Akné, jakkoliv se může zdát banální, představuje problém, se kterým se potýká přibližně 9,4 % celosvětové populace, což v současné době, podle nejaktuálnějších statistik, činí neuvěřitelných 754 290 560 lidí trpících tímto kožním onemocněním. Možná i vy patříte mezi ty, kteří s akné bojují roky, a ať dělají, co dělají, od změny pleťové péče a úpravy kosmetické rutiny až po nové hygienické návyky celé domácnosti, pleť bez akné je stále v nedohlednu. Pojďte se s námi podívat na to, proč tomu tak je a získejte konečně odpověď na otázku, jak se zbavit akné, ideálně napořád.  

Přinášíme 2. díl velkého přehledu efektivní léčby akné, ve kterém zjistíte, kde se nachází ta skutečná příčina vašeho neustále se vracejícího akné a díky tomu budete moci léčbu zaměřit přímo tam, kam je třeba, aby zafungovala.

V článku se dozvíte:

Starověká metoda diagnostiky v moderním světě

Mapování obličeje, tzv. Face Mapping, je unikátní technika, která čerpá z poznání starověkých tradičních medicín, čínské a ajurvédské, a staví na jejich tisícileté lékařské praxi. Jak už sám název napovídá, vychází z přesvědčení, že se z obličeje dají vyčíst informace o zdravotním stavu konkrétních klíčových orgánů. Dochází k tomu za pomoci tzv. meridiánů, energetických kanálů, procházejících skrz všechny orgány i systémy těla. Podobně jako jiné proslulé postupy východní medicíny byla i metoda mapování obličeje zkoumána vědeckou společností, a výsledky (k překvapení mnohých) ukázaly, že se meridiány v těle skutečně vyskytují, i jejich celý anatomický systém, který zřetelně řídí celý lidský kalibrační (vyrovnávací) systém a spojuje kardiovaskulární, nervový, imunitní, metabolický a hormonální systém.[17]

TIP: Více informací o konkrétních, základních principech Face Mappingu, stejně tak i o vědeckém hodnocení jeho existence, se dozvíte v 1. díle našeho velkého přehledu

Proč léčit akné podle mapování obličeje? 

Kůže představuje největší orgán těla, takže je logické, že když se na ní objeví nějaké anomálie, kterou vracející se akné bezesporu je, tak příčiny je způsobující se musí zákonitě nacházet mezi orgány ostatními. 

Kdy se dostaví výsledky?

První viditelné zlepšení se standartně objevuje už po 2 týdnech uzpůsobení životosprávy konkrétnímu orgánu. Ke kompletním výsledkům dochází během 2–4 měsíců a co je důležité, po úspěšném vyřešení vnitřního problému a následném udržování tohoto stavu, zůstávají trvalé. 

Od pouhého řešení důsledku ke skutečným příčinám problému 

Dvojí čištění, výměna ložního prádla, nesahání si na obličej a další kroky správné péče o pleť jsou v boji proti akné stěžejní, ale pokud je příčina jeho vzniku skryta uvnitř, tak pouhá péče zvenčí bohužel nestačí. Pojďme si nyní představit dalších 5 zón výskytu akné, a s nimi i to, co značí za problémy a jak je vyřešit, abyste se ze své pleti mohli už jenom těšit, a ne trápit.

6. Oblasti lícních kostí

Pleťové nedostatky (akné, ale třeba i načervenalé skvrnky) na lícních kostech poukazují na oslabený, podrážděný žaludek, obvykle kvůli pravidelnému poškozování žaludeční výstelky a s ní i žaludeční sliznice. Bagatelizování a přehlížení signálů žaludečních problémů bývá ve společnosti obecným pravidlem, přitom jejich důsledkem mohou být jak mírnější komplikace - úporné pálení žáhy, akutní zánět žaludku (gastritida), tak i ty závažnější, zejména pak chronické - žaludeční vředy, gastroezofageální refluxní choroba (GERD).

