Nízkosacharidová dieta vznikla zhruba před sto lety a za dobu své existence si získala své příznivce i odpůrce. Hodně však záleží na tom, o jakou konkrétní formu low carb stravování jde. 

V čem spočívají hlavní principy nízkosacharidového stravování a na jaká rizika si dávat pozor? Zjistěte co nejvíce informací o fenoménu low carb diety.

 

V článku se dozvíte:

 • V čem spočívá low carb dieta a jaké má podoby.
 • Jaké potraviny (ne)patří do nízkosacharidového jídelníčku.
 • Jaké jsou výhody, a naopak rizika low carb diety

Co je low carb – nízkosacharidová dieta?

Low carb, česky nízkosacharidová strava, představuje v poslední době oblíbený způsob stravování využívající poměrně jednoduchá pravidla. Za low carb se považuje jídelníček, kde sacharidy tvoří méně než 45 % z celkového příjmu energie. Například při příjmu 8 000 kJ za den se jedná o méně než 200 gramů sacharidů. V rámci low carb diety se však doporučují ještě menší příjmy v rozsahu 50 až 100 gramů sacharidů za den. Pro dostatečný příjem energie se zároveň navyšuje příjem bílkovin a tuků, které by však měly pocházet ze zdravých potravin.

ZAJÍMAVOST: Věděli jste, že sacharidy je potřeba rozdělovat na jednoduché neboli rychle vstřebatelné a na komplexní? Právě proto najdete v nutričních hodnotách potravin formulku “z toho cukry“ shrnující obsah jednoduchých monosacharidů a disacharidů, které tělo dokáže využít jako okamžitý zdroj energie bez nutnosti dalšího rozkládání. Potravin bohatých na tyto jednodušší cukry by však v nízkosacharidové dietě mělo být minimum.

Low carb dieta má mnoho tváří

Stravování, ve kterém hraje hlavní roli omezení příjmu sacharidů, nabízí celou řadu variant a modifikací. Klíčovým rozdílem bývá právě celkové množství sacharidů v jídelníčku na denní bázi.

 • Základní nízkosacharidová dieta – do této kategorie spadá jídelníček s obsahem 50 až 100 gramů sacharidů za den. Nejde o žádný striktní režim, což zmírňuje rizika deficience některých důležitých látek ve stravě a dává volnější ruku při plánování jídel a výběru potravin, což se ideálně hodí pro dlouhodobější stravování.
 • Ketogenní dieta – velmi přísný režim limitující příjem sacharidů pod hranici 30 gramů za den, aby docházelo ke ketóze, při které se využívají jako zdroje energie místo cukrů právě tuky. Nevýhodou bývá striktní omezení povolených potravin a riziko chybějících živin, takže by se mělo jednat pouze o krátkodobou dietu.
 • Paleo stravování – vychází z jídelníčku našich předků, který byl přirozeně bohatý spíše na bílkoviny a tuky. Jestli chcete vědět víc, přečtěte si samostatný článek o paleo stravě.
 • Atkinsonova dieta – podle doktora Atkinse, který dietu rozdělil na čtyři fáze. Začíná se minimálním příjmem sacharidů do 20 gramů za den a s dalšími týdny se postupně navyšuje množství a zařazuje se zpět více potravin. Tato dieta by se měla držet nejvýše 3 až 4 týdny.

TIP: Máte jako primární cíl zhubnutí přebytečných kilogramů? Nezapomeňte, že dietní režim má být zdravý a dlouhodobě udržitelný. S tím vám pomůže i článek 10 + 1 tip na hubnutí.

Co (ne)jíst při nízkosacharidovém stravování?

U low carb diety se potraviny rozlišují na doporučené a nevhodné, přičemž základní kritérium pro rozdělení spočívá v obsahu sacharidů, které by měly být ideálně do hodnot 10 g sacharidů na 100 gramů potraviny.

 •  ✅ Maso, ryby a mořské plod
 •  ✅ Mléčné výrobky
 •  ✅ Vejce
 •  Kvalitní zdroje tuků (například olivový, kokosový, avokádový olej a další)
 •  Ořechy a semínka
 •  Listová a košťálová zelenina
 •  Bobulové ovoce

TIP: Ani v nízkosacharidové dietě se nemusíte vzdát zkoušení nových chutí a jídel. Pořádnou dávku inspirace vám přinesou vyladěné low carb recepty.

Z jídelníčku naopak vyřaďte jakékoliv zpracované potraviny plné přidaného rafinovaného cukru. Pozor si však dejte také na jídla s větším množstvím komplexních sacharidů či cukernaté druhy ovoce.

 • Obiloviny
 • Luštěniny
 • Brambory a další zdroje škrobu
 • Cukr ani jiná sladidla bohatá na jednodušší sacharidy
 • Na cukry bohaté ovoce

Jaké jsou výhody nízkosacharidové diety

Nízkosacharidové stravování se těší velké oblibě, protože přináší efektivní a poměrně rychlý úbytek nadbytečných kil, a zároveň může mít pozitivní vliv na celkové zdraví. Po low carb dietě totiž výzkumy prokázaly zlepšení hodnot tuku v krvi či úpravu hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. [1],[2]

Nízkosacharidová dieta také slouží jako terapeutická podpůrná léčba u některých onemocnění (refluxní choroba jícnu, Crohnova choroba či cukrovka), avšak za nezbytného dohledu nutričního specialisty či lékaře. [3]

Z praktického hlediska u low carb diety oceníte jednoduchá pravidla a celou řadu různých přizpůsobení podle toho, co konkrétně vám vyhovuje. Sami se rozhodnete, kolik jídel denně chcete jíst či jak striktní formu jídelníčku budete dodržovat.  

Nevýhody low carb

S low carb dietou se pojí hned několik možných nevýhod a rizik, jejichž míra záleží na tom, o jak striktní formu omezení sacharidů se jedná. Objevit se mohou pocity slabosti a únavy, ale i potíže se zácpou způsobené menším příjmem vlákniny. Menší konzumace ovoce a vyřazení některých potravin zase časem vede k nedostatku některých živin, minerálů či vitamínů. Vyskytnout se může především nedostatek vitamínů skupiny B.[4] S tím mohou pomoci doplňky stravy, ale i některé zelené superpotraviny, například chlorella.

V Goodie máme velký výběr low carb potravin a výrobků

TIP: Vhodné potraviny do nízkosacharidové diety najdete pomocí filtrování na keto nebo paleo.

 greenpowersupermix

Green Power Supermix BIO

S doplněním minerálních látek a vitamínů, které mohou v důsledku nedostatečného příjmu sacharidů chybět v jídelníčku, pomůže kombinace zelených superpotravin v BIO kvalitě – chlorella, spirulina, mladý ječmen a pšenice.

 

Grass-fed sušené hovězí maso - Jerky - černý pepř

Rychlá a bílkovinami nabitá svačinka vhodná i do velmi striktních low carb jídelníčků. Použitím prémiového masa z krav krmených výhradně trávou z volné pastvy si sušené maso zachovává maximální množství minerálů a vitamínů.

 

Kešunátor 140 g

Dobrou zprávou je, že i v low carb dietě si můžete zdravěji zamlsat například díky vyladěným oříškovým máslům s čistým složením bez přidaného rafinovaného cukru. Stačí lžička ořechového krému Kešunátoru a hned vylepšíte svůj pokrm nebo zaženete chutě na sladké.

 

Máte zkušenosti s low carb dietou, nebo vás nízkosacharidová strava zaujala a chcete ji vyzkoušet? Dejte nám vědět!

 


 1. A randomized trial of a low-carbohydrate diet for obesity, 2003 May.
 2. The national cholesterol education program diet vs a diet lower in carbohydrates and higher in protein and monounsaturated fat: a randomized trial, 2004 Oct.
 3. Low Carbohydrate Diet, 2022 Jul.
 4. Low Vitamin B12 and Lipid Metabolism: Evidence from Pre-Clinical and Clinical Studies, 2020 Jun


Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk