Akné je pro mnohé z nás synonymem začarovaného kruhu plného nekonečné léčby, zdokonalování kosmetické rutiny, a přesto všechno dále se opakujícího výskytu dalších a dalších pupínků. Patříte mezi ty, kteří už mají v malíku správný výběr kosmetiky, dvojí čištění pleti, dostatečnou hydrataci, čištění kosmetických pomůcek, výměnu ložního prádla… ale čistá a zdravá pleť je stále v nedohlednu? Víme proč, zjistěte to také! Vydejte se s námi za poznáním léčby akné zevnitř. 

Přinášíme 1. díl velkého přehledu odhalujícího souvislosti mezi vnitřním stavem těla a výskytem akné zvenku. Uchopte léčbu efektivně a podle místa na obličeji poznejte, co je skutečným původcem vašeho akné a proč doposud žádné vaše aktivní kroky s léčbou nepomáhaly. Najděte s námi odpověď na otázku: „Čím si konečně zajistit pleť bez pupínků?“.

V článku se dozvíte:

Mapování obličeje jako průkazná diagnostická metoda

Technika mapování obličeje neboli tzv. Face Mapping má kořeny v nejstarších tradičních medicínách, čínské a ájurvédské, a její praxi provádí už přes 3 000 let mnoho starověkých kultur, jako Číňané, Korejci, Japonci a Indové. 

„Mien shiang“, což v doslovném překladu znamená „čtení obličeje“, staví na těchto základních principech:

  • Obličej je tváří vnějšího světa, která ukazuje tvář světa vnitřního.
  • Vnější tělesný vzhled je spojen se vzhledem vnitřního těla.
  • Vše navenek je přímým odrazem toho, co se děje uvnitř.

Ačkoliv to zní trochu mysticky, ve skutečnosti to znamená, že na obličej se pohlíží jako na mapu, která poskytuje vodítka a informace o zdraví a kondici konkrétních klíčových orgánů nebo systémů, a obličej a vzhled pleti jsou naprosto nezbytnou součástí správné diagnostiky a pomoci při mnoha problémech, zejména pak těch vnitřních. Celotělní propojení přitom zajišťují energetické kanály, tzv. meridiány, kterými proudí energie z a do všech orgánů a systémů těla.

VĚDĚLI JSTE, ŽE? Meridiány zprostředkovávají účinky akupunktury, představují základní body akupunkturního energetického komplexu 12 hlavních drah.

Co říká věda? 

Přestože byly samotná existence mapy obličeje, i její diagnostický význam západní medicínou a vědeckou společností dlouhodobě popírány (stejně jako je tomu v mnoha postupech tradičního léčitelství), posledních 10 let se dramaticky zvýšil počet výzkumů, které se jimi  začaly intenzivně zabývat. V roce 2013 totiž vědci ze Seoul National University existenci meridiánů v těle potvrdili, včetně jejich celého anatomického systému. Primo vaskulární, nebo také primo cévní systém, jak jej následně nazvali, zařadili do skupiny ostatních tělesných systémů a při tom i specifikovali, jaké funkce v těle vykonává, například že PVS systém zřetelně řídí celý lidský kalibrační (vyrovnávací) systém a spojuje kardiovaskulární, nervový, imunitní, metabolický a hormonální systém. Tímto zjištěním samozřejmě zvedli napříč celým světem velkou vlnu zájmu o získání anatomických a fyziologických důkazů potvrzujících přítomnost nového, dříve neznámého systému PVS v těle. [7][8]   

Proč se mapování obličeje využívá k vnitřní léčbě akné? 

Když vezmeme v úvahu vzájemnou propojenost všech orgánů, je logické, že pokud se na tom největším orgánu těla, kůži, vyskytnou nějaké abnormality, například neustále se opakující akné, tak problémy je způsobující se musí zákonitě skrývat mezi orgány ostatními. 

Za jak dlouho se objeví výsledky? 

Díky mapování obličeje můžete zjistit, co je pravým spouštěčem vašeho akné, a díky tomu léčbu cíleně zaměřit tam, kde je jí opravdu třeba. První viditelné zlepšení klasicky přichází už po 2 týdnech uzpůsobení aspektů životosprávy konkrétnímu orgánu. Úplné výsledky se dostaví sice déle, obvykle v rámci 2–4 měsíců, ale, a to je nejdůležitější, po úspěšném vyřešení vnitřního problému a následném udržování tohoto stavu, jsou skutečně trvalé.

A teď už od teorie k praxi

Pojďme si podle techniky mapování obličeje ukázat prvních 5 zón výskytu pupínků, a s nimi i to, se kterými konkrétními orgány souvisí a co za kroky podniknout k jejich stabilitě a zdraví, ať už můžete boj s akné nadobro ukončit a zase se pro jednou cítit ve svém „obličejovém kabátku“ báječně!

1. Středová část čela

Akné ve středové oblasti čela souvisí s tenkým střevem. Značí problémy s jeho základními funkcemi, jako jsou trávení a resorpce (vstřebávání), především kvůli nedostatku prospěšných bakterií ve střevním mikrobiomu. Následkem pak může být dysbióza neboli nerovnováha mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi či abnormální nárůst těch bakterií, které se v tenkém střevě běžně nevyskytují (tzv. SIBO - syndrom bakteriálního přerůstání). 

Tenké střevo je místem intenzivního zpracovávání, kde organismus čerpá z potravy všechny živiny důležité pro jeho celkové fungování, není tedy divu, že mezi nejběžnější příčiny problémů s tenkým střevem patří špatná, nekvalitní strava, která ani samotnému tenkému střevu neposkytuje látky potřebné k jeho fungování. Se stoupající konzumací výživově nehodnotných, zpracovaných potravin v kombinaci s jinými zdraví neprospěšnými stravovacími návyky společnosti je logické, že zrovna toto akné patří mezi nejběžnější.

Dlouhodobý výskyt akné v této oblasti i přes dodržování návyků potřebných pro zdraví střev je s největší pravděpodobností způsoben alergiemi a intolerancemi na potraviny, zejména pak na ty nejznámější, nejčastěji způsobující nepřiměřené reakce - laktóza (mléčný cukr), mléčná bílkovina, lepek, vejce, korýši, sója nebo ořechy. 

Řešení

  • Z jídelníčku vyřaďte tzv. zánětlivé potraviny a nápoje, jakými jsou rafinovaný bílý cukr, alkohol, mražené a zpracované potraviny nebo potraviny obsahující nadměrné množství lepku. Snažte se konzumovat primárně jídla s vysokým obsahem vlákniny - ovoce, zelenina, chia semínka, lněné semínko a ořechy. Nezapomeňte ani na potraviny a suroviny, které ve střevech pomáhají udržovat harmonii a rovnováhu mezi dobrými a špatnými bakteriemi - prebiotické (kořen čekanky, chřest, česnek, cibule, pórek) a probiotické (kysané zelí, kombucha, kimchi a jiná fermentovaná (kvašená) zelenina).

  • Nespoléhejte na dostatek prospěšných bakterií pouze ze stravy a zásobujte tenké střevo také kvalitními probiotiky a prebiotiky.

  • Požádejte svého lékaře o vyšetření na potravinové alergie a intolerance. Jednoduchý test můžete samozřejmě provést i sami doma - zkuste ze svého jídelníčku vysadit potencionální alergeny alespoň na 4 týdny (po jednom, postupně, abyste poznali, absence které potraviny má efekt). Pokud se dostaví pozitivní výsledky ve formě sníženého výskytu pupínků, tak nejspíše patříte mezi přibližně 2,5-10% populace s potravinovou alergií, nebo mezi 20 % populace s některou z intolerancí na potraviny.[1][2]

Goodie tip

Vydatným zdrojem vlákniny jsou i zelené superpotraviny, blahodárně působící nejen na funkce střev. Díky obsahu chlorofylu jsou pro organismus také zdrojem energie a podporují jeho celkovou regeneraci. Otestujte jejich účinky třeba s unikátně zpracovávanou šťávou z mladého ječmene, ideálně v kombinaci s chlorellou

2. Boční oblasti čela

Výskyt akné v bočních čelních oblastech naznačuje možné potíže s močovým měchýřem, nejčastěji způsobené nedostatečným nebo nevhodně zvoleným pitným režimem a jdoucí ruku v ruce s infekcemi močových cest, které, pokud vznikají opakovaně, mohou vést až k závažnějším urologickým problémům, jako jsou například inkontinence, zvětšení prostaty nebo syndrom hyperaktivního močového měchýře.

Mezi další původce vlivů negativně působících na zdraví močových cest, potažmo močového měchýře, patří i střevní bakterie Escherichia coli a také dlouhodobá porucha odchodu stolice neboli zácpa, která v dutině břišní mění přirozené anatomické uskupení orgánů, a tím mimo jiné narušuje funkci vylučování moči.

Řešení 

  • Vyhněte se nápojům dráždícím močové ústrojí: alkohol, sycené (perlivé) nápoje, nápoje doslazované cukrem, kyselé citrusové tekutiny (šťávy, džusy), káva a jiné nápoje obsahující kofein, a nahraďte je těmi, které jsou základním pilířem zdravé hydratace a správného pitného režimu: čistá voda, bylinné čaje, kokosová voda, šťáva z brusinek nebo zeleninové šťávy, nejlépe naředěné vodou.

  • V případě, že trpíte na zácpy, snažte se jim ideálně předcházet. S tím pomůže samotné dodržování pravidelného pitného režimu, ale i strava bohatá na vlákninu.

  • Ženy, dodržujte základní kroky správné hygieny intimních partií a praktikujte to, co nás učila většina maminek už odmala: po vykonání potřeby se utírejte toaletním papírem vždy zepředu dozadu - tak, aby se z konečníku nepřenášely střevní bakterie do pochvy a močové trubice.

  • Podpořte správnou funkci močového ústrojí osvědčenými přírodními pomocníky. Velmi účinná je lichořeřišnice, dále pak echinacea, kopřiva a samozřejmě také všemi známé brusnice.

Goodie tip

Přesvědčte se o účincích lichořeřišnice s vysoce vstřebatelnou tinkturou, která se pyšní maximální koncentrací všech biologicky aktivních složek v původní, čisté a přirozené jakosti. 

3. Zóny nad obočím, nos, oblast horního rtu

Všechny výše vyjmenované zóny jsou spojovány se srdcem a krevním oběhem. Podle tradiční čínské medicíny dokonce levá strana nosu vypovídá přímo o zdraví levé strany srdce a naopak, pravá strana nosu o pravé straně srdce. Výskyt černých teček nebo nadměrná tvorba mazu v těchto oblastech může signalizovat dlouhodobé přetížení srdce, nejčastěji v důsledku chronických onemocnění, jako je například zánět štítné žlázy. Zarudnutí a akné zase poukazuje na problémy s hladinou glukózy a cholesterolu v krvi, nebo na potíže s krevním tlakem

Řešení

  • Omezte příjem alkoholu, cukru, rafinovaných sacharidů a všeobecně všech zpracovaných jídel. Do stravy zařaďte více takových potravin, jejichž dostatečný příjem může díky obsahu omega-3 mastných kyselin snížit riziko různých typů kardiovaskulárních onemocnění až o 35 %.[3] Mezi ně patří zejména ořechy, semínka, avokádo, vejce a ryby.

  • Jelikož je srdce jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle, zaměřte se na podporu jeho dlouhodobého zdraví užíváním opravdu kvalitních doplňků stravy. Velmi nápomocná je třeba suplementace oleje z tresčích jater, medicinální houby reishi nebo jinanu dvoulaločného neboli ginkgo biloby.

  • Absolvujte u svého lékaře vyšetření štítné žlázy, kontrolu měření krevního tlaku a kontrolu hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

  • V rámci zlepšení stavu celého krevního oběhu, a s ním souvisejícího okysličení těla, zkuste snížit počet vykouřených cigaret denně, nebo ideálně přestaňte kouřit úplně.

Goodie tip

Významný, komplexní, a přesto přirozený zdroj omega-3 mastných kyselin představuje extra panenský olej z jater tresek divoce žijích v čistých vodách islandských ledovců. Vyzkoušejte jeho účinky na vlastním těle!

4. Uši, oblasti pod očima

Na uších a v oblastech pod očima se ve formě akné zrcadlí (ne)zdraví ledvin. Jejich problémy, stejně jako u močového měchýře, nejčastěji způsobuje především špatný pitný režim, avšak mezi další faktory negativně ovlivňující ledviny patří i obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, opakované užívání některých léků, dokonce i nevhodná nebo nevyvážená strava, která z dlouhodobého hlediska může zásadně narušovat primární ledvinové procesy, a zapříčinit tak nejen vznik ledvinových kamenů a následnou ledvinovou koliku, ale také chronické onemocnění ledvin či zánětlivé onemocnění kloubů DNA. 

Řešení

  • Vyhněte se nápojům škodícím ledvinám: veškerý alkohol, nápoje obsahující kofein a pravidelně nepijte především sycené (perlivé) nápoje nebo nápoje doslazované cukrem (limonády, energy drinky apod.), které ztěžují ledvinám zpracování moči, protože nepřirozeně mění její složení. Do pitného režimu zařaďte dostatek čisté vody a bylinné čaje obsahující kořen pampelišky, přesličku, jalovec, kopřivu, medvědici nebo list hlohu.

  • Střízlivě zhodnotně, zda náhodou nejíte více bílkovin, než je zdrávo. Přílišná konzumace bílkovin, zejména živočišných (maso), přispívá k neschopnosti ledvin vyloučit z těla všechnu kyselinu močovou (původce onemocnění DNA).

  • Dejte si pozor na dlouhodobě nadměrný příjem sodíku a začněte třeba tím, že nebudete solit rafinovanou, kuchyňskou jedlou solí, ale její minerálně vyváženou a zdraví prospěšnější alternativou - mořskou solí.

  • Volně prodejné léky proti bolestem, které obsahují paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou, jako ibuprofen a acylpyrin, užívejte s opatrností a v co nejmenší míře.

  • Podpořte zdraví ledvin konzumací potravin s vysokým obsahem kvercetinu, nachází se například v česneku, cibuli a jablkách.

  • Doplňujte do těla vitamín B6 - 40 mg denně může pomoci snížit riziko vzniku ledvinových kamenů až o ⅔.[4]  

Goodie tip

Při suplementaci je pro účinnost B vitamínů nadmíru důležitá jejich maximální vstřebatelnost, proto není jedno, jakou kvalitu výživového doplňku s B vitamíny užíváte. Například běžné doplňky stravy, které zakoupíte třeba v lékárnách, tělo klasicky absorbuje pouze asi z 20 %, zatímco nutraceutika využívající liposomální technologi se do těla vstřebávají z více než 95 %. Goodie liposomální B-komplex tak představuje jeden z nejefektivnějších způsobů, jak tělu poskytnout dostatek všech vitamínů skupiny B, včetně pro ledviny tolik potřebného vitamínu B6, který se v komplexu vyskytuje v množství 500 % RHP (doporučené denní dávky).

5. Spánky, kořen nosu

Zhoršená pleť (akné, černé tečky, ale třeba i pleť extrémně suchá) mezi obočím u tzv. kořene nosu a v oblasti spánků nejčastěji poukazuje na problematické fungování jater a jejich neschopnost dostatečně detoxikovat nejen sebe, ale i celý organismus. Časté narušování jaterních funkcí, a s tím spojené opakované přetěžování toxiny, může vyústit až v cirhózu, steatózu (ztučnění jater) nebo například k rozvoji žloutenky, protože játra nejsou schopna zpracovat a odstranit z těla všechen bilirubin, který jí dává za vznik, když v těle zůstává.

Akné vyskytující se v těchto částech obličeje není nikterak vyjímečné, naopak, většina lidí jím trpí, a to zejména proto, že špatnou funkci jater má na vině především uspěchané stravování moderní doby - nevýživné, těžko stravitelné a s nadměrným obsahem toxinů.

Játra se řadí mezi orgány silně propojené s kůží a jejím zdravím, proto je mnoho kožních problémů, na kterémkoliv místě na těle, odrazem právě stavu a funkčnosti jater, včetně například svědění, které je zapříčiněno ukládáním játry neodstraněných toxinů do kůže.  

Řešení

  • Vyvarujte se nadměrnému pití alkoholu.

  • Nekonzumujte průmyslově zpracované potraviny plné potenciálně škodlivých látek (konzervanty, barviva, aromata), příliš tučná jídla a ani jídla bez přidané hodnoty, s tzv. prázdnými kaloriemi - neobsahují žádné tělu prospěšné živiny a játra jen zbytečně zatěžují. Jedná se především o fast foods: pizzy, burgery, hranolky… nebo jídla a nápoje obsahující přidané cukry: limonády, energy drinky, koláče, zákusky, sladkosti, zmrzliny…

  • Vazba mezi játry a kůží je oboustranná, proto se pro redukci celkového příjmu toxických látek do těla zaměřte také na běžnou hygienu a používanou kosmetiku. Snižte v koupelně množství produktů s chemickými přísadami na minimum a raději dejte přednost těm s čistým, bezpečným a maximálně šetrným přírodním složením bez škodlivých látek.

  • Pokud dlouhodobě užíváte léky na cholesterol (statiny), antibiotika amoxicilin-klavulanát a erytromycin, léky na artritidu jako methotrexát nebo azathioprin, antimykotika, kortikosteroidy, nebo Allopurinol na dnu, je opravdu stěžejní, abyste podstupovali pravidelné rozbory krve kvůli kontrole stavu a funkčnosti jater, zda je léky nepoškozují.
     
  • Aby játra zvládala účinně odbourávat všechny škodlivé a toxické látky, kterým jsme denně vystaveni, potřebují naši pravidelnou podporu, a to samozřejmě nejlépe za využití přírodní síly, jakou poskytuje třeba kurkumin nebo ostropestřec mariánský.

  • Čas od času proveďte pročištění jater, známé nejčastěji v období jara jako tzv. detox těla po zimě, ale realizovat jej můžete kdykoliv chcete, například se zelenými superpotravinami nebo s bylinnými detoxikačními tinkturami.  

Goodie tip

Kurkumin jako by byl přímo stvořen k péči o játra! Pomáhá obnovovat jejich normální fungování a může na ně mít také ochranný vliv při různých onemocněních a poruchách.[5] Výsledky z prozatím provedených studií ukazují, že je kurkumin dokonce slibnou fytoterapií u chronické hepatitidy i potencionálně účinné činidlo pro regresi (zlepšení stavu) jaterní fibrózy a cirhózy. Využijte všech jeho benefitů na maximum, díky liposomálnímu zpracování má Goodie kurkumin maximální vstřebatelnost do buněk organismu.[6]


PŘIPOMENUTÍ ZÁVĚREM: Společně s léčbou akné zevnitř samozřejmě dodržujte i kroky správné kosmetické a hygienické rutiny, jinak se vám na pleti bude objevovat akné způsobené vnějšími vlivy (usazování nečistot, hromadění mazu, akumulace mrtvých buněk kůže, atd.)

 

Které orgány a vnitřní problémy souvisí s opakujícím se akné v okolí úst, na krku, lícních kostech, tvářích, bradě a čelistech? Pokračujte ve čtení v 2. díle tohoto velkého přehledu, obsahuje informace o zbylých částech obličeje, včetně krku, abyste se dozvěděli opravdu vše, co potřebujete vědět k efektivní likvidaci neustále se vracejících pupínků, navíc v souladu se zdravím celého těla!





Autor: Nicola Trompischová
Tisk

1. Food Allergy, Alessandro Fiocchi and collective, www.worldallergy.org, March 2017
2. Food intolerance and food allergy in adults: An overview, Scott P Commins, MD, PhD, www.uptodate.com
3. Effect of Omega-3 Dosage on Cardiovascular Outcomes, Address to Aldo A. Bernasconi, PhD and collective, www.mayoclinicproceedings.org, February 2021
4. Vitamin B6, Linus Pauling Institute | Oregon State University, lpi.oregonstate.edu 
6. The role of curcumin in liver diseases, Antonio Riccardo Buonomo and collective, www.ncbi.nlm.nih.gov, 2019 Oct
7. The primo vascular system as a new anatomical system, Miroslav Stefanov and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2013 Dec
8. 50 years of bong-han theory and 10 years of primo vascular system, Kwang-Sup Soh and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Epub 2013 Jul 31