Keto dieta podle mnohých pouček nabízí snadné hubnutí jen díky snížení příjmu sacharidů. Je to ale skutečně tak?

V čem spočívají hlavní principy keto stravování a na jaká rizika si dávat pozor?

V tomto článku se dozvíte:

  • V čem spočívá hlavní princip keto diety a jaké potraviny zařazovat.
  • Jestli keto stravování automaticky znamená hubnutí.
  • Porovnání výhod a nevýhod keto diety.

Co je keto dieta?

Keto dietu zařazujeme mezi low carb neboli nízkosacharidové způsoby stravování, kdy hlavní princip spočívá právě v omezení sacharidů a upřednostňování tuků a bílkovin. Konkrétně tvoří sacharidy pouze 0 až 5 %, bílkoviny 15 až 20 % a tuky 75 až 80 % z celkového jídelníčku.

V konkrétních hodnotách to při průměrném příjmu 2500 kcal energie znamená příjem jen do 30 gramů sacharidů za den.

S takto malým příjmem sacharidů totiž tělo přichází do stavu ketózy, kdy se zvyšuje množství ketolátek, které se stávají zdrojem energie místo jinak využívané glukózy. Ketony se tvoří z mastných kyselin, což nutí tělo využívat i své zásoby tuku, a proto bývá tento způsob stravování doporučovaný v rámci optimalizace hmotnosti. Při hubnutí však v konečném důsledku, i při keto dietě, záleží na tom, zda budete v energetickém deficitu, jestli spálíte více energie než přijmete ve stravě, takže keto stravování se automaticky nerovná hubnutí přebytečného tuku. [1]

Potraviny (ne)vhodné do keto jídelníčku

Hlavní část jídelníčku u keto stravování tvoří především zdroje kvalitních bílkovin a tuků. Vzhledem ke zvýšené konzumaci tuků si dávejte pozor na nadbytek nasycených mastných kyselin, což můžete vyvážit dostatečným příjmem tučných ryb či suplementací omega 3 v kapslích.

 ✅ Maso, ryby a mořské plod
 ✅ Mléčné výrobky
 ✅ Vejce
 ✅ Kvalitní zdroje tuků (například olivový, kokosový, avokádový olej a další)
 ✅ Ořechy a semínka
 ✅ Listová zelenina

 

Dokonce ani v keto dietě se nemusíte vzdávat mlsání. Stačí si jen vybrat zdravější pochoutky, jako například pistácie v bílé čokoládě či kešu v keto mléčné čokoládě slazené čekankovou vlákninou pro zachování nízkého obsahu sacharidů.

Do keto jídelníčku nepatří jakékoliv zpracované potraviny plné přidaného rafinovaného cukru. Pozor si však dejte také na jídla s větším množstvím komplexních sacharidů či na cukernaté druhy ovoce.

❌ Obiloviny
❌ Luštěniny
❌ Brambory a další zdroje škrobu
❌ Cukr ani jiná sladidla bohatá na jednodušší sacharidy
❌ Na cukry bohaté ovoce

Výhody keto diety

  • Jasná pravidla stravování – cílem je držet nízko příjem sacharidů, takže jasně víte, že potraviny přirozeně bohaté na komplexní i jednoduché cukry do keto jídelníčku prostě nepatří.
  • Efektivnější spalování tuků – protože princip keto diety spočívá v upřednostňování tuků coby zdroje energie, může tento způsob stravování podpořit obecně metabolismus tuků a jejich spalování.
  • Optimalizace cholesterolu – keto dieta při správném nastavení a upřednostňování zdravých potravin přináší vyvážení hladiny cholesterolu. [2]
  • Lepší kontrola hladiny krevního cukru – nízkosacharidové směry stravování se obecně doporučují pro lidi s cukrovkou a ke zmírnění výkyvů krevního cukru.[3]
  • Snížení pocitu hladu – při mírně redukčním režimu podle pravidel keto stravování zpravidla nedochází k takovým výrazným pocitům hladu jako u diety bohaté na sacharidy, což opět souvisí především s hladinou krevního cukru.

Nevýhody keto stravování

  • Únava a podrážděnost především na začátku režimu – než se tělo dostane do fáze ketózy a zvykne si na nový režim, především s nedostatkem glukózy jako původního základního paliva, můžete první 2 až 4 dny pozorovat nedostatek energie, podrážděnost a větší stres. [4]
  • Nedostatečný příjem vlákniny – kvůli omezenému příjmu zdrojů sacharidů včetně celozrnných obilovin, může docházet k deficitu vlákniny. Pro optimální trávení si proto pohlídejte denní příjem vlákniny alespoň kolem 30 gramů.
  • Nedostatek vitaminů skupiny B, hořčíku a jiných mikroživin – menší výběr potravin vhodných do keto jídelníčku může znamenat i deficit důležitých mikronutrientů, což je vhodné sledovat z krevních odběrů a případně řešit kvalitními doplňky stravy či zmírněním stravovacího režimu a opětovným zařazením přirozených zdrojů chybějících živin. [5]

V Goodie najdete pestrý výběr potravin vhodných pro keto stravování

Pro nejjednodušší výběr potravin využijte filtrování, kdy uvidíte pouze produkty vhodné do keto diety.

Pořádnou porci inspirace najdete i mezi low carb recepty, u kterých se většina hodí právě i do keto režimu, kdy záleží na velikosti porce či případné mírné úpravě použitých ingrediencí pro dosažení ideálně nízkého množství sacharidů.

 

Grass-fed sušené hovězí maso - Jerky - Natural 50 g

Rychlá a bílkovinami nabitá svačinka vhodná i do velmi striktních low carb jídelníčků. Použitím prémiového masa z krav krmených výhradně trávou z volné pastvy si sušené maso zachovává maximální množství minerálů a vitamínů.

 

Green Power Supermix BIO

S doplněním minerálních látek a vitamínů, které mohou v důsledku nedostatečného příjmu sacharidů chybět v jídelníčku, pomůže kombinace zelených superpotravin v BIO kvalitě – chlorella, spirulina, mladý ječmen a pšenice.

 

Máte zkušenosti s keto dietou? Nebo si nedokážete představit jídelníček s minimálním množstvím sacharidů? Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti a jaký stravovací režim vám pomohl dosáhnout nejlepších výsledků, ať už při hubnutí či po zdravotní stránce.

 


  1. Ketogenic diet for weight loss, 2018 Dec.
  2. Significant Impact of the Ketogenic Diet on Low-Density Lipoprotein Cholesterol Levels, 2020 Jul.
  3. Effects of the Ketogenic Diet on Glycemic Control in Diabetic Patients: Meta-Analysis of Clinical Trials, 2020 Oct.
  4. Effects of a Ketogenic Diet on Muscle Fatigue in Healthy, Young, Normal-Weight Women: A Randomized Controlled Feeding Trial, 2020 Apr.
  5. Ketogenic Diets and Chronic Disease: Weighing the Benefits Against the Risks, 2021 Jul.
Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk