Doplňky stravy jsou horkým tématem dnešní doby. Nejeden z nás často řeší, co za doplňky zvolit v rámci zlepšení svého dlouhodobého zdraví, či prevence. O to důležitější je se ohledně tohoto tématu informovat, pokud jsme ženou v očekávání a potřebujeme podpořit nejen zdraví své, ale i svého miminka.

Na jaké mikroživiny se v tomto období zaměřit a proč? Velký přehled o správné výživě v těhotenství pro vás zpracovala studentka naturopatie Karolína Tomaides

V tomto článku se dozvíte: 

  • Nejvíce živin můžeme získat z kvalitní stravy
  • Proč dbát na dostatečný příjem vitamínu A, D a C?
  • Opomíjené minerály a jejich vliv na těhotenství
  • Probiotika jako podpora vyváženého vaginálního mikrobiomu
  • Káva a CBD v těhotenství

Dostatečná výživa je důležitá už před otěhotněním

Těhotenství je všeobecně obdobím, kdy mají naše těla samozřejmě vyšší nárok na živiny. To pravděpodobně mnoho z nás ví a je to logické, přece jen v nás vzniká nový život, který si pro svůj vývoj také žádá celé spektrum důležitých nutrientů. Hned na začátek je však důležité zmínit, že je obrovsky podstatné se na dostatečné vyživení organismu ženy zaměřovat již PŘED otěhotněním v rámci prekoncepční péče. Důvodem jsou především vyšší nároky na živiny v prvopočátku vývoje plodu, kdy mnoho žen ještě ani nemusí vědět, že jsou těhotné a delší doba vyrovnání jejich hladin v těle.

Kvalitní jídelníček je základ

I když budou hlavním hráčem tohoto článku potravinové doplňky, je třeba zmínit, že důležitou roli hraje především strava, která je základním stavebním kamenem dostatečné výživy. Doplňky stravy jsou totiž stále jen doplňky a pokud nebudeme stavět na skutečně kvalitním jídelníčku ze základních potravin, které jsou jako takové mnohdy na spoustu vitamínů a minerálů bohaté, nezachrání nás ani ta nejkvalitnější suplementace. Nejvíce živin stále získáme z kvalitní stravy, kde se nachází i živočišné složky (nedoporučuji v tomto období rozhodně stravu čistě rostlinnou, protože je o celé spektrum mikroživin ochuzená, což může mít i negativní dopad na vývoj dítěte).

V dnešní době, kdy je půda vyčerpaná a v důsledku toho i chudší na některé živiny, musíme často myslet i na smysluplnou a kvalitní suplementaci. Pojďme se tak podívat na to, co je její součástí!

Vitamín A

Strava by měla ideálně obsahovat dostatek vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), kterých je v rostlinné stravě minimum. Například vitamín A, který reguluje diferenciaci buněk, zajišťuje správný vývoj mnoha orgánových systémů a především i vývoj nervové soustavy, se v rostlinných zdrojích nevyskytuje vůbec (betakaroten, který mnoho výrobců označuje mylně za vitamín A, je pouze jeho prekurzorem a míra přeměny betakarotenu na samotný vitamin A je velmi nízká). [2]

V rámci stravy tento vitamín můžeme získat například z vajec, či jater, jejichž konzumace by během těhotenství měla být sice střídmá, ale součástí jídelníčku rozhodně být mohou. Vitamín A z nich je v přirozené formě a nebyla prokázána jeho teratogenita, tedy je bezpečný a nepatří mezi vnější faktory, které by mohly zapříčinit vznik vrozené vývojové vady.

V rámci doplňků lze využívat olej z tresčích jater, který je zároveň i skvělým přírodním zdrojem vitamínu D.

rosita-olej-z-trescich-jater
Goodie Olej z tresčích jater - extra panenský
 Prémiovou kvalitu a maximální obsah nenarušených účinných látek si olej zachovává díky původu z udržitelného lovu divokých tresek žijících v čistých vodách okolo Islandu Olej se zpracovává za studena, takže si zachovává maximální obsah živin.

Vitamín D

Vitamín D představuje sám o sobě velké téma a mohl by tu o něm být celý samostatný rozsáhlý článek. Spousta z nás ví, že velká část populace trpí jeho nedostatkem. Velmi často je to v důsledku absence jeho kvalitních přirozených zdrojů ve stravě (tučné ryby, vejce) a z málo tráveného času na slunci a přirozeném světle. Mnohokrát může být jeho nízká hladina i důsledkem nějakého chronického problému v organismu.

Snížené hladiny vitamínu D u těhotných jsou spojené se sníženou hladinou vitamínu D u miminka, a tudíž i se zvýšeným rizikem vzniku křivice a rozvojem respiračních infekcí, alergií a ekzémů. [6

V rámci suplementace je třeba tento vitamín co nejvíce čerpat z přirozených zdrojů, které jsou tělu vlastní a umí s nimi pracovat (v létě slunce, v zimě strava a olej z tresčích jater). Z mého pohledu je olej z tresčích jater nejlepší formou suplementace vitamínu D, protože se zde nachází spolu s vitamínem A, se kterým potřebuje být v synergii. Každý receptor vitamínu D má totiž místo i pro vitamín A a oba jsou pro tu správnou společnou „muziku“ potřební (pokud doplňujeme pouze vitamín D, vyčerpáváme vitamín A, kterého již tak nemíváme ve stravě dost).

TIP: O tom, jak je dostatečná hladina vitaminu D důležitá ve vývoji dětí, jsme psali už v článku: Proč potřebují děti vitamín D už od narození?

Vitamíny skupiny B

Neopominutelnými jsou samozřejmě také velmi známé vitamíny skupiny B. Důležitá je adekvátní hladina vitamínu B9 (kyselina listová), který je zásadní pro vývoj nervové soustavy plodu. Nejideálnější je však tento vitamín doplňovat už před otěhotněním samotným, protože k vývoji neurální trubice dochází hned v prvních týdnech po oplození. Ze stejného důvodu je velmi podstatný i dostatek vitamínu B12, jenž stejně tak ovlivňuje zdravý vývoj plodu a jeho nervové soustavy. U obou těchto vitamínů volte jejich aktivní formy (methylfolát a methylkobalamin).

TIP: Více o vitamínech skupiny B a jejich vlivu na správné fungování těla se dočtete v článku: Vitaminy skupiny B: Co jsou zač a jaký mají vliv na zdraví?.

liposomalni-b12-goodie
LIPOSOMÁLNÍ B12 (METHYLCOBALAMIN) 30 KS
Goodie vitamin B12 je v čistě přírodní aktivní formě methylcolabaminu a v liposomální podobě, která představuje revoluci ve vstřebatelnosti - je až 20x účinnější než běžné doplňky stravy. 

Vitamín C

Z dalších vitamínů můžeme zmínit ještě například vitamín C, který je významným antioxidantem, má nápomocnou funkci při produkci kolagenu, pomáhá předcházet rozvoji preeklampsie a podporuje funkci nadledvinek (které v období těhotenství pracují o sto šest a rozhodně není žádoucí je zatěžovat stresem, myslete na to). Během těhotenství potřeba vitamínu C roste, proto je více než vhodné ho doplňovat, například v přírodní formě, jakou představuje Berry Power Supermix.

berry-power-supermix-bio-150-g-goodie

BERRY POWER SUPERMIX BIO 150 G
Berry Power Supermix je směs 100% přírodních prášků z šípku, camu camu, aceroly a aronie. Obsahuje opravdu nadměrné množství vitamínu C a to v té nejlepší vstřebatelné přirozené formě.

Zinek

Ani na minerály nesmíme v tomto kritickém období zapomenout. Jedním z těch, které rozhodně stojí za zmínku, je zinek, protože ovlivňuje vývoj mozku miminka, jeho celkový růst i vývoj imunitního systému. [3] Nejlepší je volit zinek z přirozených zdrojů přírody, kde jsou jeho nejbohatším zdrojem ústřice, dále pak maso a dýňová semínka – například čtvrt šálku dýňových semínek dodá tělu přibližně 45 % doporučené denní dávky hořčíku, 28 % denní dávky železa a 17 % zinku.

Hořčík

Nicméně tím zcela nejzásadnějším minerálem, který má velký význam nejen pro těhotné, je hořčík. Hořčík patří mezi minerály, které organismus nejrychleji zužitkovává v obdobích stresu, čímž těhotenství pro tělo rozhodně je. Pomáhá také s křečemi, únavou a zlepšením spánku – tedy s problémy, které pravděpodobně zná nejedna žena v očekávání. [4] Doplňovat ho lze buď perorálně v liposomální formě, nebo transdermálně skrze kůži, například hořčíkovým sprejem, či v rámci relaxační koupele s epsomskou solí.

Víte, že? Hořčíkový sprej může při aplikaci na bříško pomáhat s častým močením během noci a při aplikaci na záda s jejich bolestí.

magnesiovy-olej

MAGNESIOVÝ OLEJ 31% 100 ML
Představuje vysokou a bezpečnou 31% koncentraci chloridu hořečnatého. 100% přírodní produkt je testován a balen bez chemického a tepelného ošetření v ČR. Neobsahuje vonné či konzervační látky, ani silikony a jiné deriváty. 

Probiotika

Posledním doplňkem, který stojí za zmínku jsou probiotika. Vyvážený mikrobiom velmi významně ovlivňuje naše dlouhodobé zdraví, přeci jen velkou část našich těl tvoří mikroorganismy. Obsazení prospěšnými bakteriemi hraje velmi významnou roli především u porodu, když miminka prochází porodními cestami, kde získávají své prvotní osídlení do budoucího života, které by mělo být ideálně té nejlepší možné kvality. Střevní mikrobiom ovlivňuje ten vaginální, proto je vhodné jej pravidelně podporovat i během těhotenství. K tomu skvěle slouží pravidelná konzumace fermentovaných nápojů, či potravin, nebo kvalitní probiotika, jako jsou například ty od značky Smidge.

goodie-smidge-60-kapsli

Goodie probiotika 30 ks
Síla úctyhodné porce 20 miliard prospěšných probiotických bakterií z 20 různých kmenů v jedné kapsli podpoří střevní mikrobiom, imunitu a související procesy v těle. 

Káva a CBD. Ano, či ne?

Mnoho žen při otěhotnění řeší, zda mohou pokračovat ve stereotypu konzumace denní kávy. Názorů existuje několik, ale z mého pohledu je odpověď spíše NE, a to hned z několika důvodů. Těhotné ženy jsou na kofein více senzitivní, trvá u nich 1,5–3,5krát déle, než kofein opustí jejich organismus, a tudíž na ně může mít mnohem déle vliv. Má sklony k omezení přísunu toku krve k plodu, což jej může negativně ovlivňovat. Několik výzkumů také prokázalo, že konzumace kofeinu v těhotenství může mít v některých případech negativní vliv na růstu plodu [1]. Z mého pohledu je tak lepší v tomto období kávu prostě opustit a raději si užívat bezpečné Cofree a jeho benefity.

coffree-goodie

COFFREE - PAMPELIŠKOVÝ KÁVOVINOVÝ NÁPOJ 75 G
Coffree je 100% přírodní prášková směs z lehce praženého čekankového a pampeliškového kořene, ječmene a rýže, která chutná naprosto totožně jako káva a jako bonus má i blahodárné účinky na zdraví. Obsah kořenů pampelišky a čekanky příznivě ovlivňuje střevní peristaltiku, pomáhá předcházet zácpě a působí na zvýšení hladiny adiponektinu, který reguluje správnou hladinu glukózy v krvi.

Velmi často se setkáváme i s dotazy na užívání CBD. V tomto směru bohužel neexistují 100% jasné vědecké podklady pro poskytnutí definitivní odpovědi, a právě z toho důvodu se ve velké většině užívání CBD spíše nedoporučuje. Zdá se však, že mnoha ženám pomáhá od některých nepříjemných symptomů, proto rozhodnutí závisí vždy na ženě samotné a její poradě s kvalifikovaným odborníkem. [5]

 

Doplňky stravy jsou rozhodně skvělým nástrojem, který může ženám v těhotenství ulevit od některých nepříjemných symptomů, nebo pomoci s podporou co nejlepšího zdraví miminka. Vždy je však na místě myslet na to, aby i strava měla co nejkvalitnější základ a stejně tak složky, kterými ji budeme vylepšovat. A přesně na tom si v Goodie zakládáme!




Zdroje:
1. Maternal caffeine intake during pregnancy is associated with risk of low birth weight: a systematic review and dose–response meta-analysis, Ling-Wei Chen and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2014 Sep 19.
2. Vitamin A for Fetal Development, MARY ENIG, PHD, westonaprice.org, NOVEMBER 12, 2005
3. Supplement Alert: Think Zinc for Fertility, REVIEWED BY CHRISTINE TRAXLER, MD, mindbodygreen.com, JULY 25, 2021
4. MAGNESIUM OIL AS THE PERFECT COMPANION DURING PREGNANCY, saint-charles.eu
5. A WELL BODY AND A WELL BABY: WITH OR WITHOUT CBD, onyxandrose.com
6. Vitamin D in Children’s Health, Joy A. Weydert, ncbi.nlm.nih.gov, 2014 Sep 12.



Autor: Karolína Tomaides
Tisk