Pryč jsou časy, kdy těstoviny znamenaly kalorickou bombu s nepříliš zajímavým nutričním profilem. Moderní doba je zábavná možnostmi výběru. Klasické pšeničné těstoviny už můžeme nahradit zdravými variantami, které zapadnou do vyváženého jídelníčku. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, garantujeme, že vás osloví! 

Luštěninové těstoviny – přílohy plné bílkovin

Těstoviny na bázi luštěnin jsou teď velkým hitem. Není tomu divu – jsou rychlé, snadné na přípravu a hlavně – nabité nejen sacharidy, ale také bílkovinami a vlákninou. Pojďme se podívat na ty, které jdou na pultech obchodů a ve skladech e-shopů nejvíce na dračku: 

  • Cizrnové 

Právě tento druh se svou chutí a barvou nejvíce blíží ke klasickým bílým těstovinám. Jejich porce pořádně a na dlouho zasytí. Obsahují spoustu bílkovin a vlákniny a kromě toho jsou také úžasným zdrojem železa a hořčíku. Zajímavostí je, že cizrna obsahuje vysoký obsah lysinu, což je aminokyselina, která má vliv na odstraňování celulitidy. 

Těstoviny proteinové – 100% cizrna – Penne BIO 250 g

Ve 100 g obsahují 22 g bílkovin a 14 g vlákniny. 

  • Čočkové

Dočetli jsme se, že čočka je součástí lidské stravy už 13 000 let. Její benefity jsou ohromující – má schopnost snižovat záněty, snižovat hladinu cholesterolu, tlumit chutě a podporovat metabolismus tuků. Nezávisle na barvě čočka obsahuje antioxidanty zachycující volné radikály (což jsou reaktivní kyslíkové druhy; vedlejší produkty probíhajících biochemických reakcí v našem těle mohou způsobovat poškození důležitých buněčných složek). 

Těstoviny proteinové – 100% červená čočka – Penne BIO 250 g

Ve 100 g obsahují 21 g bílkovin a 14 g vlákniny. 

  • Hrachové 

Všichni známe typickou hráškovou chuť, která samozřejmě provází i tento druh těstovin. Kvalitní hrachové těstoviny totiž neobsahují nic jiného než hrách. Díky svému přirozeně vysokému obsahu bílkovin a vlákniny patří k oblíbené potravě sportovců a veganů. Jsou však bohaté i na kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a vitaminy C, E a K. Přispívají tak k redukci váhy, chrání naši imunitu, regulují krevní tlak a vyživují pokožku. Na těstoviny dost dobré, co říkáte? 

Těstoviny proteinové – 100% zelený hrášek – Fusilli BIO 250 g

Ve 100 g obsahují 23 g bílkovin a 7 g vlákniny.  

Těstoviny ze superpotravin 

Superpotraviny jsou ve zkratce potraviny obsahující mimořádně vysoké množství látek prospěšných pro zdraví. Jejich zařazení do jídelníčku je proto víc než žádoucí. Pokud vás toto téma zajímá více, rozhodně si přečtěte tento náš starší blogový článek. Jejich konzumace samozřejmě není samospásná, vždy je důležité jíst vyváženě, pravidelně cvičit a starat se o svou psychiku, pozitivní vliv ale přesto zůstává zásadní. Není proto divu, že se z nich vyrábí i těstoviny. Které to jsou? 

Těstoviny superfood – Čirok s červenou řepou – Fusilli BIO 250 g

Čirok je protizánětlivá bezlepková obilovina, která stimuluje metabolismus a podporuje hubnutí. O řepě se málo ví, že podporuje zdravé fungování mnoha orgánů a pomáhá překonávat nástrahy civilizačních chorob. 

Těstoviny superfood – Se spirulinou – Penne BIO 250 g

Jejich základem je BIO celozrnná rýžová mouka. O funkční doplnění se stará spirulina – zelená řasa s antioxidačními vlastnostmi, která zmírňuje zánětlivé procesy a pomáhá regulovat glukózu, krevní tlak a cholesterol. 

A co k těstovinám? Hotové omáčky! 

To, jestli jsou běžné i alternativní těstoviny zdravé, do značné míry ovlivňuje, co k nim podáváme. Sýrová omáčka nebo mleté hovězí jsou sice chutné, naše těla z těchto kombinací ale neplesají. Rychlé, chutné, a přitom výživné jsou zeleninové omáčky nebo směsi, co dům dal. A když nestíháme nebo nám chybí inspirace? Existují i zdravé polotovary. Naše hotové omáčky jsou nutriční radost a navíc gurmánský zážitek. Ochutnejte třeba dýňovou s meruňkami a zázvorem nebo houbovou s mátou a tymiánem. Jsou zcela veganské a vylazené do naprosté dokonalosti. Příprava chutné večeře vám s nimi nezabere ani 10 minut. 

Omáčky na těstoviny 300 g

Zdravé a chuťově netradiční omáčky na těstoviny, ale vlastně nejen na ně. 

Najděte inspiraci v receptech

Na našich stránkách naleznete sekci s netradičními a zdravými recepty. Jsou mezi nimi i ty těstovinové. Zkuste například: 

Máte rádi těstoviny? A upřednostňujete klasiku nebo si dopřáváte spíše ty právě zmiňované, bez lepku, sóji a laktózy? Ať tak či tak, přejeme vám dobrou chuť! Autor: Lída Dubinská
Tisk