Ne vždy jsou pupínky pouze „banálním“ problémem teenagera, ba naopak – akné dnes a denně trápí miliony lidí bez ohledu na věk či pohlaví. Postihuje 9,4 % celosvětové populace, což z něj činí 8. nejčastější onemocnění na světě!

Co to vlastně akné je? Můžeme mu předejít? A lze se ho vůbec zbavit na dobro? Vše (a mnohem více) se dozvíte v následujícím článku, který pro vás sepsala Kateřina Routová.

V článku se dozvíte:

  • Co je akné?
  • Druhy akné a jejich závažnost
  • Prevence
  • Kosmetická rutina při akné

 

Co je akné?

Jedná se o zánět vlasové folikuly a mazových žláz. Vzniká tehdy, když se póry ucpou kožním mazem a vytvoří se zátka, ve které se hromadí bakterie a tím se póry zanítí. Na pleti se následně vytvoří viditelné bulky, nebo tečky, tmavé či bílé barvy. Akné je nejčastější kožní onemocnění a postihuje drtivou většinu populace. V pubertě se s ním setká až 85 % dospívajících. Tvoří se nejčastěji na místech, kde je nejvíce vlasových folikul, tedy obličej (zejména T-zóna), ramena, horní část zad nebo třeba hrudník. 

Druhy akné

Existuje několik druhů akné i stupňů závažnosti, od mírného až po těžký.

  • Černé tečky - otevřené komedony; mírná forma akné, při které nehrozí jizvy ani hyperpigmentace
  • Bílé tečky - uzavřené komedony, které vznikají ucpáním póru kožním mazem; mírná forma akné
  • Papuly - červené tečky, ve kterých není hnis; střední forma akné s malou pravděpodobností vzniku jizev
  • Pustuly - pupínky plné bílého hnisu; střední forma akné, po které se mohou v některých případech objevovat jizvy a hyperpigmentace 
  • Noduly - na povrchu zarudlé podkožní boláky, pokožka je napjatá a bolí; těžká forma akné
  • Cysty - hluboko zanícené folikuly, bolestivé; těžká forma akné, která velmi často zanechává jizvy a hyperpigmentaci

Co způsobuje akné?

Důvodů, proč se akné tvoří, je spousta. Vyjmenujme nejběžnější: hormony, strava, genetika, nevhodná životospráva, stres, žádná pleťová rutina, špatný výběr kosmetiky, nevyměněné ložní prádlo a znečištěné kosmetické štětce. Výsledek je u všech z nich skoro stejný, nebo alespoň podobný - nepříjemný pupínek, kterého se snažíme co nejrychleji zbavit. Některé příčiny, jako je například genetika, neovlivníme, ale s některými zatočit umíme.

Například díky stravě se může akné nejen tvořit, ale i zhoršovat. Pravděpodobnost vzniku akné stoupá, pokud je vaše strava plná mléčných výrobků v kombinaci s cukrem. To znamená třeba i mléčná čokoláda, slazené jogurty, oslazená káva s mlékem... a takto bych mohla pokračovat do nekonečna. A právě i z toho důvodu se nebojte čistit tělo nejen zvenku ale i zevnitř. S očistou těla od škodlivin pomůže například chlorella s antioxidačními účinky nebo mladý ječmen, který obsahuje maximální množství nutričních látek, včetně vitamínů a minerálů. U obojího se řiďte doporučeným dávkováním.

Hormonálnímu akné jsem se již věnovala v tomto článku a černé tečky jsme si už také vysvětlovali, a to tady. Dnes si tedy povíme něco o ostatních důvodech.

Jak předejít akné?

Akné je důsledek. Vždy je tedy důležité najít příčinu. Často jsou příčiny až banální a my je tedy často přehlédneme. Co si tedy hlídat?

  1. Výměna ložního prádla alespoň jedenkrát týdně.
  2. Čistění kosmetických štětců - jednou týdně šamponem na štětce a před každým použitím dezinfekcí na štětce.
  3. Nemít jeden ručník na všechno a už vůbec nepoužívat jeden ručník na obličej a tělo. Pokud trpíte akné, doporučuji si obličej utírat buď do kuchyňských utěrek nebo si každý den měnit malý ručník na obličej.
  4. Sestavení správné rutiny - najdete v některém mém dalším článku nebo u mě na instagramovém profilu.
  5. Výběr vhodné kosmetiky, protože aknózní pleť potřebuje něco, co ji nebude zatěžovat, ale zároveň jí dá vše, co potřebuje. 
  6. Nezapomínat na důležitost ochranných faktorů SPF.

Co zařadit do rutiny?

Do své rutiny zkuste zařadit květinové vody, zejména pak levandulovou, která je dezinfekční a hojivá. Můžete je stříkat i pod pleťová séra. Sérum na akné můžete vyzkoušet vitamínové s bakuchiolem, antioxidanty a Q10 nebo sérum s vitaminem C 15% a skvalanem.


Pleťová séra se do pokožky rychle vstřebávají a mají tak potenciál poskytnout viditelné výsledky mnohem rychleji.

Ráno pak nezapomeňte na dodání hydratace, bez které pleť nemůže správně fungovat, ani předcházet akné. K tomu vám kromě růžové vody pomůže i hyaluronové sérum. Nezapomeňte ani na krém a to ideálně lehký, který pokožku nezatíží. Vhodný je denní krém s kurkumou, rychle se vstřebává a navíc je protizánětlivý. Skvělým pomocníkem je také konjaková houbička, na akné především ta černá.

denni-krem-kurkuma-rakytnik-goodie

Lehký denní krém s rakytníkem a kurkumou poskytuje pleti mimo jiné i hydrataci a výživu.

Jednou týdně si také dopřejte masku, která pleti dodá potřebné minerály a především ji zbaví přebytečného mazu a odumřelých kožních buněk. Doporučuji černou jílovou masku se zinkem, kurkumou, vulkanickým popelem, černým uhlím a marockým jílem. 


Jílové masky mají skvělou schopnost absorbovat škodlivé toxiny, těžké kovy a nadbytečný maz z pokožky!

 

Jaký je váš nejoblíbenější produkt na akné? Budeme rádi za reakce pod tímto článkem nebo na mém Instagramu! 



Autor: Kateřina Routová
Tisk