Dokážou ústřice skutečně podpořit chuť na sex, nebo se jedná o mýtus bez reálného základu? Pojďme společně odhalit tajemství těchto oblíbených mořských plodů a jejich vlivu na milostný život.

Přečtěte si, co je pravdy na tom, že ústřice působí jako afrodiziakum a jak se na to dívá věda.

 

V tomto článku se dozvíte:

  • Co jsou to afrodiziaka a jaké potraviny či bylinky mezi ně patří
  • Kdy si ústřice poprvé vysloužily označení afrodiziakum
  • Jak zinek v ústřicích ovlivňuje sexuální zdraví
  • Jaké další látky v ústřicích mohou mít vliv na reprodukci a plodnost

 

Co je vlastně afrodiziakum?

Označení afrodiziakum původně pochází z řečtiny a vychází ze jména bohyně lásky, krásy a plodnosti Afrodíté, která podle pověstí připravovala nápoj lásky pro své milence. Dnes už víme, že princip fungování afrodiziak není magický, ale spočívá v ovlivňování procesů v těle – stimulace produkce hormonů, zlepšení průtoku krve v oblastech pohlavních orgánů či vliv nezanedbatelného placebo efektu, který může ovlivňovat psychickou pohodu.

Jedná se o potraviny nebo bylinky, které díky obsahu specifických látek ovlivňují sexuální vzrušení a libido. Mezi známá přírodní afrodiziaka kromě ústřic patří například:  

Potraviny, bylinky a koření s afrodiziakálními účinky

V dnešní době plné stresu a nástrah negativně ovlivňujících fungování celého organismu se poruchy sexuálního chování objevují až u 52 % mužů a až 63 % žen. [1] Pro řešení tohoto problému je vždy základem odstranění příčiny a celková úprava životního stylu. Afrodiziaka však mohou mírně pomoci a podpořit optimální produkci hormonů a látek zodpovědných za sexuální zdraví.

TIP: Přečtěte si článek, jak přírodními způsoby podpořit chuť na sex.

Proč si v historii ústřice vysloužily označení afrodiziakum

Konkrétně ústřice jsou za afrodiziakum považovány již od dob antického starověkého Řecka, kde byly považovány za symbol plodnosti a sexuální síly. Tento názor se později rozšířil do celého světa a ústřice se staly známé jako "potravina lásky". Údajně je pravidelně užíval i známý milovník Casanova k posílení své mužnosti, aby mohl úspěšně svést přes 100 žen, jak popisuje ve svých monografiích.

Existují ale vědecké důkazy podporující tvrzení, že ústřice skutečně příznivě ovlivňují sexuální touhu?

Zinek v ústřicích ovlivňuje produkci testosteronu

Výzkumy zaměřené na chemické složení ústřic a jejich skutečné afrodiziakální působení ve většině případů vychází z bohatého obsahu zinku. Ve 100 gramech čerstvých ústřic se totiž nachází až 78 mg zinku, což představuje až 7násobek doporučené denní dávky. Tento klíčový esenciální minerál hraje v těle mnoho důležitých rolí – například se podílí na zdraví pokožky, vlasů, kostí a nehtů, ovlivňuje činnost metabolismu a syntézu bílkovin či DNA, má vliv na výkon imunity a chrání buňky před poškozením oxidativním stresem.

V kontextu ovlivnění sexuální touhy a plodnosti je však nejdůležitější vliv zinku na hladinu testosteronu v krvi, což představuje jeden z možných principů, jak skutečně pozitivně ovlivnit sexuální zdraví. I přes známá přesvědčení, že testosteron ovlivňuje především muže, představuje dostatečná hladina testosteronu v rovnováze s dalšími pohlavními hormony důležitý předpoklad pro sexuální touhu také u žen. [2], [3]

TIP: Neplodnost představuje ve světě stále závažnější problém. Na jaké nástrahy si dát pozor a co může pomoci se dočtete v samostatném článku zaměřeném na mužskou neplodnost.

 

Ústřice prášek - mrazem sušený čistý extrakt

Ústřice jsou celistvým přirozeným zdrojem zinku, a to nejenom v čerstvé formě, ale i v podobě mrazem sušeného prášku se snadným užíváním díky zapouzdření do kapslí. Maximální čistota původu a šetrné zpracování umožnilo zachovat i další cenné živiny, jako například zinek, selen, měď či vitamín B12 v biologicky dostupných formách.

Omega 3 mastné kyseliny mohou zlepšovat sexuální výkonnost

V ústřicích najdeme také zdroj omega 3 mastných kyselin, jejichž protizánětlivé účinky zlepšují funkci epitelu vystýlajícího cévy, což může pozitivně ovlivňovat prokrvení pohlavních orgánů. A dostatečná konzumace omega 3 může fungovat například jako prevence erektilní dysfunkce. [4]

Omega 3 mastné kyseliny navíc zvyšují biologickou dostupnost oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy a zprostředkovává mužskou erekci. Důležitým kofaktorem této reakce je také kyselina listová. [5]

Olej z tresčích jater - extra panenský - kapsle

Bohatým přirozeným zdrojem omega 3 s vyváženým poměrem EPA a DHA mastných kyselin je extra panenský olej z tresčích jater. V kombinaci s vitamínem D3 a A zaručuje velmi vysokou využitelnost v organismu pro účinné doplnění, když ve stravě chybí dostatek mastných kyselin omega 3.

Zvýšení hladiny dopaminu

Zdravý zájem o sex souvisí s optimální hladinou hormonů, kam rozhodně patří i dopamin často označovaný jako hormon štěstí či neřesti. Zvýšené uvolňování dopaminu totiž zesiluje sexuální vzrušení a prožitek. Ústřice přirozeně obsahují větší množství aminokyseliny tyrosinu, což je přímý prekurzor dopaminu. [6]

I tady však platí, že je potřeba udržovat rovnováhu a nenechat se strhnout dopaminovou závislostí, která může mimo jiné souviset i s nezodpovědným sexuálním životem či s nadměrnou stimulací sledováním pořadů pro dospělé.

 

A jsou tedy ústřice afrodiziakem? Výsledkem zůstává, že kouzlo afrodiziakálního účinku se neukrývá v ústřicích jako takových, ale v jejich koncentrovaném obsahu minerálů a látek zodpovědných za pozitivní ovlivňování sexuální touhy či hladin hormonů. Rozhodně si tedy zaslouží své místo v jídelníčku, ať už v čerstvé podobě či jako přirozený celistvý doplněk stravy.Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk