Detoxikace v lidském těle funguje nonstop, avšak ne vždy s maximální efektivitou. Naštěstí dokážeme jednotlivé procesy pozitivně ovlivnit tím, jaké látky přijímáme ze stravy a přírodních přípravků.

Seznamte se 4 bylinami s detoxikačními účinky, které podpoří činnost orgánů, a tím i celou přirozenou očistu těla po celý rok včetně období jarního detoxu.

 

V tomto článku se dozvíte, jak s detoxikací těla pomůže:

  •       Ostropestřec mariánský (Sylibum marianum)
  •       Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)
  •       Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
  •       Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Proč využívat byliny na podporu detoxikace těla?

Byliny obsahující prospěšné látky poslouží pro zvýšení efektivity přirozených očistných procesů, kdy stimulují jednotlivé orgány ve snaze dostat z nich co nejlepší výkon při odstraňování škodlivin a nežádoucích odpadních produktů. Příroda totiž funguje jako neuvěřitelná zelená lékárna, jen musíte vědět, po jaké konkrétní rostlině sáhnout při daných obtížích – například níže uvedené 4 byliny si zaslouží jasné první příčky v posílení detoxikačních procesů těla.

TIP: Chcete se dozvědět více informací o tom, jak obecně funguje očista organismu a čím ji posílit? Přečtěte si samostatný článek na téma: Jak se začátkem jara podpořit přirozený detox těla.

Ostropestřec mariánský (Sylibum marianum)

Ostropestřec mariánský svým vzhledem připomíná obyčejný bodlák, avšak za nezáživným vzhledem se ukrývá ohromná vnitřní síla díky obsahu cenných látek. V našich končinách volně rostoucí ostropestřec na mezi nepotkáte, protože roste převážně v oblasti Středomoří či Asie, kde se stal bylinou po staletí využívanou v lidovém léčitelství. Už v antickém období se používal jako lék při hadím uštknutí a přibližně od 17. století se doporučuje na posílení jater, úpravu krevního tlaku či podporu zdravého trávení.

I moderní věda vidí v ostropestřci mariánském obrovský potenciál, kdy mírní průběh nemocí a funguje jako prevence. Obsažené látky, především rostlinné sloučeniny označované souhrnně jako silymarin, mají silný hepatoprotektivní účinek, kdy chrání jaterní buňky díky své antioxidační, antivirové a protizánětlivé aktivitě. Podle vědeckých zjištění dokážou blokovat toxiny přímo na membránové úrovni ještě předtím, než se dostanou dovnitř buňky a napomáhají zvyšovat syntézu proteinů, což zlepšuje regeneraci jater. [1], [2]

Komplex účinných látek složený ze silybinu, silydianinu a silychristinu celkově označovaný jako silymarin poprvé izolovali němečtí vědci v roce 1968. V rámci německých výzkumů byly tyto látky také úspěšně použity při otravě muchomůrkou zelenou. 

Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)

Klanopraška čínská známá i pod svým latinským názvem Schisandra chinensis je popínavá rostlina oceňovaná především pro své sytě červené plody. Divoce roste v oblastech jihovýchodní Asie, kde si našla své pevné místo coby jedna z 50 nejdůležitějších základních bylin tradiční čínské medicíny, v rámci které byla používána pro léčbu trávicího traktu, respiračního selhání a při únavě či slabosti. [3]

A není se čemu divit, protože klanopraška obsahuje vitamíny (A, B, C a E), fytosteroly (stigmasterol, β-sitosterol), organické kyseliny (kyselina citrónová, jablečná, fumarová a vinná), bioprvky (Ca, Mg, Fe, Mn, B, Zn, Cr, Ni, Cu, Co) a skupinu látek zvaných schizandriny, které působí antioxidačně a protizánětlivě. [4] Kromě toho zvyšuje koncentraci glutathionu a vitamínu C, což chrání jaterní buňky před poškozením, a navíc urychluje dělení nových buněk umožňující efektivnější regeneraci jater.[5]

Staří čínští léčitelé považovali schizandru za všelék, protože kromě pozitivního vlivu na přirozený detox těla se oceňuje také jako silný adaptogen při zvýšené námaze a stresu.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice lysá s latinským názvem Glycyrrhiza glabra se v tradiční medicíně spojuje s životní silou a dlouhověkostí, kdy stimuluje především činnost srdce a sleziny. Zmínky o ní pochází již z dob starověké egyptské civilizace či indiánských kmenů, kde kořen z lékořice sloužil pro snížení horečky.

Extrakt z lékořice přirozeně obsahuje až 300 flavonoidních sloučenin včetně nejvíce zkoumaného glycyrrhizinu. Díky tomuto bohatému obsahu účinných látek působí lékořice protizánětlivě, antimikrobiálně a antioxidačně. Pomáhá chránit a posilovat játra stabilizací buněčných membrán, snížením zánětlivých procesů a podpořením tvorby nových buněk. [6]

Kořen lékořice je až 50x sladší v porovnání s řepným cukrem, a díky své specifické chuti se z něj vyráběl sladký nápoj pro faraony.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Známá a všudypřítomná bylina rostoucí i v těch nejmenších spárech betonu, pampeliška lékařská (latinsky Taraxacum officinale) je zahrádkáři označována za plevel, a přitom nám dokáže nabídnout tolik látek s blahodárným vlivem na zdraví. Jakožto bylina přirozeně rostoucí v našich podmínkách se pampeliška užívala v lidovém léčitelství při žloutenkách, poruchách metabolismu a nemocích spojených se slezinou či slinivkou.

Prospěšné látky ukrývající se zejména v kořeni povzbuzují činnost trávicí soustavy, stimulují žlučník a pročišťují močové cesty. [7] Extrakt z kořene vyniká protizánětlivým působením a napomáhá zdravému metabolismu tuků, které se tím pádem tolik neukládají v oblasti jater, což zlepšuje jejich funkčnost a zdraví.[8]

Pampeliškový kořen lze po usušení upražit, rozemlít a připravit z něj náhražku kávy, i proto ho najdete například v oblíbeném kávovinovém nápoji Coffree, kde se výborně doplňuje s čekankou.

 Síla bylin v podobě tinktury

 

Detox jater tinktura 50 ml

optimalizuje pročištění organismu

napomáhá zdravé činnosti jater

podporuje zdraví ledvin a močových cest

chrání buňky před poškozením oxidačním stresem

Prospěšné účinky všech 4 bylin pro detox navíc v kombinaci s extraktem ze zeleného čaje a doplněné o vitamín C k maximálnímu využití rostlinných látek získáte v podobě jedné tinktury. Využijte vysoce vstřebatelnou formu a snadné dávkování v jarním období i kdykoliv během roku, když si tělo požádá o pomoc se zlepšením přirozené detoxikace.

 

Tisk