Viscerální tuk: tabulka hodnot
Viscerální tuk, kterému se také přezdívá okrasný tukový prstenec, je typ tuku, který se ukládá v břišní dutině. Zajímavostí je, že viscerální tuk je potřebný, ve velkém množství ovšem škodí orgánům. Častěji se vyskytuje u žen, u kterých chrání rozmnožovací orgány a plod v těhotenství. Jeho přílišné množství ovšem může ohrožovat lidské zdraví a způsobovat dlouhou řadu zdravotních problémů – vysoký krevní tlak, cukrovku II. typu, kardiovaskulární onemocnění atd.[1]
V článku se dozvíte:
- Jak může viscerální tuk škodit zdraví.
- Jaké jsou nejčastější příčiny tuku v oblasti břicha.
- Jak si viscerální tuk změřit
- Na co se zaměřit pro zbavení se viscerálního tuku.
Příčiny viscerálního tuku
Na vzniku viscerálního tuku se do jisté míry podílí i genetika. Ta sama o sobě ovlivňuje tvar postavy a také to, jakým způsobem se viscerální tuk bude ukládat. Klíčovou roli hraje ovšem i životní styl. Hlavní podíl má vysoký příjem sacharidů a tučných potravin spolu s neaktivním životním stylem. Roli hraje i nedostatek spánku a nadmíra stresu.
Jak si změřit viscerální tuk
Nejpřesněji vám viscerální tuk změří lékař pomocí specializovaného přístrojového měření. Orientačně si ho zvládnete změřit i v pohodlí svého domova. Potřebovat budete jen krejčovský metr. Vypočítanou hodnotu si následně porovnáte s hodnotami v tabulce.
- Změřte si obvod pasu v místě, kde je nejužší.
- V nejširší oblasti si změřte obvod boků.
- Vydělte obvod pasu v centimetrech obvodem boků.
- Výsledek je hodnota WHR (z angličtiny „waist to hip ratio)
Viscerální tuk: tabulka hodnot
Výslednou hodnotu si porovnejte s následujícími hodnotami v tabulce. Čím vyšší je hodnota, tím je vyšší riziko nadbytku viscerálního tuku ve vašem těle.
|
MUŽ |
ŽENA |
IDEÁLNÍ HMOTNOST |
< 0,95 |
< 0,80 |
NADVÁHA |
0,96-1,00 |
0,81-0,85 |
OBEZITA |
> 1,00 |
> 0,86 |
Jak se zbavit viscerálního tuku
Hodnoty viscerálního tuku je možné snížit jedině úpravou životosprávy. Je proto potřeba zaměřit se na stravovací a cvičební plány, které napomáhají ke snížení tělesného tuku.
Zaměřte se na následující úpravu stravovacích návyků a životního stylu.
- Vyřaďte z jídelníčku rafinované cukry (sladkosti, bílé pečivo atd.).
- Omezte konzumaci alkoholu.
- Konzumujte hodně zeleniny, libového masa a zdravých tuků (oříšky, rybí maso atd.).
- Podpořte detoxikaci organismu (např. tinktura na detox jater, která napomáhá vylučování škodlivých a odpadních látek významně ovlivňujících důležité orgány, jako jsou ledviny, střeva a játra).
- Dopřejte si pravidelný pohyb. Bez fyzické aktivity se totiž viscerálního tuku jen těžko zbavíte. Nezaměřujte se přímo pouze na cviky na břicho, ale naopak na aerobní cvičení (ideální volbou je jízda na kole, plavání apod.). Vhodným kardiovaskulárním cvičením pro začátečníky je chůze ve svižném tempu. Dá se říci, že jakákoliv pohybová aktivita pomáhá vyrovnávat hladinu inzulinu, což je klíčové pro snížení viscerálního tuku.
- Důležitou roli hraje i kvalitní a plnohodnotný spánek.
Doplňky stravy vhodné pro snížení viscerálního tuku
- MCT olej C8 - podporuje termogenezi a snižuje ukládání tuků.
- Grepová jádra tinktura - podporuje metabolismus tuků a snižuje záněty v těle.
- Jablečný ocet - přispívá ke snížení chuti k jídlu a podporuje metabolismus.
TIP: MCT olej C8 podporuje termogenezi a snižuje ukládání tuků. Studie také naznačují, že MCT olej může být účinný při zvyšování pocitu sytosti a zvýšení rychlosti metabolismu, což může přispět k hubnutí.
Viscerální tuk je typ tukové tkáně, která se ukládá v oblasti břicha. V rozumné míře je pro tělo prospěšný, ale jeho přílišné množství škodí lidskému zdraví. Může způsobovat různá kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak nebo cukrovku. Řešením je úprava životního stylu v podobě zdravé stravy, kvalitního spánku a pravidelného pohybu.