Právě žaludek je prvním orgánem, kam doputuje vše, co ústy přijmeme, tudíž hlavním faktorem negativně ovlivňujícím jeho rovnováhu a funkčnost je samozřejmě nevhodná strava, ovšem nejen z důvodu její nesprávné a nevyvážené skladby, potíže vyvolává i její nepravidelnost a vůči žaludku (37 °C) nepřiměřená teplota při konzumaci. V mnoha případech je na vině také doposud skrytá intolerance na laktózu nebo pravidelné užívání některých léků.

Řešení

  • Jezte pravidelně, ať už vám vyhovují 3 větší jídla denně, nebo 6 menších, duléžité je předejít nárazovému a nekontrolovatelnému hladovění.

  • Dělejte si na konzumaci jídla dostatek času, obzvláště v práci, kde máte tendence najíst se co nejrychleji. Jezte v klidu, pomalu, dostatečně žvýkejte a nehltejte. Žhavé, ohřáté jídlo nechte nejdříve mírně zchladnout, než ho začnete jíst, to samé platí i o horkých nápojích - pro žaludek je nejpřijatelnější teplota stravy v rozmezí 20–50 °C. Současně se vyhněte pokrmům a nápojům s teplotou pod 4 °C (zmrzliny, nanuky, ledové tříště…) a jídla z chladniček, včetně dezertů, nechte po vytažení na chvíli ohřát v pokojové teplotě, než se pustíte do jejich konzumace.[1][2]

  • Vyřaďte z jídelníčku jídla dráždící žaludek - nadmíru kořeněná, pálivá a pikantní. Naučte se méně solit a nejezte ani potraviny průmyslově zpracované, které jsou solí doslova napěchované - uzená masa a ryby, instantní polévky a omáčky (tzv. „z pytlíku“), hotová jídla v konzervách, dochucovací dresinky a omáčky, pultové pomazánky…
  • Obraťte se na svého lékaře s žádostí o provedení testů na laktózovou intoleranci. Vliv mléčných výrobků na váš žaludek můžete vyzkoušet i doma, a to jejich vyloučením z jídelníčku alespoň na 3 týdny, během kterých se v případě, že trpíte intolerancí na laktózu, akné výrazně zlepší, ne-li zmizí úplně.

  • Významný a ne zrovna přívětivý dopad na chod žaludku mají nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a kortikosteroidy. Pokud některé z nich dlouhodobě užíváte, poraďte se s odborným lékařem, jestli je to opravdu nezbytně nutné nebo zda není možné dávky léků snížit.

  • Pravidelně do svého jídelníčku začleňujte hořké potraviny, které díky obsahu tzv. hořčinů napomáhají snadnějšímu rozkladu potravy.[3] Patří mezi ně například čekanka, pelyněk, pampeliška, chmel, rukola, zázvor, kurkuma, lilek, artyčoky a grapefruity. Stejně dobře podpoříte žaludeční funkce i hořčinovými kapkami, nebo čaji a tinkturami z hořkých bylin/surovin.

Goodie tip

Tinktura z grepových jader je trefou do černého nejen při péči o žaludek, ale i o celé tělo! Obsažený grapefruitový extrakt, s unikátní standardizovanou 2% koncentrací flavonoidu naringinu, má pozitivní vliv na prevenci i léčbu metabolického syndromu, kardiovaskulárních chorob nebo třeba neurodegenerativních onemocnění.[4][5][6]  Co se týče žaludku, došli vědecko-výzkumní pracovníci k prozatímním závěrům, že extrakt z grepových jader urychluje hojení žaludečních vředů a vykazuje slibné působení při ochraně žaludeční sliznice před poškozením, dokonce i v důsledku stresu nebo alkoholu.[7]  

tinktura Goodie

7. Tváře

Tváře reflektují stav plic, i ve spojitosti se zdravím celé dýchací soustavy. Akné, ať už mírná nebo těžká forma, obvykle poukazuje na problémy dutin nebo na časté přecházení respiračních onemocnění bez adekvátní léčby, zatímco popraskané žilky, vyrážka a začervenání souvisí spíše s problémy způsobenými kouřením, astmatem, alergiemi nebo znečišťujícími a dráždivými látkami z ovzduší.

S rušností každodenního života lidé nevěnují pozornost „obyčejnému“ sípání, zadýchávání nebo pokašlávání, proto léčba plicních onemocnění celosvětově výrazně zaostává za léčbou obtíží jiných orgánů. Toto konstantní systémové zanedbávání má za následek markantní rozvoj astmatu, plicních infekcí, chronické nemoci CHOPN a také přes 100 000 lidí ročně, kteří jimi začnou trpět, aniž by si to uvědomovali nebo o tom věděli.[8]  

Řešení

  • Snižte počet vykouřených cigaret denně, nejlépe přestaňte kouřit úplně.

  • Všímejte si příznaků respiračních obtíží, onemocnění nepřecházejte. Vždy zavčasu navštivte lékaře a poskytněte plicím i celým dýchacím cestám dostatečnou terapeutickou podporu, aby se mohly co nejsnadněji a nejrychleji uzdravit. 

  • Pokud jste alergik nebo astmatik, jezte více potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, konkrétně EPA a DHA, které mohou mírnit intenzitu projevů alergie i astmatu.[9][10]  Jejich nejvyšší podíl obsahují makrela, losos (včetně kaviáru), ústřice, sardinky, krevety, olej z tresčích jater a mořské řasy. Omega-3 mastné kyseliny můžete také doplňovat v mnohem větším množství pomocí nutraceutik.

  • Zvyšte příjem vitamínu C a hořčíku, buď úpravou stravy, nebo suplementací výživových doplňků, optimálně liposomálních.

  • Ve vnitřních prostorech používejte čističky vzduchu, aby si plíce alespoň na chvíli ulevily od znečištěného ovzduší, kterému jsou 24/7 vystaveny, obzvláště ve městech.

  • Dovybavte si lékárničku přírodními produkty zaměřenými na podporu funkcí horních i dolních cest dýchacích. Mějte doma po ruce alespoň jednu koncentrovanou tinkturu, ideálně z lichořeřišnice nebo echinacey a nezapomeňte ani na tea tree olej, který v rámci péče o plíce užívejte k inhalacím nebo k dezinfekci vzduchu od patogenů, třeba prostřednictvím difuzéru.

  • Dýchejte nosem, ne ústy. Tzv. nazální dýchání je přirozenou metodou dýchání, nos je tomu fyziologicky uzpůsoben, včetně schopnosti odfiltrovat prach, pyly, bakterie i viry z vdechovaného vzduchu.

Goodie tip

Díky mořským řasám, které jsou jedním z mála rostlinných zdrojů obsahujících EPA a DHA omega-3, je Liposomální Vegan Omega 3 - 60x vhodným doplňkem stravy naprosto pro všechny, i pro vegany. Za přísně kontrolovaných podmínek celého zpracování nepřichází řasy do styku s žádnými kontaminanty z vody či vzduchu, takže nemusí být chemicky ošetřované, a tím dochází k zachování maximální čistoty jejich složení. Liposomální podoba doplňku navíc zajišťuje, že celý obsah kapslí projde neporušený až do střev, odkud se až z 95 % vstřebá do krevního řečiště, narozdíl od běžných doplňků stravy, jejichž vstřebatelnost je pouhých 20 % maximálně.

8. Nosoretní rýhy, spodní části tváří

Akné na výše vyjmenovaných oblastech signalizuje problémy s tlustým střevem a jeho vyprazdňovacími procesy, hlavně v souvislosti se zánětlivými změnami na střevní sliznici a nerovnováhou bakteriálního osídlení střevní mikroflóry. Dlouhodobě zanedbávaný stav posledního úseku trávicí soustavy může vést až k rozvoji syndromu dráždivého tračníku, zánětlivého onemocnění střev (ulcerózní kolitida) a dává za vznik i polypům, nezhoubným (benigním) výrůstkům na střevní sliznici.   

Funkčnost tlustého střeva narušuje především špatná výživa a nezdravá životospráva všeobecně. 

Řešení

  • Při úpravě životosprávy se zaměřte na pravidelnost vyprazdňování. Za normální se považuje vylučování v poměrně velkém rozsahu 3x denně 3x týdně, protože nejdůležitější je to, aby konkrétní interval probíhal skutečně pravidelně, bez výrazných odchylek.

  • Trpíte-li na zácpy, začněte je řešit. Pijte alespoň 2–3 litry tekutin denně, jezte více potravin s vysokým obsahem vlákniny a než vás napadne sáhnout po syntetických projímadlech, přednostně vyzkoušejte jejich šetrné přírodní alternativy. Například zelené superpotraviny jsou při pravidelném užívání naprostou jedničkou v udržování normální stolice i pravidelného vyprazdňování a v případě akutní potřeby funguje jejich vyšší dávka stejně účinně jako projímadla.

  • Pokud míváte dlouhotrvající až chronické průjmy (po dobu 3 týdnů a více), navštivte co nejdříve lékaře. Neřešte je samoléčbou, mohou být symptomem nemocí, které vyžadují specifické postupy léčby.

  • Zajistěte tlustému střevu dostatek prospěšných bakterií, aby měly ve střevním mikrobiomu co do počtu převahu nad těmi škodlivými. Do jídelníčku přidejte více fermentovaných produktů (kysané zelí, kimchi, kombucha), nebo využijte probiotika ve formě doplňků stravy. Navyšte také příjem tzv. prebiotik (cibule, česnek, artyčoky, chřest, luštěniny, lněná semínka, banány, jablka).

  • Výrazně omezte konzumaci zpracovaného masa (uzeniny, paštiky) a cukru (slazené potravinářské produkty a nápoje), značně poškozují výstelku tlustého střeva.[11][12]

Goodie tip

Někdy stačí opravdu málo k vyřešení střevních problémů. Se zácpou pomohou prosté sušené fíky nebo švestky a jedním z jednoduchých, a přesto funkčních způsobů, jak docílit normálního, pravidelného vyprazdňování bez zácpy i průjmů, je sníst každý den pár kousků sušených datlí, třeba ke svačině. Goodie sušené ovoce je zpracováváno 100% čistě, žádný oxid siřičitý ani přidaný cukr, proto se vyznačuje přirozenou, lahodnou chutí a měkkou, šťavnatou konzistencí. Jako terapeutickou pomůcku si ho zamilujete!

9. Brada i podbradní oblast, čelisti

Brada a její okolí souvisí s pohlavním ústrojím neboli reprodukčním systémem. Akné se zde tvoří zpravidla kvůli hormonální nerovnováze, která v těle vzniká hned z několika možných důvodů. Nejčastější příčinou jsou přirozené fyziologické změny probíhající během menstruačního cyklu ženy, takže není překvapením, že se až 85 % žen ve dnech před menstruací potýká právě s tímto akné.[16]  Dalšími důvody, proč hormony nezůstávají vyvážené, jsou nedostatek vitamínů, minerálů a živin obecně, nadměrný stres, užívání antikoncepce nebo léků působících na principu zpětného vychytávání hormonů, nekvalitní spánek, i snížená činnost štítné žlázy a diabetes. 

Hormonální nerovnováha, obzvláště pokud setrvává déle, způsobuje kromě kožních problémů, jako jsou hormonální akné, hyperpigmentace, nadměrná produkce mazu a ucpávání pórů, i brzký nástup menopauzy, noční pocení, podrážděnost, přibírání na váze, návaly horka / chladu, endometriózu, poruchy plodnosti, ztrátu libida a nepravidelnou či bolestivou menstruaci.

Řešení

  • Jídelníček doplňte o pravidelnou dávku listové (špenát, kapusta, mangold) a brukvovité (brokolice, květák) zeleniny.

  • Zařaďte do péče o své hormonální zdraví macu peruánskou, jeden z nejstarších přírodních optimalizérů hormonů i funkcí reprodukce a sexuality.

  • Pokud je to alespoň trochu možné, vysaďte antikoncepční pilulky, a namísto nich zvolte některou z nehormonálních alternativ ochrany před početím.

  • Používejte výhradně přírodní kosmetické a hygienické produkty, které díky svému čistému složení bez syntetických chemikálií a endokrinních disruptorů nijak nenarušují produkci hormonů (narozdíl od konvenční kosmetiky).

  • V rámci zlepšení spánkové rutiny, jejíž kvalita je pro hormonální rovnováhu stěžejní, nedýchejte během spánku ústy, naučte se dýchat nosem.

  • Když je možnost, vždy dejte přednost nákupu BIO produktů, u kterých nehrozí žádné riziko výskytu narušitelů (pesticidy atd.) hormonálního systému.

Goodie tip

Ačkoliv se shodně jmenují, ne všechny doplňky stravy jsou stejné, a to platí i u macy peruánské - není maca, jako maca. Zásadní rozdíly plynou už ze samotného původu rostliny i ze způsobu pěstování, protože to, jak je s rostlinou zaházeno, v ní značně ovlivňuje výslednou koncentraci účinných látek. Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu konečného produktu je samozřejmě zpracování, které by mělo být vůči rostlině nanejvýš šetrný, aby se ve výsledném extraktu zachovalo co nejvíce z toho, co rostlina nabízí. Goodie Maca SuperPower extract je přesně takový. Maca v něm obsažená pochází z ekologického hospodářství v odlehlé a nedotčené části peruánských And, kde má její pěstování a následný sběr sociální přesah v životě místních komunit. Díky patentovanému procesu výroby je poměr extraktu 30:1 (100 mg extraktu odpovídá 3000 mg RAW prášku z kořene macy) a jedná se tak o jeden z nejkoncentrovanějších a nejkvalitnějších extraktů z macy peruánské na světovém trhu.  

10. Krk

Opakující se výskyt akné na krku značí problémy týkající se nadledvinek, malého párového orgánu, který má v těle zcela zásadní roli - produkuje a udržuje v rovnováze více než 50 životně důležitých hormonů ovlivňujících prakticky každou funkci organismu.

Vzhledem ke tvorbě jednoho z nejvýznamnějších hormonů, hormonu stresu kortizolu, jsou nadledvinky pochopitelně spjaty se stresem, jako první orgán na něj reagují a jako první v jeho důsledku i trpí. Vlivem častého až chronického stresu, který je doslova synonymem moderní doby, však dochází k jejich přetížení a poruchám. Následkem bývají hladiny kortizolu vymykající se kontrole a optimálnímu množství, jdoucí ruku v ruce s dalšími zdravotní problémy, jimiž mohou být 1) při hladině zvýšené: nespavost, zácpa či průjem, vyšší krevní tlak, nerovnováha pohlavních hormonů, bolesti hlavy, hyperglykémie, vypadávání vlasů, nepravidelná menstruace; 2) v případě hladiny snížené: deprese, únava, nízký krevní tlak, závratě, svalová slabost, impotence, hypoglykémie, premenstruační syndrom (PMS).

Řešení

  • Jednou za čas si dopřejte masáž. Svalové napětí je sice nenápadným, ale pro tělo velmi častým zdrojem stresu.

  • Zařaďte do své životosprávy suplementaci balancérů podporujících u nadledvinek zdravou a vyváženou odpověď na stres, bez výkyvů hladiny kortizolu. Mezi nejznámější z nich patří adaptogen ashwagandha a jeden ze základních přírodních minerálů - magnesium (hořčík).[14][15] 

  • Dbejte na pravidelné a dostatečné doplňování vitamínu C, zejména pokud máte sníženou hladinu kortizolu, vitamin C je nutný pro jeho produkci, bez které se tělo neobejde, a ani nevyrovná se stresem.[13]

  • Máte-li zvýšenou hladinu kortizolu, vyhněte se náročným sportům, silovému cvičení i jiným vyčerpávajícím aktivitám a vykonávejte spíše umírněnější činnosti, jako je kardio, pilates nebo jóga. Upusťte i od konzumace kofeinu, a to v jakékoliv formě.

  • Cvičte seberegulaci (hluboké dýchání, pozitivní vizualizace a afirmace, meditace) ke zvládání stresu.

Goodie tip

Hořčík neboli magnesium je pro tělo jedním z nejdůležitějších minerálů, přitom jeho dostatek je téměř nemožné získat ze stravy. Z toho důvodu je velmi důležité jej do těla doplňovat a zároveň při výběru produktu, jakým tak budete činit, věnovat velkou pozornost kvalitě. V lékárnách je hořčík typicky prodáván v podobě oxidu hořečnatého, který se do organismu dokáže vstřebat v úplně minimálním množství, takže nepřinese naprosto žádné účinky. Oproti tomu hořčík v aktivní formě bisglycinátu, navíc v liposomálních kapslích, tělo absorbuje z více než 95 %. 


PŘIPOMENUTÍ NAKONEC: Ani při léčbě akné zevnitř nezapomínejte na dodržování správné kosmetické a hygienické rutiny, protože abyste dosáhli skutečně zdravé pleti, je důležité o ni pečovat jak zevnitř, tak zvenku.

 

Potřebujete-li zjistit, jaké problémy se zrcadlí na jiných částech obličeje, zavítejte do 1. dílu s informacemi o akné na uších, spáncích, nose, čele, v oblastech pod očima, nad obočím, mezi obočím a v okolí horního rtu

 

Závěrem doufáme, že jste v našem velkém přehledu vnitřní léčby podle Face Mappingu našli vše, co k likvidaci vašeho akné potřebujete. Budeme rádi, když se v průběhu času pochlubíte výsledky, kterých jste dosáhli. Těšíme se na ně!

 


  1. Effect of test meal temperature on the gastric emptying of liquids, L. E. Troncon, N. Iazigi, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 1988
  2. Gastric emptying of liquid and solid meals at various temperatures: effect of meal temperature for gastric emptying, Yuko Mishima and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2009
  3. Functional foods with digestion-enhancing properties, European Herbal and Traditional Medicine Practitioners Association (EHTPA), International Journal of Food Sciences and Nutrition, 2011 
  4. Naringenin Increases Insulin Sensitivity and Metabolic Rate: A Case Study, Navya Murugesan and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2020 Mar
  5. The Therapeutic Potential of Naringenin: A Review of Clinical Trials, Bahare Salehi and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2019 Jan
  6. On the Neuroprotective Effects of Naringenin: Pharmacological Targets, Signaling Pathways, Molecular Mechanisms, and Clinical Perspective, Zeinab Nouri and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2019 Nov
  7. Grapefruit-seed extract attenuates ethanol-and stress-induced gastric lesions via activation of prostaglandin, nitric oxide and sensory nerve pathways, Tomasz Brzozowski and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2005 
  8. The Global Burden of Respiratory Disease, Thomas Ferkol and collective, atsjournals.org, 2013
  9. Efficacy of Omega-3 Fatty Acids Supplementation versus Sublingual Immunotherapy in Patients with Bronchial Asthma, Mustafa K Abdo-Sultan and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2019
  10. Effects of omega-3 fatty acids on serum levels of T-helper cytokines in children with asthma, Shirin Farjadian and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2016
  11. Dietary Patterns and Risk of Inflammatory Bowel Disease in Europe: Results from the EPIC Study, Antoine Racine and collective, academic.oup.com, 2016
  12. Carcinogenicity of consumption of red and processed meat, Véronique Bouvard and collective, www.thelancet.com, 2015
  13. The role of vitamin C in stress-related disorders, Bettina Moritz and collective, sciencedirect.com, 2020
  14. A preliminary review of studies on adaptogens: comparison of their bioactivity in TCM with that of ginseng-like herbs used worldwide, Lian-ying Liao and collective, ncbi.nlm.nih.gov, 2018
  15. Dietary magnesium and calcium intake and risk of depression in the general population: A meta-analysis, Bingrong Li and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2016
  16. Treatment of adult female acne: a new challenge, B. Dréno and collective, onlinelibrary.wiley.com, 2015
  17. The primo vascular system as a new anatomical system, Miroslav Stefanov and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 2013 Dec
Autor: Nicola Trompischová
Tisk