Taky vám přijde, že ten čas letí čím dál rychleji? Vánoce už jsou zase za dveřmi. Někteří z vás už možná zadělávají na perníkové těsto! A tak jsme si řekli, že si společně připomene pár tipů, jak lze přípravu cukroví a následné trávení trochu odlehčit! 

Trendy se střídají nejen v šatníku, ale i v kuchyni. A vypadá to, že jeden trend získává rok od roku na síle. Je to větší zájem o zdravější přípravu pokrmů. 

Začínáme chápat, že to, co jíme, přímo ovlivňuje to, jak se cítíme. Všichni jsme tak trochu otroky trendů dob minulých, kdy byly propagovány ne zrovna zdraví prospěšné potraviny.

Čím tedy nahradit to, co tak důvěrně známe a předává se z generace na generaci? Zdá se to někdy nelehké. Jde však jen o to, seznámit se s jinými alternativami a vytvořit si nový návyk.

Takže! Jdeme na to! Hned na začátku se podíváme na zoubek tomu největšímu ďáblíkovi dnešní doby!;)

  • Cukr – proč jej nahradit a čím?

Už jste se asi také setkali s tím nehezkým synonymem, kterým cukr častujeme - bílý jed. Zkusme se střízlivě podívat na to, proč se mu tak říká, když je nezbytnou součástí pro správnou funkci našeho organismu a je zdrojem energie pro každou buňku našeho těla.

Není cukr jako cukr

Pro pochopení celé problematiky postačí, když se budeme soustředit na sacharidy v potravinách přirozeně se vyskytující – nejlépe v podobě škrobů a vlákniny. Tyto komplexní sacharidy jsou oproti jednoduchým cukrům pozvolnou zásobárnou energie. Nedochází k nehospodárnému zacházení s inzulínem v těle a neblahému kolísání krevního cukru.

Jednoduché cukry bychom měli dát v jídelníčku až na druhou kolej a pokud přeci jen toužíme si život trochu osladit, je důležité vybírat z kvalitních zdrojů. Při přípravě ingrediencí na pečení vynechte bílý cukr–to jsou prázdné kalorie s nulovým zastoupením mikronutrientů. My v Goodie máme nejraději datlový cukr–ten je vyroben 100% z datlí. Hned potom saháme po kokosovém cukru–ten je vyroben z nektaru květů kokosových palem. A v čem obalit vanilkové rohlíčky? Xylitol neboli březový cukr je přírodní sladidlo, které se získává z dutiny a kůry břízy bělokoré. Máme ho v BIO kvalitě v moučkové konzistenci. 

  • Bílá mouka – další nepřítel?

Je možná k zamyšlení, proč tolik z nás dnes trpí nestravitelností lepku.

Důvod nehledejme jen v nadměrné konzumaci pečiva. Zásadní je totiž podíl lepku v pšenici, kterou dnes používáme. Až do 6.století se totiž pěstovala pšenice dvouzrnka, namísto nám dobře známé pšenice seté. V čem je ten zásadní rozdíl? A proč jedna nahradila druhou?

Pšenice dvouzrnka má nižší obsah lepku. Z toho důvodu se možná naši předci nemuseli potýkat s lepkovou intolerancí v takové míře, jako my dnes. Pšenice setá je oproti své, řekněme citlivé starší setře, mnohem odolnější a jednodušší na pěstování. Bohužel je to ale vykoupeno kvalitou, která se může odrazit na našem zdraví.

Dalším významným důvodem je zpracování – dříve se pšenice a žito mlely mezi mlýnskými kameny a mouka tak obsahovala celé zrno – jak střed s lepkem a škrobem, tak obilku a klíček. To vše napomáhalo správnému trávení. Díky těmto enzymům v klíčku však mouka žlukla a nebyla snadno uchovatelná. Dnes se mele válcovými mlýny, ve kterých se při drcení oddělí klíček od vnější části zrna a zbyde jen lepek a škrob.

Dnešní trh skýtá velmi rozmanitou nabídku, kde si snadno vyberete, čím klasickou bílou mouku nahradit. Můžete najít takové alternativy, které obsahují lepku výrazně méně, nebo ho neobsahují vůbec. A navíc s sebou nesou přednosti dané plodiny.

V naší nabídce máte opravdu z čeho vybírat. Najdete zde oblíbené a známe varianty, jako je mouka špaldová, pohanková, mandlová či rýžová. Šli jsme však ještě za klasiku a přinášíme vám takové vychytávky, jako mouka kokosová, arašídová, maková a jiné

  • Tuky a dogmata

Do našeho jídelníčku tuky rozhodně patří. Tak, jako v jiných případech se však jedná o to, dobře si vybrat.

Tuky jsou spolu s bílkovinami základní stavební složkou našeho těla a plní řadu nezbytných funkcí.

Zdrojem nenasycených tuků jsou ořechy, semínka, nebo rybí tuk. Mají opravdu pozitivní vliv na naše zdraví. Posilují náš imunitní systém, snižují krevní tlak a hladinu "špatného" cholesterolu.

Zato většina nasycených tuků dělá přesný opak. Oleje se průmyslově ztužují (hydrogenují) a tím se nenasycené tuky mění na nasycené. Při ztužování tuků vznikají tzv. trans-mastné kyseliny, jejichž příjem je spojován se vznikem srdečních chorob. Vyhněte se při pečení margarínům.

V našem e-shopu najdete širokou nabídku zdravých tuků. A jelikož jsme u toho pečení, doporučujeme vám přepuštěné máslo Ghí nebo kokosový olej pro svůj vysoký stupeň přepálení. Zejména chuťově má nejlepší předpoklady stát se ideálním společníkem pro vaše zdravé pečení.

Skoro to až vypadá, že vás chceme zlomit na výhradně rostlinnou stravu. Je pravda, že kdyby většina našeho jídelníčku byla převážně rostlinného původu, prospělo by to nejen nám, ale i celé naší planetě. Co myslíte?

  • Mléko ano nebo ne?

To, jestli je přirozené pít mléko jiného savce je otázka, nad kterou se dnes zamýšlí mnoho lidí. A to ať z etického hlediska, či je k tomu donutilo zdraví.

Průmyslově zpracované mléko může mít neblahé účinky na naše zdraví – v některých situacích může podporovat rozvoj zahlenění, navíc je potenciálním zdrojem reziduí antibiotik.

Do čtyř let našeho života se nám v těle přirozeně tvoří enzym laktáza, který umí štěpit laktózu – mléčný cukr. S přibývajícími léty se stává tento enzym neaktivní. Delší konzumace mléka tedy může u některých lidí způsobit laktózovou intoleranci (neschopnost strávit mléčný cukr, kterou trpí nemalá část naší populace). Organismus se na pití mléka částečně přizpůsobil, je ale otázka, co z těchto dvou věcí je nepřirozené – konzumace mléka, či laktózová intolerance.

Dnes lidé ve velké míře vyhledávají rostlinné alternativy mléka. Díky této velké poptávce máme opravdu z čeho vybírat. Můžeme své chuťové pohárky rozmazlovat různými variantami, ať už je to mléko rýžové, sójové, mandlové, kokosové či mnohé jiné.

  • Co se skrývá za vejcem?

„Pokud nevykořeníme utrpení ze způsobu chovu zemědělských zvířat, nebudeme jako lidstvo nikdy svobodní.“

Už nevím, kdo to řekl. Je ale jasné, že to není jen naše blaho, o které bychom se měli v rámci našeho stravování starat. Kdo alespoň trochu nahlédl do podmínek komerčního chovu slepic, už si asi s klidným svědomím vejce z klecového chovu nikdy nekoupí. A to je asi i důvod, proč jsou tyto chovy upozaděny na periferie a skryté naším očím.

Vejce z volného chovu jsou možná dražší, uvědomme si však, co si těmi penězi skutečně kupujeme. Podporujeme spokojené bytí živé bytosti, nebo její nekonečné utrpení.

Pokud je zvířatům umožněno naplňovat své pudové potřeby, přirozeně se to promítne i do kvality produktů, které si od nich bereme. 

  • Krémy a džemy–nejen na promazání

I tady lze popustit uzdu fantazii a nechat se inspirovat neotřelými a neskutečně chutnými pojidly. Pro toto blažené mlsání využíváme přirozenou sladivost plodin a zachováváme jejich autentickou chuť.

Čím si spojit linecké, perníčky či RAW cukroví? Máme pro vás hned několik tipů!

Beze studu musíme říci, že naše řada ořechových krémů je skutečný gurmánský úspěch!;) V tomto případě ale zdravější rozhodně neznamená méně chutné! No, zde se nelze rozepisovat. Kdo neochutná, nepochopí!;)

Pokud potřebujete doladit své cukroví ovocnými příchutěmi, pak si dovolíme říci, že zaplesáte i nad nabídkou našich džemů….

Závěrem vás chceme pochválit, že se snažíte o zdravější přístup ke svému životu skrze stravování. A chtěli bychom vás vyzbrojit i trochou trpělivosti. Zdravé pečení si možná žádá řadu experimentů a jisté zasvěcení do mírně odlišného zacházení se surovinami, než pečení klasické. Výsledek však stojí za to. Vánoce bez pocitu přeplněného břicha, pálení žáhy či nežádoucích kil navíc, která (co si budeme říkat) s novoročními předsevzetími opravdu nemizí! 



Příjemné a zdravé mlsání vám přeje vaše GOODIE.



Autor: Andrea Smělíková
Tisk