Všichni jsme již pravděpodobně slyšeli o pojmu střevní mikrobiom, který se kolem nás míhá čím dál častěji, což je rozhodně dobře. Co ale znamená mikrobiom vaginální? A hlavně – proč by ani ten neměl uniknout našemu zájmu, pokud chceme jako ženy být dlouhodobě zdravé a pečovat tím správným způsobem o své ženství? 

Vaginální mikrobiom je téma, o kterém se sice velmi často nemluví, o to větší si však žádá pozornost! V nynější době se o něm totiž ženy dozvídají teprve tehdy, je-li toto prostředí narušené a došlo již k rozvoji určité formy dysbalance či v horším případě k nepříjemným chronickým potížím, jako jsou dnes již běžné kvasinkové infekce. 

Všeobecně pod pojmem mikrobiom můžeme hledat soubor celého obrovského množství mikroorganismů nejrůznějšího druhu a charakteru – od bakterií a virů po kvasinky a prvoky. Všichni z nich mají všude po těle nezastupitelné role, o kterých díky tomu, že je pouhým okem nejsme schopni spatřit, často ani netušíme a bereme je za samozřejmost! Možná se nám to na první pohled může jevit poměrně nelichotivé, ale skutečnost je taková, že jsme v podstatě více bytostmi mikrobiálními, než lidskými! Na každou lidskou buňku totiž připadá 10 buněk mikrobiálních. Fascinující, že? To samotné už nám může poměrně hezky napovídat, že pro nás zřejmě budou mít celkem velký význam! Mikrobiom se nachází téměř všude na lidském těle, takže můžeme specifikovat mikrobiom střevní, kožní, plicní, ústní a právě vaginální – tady se tedy jedná o specifické kolonie mikroorganismů žijících v prostředí ženských pohlavních orgánů.

Důležité funkce vaginálního mikrobiomu

Teď už tedy víme, že rozhodně nejsme sterilními bytostmi, kdybychom byli, neumíme si ani představit, s čím vším bychom měli problémy! Jakou funkci pro nás ale tyto mikroorganismy právě v oblasti pohlavních orgánů plní a proč bychom měli dbát na péči o ně? 

Vaginální mikrobiom a jeho rovnováha je naprosto zásadním faktorem pro všechny bytosti na planetě, nejen pro ženy. Teď se možná podivujete, co je tím myšleno? Navraťme se k počátku našeho života. Jaké místo je tím pomyslným “portálem” mezi vnitřním prostředím, kde se vyvíjíme a jsme v bezpečí maminky a světem, kde jsme již sami za sebe a čelíme vnějšímu okolí? Jedná se o porodní cesty a tudíž právě pohlavní orgány ženy (samozřejmě tedy pokud se rodíme přirozeným způsobem). To, jak zdravé, či nezdravé je toto prostředí, je jedním ze zásadních faktorů, jenž určuje (ne)rovnováhu vlastního mikrobiálního osídlení, které je spojené s velmi silným vlivem na naše celkové zdraví, či nemoc. 

Ochrana před osídlení patogeny

Vaginální prostředí má stejně jako náš trávicí trakt velmi bohaté a rozmanité mikrobiální prostředí. Do období puberty je v tomto prostředí pH neutrální, tedy kolem 7, což tuto rozmanitost skvěle podporuje. Takové prostředí přispívá k tomu, že se zde mohou množit bakteriální kmeny jako jsou Bacteroides, Clostridie a spousty dalších. Během puberty se kromě mnoha dalších změn probíhajících v těle objeví zásadní změna právě i ve vaginálním prostředí. Začne se zde produkovat glykogen – sacharid, který je důležitý pro množení bakterií kmene Lactobacilli. Tento kmen bakterií způsobuje snížení pH v této oblasti na poměrně významně kyselé 3,5-4,5. Příroda a mikroby nic nedělají beze smyslu a náhodou. Tak kyselé prostředí je totiž mechanismem, který vytváří ochranu před osídlení patogeny, jenž by mohly způsobit rozvoj potíží. 

Takto bohatě mikrobiálně osídlené není však jen prostředí vaginální. Výzkumy posledních let prokázaly, že určité mikrobiální osídlení se nachází i v prostředí vaječníků, vejcovodů i v oblasti placenty během těhotenství. 

Nejvýznamnějším důvodem, proč se ve všech těchto oblastech mikroby nachází je především OCHRANA. Již dávno víme, že nejsou všechny druhy bakterií a mikroorganismů patogenního a škodlivého charakteru. Naopak převážná většina jich je benefičních a zajišťujících před těmi patogenními významnou formu protekce. Vyvážený vaginální mikrobiom hraje zásadní roli v ochraně před rozvojem infekcí a zánětů, které například ve velmi vážných případech mohou vést až k neplodnosti. Adekvátní složení vaginálního mikrobiomu podporuje plodnost ženy, chrání před chronickými potížemi a zamezuje rozvoji urogenitálních potíží. 

Zdravý vaginální mikrobiom zahrnuje bakterie, které produkují kyselinu mléčnou (jenž přispívá k rovnováze v pH daného prostředí) a peroxid vodíku, který přímo zamezuje osídlení patogeny, jenž vyvolávají infekci. 

Jak podpořit a jak nenarušovat vaginální mikrobiom?

Nejjednodušším krokem je především nepřispívat k tomu, aby se mikrobiální prostředí pohlavních orgánů (a celkově i všechna další na našem těle) narušovalo. Realita dnešního moderního prostředí bohužel velmi často k nerovnováze významně přispívá. A bohužel ještě častěji to ženy dělají samy a nevědomě. 

Asi nejzásadnějším faktorem je přemíra konvenčních mycích a kosmetických prostředků. Klasické mycí prostředky intimních partií jsou bohužel plné látek, které mikrobiální osídlení této oblasti významně narušují. Ideální je tak umývat se pouze vodou, nebo přírodním intimním mýdlem! Případně je také možné využívat příjemné relaxační vany s epsomskou solí, či přírodním jablečným octem pro podporu mikrobiomu a kyselejšího pH. 

Do koupele k podpoře rovnováhy vaginálního mikrobiomu přidejte šálek kvalitního přírodního jablečného octa, který vytvoří přirozeně kyselejší pH. 

Neméně důležité je také to, jaké druhy menstruačních potřeb jsou s vaginálním prostředím ve styku. Velká většina klasických vložek a tamponů je bělená a ošetřená chemikáliemi, které mikrobiální prostředí narušují. Volte raději menstruační kalíšek, menstruační kalhotky z přírodních materiálů, nebo netoxické jednorázové vložky a tampony. 

Dalším významným faktorem jsou časté antibiotické kůry, které všeobecně narušují mikrobiální flóru po celém těle. Podobně narušující je i hormonální antikoncepce. Antibiotika se v dnešní době poměrně významně nadužívají, mají však zcela určitě své zásadní místo. Užívání je samozřejmě na každém individuálně dle jeho potíží, vždy je však po antibiotických kůrách velmi důležité podpořit obnovu mikroflóry zařazením kvalitních probiotik! Ty mohou být koncentrované ve formě doplňku, či pravidelně doplňované ve formě chutných domácích fermentovaných potravin a nápojů (kysané zelí, kimchi, řepný kvas, kombucha apod.). Tento krok je zcela neopomenutelný!

Neméně významný vliv má samozřejmě i způsob našeho stravování, který mikrobiom po celém těle zásadně formuje. Ideální je tak volit stravu složenou co nejvíce ze základních potravin, bez ultrazpracovaných výrobků, přemíry pečiva, přidaného cukru, sladkostí a prozánětlivých potravin, jenž podporují množení patogenů. 



Vaginální mikrobiom je rozsáhlým a velmi důležitýmt tématem! Nejen pro ženy, jenž se potýkají s jeho nerovnováhou, ale především pro všechny ženy, které se snaží otěhotnět, nebo do budoucnosti plánují miminko. Jde tu totiž o zdraví nejen žen, ale i jejich potomků, kterým průchodem touto oblastí předávají základ do jejich budoucího mikrobiálního osídlení, jenž určuje zdraví jejich trávení, imunity, hormonů a spousty dalších oblastí!

A pokud jste ženami, které přímo sužují kvasinkové infekce, brzy zde najdete další střípky důležitých informací právě pro vás.

Autor: Karolína Tomaides
Tisk