O ajurvédě, přírodní indické medicíně, se v současnosti mluví skoro na každém rohu. Ale co takhle ajurvédská strava? Už jste o ní slyšeli? Je součástí nejstarších holistických postupů, ledacos v těle ovlivňuje… a její popularita strmě stoupá! 

 Přinášíme další díl z našeho Velkého průvodce výživovými směry, který vás s touto „dietou“ podle ajurvédy podrobněji seznámí.

V článku se dozvíte:

  • Co je ajurvéda a ajurvédská dieta
  • Základní principy ajurvédské stravy
  • Doporučení pro konkrétní dóši
  • Výhody a nevýhody ajurvéda jídelníčku

 

Co je ajurvéda a její dieta?

Ajurvédská strava je stejně jako samotná ajurvéda stará již přes 5 000 let. Narozdíl od západních výživových směrů si však zakládá na principu, že zdravý organismus má přirozeně i ideální tělesnou váhu. Proto se nejedná ani tak o dietu, jako spíše o životní styl, jehož výsledkem má být jak fyzicky, tak psychicky zdravý člověk.

Ajurvéda neboli „věda života“ věří, že vesmír je jeden velký organismus s 5 životními elementy: vayu (vzduch), jala (voda), akash (prostor), teja (oheň) a prithvi (země), ze kterých jsou tvořeny tři základní energetické složky člověka, takzvané dóši:

  • Kapha (země+voda) je symbolem síly a stálosti. Zodpovídá za stavbu těla, přirozený a správný růst, silnou imunitu, fungující metabolismus a zdraví kloubů.

  • Váta (vzduch+prostor) se označuje za nejdůležitější dóšu. Řídí vnitřní pohyby těla včetně oběhového, dýchacího a trávicího systému. Zajišťuje přenos myšlenek, tlukot srdce i periastiku střev.

  • Pitta (oheň+voda) je symbolem transformace. Ovlivňuje metabolismus, látkovou výměnu, trávení a vstřebávání živin, inteligenci a schopnost chápat a učit se.

Princip stravování dle ajurvédy

Každý člověk má v sobě unikátní poměr dóš (základní rovnováha). Ajurvédské stravování si dává za cíl určit dominantní dóšu a za pomocí vhodných potravin udržovat v těle výchozí vyváženost. Tato rovnováha tří dóš je totiž podle ajurvédy základem zdraví.

ZAJÍMAVOST: Víte, že určit svoji dóšu můžete sami podle nejrůznějších testů? Ideálně však o pomoc požádejte zkušeného učitele ajurvédy nebo navštivte ověřeného léčitele.

Strava je sice v ajurvédě základním prostředkem k léčbě energetické nerovnováhy: nemoci, ale stojí za to zmínit, že rovnováhu nenarušuje pouze nevhodné jídlo, ale také stres, neúměrná fyzická zátěž a špatný spánkový režim. 

Doporučená strava pro jednotlivé dóši

Lidé s převahou kapha snadno přibývají na váze a proto jsou silnější, mohutné postavy. V nerovnováze, která může být způsobena i nedostatečnou fyzickou aktivitou, je trápí astma, deprese, cukrovka, obezita, vysoký cholesterol, onemocnění průdušek, nachlazení a impotence. 

  • ✅ čerstvá zelenina a ovoce, luštěniny
  • ❌ tuky a oleje, i tučné mléčné výrobky a ořechy

Váta lidé bývají štíhlé a křehké postavy se slabým svalstvem. Jejich nerovnováha může být způsobena i nedostatkem odpočinku a spánku, a vyznačuje se suchou pokožkou, nespavostí, respiračními obtížemi, vysokým krevním tlakem a zácpou s plynatosí. 

  • ✅ dušená a vařená jídla, mléčné výrobky, oleje a tuky, ořechy
  • ❌ syrová strava, včetně čerstvého ovoce a zeleniny

Lidé s dominantní dóšou pitta mívají dobře stavěnou, pevnou postavu. Jedním z důvodů vzniku jejich nerovnováhy může být stres v kombinaci s přepracováním. Když jsou mimo rovnováhu trpí na vypadávání vlasů, kožní problémy, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak, bolestivá játra a žlučník. 

  • ✅ ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny
  • ❌ mléčné výrobky, maso

TIP: Dle ajurvédy jsou ze všech dóš právě lidé s převahou pitta ti nejvíce vhodní pro vegetariánský a veganský způsob stravy.

Nevýhody stravy dle ajurvédy

Ač se to možná na první pohled nezdá, může být velmi obtížné stravu dle ajurvédy dodržovat. Nejenže je třeba respektovat doporučení pro konkrétní dóšu, ale existují i přidružené specifické úpravy jako například jídelníček pro jednotlivá roční období.

Samotné určení dominantní dóši také nemusí být vždy jednoznačné a správné. Poměr zastoupení dóš se totiž mění a to nejen v dlouhodobém časovém horizontu (mládí – stáří), ale třeba i během dne nebo vlivem počasí. Z toho důvodu si nikdy nemůžete být stoprocentně jisti, že skutečně dodržujete stravu vaší dóši.

Výhody stravy dle ajurvédy

  • konzumace čerstvě připravených pokrmů
  • restrikce průmyslově zpracovaných potravin (polotovarů)
  • podpora všímavosti a vědomého stravování 
  • důraz na výživné, plnohodnotné potraviny
  • osvojení rutiny, pravidelné časové rozestupy mezi jídly

Ajurvédská „dieta“ mimo jiné klade i velký důraz na konzumované chutě. Preferuje ostré a hořké, které zabraňují nadměrnému přejídání se. Oproti tomu nedoporučuje sladké, kyselé a slané – sladká podporuje ukládání tuku, slaná podněcuje pocit hladu a kyselá zvyšuje chuť k jídlu.

Vzhledem k tomu, že je ajurvéda skutečně „vědou života“ a zaobírá se člověkem od hlavy až k patě, patří mezi její principy i dostatečná fyzická aktivita. A právě v kombinaci s pravidelným pohybem může být ajurvédská strava také účinným pomocníkem při hubnutí.

V Goodie máme lahůdky i pro ajurvédský jídelníček

kesu-goodie
KEŠU NATURAL 500 G

Přestože kešu nejsou ve skutečnosti ořechy, nabízí vysoce kvalitní bílkoviny a rostlinné „dobré“ tuky.

ghi-goodie

PŘEPUŠTĚNÉ MÁSLO GHÍ BIO 220 ML

Tradiční Ghí se již dlouhá tisíciletí využívá v ajurvédě, kde je považováno za základ léčivých mastí.

quinoa-goodie

QUINOA 250 G

Quinoa je přirozeně bezlepková pseudoobilovina, která vás okouzlí svou jemnou máslovou chutí!

 

Máte zkušenosti s ajurvédou a stravou podle ní? Podařilo se vám s přesností určit, jaká jste dóša? Vaše zkušenosti nás zajímají, napište nám!



Autor: Nicola Trompischová
Tisk