zní kajeput střídavolistý, ale znáte ho nejspíše pod úplně jiným označením - čajovník australský. Proč se více používá právě tento název, když kajeput nemá botanicky vůbec nic společného s čajovníkem, ze kterého se sbírají listy na čaj? Původní pojmenování totiž dostal strom podle svého tvaru, který připomíná písmeno “T“, odtud vzniklo označení “T-tree“, později upravené na “Tea tree“, jak ho známe dnes. Ustálení tohoto označení navíc podpořil fakt, že po objevení stromu Evropany v 18. století se listy nejdříve opravdu používaly k přípravě čaje.
Používání tea tree oleje sahá tisíce let do historie, kdy jeho léčivé účinky objevili domorodí obyvatelé Austrálie při každodenním koupání v jezerech, kolem kterých rostly právě čajovníkové stromy. Jak do vody padaly jejich větvičky a listy, uvolňovaly se z nich esenciální oleje a z jezerních vod tak vznikly přírodní lázně, kterými domorodci léčili kožní infekce, popáleniny, řezné rány a bodnutí hmyzem. Postupně začali listy čajovníku cíleně drtit a používat jako univerzální antiseptikum. [1] Po hojivých účincích tea tree oleje nese své jméno i australská oblast Bungawalbyn (v překladu „léčivá země“), kde se nyní čajovníky pěstují.
První vědecké záznamy o antimikrobiální aktivitě tea tree oleje pochází už z roku 1922, ze studií australského vědce Arthura de Ramona Penfolda. Při jeho výzkumech prokázal čajovníkový olej až 13krát silnější aktivitu než fenoly (látky rostlinného původu s baktericidním a antioxidačním působením), a to bez nežádoucích účinků při přímé aplikaci na kůži.[2] Od tohoto momentu se tea tree oleji věnují stovky výzkumů, které postupně odhalují prospěšné působení jeho látek.
#1 Silné inhibiční účinky i proti rezistentním bakteriím
Silné inhibiční účinky tea tree oleje potvrdilo hned několik studií, které zkoumaly jeho schopnost zabíjet běžné patogeny, jako jsou například bakterie Escherichia coli (vyvolávájící průjmová onemocnění), Streptococcus pneumoniae (zodpovědný za pneumokokové choroby) a Haemophilus influenzae (původce chřipkových nemocí). [3]
Studie provedené u bakterií Staphylococcus aureus a Escherichia coli navíc ukázaly, že při používání tea tree oleje nedochází ke zvýšené tvorbě mutací, takže s velkou pravděpodobností je čajovníkový olej schopný tyto bakterie účinně inhibovat neustále, bez rizika vzniku rezistence (na rozdíl od antibiotik). [4]
#2 Dezinfekce pokožky a povrchů
Antibakteriální, antimykotické, antivirové a antiprotozoální vlastnosti tea tree oleje vytváří ideální přírodní funkční přísadu do mýdel a dezinfekčních sprejů k eliminaci patogenů, a tím snížení rizika nákazy. [5]
Aplikace tea tree oleje za účelem dezinfekce se rozhodně neomezuje pouze na pokožku, ale jedná se o univerzálně použitelný a bezpečný přírodní antiseptický prostředek, třeba i na povrchy, který si navíc snadno připravíte doma. Potřebujete k tomu pouze 10 až 20 kapek čajovníkového oleje (podle požadované síly výsledného čističe), jeden šálek vody a polovinu šálku jablečného octa. Všechny ingredience stačí smíchat a nalít do rozprašovače, s jehož pomocí pak dezinfekci jednoduše nastříkáte na povrch a setřete hadříkem.
PŘÍRODNÍ MÝDLO - BLACK DETOX & TEA TREE 95 G
Ve 100% přírodním tuhém mýdle zastává tea tree olej dezinfekční funkci a napomáhá hojení drobných ran. Vysoký podíl bambuckého másla se zase postará o zjemnění pokožky.
#3 Přírodní pomoc při respiračních infekcích
Inhalaci tea tree oleje k léčbě nejrůznějších dýchacích obtíží používali australští domorodci už v době před 4 000 lety. Moderní výzkumy potvrzují, že díky svým antibakteriálním a antivirovým vlastnostem čajovníkový olej skutečně pomáhá při nachlazení, chřipce, bronchitidě a podobných onemocněních. Samotné inhalování umožňuje, aby se účinné látky tea tree oleje dostaly do dýchacích cest přímo přes připravené receptorové kanály (cesty pro průchod dovnitř buňky). [6]
TIP: Připravte si účinnou inhalaci s pomocí tea tree oleje rychle a jednoduše doma. Do inhalátoru nalijte horkou vodu zhruba do poloviny nádoby, přidejte 5 kapek 100% neředěného tea tree oleje, jemně promíchejte a inhalujte pomocí hlubokých nádechů přibližně 10 minut. Použít můžete i takzvanou metodu s hrncem, kdy si nad ním překryjete hlavu ručníkem. [7]
#4 Protizánětlivé účinky pro léčbu akné i zánětů dásní a zubů
Tea tree olej se všeobecně považuje za jeden z nejlepších přírodních prostředků pro cílenou léčbu všech druhů akné. Oproti například benzoylperoxidu, který je nejběžněji používanou syntetickou složkou v boji proti akné, se protizánětlivé působení tea tree oleje (i přes mírně pomalejší nástup účinku) ukazuje jako mnohem vhodnější pro zmírnění projevů zánětlivého i nezánětlivého akné, protože nevyvolává vedlejší účinky. [8]
Protizánětlivý účinek tea tree oleje se využívá také pro výplach úst při zánětu dásní. Funguje jako spolehlivá a účinná netoxická alternativa k ústní vodě s chlorhexidinem, a v porovnání s ní nezpůsobuje nežádoucí pigmentaci zubů nebo změnu chuti. [9]
Jak poznat kvalitní tea tree olej?
Za širokým spektrem účinků tea tree oleje stojí jeho složení se stovkami různých, potenciálně účinných sloučenin. Hlavními a nejdůležitějšími látkami jsou terpinen‐4‐ol (zastoupen minimálně v 30 %), γ‐terpinen (10 - 28 %) a 1,8‐cineol (méně než 15 %) a jejich výslednou koncentraci v produktu ovlivňuje původ a kvalita čajovníku, způsob extrakce a následné zpracování oleje.
Kvalitní tea tree olej poznáte podle několika vlastností. Za prvé vybírejte ideálně neředěný, 100% olej, který si můžete v případě potřeby jednoduše rozředit sami, za druhé sledujte koncentraci terpinen-4-olů - ty nejlepší produkty jich obsahují více než 30 %. Třetím kritériem je původ a způsob pěstování, kdy o prvotřídní kvalitě oleje svědčí zejména označení BIO, protože ekologicky šetrné pěstování zvyšuje v čajovníku obsah účinných látek.
100% čistý tea tree olej v BIO kvalitě představuje to nejsilnější přírodní antiseptikum v maximálně koncentrované podobě. Šetrnou parní destilací si zachovává přirozeně vysoký obsah aktivních účinných látek, a to včetně unikátního 37% množství terpinen-4-olů.
Neředěný versus ředěný tea tree olej. Kdy jaký použít?
A jak co nejlépe využít prospěšné účinky tea tree oleje? Správnou aplikací! Podívejte se na 11 jednoduchých způsobů použití a zjistěte pro jaké problémy je lepší využít sílu 100% koncentrace a kdy tea tree olej naopak naředit.
Využití 100% tea tree oleje
- Na akné – opatrně naneste 1 kapku čistého tea tree oleje přímo na pupínek po celkové kosmetické rutině.
- Přímá inhalace pro uvolnění nosu – naneste 2 až 3 kapky čajovníkového oleje na kapesník a vdechujte.
- Léčba plísně nehtů – dvakrát denně aplikujte 1 kapku čistého tea tree oleje přímo na nehet. [7]
- Na bradavice – na kosmetický tampon naneste 3 až 4 kapky tea tree oleje a držte na bradavici 10 minut dvakrát denně. [10]
DOPORUČENÍ: Kvůli silné koncentraci účinných látek se může u některých lidí objevit na tea tree olej alergie, takže pokud ho zkoušíte poprvé, začněte opatrně s malým množstvím naředěného produktu. Pozor na nechtěné požití, protože při spolknutí je tea tree olej toxický - buďte zejména opatrní při používání v okolí úst a skladujte vždy mimo dosah dětí a zvířat.
Použití naředěného tea tree oleje
- Při aplikaci na větší plochu pokožky – 1 až 2 kapky tea tree oleje nařeďte zhruba 12 kapkami olivového, kokosového či arganového oleje.
- Do koupele (pro zklidnění pokožky, relaxaci a zmírnění kvasinkové infekce) – 3 až 7 kapek přidejte do horké vody a promíchejte.
- Pro dezinfekci štípnutí od hmyzu – aplikujte 2 kapky tea tree oleje naředěného s nosným olejem.
- K dezinfekci zubního kartáčku – do 2 lžic vody přidejte 1 kapku 100% tea tree oleje a jednou týdně do ni ponořte kartáček na 10 až 15 minut.
- Prevence mykózy nohou – 2 kapky tea tree oleje přidejte do kokosového oleje a naneste na nehty a kůžičky mezi prsty.
- Repelent proti hmyzu – 2 až 3 kapky rozmíchejte ve 300 ml vody a používejte pomocí rozprašovače, pro silnější účinek zkombinujte s pár kapkami esenciálního oleje z eukalyptu nebo citronely.
- Při zánětu dásní - do menšího šálku teplé vody přidejte 3 kapky tea tree oleje a používejte minimálně dvakrát denně jako ústní vodu / pro výplach.
Znáte a používáte tea tree olej? A věděli jste o všech jeho působivých účincích, nebo vás v článku překvapila nějaká nová a zajímavá informace?