O flexitariánství v poslední době občas slyšíte, domníváte se, že jsou ve stravování nějakým způsobem flexibilní, ale nemáte jasno, co že teda  jedí nebo nejedí? Pro vás i pro všechny ostatní, kdo se s tímto výživovým směrem chtějí seznámit, je tu další díl z našeho Velkého průvodce výživovými směry. 

Pokud vás výživa všeobecně zajímá, nahlédněte na náš článek o tom, kdo jsou pescetariáni

Kdo je flexitarián

Říká se jim též semi-vegetariáni či příležitostní vegetariáni. Většinou jedí rostlinnou stravu, kterou si občas zpestří masem. 

Z výše uvedeného popisu jednoduše vyplývá původ vzniku názvu tohoto směru. Jsou to zkrátka flexibilní, a tedy méně přísní vegetariáni. Vegetariánství má sice své výhody, pro spoustu lidí je ovšem náročné. Flexitariánský přístup pak pro ně může být správnou a jednodušší volbou. 

Flexitarismus jako takový je poměrně nový termín. Ve vědě i v povědomí veřejnosti se rozšířil až po roce 2010, kdy jej vymyslela americká dietoložka Dawn Jackson Blatnerová. 

Co jedí flexitariáni

Jejich strava je primárně rostlinná, ale s malým množstvím masa a mléčných výrobků. Konzumace masa a dalších živočišných výrobků je v jejich podání ale umírněná. Flexitariánství nicméně nemá žádná jasná pravidla ani doporučený počet kalorií a makroživin, a ve své podstatě je tak spíše životním stylem než dietou. 

Díky své povaze a orientaci na to, co zařadit a ne, co omezovat, je oblíbeným stylem stravování pro osoby, kteří chtějí žít zdravěji. 

Shrneme-li jednotlivé poznatky, které se na téma flexitariánství uvádějí, dojdeme k těmto principům: 

  • Jedí převážně ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky. 
  • Raději než živočišné bílkoviny přijímají ty rostlinné.
  • Jsou flexibilní a čas od času začlení maso a živočišné produkty.
  • Upřednostňují co nejméně zpracované potraviny. 
  • Omezují přidaný cukr a sladkosti. 

Výhody flexitariánství pro zdraví 

Jelikož je tento výživový směr poměrně mladý, neexistuje příliš studií, které dokládají jeho vliv.  Některé benefity už jsou přesto prozkoumané:

Výzkum zjistil, že u flexitariánů existuje snížená pravdepodobnost výskytu diabetu 2. typu. Flexitariánství pak může být přínosné také pro zdravé srdce (rostlinná strava totiž snižuje riziko srdečních onemocnění). 

Protože je flexitariánství založeno na rostlinných zdrojích, je spjato také s nižším příjmem kalorií a tedy vlivem na redukci váhy. Potvrdily to i studie. Např. lidé, kteří po dobu 18 týdnů nejedli maso, vážili o 2 kg méně než ti, kteří ho dále jedli. Další zase pojednává o tom, že lidé stravující se rostlinně váží v průměru o 15 % méně. Jasně, tyhle informace jsou zaměřené na ty, kdo maso nejedí vůbec, flexitariánství a jeho omezená spotřeba živočišných produktů však může mít efekt dost podobný. 

Největší výhodou však je, že se s flexitariánstvím pojí konzumace potravin bohatých na živiny, jelikož více rostlin = více prospěšný látek. 

V GOODIE máme dobroty nejen pro flexitariány

Živočišné produkty u nás nehledejte. Co ale máme, jsou výživné, rostlinné a maximálně kvalitní potraviny, které vás zasytí a třeba i obohatí o trochu času.


GOODIE - těstoviny z červené čočky

PROTEINOVÉ TĚSTOVINY - ČERVENÁ ČOČKA

Luštěninové penne v bio kvalitě zasytí a přitom neobsahují lepek. 

Svíčková omáčka vegan GOODIE

OMÁČKA - SVÍČKOVÁ VEGAN

Česká klasika jde i bez masa. Složení té naší vás překvapí, stejně jako lahodná chuť. 

Kokosové chipsy slaný karamel GOODIE

KOKOSOVÉ CHIPSY - SLANÝ KARAMEL

Nejsou chipsy jako chipsy, ty naše jsou ale bio a chuťově naprosto exkluzivní. 



Flexitariánství je kompromisní způsob, jak jíst zdravěji, rozšířit své gastronomické obzory a třeba i trochu ulevit planetě. Co na něj říkáte?



Autor: Lída Dubinská
Tisk