Porod je jedním z nejvýznamnějších okamžiků v životě ženy, a příprava na něj by měla být pečlivá a promyšlená. Aby byl zážitek co nejpříjemnější a nejméně stresující, je důležité se dobře připravit jak fyzicky, tak mentálně. 

A proto vám přinášíme praktické tipy, které vám pomohou připravit se na porod a zvládnout ho co nejlépe s ohledem na propojení těla a mysli, informovanost, kritické myšlení i zapojení partnera.

Kdy začít s přípravou na porod? 

Ideální doba pro zahájení vědomé přípravy na porod se liší v závislosti na individuálních potřebách a preferencích každé těhotné ženy. Obecně se doporučuje začít s přípravami na porod mezi 20. až 30. týdnem těhotenství. 

Zpravidla jde o dostatek času k zapojení se do kurzů přípravy na porod, kde najdete důležité informace o různých aspektech porodu, dýchacích technikách, možnostech úlevy od bolesti i technikách hypnoporodu (afirmace, vizualizace, relaxace, dech). Všechny tyto znalosti a důležité informace zahrnují kurzy Porod je krásný

TIP: Zjistěte více informací o tom, jak si vybrat kvalitní předporodní kurz

Co je důležité před porodem vědět a na co se připravit?

Celková příprava na porod se dá rozdělit do třech kategorií, které se však vzájemně prolínají a doplňují – fyzická příprava těla, nutriční vyživení a osvojení si mentálních technik. Získávání informací představuje efektivní práci se strachem, protože neznámé bývá nejděsivější. Informovanost o fyziologii porodu, ale i jak to funguje v porodnicích a jaký porodní tým si vybrat proto znamená velké ulehčení. 

Fyzická příprava těla na náročné období plné změn

Fyzická příprava, jako je pravidelné cvičení zaměřené na posílení svalů důležitých pro porod, může přispět k efektivnějšímu a rychlejšímu porodu. Nemusíte se pouštět do žádného složitého cvičení, velmi dobře poslouží i obyčejná chůze. Podle některých studií totiž pravidelná chůza může pomoci snížit riziko komplikací během těhotenství. [1]

Pravidelné mírné až středně intenzivní cvičení zároveň podpoří kondici a posílí svaly, což může usnadnit samotný průběh porodu. Klíčová je hlavně mobilita, s čímž pomáhají speciálně sestavené cviky gravidjógy.

TIP: S uvolněním těla pomohou koupele například s epsomskou solí, díky které do těla jemně doplníte cenný horčík. 

Dostatečné vyživení těla 

Závěrečná fáze těhotenství a následný porod představují pro tělo obrovskou zátěž. Správnou výživou a dostatečnou nutriční zásobeností můžete řadu procesů v těle usnadnit a zefektivnit. V první řadě se zaměřte na vyváženou a kvalitní stravu ideálně co nejvíce v BIO kvalitě. Dbejte na optimální příjem vitamínů a minerálů ve své přirozené celistvé formě. 

Zhruba čtyři týdny před porodem si dopřávejte 4 až 5 datlí, které jsou vynikající pro tonizaci svalů a přispívají k větší pružnosti. Zároveň ovlivňují oxytocinové receptory a způsobují, že děložní svaly lépe reagují na oxytocin, což ještě více pomáhá k přirozenému porodu.[2] 

Prospěšné rovněž může být zařazení lněného semínka, které je bohaté na omega 3 nenasycené mastné kyseliny a pomáhá se změkčením stolice při hrozících zácpách či s tvorbou sekretu v pochvě pro hladší průběh porodu. 

Pomoci mohou i doplňky stravy, které zařazujte ideálně po konzultaci s lékařem. Konkrétně jde například o vitamín B9 pro prevenci vývojových vad, železo pro prevenci anémie a omega-3 mastné kyseliny pro vývoj mozku a zraku plodu.

TIP: Přečtěte si, jaké doplňky stravy užívat v těhotenství

Mentální příprava k propojení těla a mysli 

Psychologická příprava, včetně technik relaxace a vizualizace, může pomoci snížit úzkost a zvýšit pocit kontroly. V kurzech předporodní přípravy získáte vydatnou porci důležitých informací odborně sestavených na základě vědomostí a zkušeností s porody. 

Už samotná informovanost přináší z velké části uklidnění. Pro ještě větší snížení stresu a podporu duševní pohody navíc zařaďte v rámci přípravy na porod i relaxační techniky a meditace. 

Pomoci mohou rovněž esenciální oleje, které je však v těhotenství potřeba používat velmi opatrně, dbát na jejich maximální kvalitu a volit vhodné druhy rostlin, například levanduli

A jak připravit partnera na jeho roli u porodu?

Pokud má partner být přítomen u porodu, je důležité, aby byl na tuto událost řádně připraven a naladěn společně s budoucí matkou. Obzvlášť v situacích, kdy se jedná o první porod, raději navštěvujte odborně vedený kurz, kde se seznámíte s praktickou přípravou a snáze rozptýlíze případné obavy. 

Partnerova pomoc může být během porodu neocenitelná, ať už jde o fyzickou přítomnost, emocionální podporu nebo pomoc s komunikací s medicínským personálem, ale je velmi důležité, aby byl právě i partner dostatečně informován, s čímž opět mohou pomoci kurzy Porod je krásný, které se přímo specializují na přípravu párů. 



S propojením těla a mysli, znovunalezením důvěry v ženské tělo a jeho schopnost porodit přirozeně přichází větší jistota tolik důležitá pro zvládnutí klíčového okamžiku v životě každé ženy i jejího partnera. Nepodceňujte přípravu, protože během porodu každé ulehčení, ať už fyzické nebo mentální, velmi oceníte.