Čas od času potřebujeme alespoň maličko povzbudit všichni. Může za to přemíra stresu, který už většina z nás vnímá jako samozřejmost, naopak nedostatek, nebo nekvalitní spánek, stejně jako nedostatek odpočinku. Navíc většina lidí nedělá často činnosti, které je baví, nebo je dělají minimálně.

To vše se dříve či později odrazí na našem psychickém stavu v negativní podobě a to je právě ten moment, kdy můžeme sáhnout po přírodním voňavém povzbuzováku zvaném aromaterapie!

Číslo jedna pro příval energie je rozmarýn

Éterický olej z rozmarýnu má suchou a hřejivou povahu - ideální pro rozproudění krve po celém těle. Pokud máme studené ruce, nohy, nebo potřebujeme “prohřát” a povzbudit psychicky, Rozmarýn je určitě éterický olej, po kterém bychom měli sáhnout. Přidává se také do afrodiziakálních směsí, protože rozdmýchává energii a tedy vášeň. Tím, že podporuje tok krve, zvyšuje nápadně krevní tlak. Pokud tedy již máme vysoký krevní tlak, pozor na jeho použité množství ve směsi. Další účinek na fyzické úrovni je též možné prokrvení vlasové pokožky a tím větší kvalita vlasových váčků - vlasy nebudou tolik vypadávat, naopak dobře porostou nové, budou krásné a kvalitní.

Na psychické úrovni můžeme po éterickém oleji z rozmarýnu sáhnout kdykoliv, když potřebujeme zvednout náladu, zvýšit produktivitu nebo energii, když jsme smutní, sklíčení, když nás něco trápí a nebo se prostě cítíme na situaci příliš slabí a “malý”. Tedy vždy, když potřebujeme trochu vnitřně vyrůst, zpevnit se a jít do akce. Skvěle si poradí s odvanutím negativních myšlenek, pochybami sám o sobě nebo s kritikou a odsuzováním sebe sama. Jeho povzbuzující a posilující účinky se často přirovnávají k účinkům kávy, kterou si dáváme ráno, či odpoledne na doplnění chybějící energie.

Esenciální olej z rozmarýnu BIO kvalitě původem ze slunné Severní Afriky obsahuje maximální obsah účinných látek a povzbuzujících silic. Využijete ho do aromalampy, difuzéru i inhalační tyčinky či osvěžovače vzduchu. 

Zchlazující máta peprná

Samozřejmě povzbuzovat a dodávat energii umí i ochlazující éterické oleje, jako je např. ten z Máty peprné, nebo Eukalyptu globulu, o kterém si povíme níže. Máta peprná je sama o sobě velký stimulant a považuje se za jeden z nejsilněji působících éterických olejů vůbec, proto se s ní třeba nakládat a dávkovat ji velice opatrně. Čaj z listů nám pomůže s trávením, ale inhalace éterického oleje naše plíce téměř doslova naplní novým čerstvým vzduchem, novou energií! Jakmile se dostatečně a kvalitně prodýcháme za společnosti vybraných éterických olejů, všechny starosti, trápení a myšlenky, které nás tížily nás okamžitě opustí a my můžeme přivítat čistou mysl, energii a radost.

Další z podporujících benefitů máty je, že umí velmi rychle zchladit každou “horkou hlavu”. Pokud tedy na vás bude někdy situace až moc, příliš emocí, stresu nebo čehokoliv, v čem se nebudete psychicky cítit dobře, inhalujte mátu peprnou (ideálně ve směsi), počítejte alespoň do 30 a běžte se na chvilku projít. Zaručeně funguje! 

TIP: Přečtěte si, jak máta peprná pomáhá při bolestech hlavy a jak s její pomocí získat opravdu účinnou aromaterapeutickou směs. 

Závan čerstvého vzduchu aneb svěží Eukalyptus globulus

Velmi podobně pak na nás působí éterický olej z Eukalyptu globulu. Svojí ostrou svěží vůní nám dokonale pomůže se prodýchat, povzbudí na těle i na duši, dodá energii a pomůže pročistit hlavu. Podporuje náš dýchací systém, pomáhá více okysličit krev, zvyšuje krevní tlak a zbystřovat všechny naše smysly. Dá se říci, že nás “probouzí” i když už jsme vzhůru :). 

Eukalyptus doporučuji inhalovat kdykoliv, kdy se potřebujete koncentrovat, soustředit a prostě více vnímat, být více tady a teď. Z mnoha příkladů je to například řízení auta, plnění úkolu v práci, učení, ale i vyučování, nebo jiná mentální činnost. S čistou hlavou se nejen můžete těšit přívalu nové energie, ale i vnitřnímu klidu a pohodě.

Netradiční energie z růžového grepu

Éterický olej z růžového grapefritu je řekla bych, poměrně neobvyklý a speciální, přesto velmi vyhledávaný a oceňovaný pro své povzbuzující a čistící účinky. Proto mám velkou radost, že se s ním skrze Goodie můžete seznámit. Nejen že při pouhém otevření lahvičky budete mít pocit, jako byste se právě zakousli do čerstvého grepu a ovane vás sladká, šťavnatá, ale při tom lehce nahořklá a osvěžující vůně (už pouze toto, dokáže zlepšit psychickou situaci o desítky procent), ale grapefruit má také tonizující, stimulační a povzbuzující účinky

Ve dnech a situacích, které by si řekněme zasloužili trochu vylepšit, nám růžový grep zaručeně zlepší náladu, dodá chybějící jistru a energii a co je důležitého - povzbudí nás na jakékoliv cestě, kterou jsme si vybrali. Řekla bych, že je to takový doping, sladký bonbon, nebo šálek kávy, který nás povzbudí a potěší na těle i na duchu.

Osvěžující síla BIO esenciálního oleje z růžového grapefruitu původem z USA doplní energii a zlepší náladu. Skvěle se hodí k přípravě směsí, kterým dodá jemnost i svěžest. 

Povzbuzující síla zvaná oregano

Oregano, byť ho známe spíše jako “přírodní antibiotikum” s velice silnými a koncentrovanými anti infekčními a protizánětlivými látkami, je také skvělý stimulant, dodává nám energii, povzbuzuje a čistí naši mysl. Pomáhá nám najít zpět naši sílu, pokud jsme ji z nějakého důvodu ztratili, nebo ji více a lépe použít, pokud ji máme. Taktéž podporuje sexuální funkce, je velice dobrým afrodiziakem

Doporučuji ho jako první pomoc při únavě a vyčerpání (fyzické i psychické), přetížení, stresu, nebo pokud prostě nevíte kam a jak dál. Někoho může překvapit jeho silná bylinková vůně, ale nebojte se, do směsi jej stačí použít jen pár kapek.
Jak a kdy tedy tuto přírodní sílu využívat pro nejlepší prospěch? Moje doporučení je, vytvořit si směs alespoň ze tří výše zmíněných éterických olejů a inhalovat, inhalovat a inhalovat. Ať se rozhodnete pro jednoduchou inhalační tyčinku, osvěžovač vzduchu, aromalampu, nebo difuzér, vše splní svůj účel. Ideální použití je kdykoliv, kdy potřebujete rozproudit a doplnit energii, tedy hlavně ráno a cca kolem 14-15h odpoledne. Směs působí také skvěle rozptýlená v rostlinném oleji jako povzbuzující masážní směs na hrudník a záda.Tisk